PDA

Επιστροφή στο Forum : e-voice+x-lite = διακοπες στην επικοινωνια+κακη ποιοτητα?



Avatar
31-12-04, 23:48
Εχω μια 384/128 και δοκιμαζω αυτον τον καιρο το x-lite για το e-voice. Παρατηρω διακοπες οταν ακουω, ακομα και με το *99* που ειναι για να τεσταρεις ή το 141 που λεει την ωρα κτλ. Εβαλα το process του x-lite σε realtime μπας και ηταν απο επεξεργαστη το προβλημα αλλα και παλι τα ιδια, ακουω διακοπες. Ακομα και οταν τηλεφωνω σε καποιο σταθερο η κατι. Υπαρχει καποια λυση? Να βαλω καποιο συγκεκριμενο codec μονο? Με ολα μου το βγαζει το προβλημα.

Επισης, οταν παιρνω σε καποιο σταθερο (και σε κινητο, αλλα περισσοτερο σε σταθερο) ακουγεται πολυ χαλια (αυτος που δεχεται την κληση, εγω απλα εχω διακοπες). Και αυτος που δεχεται την κληση εχει πολυ επιστροφη και δεν συνεννοεισαι ευκολα. Ετσι ειναι σε ολους η μονο σε εμενα? (Παντως το bandwidth ειναι ελευθερο και αν βαλω κατι για download πιανω 44+ - δηλαδη δεν ειναι απο εκει το προβλημα). Τι να κανω?

sdikr
01-01-05, 19:11
Θα σου έλεγα πρώτα να δοκιμάσεις στο http://www.freeworlddialup.com/
είναι δωρεάν και μπορείς να κάνεις λογαριασμό εκεί για να δοκιμάσεις το xlite,

tschris
20-01-05, 01:44
Δοκίμασε να συνδεθείς με ISDN 128 αν έχεις ISDN γραμμούλα δοκίμασε τότε το X-LITE και θα δείς τρελή ποιότητα. ακούγεται χαζό αλα ισχύει.

ATG
26-01-05, 18:57
Τα ιδια προβληματα εχω και εγω με hardware ipphone. Ακομα και με το χειροτερο codec το πρωι εχω ασχημη επικοινωνια. Το βραδυ ομως... χρησιμοποιω το g711(!!) χωρις προβληματα.

teo_l2002
26-01-05, 21:54
αυτο το πακετο της :guitar hol εκτως απο πανακριβω δε παρεχει τεχνικη υποστήριξη!!!! :? :mrgreen: :mrgreen: :?: :?:

kalm
02-02-05, 10:57
Χρησιμοποίησε σαν codec τον GSM. Με τους άλλους μπορεί να έχεις τέτοια προβλήματα.

harryal
17-02-05, 14:16
Τα ιδια προβληματα εχω και εγω με hardware ipphone. Ακομα και με το χειροτερο codec το πρωι εχω ασχημη επικοινωνια. Το βραδυ ομως... χρησιμοποιω το g711(!!) χωρις προβληματα.Φίλε επειδή έχω και εγώ ένα hardware adapter, ήθελα να σε ρωτήσω γιατί δεν έχω ιδέα ποιο είναι το πιο ανεκτό codec σε λάθη;

imported_muhaha
25-02-05, 19:55
Δεν είναι στον codec και στο bandwidth το πρωτογενές πρόβλημά σας.
Βασικά δεν είναι καν σε σας. Καλή Υπομονή.

harryal
25-02-05, 19:57
Θα πάω να πάρω καμμιά δορυφορική σύνδεση να ησυχάσω μου φαίνεται...

Avatar
25-02-05, 20:12
Ασχετο παντως : δοκιμασα και το x-pro και εχω να πω τα καλυτερα για αυτο. Με τα g711 codecs δουλευει μια χαρα ("τρωει" 8kb up, 8kb down) στην dsl. Δοκιμασα και το g729 που το εχει το xpro (oxi το x-lite) και ειναι πολυ σουπερ, ακομα και με pstn. Αυτο τρωει 2 kb περιπου.

harryal
25-02-05, 20:24
Ασχετο παντως : δοκιμασα και το x-pro και εχω να πω τα καλυτερα για αυτο. Με τα g711 codecs δουλευει μια χαρα ("τρωει" 8kb up, 8kb down) στην dsl. Δοκιμασα και το g729 που το εχει το xpro (oxi το x-lite) και ειναι πολυ σουπερ, ακομα και με pstn. Αυτο τρωει 2 kb περιπου.
Τί να πω.. εμένα και το g729 έχει διακοπές πολλές φορές στην adsl...

sdikr
26-02-05, 01:12
Τί να πω.. εμένα και το g729 έχει διακοπές πολλές φορές στην adsl...

