PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΑΠΟ TELLAS-ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΑΓΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΕΛΑΤΗΣ



Σελίδες : [1] 2 3

nikmak1975
25-08-07, 12:09
καλησπέρα σε όλους!
Είμαι κι εγώ ενας ακόμη ευχαριστημένος πελάτης της TELLAS που τόλμησα να πάω στη FORTHNET!!! (Έγινα πελατης μεσω του ιδιοκτητου δικτύου και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου να πάω στη FORTHNET).
Για να μην πολυλογώ έχω προβλημα με την αποσύνδεσή μου από την TELLAS...Χθες έλαβα τον πρώτο λογαριασμό με παγια μηνών Αυγούστου + Σεπτεμβρίου (σσ: έχω σταματήσει να ειμαι πελάτης τους από 30/07-ήμουν με προεπιλογή φορέα & ADSL). Και μου ζητάνε αυτα τα παγια + αποστολή φαξ για να τους ενημερώσω. Πήρα 2 φορές τηλέφωνο και οι 2 διαφορετικοί υπάλληλοι προσπαθούσαν με σθένος να με πείσουν ότι ειμαι ακομα πελατης τους και ότι οφείλω να στειλω επιστολή...ελα όμως που εγω επιστολή δεν θα στείλω-όχι πριν ενημερώσω την ΕΕΤΤ-γιατί έτσι όπως έμαθα είναι σα να αποδέχομαι τον όρο τους για ενημέρωση...και άρα θα αναγκαστώ να τους πληρώσω όσα παγια μου στείλουν προς πληρωμη (ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΑΡΟΤΡΥΝΩ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΗΤΑΝΕ).
Παιδιά παίζουν με την νοημοσύνη μας όλοι αυτοί! Κάτι πρέπει να γίνει με δαύτους. Αν κάποιος θέλει να δώσει συμβουλές για τη διαδικασία και την ενημέρωση της ΕΕΤΤ ας αφήσει μήνυμα.ΠΡΟΣΟΧΗ στους επόμενους που θα θελήσουν να αποδεσμευθούν από την ΤELLAS...ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΙ!!Θεωρώ ότι είναι άδικο(το λιγότερο δηλαδή) για τον κάθε "εξυπνάκια" που κατέχει μια θέση σε μία εταιρεία και προσπαθεί να εμφανίζει έσοδα ακόμα και εκεί που από το νόμο δεν τα δικαιούται, μόνο και μόνο για να λεέι πως κάτι κάνει. Για την ίστορία να σας πώ ότι σαν πελάτης της TELLAS ήμουν άψογος στις πληρωμές μου και ποτέ δεν τους είχα δημιουργήσει προβλήματα. Γι ' αυτό και εγώ δεν πρόκειται να τους δώσω ούτε ένα λεπτό παραπάνω από όσα δικαιούνται. Και το ίδιο νομίζω πως πρέπει να κάνει ο καθένας μας, σε οποιανδήποτε πάροχο κι αν ανήκει και αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.

Και κάτι για την FORTHNET: ζήτησα τον φάκελλό μου με τα στοιχεία που έχουν για την ενεργοποίηση της γραμμής μου καθώς και για τη διαδικασία αποδεύσμεσής μου από τον ΟΤΕ & την TELLAS και μου απάντησαν πως είναι απόρρητα!!!! Σσ: τα δικά μου στοιχεία τους ζήτησα...όχι του γείτονα!! Κάτι δεν παέι καλά!Νομίζω πως κάποιος υπεύθυνος εκεί θα πρέπει να ανοίξει τα αυτιά του και να καταλάβει πως πρέπει να προστατέψει τους πελάτες του, αφού η FORTHNET ήταν αυτή (οι υπάλληλοί της δηλαδή) που με διαβεβαίωνε οτι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα περισσότερο από τα χαρτιά που συμπλήρωσα και στην ουσία τους εξουσιοδότησα.
Αντίθετα ο ΟΤΕ (που συνέχώς βρίσκεται κατηγορούμενος για αθεμιτο ανταγωνισμό κλπ...) με ενημέρωσε πως θα λάβω πιστωτικό λογαριασμό με τα παγια που του έχω προπληρώσει! Αλήθεια αυτοί στον ΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΜΕΣΩ ΦΑΧ???!!! και το θεώρησαν αυτονόητο οτι δεν είμαι πια πελάτης τους...
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΕΕΤΤ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ!! ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ, ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!

grgmls
25-08-07, 12:20
έχω σταματήσει να ειμαι πελάτης τους από 30/07-ήμουν με προεπιλογή φορέα & ADSL

πως τους ενημερωσες οτι διακοπτεις την συμβαση και ποτε???

nikmak1975
25-08-07, 20:57
Πριν συνδεθώ με τη FORTHNET και όταν ρώτησα (τη FORTHNET) αν χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ έναντι του ΟΤΕ & της TELLAS για να γίνει διακοπή της γραμμής μου, μου εξήγησαν πως θα τα κάνουν όλα αυτοί με την εξουσιοδότηση που τους παρείχα μέσω του συμβολαίου που υπέγραψα. Εξ'αλλου, από όσα γνωρίζω το ίδιο γίνεται και με τη φορητότα στα κινητά. Οπότε λοιπόν η TELLAS έχει ενημερωθεί μέσω της εξουσιοδοτημένης από εμένα FORTHNET. Διαφορετικά δεν θα μπορούσε να ενεργοποιηθεί και να ολοκληρωθει η αιτησή μου στη FORTHNET.

costasvk
25-08-07, 21:52
Μάλλον με την forthnet έχεις πρόβλημα...απ'ότι φαίνεται δν είπαν τπτ στην tellas.!

Κάπου στο forum είχα διαβάσει ότι για να αλλάξεις από τον ένα εναλλακτικό πάροχο στον άλλο,πρέπει πρώτα να ξανάγυρίσεις στον (π)ΟΤΕ.! Δν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό όμως.!

grgmls
25-08-07, 22:23
Μάλλον με την forthnet έχεις πρόβλημα...απ'ότι φαίνεται δν είπαν τπτ στην tellas.!

!

