PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδέες για "θερμική αποσυμφόρηση" εξωτερικού σκληρού



ax8os.arouris
27-08-07, 01:52
Αγαπητοί συμφορουμίτες,
έχω αγοράσει εδώ και μερικούς μήνες έναν WD εξωτερικό σκληρό (http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=1492&p_created=1168287443), Elements 400. Διάβασα σε μερικά fora ότι είναι καλύτερο να αγοράζεις κανονικούς σκληρούς με κουτί (δηλαδή και με ανεμιστηράκι) αν τον χρησιμοποιείς συνέχεια!
Εγώ τον έχω συνδεδεμένο με τον Η/Υ, ανοίγει όταν ανοίγει ο Η/Υ και σβήνει με τον ίδιο τρόπο, και τον έχω μέχρι στιγμής μόνο για αποθηκευτικό μέσο. Επίσης δεν εχω αντιληφθεί αν έχει μέσα ανεμιστηράκι (...βλακεία μου)!
Αυτό το οποίο κάνει ο συγκεκριμένος σκληρός είναι ότι όταν δεν χρησιμοποιείται, σταματάει κατά κάποιο τρόπο την λειτουργία του. Δε σβήνει (τα λαμπάκια είναι συνέχεια ανοιχτά), απλά από ότι καταλαβαίνω, σταματάει να "στρίβει". Κάνει και έναν διακριτικό ήχο όταν αρχίζει ή όταν σταματά το "τρέξιμο".
Η αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο "ιδιαίτερο" πρόβλημα που να αντιλαμβάνομαι ότι έχει να κάνει με τον εξωτερικό. Όταν δουλεύει ο σκληρός ΚΑΙΕΙ, όταν είναι σε λήθαργο είναι σε θερμοκρασία δωματίου! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν χρειάζεται να κάνω κάτι για τη θερμοκρασία του! Θα μου πείτε γιατί αυτό; Από τη στιγμή που σταματάει μόνος του όταν δεν απασχολείται! Ο λόγος είναι τα torrents. Όλα τα αρχεία που κατεβάζω και διαμοιράζω με torrents είναι στον εξωτερικό και όταν έχω ανοιχτό το utorrent ο WD είναι συνέχεια σε λειτουργία, ειδικά αν τον αφήσω το βράδυ να seedάρει!
Τον έχω στηρίξει πάνω σε δύο φελιζόλ στις άκρες του για να είναι σε άμεση επαφή με τον αέρα όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια του. Αρκεί αυτό;
Ενδιαφέρομαι και για προτάσεις ειδικού εξοπλισμού (πχ ανεμιστηράκια κλπ, αν υπάρχουν) αλλά και για "γιατροσόφια"!

ΥΓ. Βέβαια μη μου πει κανείς να τον βάλω...στο λάδι...:p

mpapad
27-08-07, 03:03
Εφοσον καιει οταν δουλεύει αυτό σημαίνει οτι δεν έχει το κουτί ανεμιστήρα.

Ισως το να το μετακομίσεις σε αλλο κουτί?
Βεβαια ίσως χάσεις όλα τα καλούδια που έχει με το ανοιγμα και το κλείσιμο αλλά τουλάχιστον δεν θα ζεσταίνετε.

Πάντως για να ξέρεις αλλη φορά για εξωτερικό δίσκο μόνο My book. Τα μικρά μοντέλα ( πχ 320 GB ) πρακτικά δεν ζεσταίνονται καθόλου, δεν ακούγονται καθόλου.

netlag
27-08-07, 10:27
χιλιες φορες εξωτερικος μαμισιος, απο κουτι+δισκο.

μακρυα απο κουτακια, και ειδικοτερα απο κουτακια που εχουν ανεμιστηρα. Κανουν τρελο θορυβο, ο ανεμιστηρας αρχιζει και υπολειτουργει κλπ κλπ.

Ο δικος μου εξ. σκληρος εχει τους "αεραγωγους" στο κατω μερος και δεν εχει ανεμιστηρα. Τον τοποθετω πανω σε μια μικρουλα ξυλινη βαση που εχω φτιαξει χωρις να καλυπτοντε οι αεραγωγοι. Ετσι ο δισκος "αναπνεει" μια χαρα. Δεν ειχα ποτε προβλημα θερμοκρασιας αν και λειτουργει 24/7.