κάνε ενα tracert www.forthnet.gr ( ασχετο με isp)

απο το tracert κράτησε το δευτερο Hop που σου δίνει

μετά κάνε Ping σε αυτό το Hop Και κάνε ενα screenshot με τα αποτελέσματα

harryal
26-02-05, 01:18
κάνε ενα tracert www.forthnet.gr ( ασχετο με isp)

απο το tracert κράτησε το δευτερο Hop που σου δίνει

μετά κάνε Ping σε αυτό το Hop Και κάνε ενα screenshot με τα αποτελέσματα
Ορίστε τα αποτελέσματα...

Τώρα πρέπει να έχω πέσει σε καλή ώρα γιατί μίλησα με ελάχιστες διακοπές...
Μάλλον θα επαναλάβω το ping και κάποια καθημερινή μεσημέρι...

sdikr
26-02-05, 01:26
Τώρα πρέπει να έχω πέσει σε καλή ώρα γιατί μίλησα με ελάχιστες διακοπές...
Μάλλον θα επαναλάβω το ping και κάποια καθημερινή μεσημέρι...

ειναι αρκετά καλά τα Ping, ναι δοκίμασε τι γίνεται σε άλλες ώρες τις ημέρας

harryal
26-02-05, 01:29
Για αυτό το λόγο είπα πως μερικές φορές μου κάνει διακοπές... Γιατί δυστυχώς φαίνεται πως την υπόλοιπη μέρα το dslam είναι full :(

Και έχω δοκιμάσει και με άλλον provider, οπότε είναι θέμα καθαρά υποδομής του ΟΤΕ νομίζω...

dkounal
26-02-05, 21:05
Σχετικα με το e-voice γιατι το εχω ψαξει τρελά πολυ:
1 . Bandwidth & codecs
Εκτος από την κατανάλωση του ίδιου του codec υπάρχει και η κατανάλωση του IP protocol. Δειτε τι καταναλώνουν στην πραγματικότητα τα codecs:
G711 87.2Kbps (no compression, best quality, fax can be sent, 10ms sample rate)
G729 31.2Kbps (compression, good quality, 10ms sample rate)
G723.1 21.9Kbps (compression, best compressed quality, 30ms sample rate)
iLBC 29.5Kbps (best compression, bad quality-robotvoice), 30ms sample rate
GSM 36.1Kbps (good compression, acceptable quality, 20ms sample rate)
Η κατανάλωση εξαρτάται από το πόσο καλή συμπίεση επιτυγχάνουν και από το πόσες φορές το δεπτερόλεπτο κάνουν δειγματοληψια και στέλνουν πληροφορία.
Τρια codec είναι για σοβαρούς ανθρώπους και προσφέρουν ότι καλύτερο: G711, G729, G723
Τα υπόλοιπα είναι για περιπτώσεις skype, και άλλα παιχνίδια.
Το καλύτερο σε ποιότητα είναι το G711 αλλα τρώει πρακτικά μια 128Κbps ADSL και εχει αξίας εάν δεν χρησιμοποιείς για άλλο πράγμα τη γραμμή ή εάν έχεις upload>128Kbps.
Συνεπώς, e-Voice & G711 μονο εάν δεν χρησιμοποιειτε τη γραμμή για τίποτε άλλο ή έχετε 1Mbps/256Kbps. To e-voice υποστηρίζει και G729 μονο που το X-lite δεν υποστηρίζει, ή πρεπει να αγοράσετε το κανονικό X-ten ή πρεπει να το βρείτε κάπως (για δοκιμή πριν το αγοράσετε) ή πρέπει να χρησιμοποιήσετε κάποιο hardware τηλέφωνο που να υποστηρίζει G729. Από όσο θυμάμαι, αλλά δεν έχω δοκιμάσει το e-voice δεν υποστηρίζει G723.

2. Υπάρχει τώρα ένα μυστικό.....
Οι routers της HOL βαζουν ΤΟS 0x10 σε ολα τα πακέτα του e-voice και έτσι αυτά εχουν προτεραιότητα σε σχέση με οτιδήποτε άλλο που έχει TOS 0x00. (TOS=Type of Service).
Εάν κανετε και εσεις από την μεριά σας το ίδιο μπορείτε να μιλάτε σε G729 codec χωρίς πρόβλημα ενώ το μουλάρι κτυπιέται να κατεβάζει χωρίς περιορισμούς.
Αυτό σημαίνει πρακτικά, ότι εαν χρησιμοποιείται κάποιο είδος QoS στο ADSL modem-router σας και μαρκάρετε τα RTP πακέτα που στέλνετε με ΤΟS 0x10 τότε μπορείτε να χρησιμοποιειτε το e-voice οτι και να κατεβάζουν οι υπολογιστες σας.
Το παραπάνω το εχω δοκιμασει με linux router και asterisk.

Avatar
26-02-05, 21:18
Το x-pro (το προγραμμα της ιδιας εταιριας που χρειαζεται να πληρωσεις για να αποκτησεις) υποστηριζει g729. Αν θελετε να το χρησιμοποιησετε "αγοραστε" το.

@ ADSLgr.com All rights reserved.