συμφωνω και εγω για την forthnet
αυτην την ενδιεφερε μονο να σου βγαλει το dsl του οτε απο την γραμμη
και μετα να σε βαλει στο δικτυο της αρα ασχοληθηκε μονο με τον οτε
την τελλας δεν ειχε κανενα λογο να την ενημερωσει
τι να της πει οτι σου περνω τον πελατη

η τελλας για την διακοπη συμβασης απαιτει υπογεγραμμενο φαξ με ολα σου τα στοιχεια
ονομα επωνυμο αφμ ατ
πιθανον να χρειαζονται 2 φαξ 1 για dsl και 1 για προεπιλογη
μετα 2-3 μερες περνεις τηλεφωνο να μαθεις αν το φαξ παρεληφθη και δεν "χαθηκε"
μετα θα πρεπει να περιμενεις τουλαχιστον 1 μηνα για να κανουν την διακοπη
για ολο αυτο το διαστημα χρεωνεσε κανονικα
πιθανον να καθυστερισουν την διακοπη περαν του μηνος και και να κανουν τον χαζο και να στειλουν λογαριασμο για το διαστημα περαν του μηνος
για αυτο δεν εχεις υποχρεωση αλλα σε μενα ετσι εκαναν
φυαικα δεν πηραν δραχμη και εφαγαν και μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ αν δεν ακολουθησες την διαδικασια εισαι ακομη πελατης της τελλας
αρα πληρωνεις και στελνεις το φαξ για να ξεμπλεξεις καποτε





"Και κάτι για την FORTHNET: ζήτησα τον φάκελλό μου με τα στοιχεία που έχουν για την ενεργοποίηση της γραμμής μου καθώς και για τη διαδικασία αποδεύσμεσής μου από τον ΟΤΕ & την TELLAS και μου απάντησαν πως είναι απόρρητα!!!! Σσ: τα δικά μου στοιχεία τους ζήτησα...όχι του γείτονα!! Κάτι δεν παέι καλά"

καταλαβες για τι δεν δινουν στοιχεια????

costasvk
25-08-07, 22:33
Ακριβώς έτσι...στείλε το fax γιατί η forthnet σε άφησε ξεκρέμαστο.!!!!

Εκεί να πάρεις να τς τα ψάλεις (αν κ εκείνοι θα σε διαβεβαιώσουν ότι τους το είπαν...γνώστο το παραμύθι όλων των εναλακτικών)...δν φταίει πάντα η τελλάς.!!!

Και για να δεις πως πρέπει να στείλεις fax...όταν έκανα το συμβόλαιο είχα βάλει οτι ήθελα το ενσύρματο το modem (που όλοι ξέρουμε πως είναι δωρεάν)...στην πορεία (μετά από 5 μέρες) άλλαξα γνώμη και ήθελα το άλλο το ασύρματο...τς πήρα τηλέφωνο αλλά αν δν έστελνα το fax με τα στοιχεία μ και το αίτημά μου,δν μπορούσαν να μ στείλουν το ασύρματο.Που το πληρώνω κιόλας :)!!!

Ελπίζω να σε έπεισα πως πρέπει να στείλεις fax και να μν περιμένεις από την forthnet.!

sexrazat
25-08-07, 23:14
Βασικά ευθύνεται η Forthnet. Απλά η Tellas επειδή έχει αναγάγει το βγάζω από τη μύγα ξίγκι σε επιστήμη, απλά έκανε την πάπια και ενώ ενημερώθηκε και ήξερε ότι θα διπλοπληρώσεις σε έγραψε κανονικά. Πρέπει ωποσδήποτε να στείλεις fax, αν και εγώ θα σου πρότεινα να στείλεις πρώτα στην ΕΕΤΤ, στο ΙΝΚΑ κλπ ρωτώντας αν η ευθύνη βαραίνει εσένα ή κάποια από τις εταιρείες ενήργησε με δόλο μπας και γλυτώσεις την Tellas.

asxetos_23
25-08-07, 23:29
Φιλε nickman σε χαιρετω.
Δυστηχωσ η τελλας δεχετε διακοπη μονο ενγραφα και ενυπογραφα στο φαχ χωρισ να στειλεισ φαχ η οτιδηποτε αλλο θα συνεχισουν να σου στελνουν λογαριασμους βασει το συμβολαιο που εχεισ υπογραψει.

Η forthnet σε ενημερωσε λαθος Παιδια για προσεχτε με το γνωστο δεν πληρωνω τουσ λογαριασμουσ γιατι η τελλας προωθει τα χρεη σε δικηγορουσ και μαυριζει συνδρομητεσ μεχρι και σε τειρεσια απ οτι μου λεει ενασ γνωστοσ μου

nikmak1975
26-08-07, 13:32
καλημερα παιδιά. Καταρχήν σας ευχαριστώ για τα μηνύματα και τις συμβουλές σας. Για λίγες μέρες ακόμα δεν θα στείλω fax στην tellas, ακριβώς για να ενημερώσω πρώτα από όλα την ΕΕΤΤ καθώς και το ΙΝΚΑ. Σε κάθε περίπτωση θα αφήσω μήνυμα για την πορεία της κατάστασης, για να γνωρίσουν και οι επομενοι συνδρομητές τι θα πρέπει να προσέχουν.

stratis1958
26-08-07, 14:26
Άποψή μου είναι στείλε άμεσα fax στην Tellas . Να έχει πάνω κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ.Πάρε αποδεικτικό αποστολής του fax και ταυτόχρονα πάρε τηλέφωνο στην EETT ρώτα και τηλεφωνικά αν το παρέλαβαν και κράτα το όνομα του συνομιλητή σου. Κατά τα άλλα προχώρα. Είμαι σε μια παρόμοια κατάσταση με διαφορετικό πρόβλημα.

dimsi
26-08-07, 19:26
Καλησπερα σας.Εγω σημερα πηρα την ΤELLAS για απενεργοποιηση ειχα μονο τηλεφωνια,απεριοριστες αστικες και υπεραστικες κλισεις με 17,95 μηνηαιως και μου ειπαν να στειλω φαξ και μετα απο ενα μηνα θα με απενεργοποιησουν και να παρω και τον ΟΤΕ εγω να απενεργοποιηθη η προεπιλογη.Βλεπετε πως μας αντιμετοπιζουν.Οταν ειναι για ενεργοποιηση ολα γινοντε γρηγορα και χωρις κοπο.

nikmak1975
26-08-07, 19:50
Ειναι απίστευτα ενοχλητικός ο τρόπος που μας αντιμετωπίζουν, μόνο και μόνο επειδή βρήκαμε μία καλύτερη προσφορά, για τα δεδομένα του καθενός μας και αποφασίσαμε να αλλάξουμε πάροχο. Άλλα δεν καταλαβαίνουν οτι με την πολιτική τους δεν πρόκειται πότε να μας ξανακάνουν πελάτες τους.

sexrazat
26-08-07, 23:51
Καλησπερα σας.Εγω σημερα πηρα την ΤELLAS για απενεργοποιηση ειχα μονο τηλεφωνια,απεριοριστες αστικες και υπεραστικες κλισεις με 17,95 μηνηαιως και μου ειπαν να στειλω φαξ και μετα απο ενα μηνα θα με απενεργοποιησουν και να παρω και τον ΟΤΕ εγω να απενεργοποιηθη η προεπιλογη.Βλεπετε πως μας αντιμετοπιζουν.Οταν ειναι για ενεργοποιηση ολα γινοντε γρηγορα και χωρις κοπο.

Κοινοποίησε το fax και στην ΕΕΤΤ. Πάρτους τηλ. αφού το στείλεις να βεβαιωθείς ότι το έλαβαν γιατί
η απώλεια των fax είναι ο κανόνας στην Tellas.

