PDA

Επιστροφή στο Forum : Βασικός εξοπλισμός πυρόσβεσης ?



BeholderX
26-08-07, 19:50
Οπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, η φωτιά στο Χολαργό εξαπλώθηκε σε Παπάγο-Υμηττό λόγω της έλλειψης υλικών πυρόσβεσης. Αν τα πρώτα άτομα που έφτασαν είχαν λίγο εξοπλισμό, θα την σβήναμε εν τη γεννέση της.

Γνωρίζει κανείς τι μπορούμε να κάνουμε ως "πολυκατοικία" για το θέμα ? Από την μικρή αυτή εμπειρία της φωτιάς, σκοπεύω να πάρω:

- ψεκαστήρες πλάτης ("επινώτιοι ψεκαστήρες"), χωρητικότητας 20 λίτρων (ένας κουβάς νερό είναι περίπου 10 λίτρα). Δεν ξέρω όμως από πιέσεις (4, 5, ή περισσότερα bar), πόσα χρειάζονται για να ρίξεις νερό σε ένα δέντρο (πχ: http://www.agrokip.gr/default.asp?ElementId=158 )

- λάστιχο 50-100 μέτρων, και αν χρειάζεται κάποια γεννήτρια (και πόσης δύναμης) (ίσως κάτι τέτοιο: http://www.sitemaker.gr/athinastools/page_GREEK_3.htm )

Μπορεί να φαίνονται λίγα, αλλά επειδή έζησα την κατάσταση χτες, στα σίγουρα αν τα είχαμε αυτά, θα την είχαμε σβήσει πριν εξαπλωθεί. Από χτες (μετά την καταστροφή), φυλάνε το χώρο εθελοντές - ΧΩΡΙΣ όμως μέσα πυρόσβεσης (μηδέν).

Ξέρει κανείς τις σχετικές προδιαγραφές ή να πάω στην πυροσβεστική να ρωτήσω ?

alexandrozz
26-08-07, 23:09
Σίγουρα θα χρειάζεται και κάποιο ρούχο, κάποια μάσκα, φακός και σφυρίχτρα.

nnn
26-08-07, 23:37
Αν την προλάβεις στην πολύ αρχή της ένας μεγάλος πυροσβεστήρας και σωστή χρήση του αρκεί.
Καλό είναι να ρωτήσεις στα εξειδικευμένα καταστήματα πυροσβεστικών ειδών.

megahead13
29-08-07, 21:41
Αν ενδιαφέρεσαι ακόμα, κοίτα εδώ: http://www.fireman.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=271

BeholderX
29-08-07, 22:31
Φυσικά και ενδιαφέρομαι, ευχαριστώ για το πολύ χρήσιμο link.

Θα αγοράσουμε κάποιο βασικό εξοπλισμό στην πολυκατοικία, γιατί συνειδητοποιήσαμε ότι δεν είναι δυνατόν να αφήσουμε την κατάσβεση στο Δήμο ή την Πυροσβεστική, όσο η φωτιά είναι στην αρχή.

rdaniel
29-08-07, 23:01
Φυσικά και ενδιαφέρομαι, ευχαριστώ για το πολύ χρήσιμο link.

Θα αγοράσουμε κάποιο βασικό εξοπλισμό στην πολυκατοικία, γιατί συνειδητοποιήσαμε ότι δεν είναι δυνατόν να αφήσουμε την κατάσβεση στο Δήμο ή την Πυροσβεστική, όσο η φωτιά είναι στην αρχή.

Χτες πέρασα από την οδό Ανατολής και είδα τη ζημιά που έγινε. Οι κάτοικοι εκεί πρέπει να "τα είδαν όλα", πράγματι, η φωτιά σε πολλά σημεία έχει κάψει τα δέντρα ως την άκρη του δρόμου, 5 μέτρα από τις πολυκατοικίες. Δε μου φαίνεται λοιπόν παράξενο που παίρνετε μέτρα! :oneup:

BeholderX
29-08-07, 23:38
Χτες πέρασα από την οδό Ανατολής και είδα τη ζημιά που έγινε. Οι κάτοικοι εκεί πρέπει να "τα είδαν όλα", πράγματι, η φωτιά σε πολλά σημεία έχει κάψει τα δέντρα ως την άκρη του δρόμου, 5 μέτρα από τις πολυκατοικίες. Δε μου φαίνεται λοιπόν παράξενο που παίρνετε μέτρα! :oneup:

Το τραγικό της υποθέσεως φίλε μου, είναι ότι μπορούσε η φωτιά να έχει σβήσει εν τη γενέσει της (τουλάχιστον στο συγκεκριμένο χώρο), και να μην καεί όλη αυτή η περιοχή που κάηκε. Ο Δήμαρχος Χολαργού γύριζε από κανάλι σε κανάλι με το υποτιθέμενο στουπί, αλλά λέξη γιατί η υδροφόρα του Δήμου Χολαργού, καθυστέρησε 20 λεπτά για να διανύσει μια κατηφορική απόσταση 2.5 χιλιομέτρων. Για αυτό και εξαπλώθηκε η φωτιά, λόγω της ανυπαρξίας πυρόσβεσης.

m.basilis
30-08-07, 00:02
Αυτο που δειχνει η φωτο φιλε μου ειναι ψεκαστικο-ραντιστικο μηχανημα.
Αν θες τελεια δουλεια παρε μια δεξαμενη τονου η και 2 τονων.μια βενζινοκινητη αντλια(μια καλη αδειαζει τον τονο σε 10 λεπτα) μια πυροσβεστικη φωλια με σωληνα υφασματινο (σαν της πυροσβεστικης) και καθαρισες
Απαραιτητη προυποθεση 2 ατομα για να το δουλεψουν

wizardsl
30-08-07, 00:25
Χτες πέρασα από την οδό Ανατολής και είδα τη ζημιά που έγινε. Οι κάτοικοι εκεί πρέπει να "τα είδαν όλα", πράγματι, η φωτιά σε πολλά σημεία έχει κάψει τα δέντρα ως την άκρη του δρόμου, 5 μέτρα από τις πολυκατοικίες. Δε μου φαίνεται λοιπόν παράξενο που παίρνετε μέτρα! :oneup:
Εκεί μένω (τώρα λέγεται Μακεδονίας). Οχι απλά τα είδα όλα, αλλά έβαλα τα βασικά στο αυτοκίνητο και το πήγα στην πλατεία πριν γυρίσω για να κάνω ό,τι μπορώ μαζί με τον κόσμο που είχε μαζευτεί να βοηθήσει.

BeholderX
01-09-07, 14:32
Για όσους μένουν Χολαργό - Παπάγου κοντά στην περιοχή που κάηκε, δείτε το http://www.holargos.org/

Αύριο Κυριακή (2-Σεπ-07) το πρωϊ (9:00) θα γίνει καθαρισμός του δάσους στην οδό Ναυαρίνου από τα σκουπίδια, και διάφορες συζητήσεις για το μέλλον της περιοχής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.