PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το nero, δεν ξέρω τι φταίει;



iJohnnyCash
27-08-07, 06:22
Έχω ένα πρόβλημα με το nero, ανοίγω thread επειδή δεν βρήκα κάποιο σχετικό και γενικό thread.

Συγκεκριμένα το πρόβλημα είναι:
Καθώς έγραφα ένα DVD μου έβγαλε τα παρακάτω μηνύματα. Το DVD όμως δουλεύει αλλά λιγάκι αργά. Να το ξανά γράψω ή δεν είναι κάτι σημαντικό;
21789

netlag
27-08-07, 08:17
δοκιμασε 4Χ εγγραφες παντα, ακριβα/ποιοτικα δισκακια, και defragment του σκληρου σου δισκου.Αν στο ξανακανει ισως ειναι η αρχη του τελους για το dvd-rw σου. Γενικα τα μηνυματα Burn process failed ειναι unacceptable.

iJohnnyCash
27-08-07, 09:08
To dvdrw είναι καινούριο, λιγότερο από 3μήνο ... και αμφιβάλλω αν έχω γράψει πάνω από 50 φορές

manicx
27-08-07, 10:30
Βασικά τα νούμερα δεν κάνουν δουλειά. Εγώ καίω TY σε 2x πάντα. Εν πάει περιπτώσει, αστοχίες υπάρχουν πάντοτε. Αν δεν στο ξανακάνει, τότε ήταν λάθος στο δισκάκι. Και καλό είναι να ξαναδοκιμάσεις με ίδια δισκάκια σε 4x για να είσαι σίγουρος.

iJohnnyCash
27-08-07, 13:24
Έχω δοκιμάσει 3 φόρες την εγγραφή. 2 με 8x και μια με 2.4χ. Tα dvd είναι verbatim. Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα αρχεία; είναι κάτι avi μαζί με υπότιτλους.

Τα cd ωστόσο μοιάζουν να δουλεύουν σωστά!!!

clickit
27-08-07, 13:30
μπορείς να σιγουρευτείς με το device manager ότι το current transfer mode της συσκευής σου είναι Ultra DMA mode 2 (ή κάποιο άλλο νούμερο) και οχι PIO

Thanasis159
27-08-07, 13:45
Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις με άλλο software!!!!

iJohnnyCash
27-08-07, 14:11
Τελικά κάποια άλλα avi με 4x τα έγραψε μια χαρά.


μπορείς να σιγουρευτείς με το device manager ότι το current transfer mode της συσκευής σου είναι Ultra DMA mode 2 (ή κάποιο άλλο νούμερο) και οχι PIO
Δεν βρήκα κάτι σχετικό

manoulamou
27-08-07, 14:29
Ποιο ειπαμε ειναι το dvd-writer;
Eνα update στο firmware του, την πιο προσφατη εκδοση του Nero,
αλλαγη σε δισκακια ασπρα κεραμικα TaiyoYuden DVD+R 16Χ και πολυ χαμηλες ταχυτητες εγγραφης.
Μηπως εμπλεκεται καπου το alcohol120...;

katdoc
27-08-07, 15:51
To dvdrw είναι καινούριο, λιγότερο από 3μήνο ... και αμφιβάλλω αν έχω γράψει πάνω από 50 φορές

δεν εχει καμια σημασια αυτο.;)

TheThing
28-08-07, 15:51
δεν εχει καμια σημασια αυτο.;)

Δολίμασε να σβήσεις και να ξαναπεράσιες τους drivers του Dvdrw ή κράτα αυτούς που θα σου προτίνουν τα win. Είχα και εγώ ένα παρομοιο πρόβλημα και λύθηκε έτσι

mondeo
29-08-07, 21:43
Να αναφέρω κι εγώ ένα περίεργο πρόβλημα με το NERO;
Ένας φίλος προσπαθεί να κάνει σύλληψη βίντεο από βιντεοκάμερα ή βίντεο (και τα δύο αναλογικά) μέσω μιάς κάρτας τηλεόρασης που έχει και αναλογική είσοδο.Και το κουφό:
Ενώ κατά τη διάρκεια της σύλληψης ο ήχος ακούγεται κανονικά στα ηχεία του PC,δεν ηχογραφείται.Στη συνέχεια όταν γίνεται αναπαραγωγή του βίντεο,ο ήχος απλά δεν υπάρχει.
Καμμιά ιδέα;

sdikr
29-08-07, 21:49
Να αναφέρω κι εγώ ένα περίεργο πρόβλημα με το NERO;
Ένας φίλος προσπαθεί να κάνει σύλληψη βίντεο από βιντεοκάμερα ή βίντεο (και τα δύο αναλογικά) μέσω μιάς κάρτας τηλεόρασης που έχει και αναλογική είσοδο.Και το κουφό:
Ενώ κατά τη διάρκεια της σύλληψης ο ήχος ακούγεται κανονικά στα ηχεία του PC,δεν ηχογραφείται.Στη συνέχεια όταν γίνεται αναπαραγωγή του βίντεο,ο ήχος απλά δεν υπάρχει.
Καμμιά ιδέα;

Να κάνει διπλό κλικ στο Mixer (στην μπαρά εργασίων) και να επιλέξει σαν recording source την υποδοχή της κάρτας (συνήθως είσοδος γραμμής)

mondeo
29-08-07, 22:08
Το σκέφτηκα κι αυτό,αλλά πρέπει να πάω εγώ να το κάνω,αυτός είναι αρχάριος.Το παράξενο είναι ότι όταν κάνει capture με άλλα προγράμματα (βρήκε κάμποσα από CD περιοδικού)
ο ήχος ηχογραφείται κανονικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.