XARAYGH
27-08-07, 01:24
στειλε ενα φαξ τερματισμου και μαζι ενα αιτημα για αλλαγης προγραμματος στο βασικο(ενυπογραφο) και καλεις για 10 ημερες(μεχρι ο οτε να σου ακυρωσει την προεπιλογη)με 1777 για να παυσει η χρεωση των 17.95 αμεσα. Στειλε το φαξ στο 211 120 0021 στειλε μου pm μετα απο 2 ημερες να σε ενημερωσω για παραλαβη φαξ και αλλαγη προγραμματος.ΑΥΤΑ

AKIS9800
27-08-07, 08:09
Ημουν πελατης της TELLAS ZISTO απο Φεβρουαριο εως και 20 Μαιου 2007 (εννοειται μονο τηλεφωνο internet δεν το ειδα ποτε)
Εκανα διακοπη στην TELLAS με FAX στις 21 Μαιου και πηγα κατευθειαν στην ΟΝ.
Μου εστειλε λογαριασμο η ΤELLAS 38ε και με ειχαν χρεωσει τα παγια Ιουνιου και Ιουλιου.
Υστερα απο αρκετα τηλεφωνα παραδεχθηκανε το ΛΑΘΟΣ τους και εχτες υστερα απο 2 και κατι μηνες ηρθε λογαριασμος 16ε (Σωστος εως τελος Μαιου) τον πληρωσα και ξεμπλεξα.
ΑΝΤΙΟ TELLAS και περαστικα σας

gkosto
27-08-07, 08:36
[QUOTE=nikmak1975;1379344]Πριν συνδεθώ με τη FORTHNET και όταν ρώτησα (τη FORTHNET) αν χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ έναντι του ΟΤΕ & της TELLAS για να γίνει διακοπή της γραμμής μου, μου εξήγησαν πως θα τα κάνουν όλα αυτοί με την εξουσιοδότηση που τους παρείχα μέσω του συμβολαίου που υπέγραψα. Εξ'αλλου, από όσα γνωρίζω το ίδιο γίνεται και με τη φορητότα στα κινητά. Οπότε λοιπόν η TELLAS έχει ενημερωθεί μέσω της εξουσιοδοτημένης από εμένα FORTHNET. Διαφορετικά δεν θα μπορούσε να ενεργοποιηθεί και να ολοκληρωθει η αιτησή μου στη FORTHNET.[/Q
κανονικα πρεπει να τους ενημερωσεις εσυ, η 4νετ δεν τους ενημερωνει , κανενας παροχος δεν ενημερωνει , ειναι δικη σου υποχρεωση
η φορητοτητα στα κινητα γινεται αλλα πληρωνεις τον λογαριασμο του προυγουμενου παροχου
ο προηγουμενος παροχος σου δεν ειναι ενημερωμενος για την αλλαγη σου και μεχρι να γινει αλλαγη στην προεπιλογη χρεωνεσαι ολες τις κλησεις
μαλλον δεν το εκανες σωστα φιλε
για να εισαι συγουρος πρεπει να ενημερωσει εσυ ,

sexrazat
27-08-07, 10:25
στειλε ενα φαξ τερματισμου και μαζι ενα αιτημα για αλλαγης προγραμματος στο βασικο(ενυπογραφο) και καλεις για 10 ημερες(μεχρι ο οτε να σου ακυρωσει την προεπιλογη)με 1777 για να παυσει η χρεωση των 17.95 αμεσα. Στειλε το φαξ στο 211 120 0021 στειλε μου pm μετα απο 2 ημερες να σε ενημερωσω για παραλαβη φαξ και αλλαγη προγραμματος.ΑΥΤΑ

Η κατάργηση προεπιλογής γίνεται από τον ΟΤΕ μετά από 10 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ αφού πρώτα την κάνει δεκτή η Tellas και δεν καταχωρήσει ακύρωση στο w-crm. Αυτό γίνεται την τελευταία μέρα της προθεσμίας για ευνόητους λόγους.

Το αίτημα αλλαγής προγράμματος αφορά μόνο εσένα και την Tellas και δεν ανακατεύεται ο ΟΤΕ.
Η Tellas το τρενάρει για 1 ή 2 μήνες με τη δικαιολογία ότι δεν προλαβαίνει να ενημερωθεί το λογιστήριό της αλλά ο σκοπός είναι να τσιμπήσει 1 ή 2 πάγια ακόμα.

Πρώτα να σου επιβεβαιώσει ο φίλος /η XARAYGH ότι γύρισες στο βασικό πρόγραμμα από το Pro Zisto (17,95) και μετά να καλείς με 1777 γιατί θα χρεώνεσαι και στους δύο.

Kongas
27-08-07, 14:40
@ nikmak

το λάθος είναι της forthnet όσο και αν ακούγεται παράξενο. ακόμα και αν δεν είχες γραμμή από οτε αλλά ενεργή υπηρεσία στον οποιδήποτε εναλλακτικό θα χρεωνόσουν τα πάγια των υπηρεσιών. πέρα από το φαξ στην tellas και την επικοινωνία με τον οτε για πάρει την π/φ μπορείς να καλέσεις το cc της tellas για να τροποποίηση της υπηρεσίας μέσω τηλεφώνου

@ sexrazat

η τροποποίηση μέσω cc γίνεται το πολύ σε 4 - 5 ώρες

sexrazat
27-08-07, 22:06
@ nikmak

το λάθος είναι της forthnet όσο και αν ακούγεται παράξενο. ακόμα και αν δεν είχες γραμμή από οτε αλλά ενεργή υπηρεσία στον οποιδήποτε εναλλακτικό θα χρεωνόσουν τα πάγια των υπηρεσιών. πέρα από το φαξ στην tellas και την επικοινωνία με τον οτε για πάρει την π/φ μπορείς να καλέσεις το cc της tellas για να τροποποίηση της υπηρεσίας μέσω τηλεφώνου

@ sexrazat

η τροποποίηση μέσω cc γίνεται το πολύ σε 4 - 5 ώρες

Εγώ δεν λέω αν μπορεί να γίνει σε 4-5 ώρες ή και λιγότερο. Ένα σωρό συνδρομητές της Tellas βρέθηκαν να πληρώνουν ολόκληρο το μήνα ή και δίμηνο γιατί υποτίθεται ότι το λογιστήριο χρειαζόταν τόσο διάστημα να παραλάβει και να υλοποιήσει το αίτημα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα οικονομικό πρόγραμμα του ΟΤΕ καταργείτε άμεσα και άμεσα σταματάει η χρέωση και τα οικονομικά προγράμματα των παρόχων χρεώνονται μηνιαία.
Άσε που πολύ αμφιβάλω αν το cc της Tellas γνωρίζει τι εντολές έχει το λογιστήριο γιατί δεν είναι μία ή δύο φορές που μπλέχτηκα σε ιστορία που ο απλός τηλεφωνητής δεσμεύθηκει για κάτι που κάποιο άλλο τμήμα (το λογιστήριο εν προκειμένω) δεν υλοποίησε γιατί είχε διαφορετικές εντολές και ο άνθρωπος βρέθηκε εκτεθειμένος πιθανόν και χωρίς να φταίει.
Και ούτε πιστεύω στη σωστή ενημέρωση των απλών τηλεφωνητών της Tellas (λέγε με Teleperformance) στο εργοστάσιο της Θησέως.