ο δισκος ειναι ο Lacie 250GB USB και μεσα φοραει εναν Seagate ATA 7200 8mb.

ax8os.arouris
27-08-07, 10:42
@mpapad
Ήταν μια βιαστική αγορά και ίσως όχι πολύ επιτυχημένη. Έχω μπερδευτεί πάντως με τα mybook και τα παρεμφερή. Να τον ανοίξω δεν παίζει...Δεν έχω τόσες γνώσεις! Άσε που δεν έχει τελειώσει ακόμα η εγγύηση και ποτέ δεν ξέρεις!
@Tony_Montana
Απ' ότι κατάλαβα εσύ έχεις την άλλη λύση, αγορά ξεχωριστά σκληρού που τον βάζεις στο κουτί, το οποίο έχει τα καλώδια. Ε; 'Η το πήρες όλο μαζί όπως εγώ, το περίβλημα δεν το έχω ανοίξει καθόλου, κλειστό το πήρα και αν τ' ανοίξω πάει η εγγύηση!
Έχεις κάνει κι εσύ πατέντα! Εμένα έχει μικρή επιφάνεια αεραγωγών, στη μούρη του. Άσε που όπως φαίνεται στη φωτογραφία του link το περίβλημα είναι πολύ στενό και δεν υπάρχει χώρος κενός μέσα του. Ο δικός σου σταματά όταν δεν απασχολείται ή δουλεύει συνεχώς;

Xouzouris
27-08-07, 12:49
Εγω παλι λεω οτι το γεγονος οτι το κουτι καιει ειναι καλο, καθως ειναι μεταλλικο και σημαινει οτι απαγει την θερμοτητα απο το εσωτερικο. Αν θες (και αν γινεται χωρις ζογκλεριες και κινδυνους να πεσει) στησ'τον ορθιο αντι ξαπλα, ωστε να εχει μεγαλυτερη επιφανεια σε επαφη με τον αερα.

Για μενα παντως αποκλειστικα και μονο σκληρος της επιλογης μου και ξεχωριστο κουτακι Icy Box-πρωταθλητης δροσιας. Και φουλ εγγυηση στο δισκο (3-5 χρονια αντι 1-2 των ετοιματζηδικων), και αυτος που θελω εγω και οχι αυτος που αποφασιζει αλλος για μενα, και (το κυριοτερο) τον βγαζω εξω οποτε θελω-αν παθει κατι-και σωζω τα δεδομενα μου πριν τον παω για αλλαγη χωρις να χασω την εγγυηση.

netlag
27-08-07, 13:51
ο δικος μου δισκος ειναι αυτος :
http://www.lacie.com/uk/products/product.htm?pid=10468

δεν εχει ανεμιστηρα το κουτι, μονο κατι αεραγωγους στο κατω μερος. Απλα τον τοποθετω σε μια αυτοσχεδια βαση ωστε να αναπνεει καλυτερα. Οταν το pc κλεινει ο δισκος συνεχιζει να δουλευει. Για να τον κλεισεις πρεπει να πατησεις το διακοπτακι του. Η θερμοκρασια του ειναι φυσιολογικη (24/7) και ειναι αθορυβος.

Xouzouris
27-08-07, 16:42
Τony, εχω τον ιδιο ακριβως σε 160αρη εδω και καμια 3ετια πλεον. Δε λεω, δικιο εχεις, και αθορυβος ειναι και ποτε προβλημα δεν μου παρουσιασε. Εγω το καλοκαιρι βεβαια τον στηνω ορθιο ωστε να αναπνεει καλυτερα, τον χειμωνα ξαπλα κανονικα. Παραμενει ομως το γεγονος οτι ειχε ενα χρονο εγγυηση μονο, οτι εκ των προτερων δεν ειχα τροπο να ξερω τι δισκο εχει μεσα (και εμενα μου βγηκε Maxtor που δεν εμπιστευομαι και πολυ), συν το χουνερι που εχουν παθει πολλοι εδω μεσα να χαλασει και να μην μπορεις να τον βγαλεις εξω για να περισωσεις τα δεδομενα σου. Γι'αυτο απο τοτε (εχω παρει συνολικα για μενα και τη γυναικα μου αλλους 4) μονο ξεχωριστα δισκο και κουτι και δεν ειχα επισης κανενα παραπονο (ειδικα απο δροσια μπορω να πω οτι το icy box σταθηκε ακομα πιο δροσερο). Συν το γεγονος οτι οταν το πηρα αποφαση να φτιαξω εναν οικιακο σερβερ απλα εβγαλα τους δισκους απο τα κουτια, τα πουλησα και δεν ειχα και τυψεις... :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.