costasvk
28-08-07, 00:18
Η γνώμη μου είναι...πως είναι λογικό να θέλει fax με την υπογραφή σου-ΑΦΜ-αριθμό ταυτότητας...ο οποιοσδήποτε (ακόμα και γνωστός σου) που μπορεί τυχαία να έχει δει ή ακούσει το ΑΦΜ σου,μπορεί να πάρει τηλέφωνο (επείδη δν έχει τι άλλο να κάνει) και να πει θέλω να μου κόψετε το zisto...αυτοί πρέπει να το κάνουν??? Αν το κάνουν,μέτα θα ζητάς τα ρέστα γιατί στο έκοψαν.!!! Και στην ΕΕΤΤ να στείλεις την ιστορία σου,το ίδιο θα σου πει πιστεύω...τσάμπα κόπος. Πιο εύκολο είναι να στείλεις μόνο ένα fax στην tellas και τελείωσε η υπόθεση.!!!

Kongas
28-08-07, 12:46
Εγώ δεν λέω αν μπορεί να γίνει σε 4-5 ώρες ή και λιγότερο. Ένα σωρό συνδρομητές της Tellas βρέθηκαν να πληρώνουν ολόκληρο το μήνα ή και δίμηνο γιατί υποτίθεται ότι το λογιστήριο χρειαζόταν τόσο διάστημα να παραλάβει και να υλοποιήσει το αίτημα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα οικονομικό πρόγραμμα του ΟΤΕ καταργείτε άμεσα και άμεσα σταματάει η χρέωση και τα οικονομικά προγράμματα των παρόχων χρεώνονται μηνιαία.
Άσε που πολύ αμφιβάλω αν το cc της Tellas γνωρίζει τι εντολές έχει το λογιστήριο γιατί δεν είναι μία ή δύο φορές που μπλέχτηκα σε ιστορία που ο απλός τηλεφωνητής δεσμεύθηκει για κάτι που κάποιο άλλο τμήμα (το λογιστήριο εν προκειμένω) δεν υλοποίησε γιατί είχε διαφορετικές εντολές και ο άνθρωπος βρέθηκε εκτεθειμένος πιθανόν και χωρίς να φταίει.
Και ούτε πιστεύω στη σωστή ενημέρωση των απλών τηλεφωνητών της Tellas (λέγε με Teleperformance) στο εργοστάσιο της Θησέως.

φαντάζομαι ότι αυτό συμβαίνει δίοτι ο οτε ακολουθεί άλλους νόμους, δημόσιο γαρ. αλλά εδώ μιλάμε για κάτι διαφορετικό και όχι για κάτι που περνάει από το λογιστήριο, όπως και να'χει φαντάζομαι ότι ήδη το φαξ έχει παραληφθεί

nikmak1975
28-08-07, 12:48
Μα ακριβώς αυτό προσπαθώ να επισημάνω σε όλους. Πεφτουμε στην παγίδα τους, θεωρώντας οτι όντως δεν τους έχουμε ενημερώσει. Αλλά από την διαδικασία ενεργοποίησης της γραμμής από τη FORTHNET έχουν ενημερωθεί. Και για αυτό εξουσιοδοτούμε τον νέο μας πάροχο για να λειτουργεί με βάσει τη νόμιμη εξουσιοδότηση. Διαφορετικά όλα θα ήταν στον αέρα. Κι ο καθένας από τους παρόχους θα έκανε ότι ήθελε.

sexrazat
28-08-07, 22:15
Μα ακριβώς αυτό προσπαθώ να επισημάνω σε όλους. Πεφτουμε στην παγίδα τους, θεωρώντας οτι όντως δεν τους έχουμε ενημερώσει. Αλλά από την διαδικασία ενεργοποίησης της γραμμής από τη FORTHNET έχουν ενημερωθεί. Και για αυτό εξουσιοδοτούμε τον νέο μας πάροχο για να λειτουργεί με βάσει τη νόμιμη εξουσιοδότηση. Διαφορετικά όλα θα ήταν στον αέρα. Κι ο καθένας από τους παρόχους θα έκανε ότι ήθελε.

Σωστό. Δεν κατηγορώ την εταιρεία για το fax που χρειάζεται για να είναι κατοχυρωμένη. Την κατηγορώ γιατί ενώ ενημερώνεται από το w-crm ότι η Fortnet πήρε τον πελάτη και πληρώνει σε δύο εταιρείες πλέον, τον αγνοεί και τον αφήνει να χρεώνεται. και δεν πρόκειται για παράλειψη αλλά για πολιτική.

Kongas
29-08-07, 09:29
Σωστό. Δεν κατηγορώ την εταιρεία για το fax που χρειάζεται για να είναι κατοχυρωμένη. Την κατηγορώ γιατί ενώ ενημερώνεται από το w-crm ότι η Fortnet πήρε τον πελάτη και πληρώνει σε δύο εταιρείες πλέον, τον αγνοεί και τον αφήνει να χρεώνεται. και δεν πρόκειται για παράλειψη αλλά για πολιτική.


σε αυτό συμφωνούμε αλλά και πάλι δεν γνωρίζω το κατά πόσο είναι εύκολο να παρακολουθείς τις κινήσεις των συνδρομητών σου για να τερματίζεις τις υπηρεσίες ανάλογα

gkosto
29-08-07, 09:52
ρε παιδια αν ειναι δυνατον , πρεπει να ενημερωσεις για να εισαι συγουρος οτι θα κανουν την δουλεια τους .
ο νεος παροχος δεν ενημερωνει τις περισσοτερες φορς και το εχουμε δει απειρες φορες αυτο το σεναριο να παιζεται .
εμεις πρεπει να τους κυνηγαμε για καποια πραγματα .
τωρα ποιος φταιει γιατι δεν εγινε , ειναι μια κουβεντα που θα πηγαινοερχεται ......
στην αλλαγη παροχου πρεπει να ενημερωνουμε εμεις για την διακοπη απο τον προυγουμενο παροχο για να μην εχουμε χρεωσεις επιπροσθετες , οτι και να μας λενε οι νεοι παροχοι μας εμεις πρεπει να κανουμε την διακοπη , το ιδιο συμβαινει και με τις υπηρεσιες ιντερνετ

sexrazat
29-08-07, 09:56
σε αυτό συμφωνούμε αλλά και πάλι δεν γνωρίζω το κατά πόσο είναι εύκολο να παρακολουθείς τις κινήσεις των συνδρομητών σου για να τερματίζεις τις υπηρεσίες ανάλογα

Προφανώς δεν μπορείς να παρακολουθείς τις κινήσεις όλων των συνδρομητών. Αλλά ενημερώνεσαι καθημερινά από το w-crm για τις αποχωρήσεις και πολλούς από αυτούς τους παίρνεις και τηλ. να προσπαθήσεις να τους μεταπείσεις.

Για να το τελειώσουμε το θέμα, είναι η ανεπίσημη πολιτική της εταιρείας. Φαίνεται πολύ ξεκάθαρα στις περιπτώσεις των προεπιλογών που ενώ ο συνδρομητής καλείται από την Tellas για να μεταπεισθεί και να παραμείνει στην εταιρεία, αν αρνηθεί δεν ενημερώνεται να διακόψει τα προγράμματα με πάγιο που τυχόν έχει με αποτέλεσμα να διπλοπληρώνει.
Η γελοία δικαιολογία της Tellas είναι ότι εγώ δεν βλέπω αν έχει πρόγραμμα με πάγιο στην εταιρεία μου όταν τον καλώ (λες και λογαριασμό παίρνει από άλλη εταιρεία κι όχι από το λογιστήριο της Tellas). Άντε και δεν το βλέπεις. Γιατί δεν τον ρωτάς;
Είναι απλό. Η εταιρεία ποτέ δεν ενημερώνει τους τηλεφωνητές για την λεπτομέρεια αυτή, αλλά και απαγορεύει σε όσους το γνωρίζουν να ενημερώσουν τον συνδρομητή. Γιατί να μην κάνει το ίδιο και στις περιπτώσεις του φίλου με την Forthnet;

sexrazat
29-08-07, 09:58
ρε παιδια αν ειναι δυνατον , πρεπει να ενημερωσεις για να εισαι συγουρος οτι θα κανουν την δουλεια τους .
ο νεος παροχος δεν ενημερωνει τις περισσοτερες φορς και το εχουμε δει απειρες φορες αυτο το σεναριο να παιζεται .
εμεις πρεπει να τους κυνηγαμε για καποια πραγματα .
τωρα ποιος φταιει γιατι δεν εγινε , ειναι μια κουβεντα που θα πηγαινοερχεται ......
στην αλλαγη παροχου πρεπει να ενημερωνουμε εμεις για την διακοπη απο τον προυγουμενο παροχο για να μην εχουμε χρεωσεις επιπροσθετες , οτι και να μας λενε οι νεοι παροχοι μας εμεις πρεπει να κανουμε την διακοπη , το ιδιο συμβαινει και με τις υπηρεσιες ιντερνετ

Σωστά. Είναι η μόνη λύση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αλλά αποδεικνύει και το πόσο σοβαρές είναι κάποιες εταιρείες και πόσο σέβονται τους πελάτες.

gkosto
29-08-07, 09:59
[QUOTE=sexrazat;1386306]Προφανώς δεν μπορείς να παρακολουθείς τις κινήσεις όλων των συνδρομητών. Αλλά ενημερώνεσαι καθημερινά από το w-crm για τις αποχωρήσεις και πολλούς από αυτούς τους παίρνεις και τηλ. να προσπαθήσεις να τους μεταπείσεις.

Για να το τελειώσουμε το θέμα, είναι η ανεπίσημη πολιτική της εταιρείας. Φαίνεται πολύ ξεκάθαρα στις περιπτώσεις των προεπιλογών που ενώ ο συνδρομητής καλείται από την Tellas για να μεταπεισθεί και να παραμείνει στην εταιρεία, αν αρνηθεί δεν ενημερώνεται να διακόψει τα προγράμματα με πάγιο που τυχόν έχει με αποτέλεσμα να διπλοπληρώνει.
Η γελοία δικαιολογία της Tellas είναι ότι εγώ δεν βλέπω αν έχει πρόγραμμα με πάγιο στην εταιρεία μου όταν τον καλώ (λες και λογαριασμό παίρνει από άλλη εταιρεία κι όχι από το λογιστήριο της Tellas). Άντε και δεν το βλέπεις. Γιατί δεν τον ρωτάς;
Είναι απλό. Η εταιρεία ποτέ δεν ενημερώνει τους τηλεφωνητές για την λεπτομέρεια αυτή, αλλά και απαγορεύει σε όσους το γνωρίζουν να ενημερώσουν τον συνδρομητή. Γιατί να μην κάνει το ίδιο και στις περιπτώσεις του φίλου με την Forthnet;[/QUO
ποιος ενημερωσε την τελλας να κανει διακοπη της προεπιλογης?
η διακοπη της προεπιλογης ειναι θεμα που το κανονιζει ο τελικος πελατης, δεν το εκανε ο ιδιος γιατι του ειπαν οτι θα το κανουν απο την 4νετ, το wcrm ενημερωνεται καθε μερα , οι ακυρωσεις που γινονται καθε μερα , ειναι απειρες , τα call center δεν ενημερωνονται καθε μερα .

caramela
29-08-07, 10:09
Με αιτηση διακοπης στη TELLAS 25/02/07 μου ηρθε λογαριασμος 1 euros :wall: για χρηση απο 15/05-16/06 για λοιπες υπηρεσιες-αγνωριση κλησεων-internet!!!!!

και να φανταστει κανεις απο 17/05 παιζει forthnet 2play....:rainy:

και το δυστυχως... ειναι οτι ο λογαριασμος εξοφλειται με πιστωτικη καρτα!!!:angryr::wall::rant:

και η TELLAS... ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!:closed:

gkosto
29-08-07, 10:11
Με αιτηση διακοπης στη TELLAS 25/02/07 μου ηρθε λογαριασμος 1 euros :wall: για χρηση απο 15/05-16/06 για λοιπες υπηρεσιες-αγνωριση κλησεων-internet!!!!!

και να φανταστει κανεις απο 17/05 παιζει forthnet 2play....:rainy:

και το δυστυχως... ειναι οτι ο λογαριασμος εξοφλειται με πιστωτικη καρτα!!!:angryr::wall::rant:

και η TELLAS... ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!:closed:



i rest my case!!!!!!!!!

sexrazat
29-08-07, 10:23
ποιος ενημερωσε την τελλας να κανει διακοπη της προεπιλογης?
η διακοπη της προεπιλογης ειναι θεμα που το κανονιζει ο τελικος πελατης, δεν το εκανε ο ιδιος γιατι του ειπαν οτι θα το κανουν απο την 4νετ, το wcrm ενημερωνεται καθε μερα , οι ακυρωσεις που γινονται καθε μερα , ειναι απειρες , τα call center δεν ενημερωνονται καθε μερα .

Προφανώς η Forthnet φταίει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Απλά το λογιστήριο ή δεν ξέρω ποια αρμόδια υπηρεσία της Tellas που ενημερώθηκε έστω και μετά από μερικές μέρες, πολύ απλά έκανε την πάπια. Έφυγε από μας, έκανε την μαλα... και δεν μας ενημέρωσε, άστον να του έρθει στη μάπα ο επόμενος λογαριασμός και να τρέχει να βρίζει τη Fortnet.

Άντε και να υποθέσουμε ότι καθημερινά υπάρχουν άπειρες(;;;;;) ακυρώσεις στο w-crm και τα call centers δεν ενημερώνονται κάθε μέρα. Στην περίπτωση που δίνουν μια λίστα σε ένα τηλεφωνητή και του λένε κάλεσε αυτούς που ζήτησαν να φύγουν για να τους μεταπείσεις γιατί δεν τον ενημερώνουν ότι υπάρχει πρόγραμμα με πάγιο που πρέπει να ακυρώσει ο συνδρομητής αν επειμείνει στην αλλαγή παρόχου για να μην διπλοπληρώνει;
Απλά γιατί είναι η πολιτική της εταιρείας και εν γνώσει όλων των αρμοδίων μέσα στην εταιρεία.

ΥΣ Ας μην μείνουμε στο ότι έπρεπε να το ξέρει ο πελάτης, γιατί όταν του πουλήσαν το πρόγραμμα ποτέ δεν του είπαν ότι αν φύγει από την εταιρεία πρέπει να το ακυρώσει ο ίδιος με Fax. Όπως όλως τυχαία δεν ενημερώνουν τους περισσότερους πελάτες του zisto για την 12μηνη δέσμευση και για το τι πρέπει να πληρώσουν αν φύγουν πριν.

caramela
29-08-07, 10:25
i rest my case!!!!!!!!!

ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟΟΟ!!!! :2guns::shoot::rifle::dwarf

sexrazat
29-08-07, 10:28
ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟΟΟ!!!! :2guns::shoot::rifle::dwarf

Πολύ τρυφερότητα ρε παιδί μου στο Βορρά:paint:
Φεύγω. Καλό απόγευμα σε όλους

gkosto
29-08-07, 10:30
Προφανώς η Forthnet φταίει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Απλά το λογιστήριο ή δεν ξέρω ποια αρμόδια υπηρεσία της Tellas που ενημερώθηκε έστω και μετά από μερικές μέρες, πολύ απλά έκανε την πάπια. Έφυγε από μας, έκανε την μαλα... και δεν μας ενημέρωσε, άστον να του έρθει στη μάπα ο επόμενος λογαριασμός και να τρέχει να βρίζει τη Fortnet.

Άντε και να υποθέσουμε ότι καθημερινά υπάρχουν άπειρες(;;;;;) ακυρώσεις στο w-crm και τα call centers δεν ενημερώνονται κάθε μέρα. Στην περίπτωση που δίνουν μια λίστα σε ένα τηλεφωνητή και του λένε κάλεσε αυτούς που ζήτησαν να φύγουν για να τους μεταπείσεις γιατί δεν τον ενημερώνουν ότι υπάρχει πρόγραμμα με πάγιο που πρέπει να ακυρώσει ο συνδρομητής αν επειμείνει στην αλλαγή παρόχου για να μην διπλοπληρώνει;
Απλά γιατί είναι η πολιτική της εταιρείας και εν γνώσει όλων των αρμοδίων μέσα στην εταιρεία.

ΥΣ Ας μην μείνουμε στο ότι έπρεπε να το ξέρει ο πελάτης, γιατί όταν του πουλήσαν το πρόγραμμα ποτέ δεν του είπαν ότι αν φύγει από την εταιρεία πρέπει να το ακυρώσει ο ίδιος με Fax. Όπως όλως τυχαία δεν ενημερώνουν τους περισσότερους πελάτες του zisto για την 12μηνη δέσμευση και για το τι πρέπει να πληρώσουν αν φύγουν πριν.

αν οι τηλεπωλητες δεν ενημερωνουν για τις υποχρεωσεις που εχει ο πελατης ειναι λαθος τους
η εταιρεια στις πωλησεις του ζιστο που αν δεν κανω λαθος χρειαζεται υπογραφη του πελατη,
θεωρει οτι ο πελατης ειναι ενημερωμενος.
πολλα call centers κανουν λαδιες με υπογραφες και συνδεσεις
τωρα βεβαια για την συγκεκριμενη ιστορια ο φιλος ειναι ενα θυμα της καταστασης
ολες οι εταιρειες δεν εχουν δικα τοιυς call centers αλλα εξωτερικους συνεργατες .
και εκει γινεται το κακο .
ακουσα ομως ουτι τωρα η εεττ ειναι πιο αυστηρη και σε αυτο το θεμα και πιο απαιτητικη οσο αφορα την ενημερωση των πελατων.
μπορει ο φιλος να ζητησει την κασετα που του ειπαν απο την 4νετ οτι θα αναλαβουν αυτοι την ενημερωση της τελλας και να τους κυνηγησει τοτε .
γιατι δεν το κανει ?
ειναι μαι καλη λυση , τι λες?

kmixalis
29-08-07, 12:03
επειδη ειμαι παθων με την tellas καθως και με την on telecom , μην δισταζει κανεις ΑΜΕΣΑ να ενημερωνει εγγραφως την ΕΕΤΤ καθως και τον συνηγορο του καταναλωτη για το προβλημα που αντιμετωπιζει με τους "ΦΤΗΝΟΥΣ" ΠΑΡΟΧΟΥΣ που μονο προβληματα δημιουργουν παρα λυσεις και ευκολια οπως υποσχονται.
Οσον αφορα την tellas απο το ξεκινημα της ηταν ενα βαριδι για την δεη που την ξεσκιζε οικονομικα ολα αυτα τα χρονια και την τραβαγε στον πατο αναγκαζοντας τον ελληνικο λαο να πληρωνει απο το υστερημα του φουσκωμενους λογαριασμους ρευματος. Οταν εφτασε η στιγμη που ειχαν ορισει οι κυριοι αυτοι και ενω ειχαν απαξιωσει την tellas την εδωσαν δωρο στον αιγυπτιο

gkosto
29-08-07, 13:54
ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟΟΟ!!!! :2guns::shoot::rifle::dwarf

μπουρλοτο σε εμενα , γιατι ρε φιλαρακι , τι εκανα ?
οχι δηλαδη με πληγωνεις τωρα :sorry: :worthy:

caramela
29-08-07, 14:09
μπουρλοτο σε εμενα , γιατι ρε φιλαρακι , τι εκανα ?
οχι δηλαδη με πληγωνεις τωρα :sorry: :worthy:

:worthy:ΟΧΙ σε ΣΕΝΑ!!! φυσικα....:)
Το μπουρλοτΟΟΟΟΟ!!! ειναι για αυτους που καταχραζονται την υπομονη!!! μας με διαφορα τεχνασματα!!... :twisted:

zorz_skg
30-08-07, 15:49
Με αιτηση διακοπης στη TELLAS 25/02/07 μου ηρθε λογαριασμος 1 euros :wall: για χρηση απο 15/05-16/06 για λοιπες υπηρεσιες-αγνωριση κλησεων-internet!!!!!

και να φανταστει κανεις απο 17/05 παιζει forthnet 2play....:rainy:

και το δυστυχως... ειναι οτι ο λογαριασμος εξοφλειται με πιστωτικη καρτα!!!:angryr::wall::rant:

και η TELLAS... ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!:closed:

1) κάνε αμφισβήτιση της χρέωσης στην τράπεζα σου
2) καταγγελία στην ΕΕΤΤ
3) καταγγελία στη ΓΓ Καταναλωτή.

caramela
30-08-07, 16:08
1) κάνε αμφισβήτιση της χρέωσης στην τράπεζα σου
2) καταγγελία στην ΕΕΤΤ
3) καταγγελία στη ΓΓ Καταναλωτή.


Έτσι ένα πρωινό να ασχοληθώ με το ΘΕΜΑ…. :twisted:
Να μη σας τα πολύλογο!.... :angryr::wall:
Με όσους μίλησα… ΜΕ πέρασαν για Ελληνίδα κρησάρα:crazy:…χωρίς νησί ΟΜΩΣ !
Και τελικά κατέληξα να κοστολογήσω την ψυχική μου ηρεμία παραπάνω από 1 €!!!:crazy:

zorz_skg
31-08-07, 15:47
Έτσι ένα πρωινό να ασχοληθώ με το ΘΕΜΑ…. :twisted:


Το 1 είναι υπόθεση λίγων λεπτών. Οι τράπεζες παίρνουν πολύ σοβαρά τέτοια πράγματα (όσον αφορά πιστωτικές) για να μην εκτίθενται.
Τα 2 και 3 είναι CC, μια φορά γράφεις το κείμενο.



Και τελικά κατέληξα να κοστολογήσω την ψυχική μου ηρεμία παραπάνω από 1 €!!!:crazy:



Το πραγματικό πρόβλημα ξέρεις τι είναι; Αν δεν κινηθείς για να λύσεις το πρόβλημα, τι σε κάνει να νομίζεις ότι θα φύγει από μόνο του;

Τα ίδια έπαθα κι εγώ με την Τελλάς και τον ΟΤΕ. Ειδικά η περίπτωση του ΟΤΕ μοιάζει πολύ με τη δική σου (χρέωσαν 0,5€ για αναλυτική κατάσταση κλήσεων!). Έκανα κάτι. Έκοψα την πάγια πληρωμής και για τις 2 εταιρίες.

caramela
31-08-07, 18:54
Το 1 είναι υπόθεση λίγων λεπτών. Οι τράπεζες παίρνουν πολύ σοβαρά τέτοια πράγματα (όσον αφορά πιστωτικές) για να μην εκτίθενται.
Τα 2 και 3 είναι CC, μια φορά γράφεις το κείμενο.

για το κομματι ΤΡΑΠΕΖΑ ....
Η τραπεζα μου ζητησε επιστολη...για να ζητησω ανακληση χρεωσης...μπλα μπλα....
η οποια χρεωση θα ακολουθουσε την διαδικασια πρωτα χρεωση και μετα εφοσον οι συμβουλοι της τραπεζας εξεταζαν το θεμα με την tellas και εκριναν οτι δικαια δεν επρεπε να γινει η χρεωση 1 euros .....τοτε θα γινονταν πιστωση-επιστροφη 1 euros.
Αααα... στη τηλεφωνικη μου επικοινωνια με την ΤΡΑΠΕΖΑ παραπαμφθηκα σε 3 διαφορετικους υπαλληλους... ο ενας αρμοδιοτερος του αλλου...
αν θυμαμαι καλα... η διαρκεια του τηλεφωνου ηταν περιπου 45 λεπτα... :whistle:
45λεπτα... χωρις να βγαλω ακρη... :wall: (45λεπτα εργατοωρας!!)
Οσο για το θεμα τις επιστολης που μου ζητηθηκε... θα ελεγες οτι ειναι κατι απλο... αλλα σε διαβεβαιω οτι μου ζητηθηκε μονο και μονο για να μην τους απασχολω αλλο στο τηλεφωνο!!!...

Απλα πραγματα ΖΗΤΗΣΑ να ΑΚΥΡΩΘΕΙ η καρτα... και εχασαν ενα πελατη!!
και εμεινα εκει!!! οπως ειπα... ειναι πολυ :crazy:... να σε θεωρουν ελληνιδα ΚΡ(ο)ΙΣΑΡΑ... !!:closed:

apostol70
03-09-07, 00:08
Για όλους αυτούς τους λόγους το έχουμε πει αρκετές φορές καλύτερα να τρέχεις λίγο παραπάνω παρά να πληρώνεις τους λογαριασμούς σε αυτές τις εταιρίες (καμιάς εξαιρουμένης, στην διακοπή όλες ίδιες είναι) με πιστωτική κάρτα ή πάγια εντολή στην τράπεζα

sexrazat
03-09-07, 00:14
Για όλους αυτούς τους λόγους το έχουμε πει αρκετές φορές καλύτερα να τρέχεις λίγο παραπάνω παρά να πληρώνεις τους λογαρισούς σε αυτές τις εταιρίες (καμιάς εξαιρουμένης, στην διακοπή όλες ίδιες είναι) με πιστωρική κάρτα ή πάγια εντολή στην τράπεζα

;)Απόλυτα σύμφωνως βάσει όσων έχουνε δει τα ματάκια μου.

nikmak1975
03-09-07, 18:12
Ανανέωση πληροφοριών σχετικα με την αποστολη των φαξ. Τόσο η TELLAS όσο και η ΕΕΤΤ, κατοπιν δικής μου τηλεφωνικής επικοινωνίας, μού επαλήθευσαν την παραλαβή της επιστολής μου, από την πρώτη κιολας αποστολή μέσω φαχ.
Ειδικά για την TELLAS νομίζω οτι, με βάσει τα όσα κατά διαστήματα έχω διαβάσει στο φορουμ, είναι μια σημαντική πρόοδος αυτό!!! Το ότι δηλαδή δεν "χάθηκε" το φαξ!!! Λέτε να είμαι η εξαίρεση ή μήπως τα πράγματα αρχίζουν να οργανώνονται προς όφελος των πελατών?? Ίδωμεν!!!
Τώρα για την απάντησή τους?? θα πάρει περίπου 2 εβδομάδες!!

sexrazat
04-09-07, 00:02
Ανανέωση πληροφοριών σχετικα με την αποστολη των φαξ. Τόσο η TELLAS όσο και η ΕΕΤΤ, κατοπιν δικής μου τηλεφωνικής επικοινωνίας, μού επαλήθευσαν την παραλαβή της επιστολής μου, από την πρώτη κιολας αποστολή μέσω φαχ.
Ειδικά για την TELLAS νομίζω οτι, με βάσει τα όσα κατά διαστήματα έχω διαβάσει στο φορουμ, είναι μια σημαντική πρόοδος αυτό!!! Το ότι δηλαδή δεν "χάθηκε" το φαξ!!! Λέτε να είμαι η εξαίρεση ή μήπως τα πράγματα αρχίζουν να οργανώνονται προς όφελος των πελατών?? Ίδωμεν!!!
Τώρα για την απάντησή τους?? θα πάρει περίπου 2 εβδομάδες!!

Τι είναι δυό βδομάδες μπροστά στους 6 μήνες που έκαναν να απαντήσουν σε μένα;

nikmak1975
04-09-07, 00:10
Μα για αυτό το αναφέρω! Δεν είναι τίποτα 2 εβδομάδες μπροστά σε όσα έχω ακούσει κατά καιρούς.
Αν βέβαια μου απαντήσουν σε 2 εβδομάδες, γιατί μέχρι να φανεί το αποτέλεσμα, είμαι επιφυλακτικός μαζί τους.

PKOULERI
04-09-07, 11:13
Μια από τα ίδια κι εδώ: μετάβαση σε FORTHNET από TELLAS με τη βεβαιότητα πως θα αναλάβει η FORTHNET τη διαδικασία διακοπής από την TELLAS, 2 μήνες μετά εξακολουθώ να χρεώνομαι από την TELLAS με τα πάγια μια υπηρεσίας που έχω πάψει πλέον να λαμβάνω. Δεν ξέρω ποιος δουλεύει ποιον, νομίζω όλοι τους εμάς. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλη αυτή η παράνοια και κοροϊδία σε αυτή τη χώρα.

Τέλος πάντων, για όποιον θέλει να αποδεσμευτεί από την TELLAS οπωσδήποτε στείλτε τους φαξ πως θέλετε να αποδεσμευτείτε με τηλέφωνα, ΑΦΜ και ΑΔΤ για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

nikmak1975
05-09-07, 11:35
Νομίζω το κεφάλι μας θα είναι ήσυχο, όταν κάποιοι μάθουν να μας αντιμετωπίζουν σοβαρά και χωρίς να προσπαθούν συνεχώς να υποτιμούν την νοημοσύνη μας!

smagaret
05-09-07, 16:17
Μια από τα ίδια κι εδώ: μετάβαση σε FORTHNET από TELLAS με τη βεβαιότητα πως θα αναλάβει η FORTHNET τη διαδικασία διακοπής από την TELLAS, 2 μήνες μετά εξακολουθώ να χρεώνομαι από την TELLAS με τα πάγια μια υπηρεσίας που έχω πάψει πλέον να λαμβάνω. Δεν ξέρω ποιος δουλεύει ποιον, νομίζω όλοι τους εμάς. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλη αυτή η παράνοια και κοροϊδία σε αυτή τη χώρα.

Τέλος πάντων, για όποιον θέλει να αποδεσμευτεί από την TELLAS οπωσδήποτε στείλτε τους φαξ πως θέλετε να αποδεσμευτείτε με τηλέφωνα, ΑΦΜ και ΑΔΤ για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Εγω είχα προεπιλογή φορέα και το POLIS 300 με πάγιο 12 ευρώ το δίμηνο. Τους έστειλα φαξ στις 19-4-2007 για κατάργηση προεπιλογής, είμαι στον ΟΤΕ με conn-x talk από τις 2-5-2007 και μου στείλαν λογαριασμό με χρέωση παγίων για Μάιο και Ιούνιο. Στο τηλ. που τους πήρα μου είπαν ότι πράγματι έλαβαν το φαξ αλλά εκ παραδρομής χρεώθηκα και να αγνοήσω το λογαριασμό γιατί θα μου στέλναν τον επόμενο με διορθωμένο το ποσό.
Χθες μου ήρθε λοιπόν ο νέος λογαριαμός και ναι σωστά μαντέψατε: όχι μόνο δεν το διορθώσανε αλλά μου χρεώσανε και το επόμενο δίμηνο Ιουλίου κα Αυαγούστου και μάλιστα με απειλούν έμμεσα για είσπραξη από εξωτερικούς συνεργάτες...
Οι άνθρωποι είναι για τα πανηγύρια.... Τους ξαναπήρα τηλέφωνο και μου ξαναείπαν το ίδιο ποίημα ότι και καλά θα διορθωθεί στον επόμενο λογαριαμό.
Εγώ απλά τους ενημέρωσα ότι θα τους καταγγείλω στην ΕΕΕΤ και νομίζω ότι δεν πρέπει να τους δίνουμε καθόλου πίστωση χρόνου, γιατί όταν είναι να σε κάνουν πελάτη τους μόνο ..... δεν σου κάνουν ενώ μετά σε αντιμετωπίζουν σαν να μην υπάρχεις.

gkosto
06-09-07, 09:02
Εγω είχα προεπιλογή φορέα και το POLIS 300 με πάγιο 12 ευρώ το δίμηνο. Τους έστειλα φαξ στις 19-4-2007 για κατάργηση προεπιλογής, είμαι στον ΟΤΕ με conn-x talk από τις 2-5-2007 και μου στείλαν λογαριασμό με χρέωση παγίων για Μάιο και Ιούνιο. Στο τηλ. που τους πήρα μου είπαν ότι πράγματι έλαβαν το φαξ αλλά εκ παραδρομής χρεώθηκα και να αγνοήσω το λογαριασμό γιατί θα μου στέλναν τον επόμενο με διορθωμένο το ποσό.
Χθες μου ήρθε λοιπόν ο νέος λογαριαμός και ναι σωστά μαντέψατε: όχι μόνο δεν το διορθώσανε αλλά μου χρεώσανε και το επόμενο δίμηνο Ιουλίου κα Αυαγούστου και μάλιστα με απειλούν έμμεσα για είσπραξη από εξωτερικούς συνεργάτες...
Οι άνθρωποι είναι για τα πανηγύρια.... Τους ξαναπήρα τηλέφωνο και μου ξαναείπαν το ίδιο ποίημα ότι και καλά θα διορθωθεί στον επόμενο λογαριαμό.
Εγώ απλά τους ενημέρωσα ότι θα τους καταγγείλω στην ΕΕΕΤ και νομίζω ότι δεν πρέπει να τους δίνουμε καθόλου πίστωση χρόνου, γιατί όταν είναι να σε κάνουν πελάτη τους μόνο ..... δεν σου κάνουν ενώ μετά σε αντιμετωπίζουν σαν να μην υπάρχεις.

μηπως είχες αφήσει καποιο λογαριασμο απλήρωτο ? μήπως απλα ρωτάω , ολοι μας έχουμε ξεχάσει λογαριασμο και όχι απαραιτητα μεγαλο ποσο , και εγινε αυτο που έγινε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.