PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατέβασμα από torrent, επιτρεπεται?



Σελίδες : [1] 2

nkoumo
17-04-23, 20:57
Σχετικά με το κατεβασμα αρχείων , λογισμικού ή κάποιας ταινίας μέσω torrent να ρωτήσω εαν εχετε ακούσει κάτι για κάποια δίωξη απο τις αρχές.
Ξέρω οτι στην Ευρώπη έχει καποιες κυρώσεις αλλα εδώ στηνΕλλάδα δεν εχω ακούσει κάτι. Μπορεί να στο κλείσει ο παροχος?
Για αυτό απαιτείτε και Vpn ή δεν σώζει την κατάσταση?

K1m0n
18-04-23, 13:10
εχετε ακούσει κάτι για κάποια δίωξη απο τις αρχές

Η χρήση p2p/torrent προφανώς από μόνη της δεν είναι επιλήψιμη (όταν κατεβάζεις τα iso του debian...),
απ'την άλλη μεριά το κατέβασμα clopyrighted υλικού προφανώς είναι.
Κατά καιρούς έχουν υπάρξει διώξεις, και αν είσαι στους τυχερούς (λίγες οι πιθανότητες μέν, οπωσδήποτε όχι μηδενικές)
θα μπλέξεις (πολύ).


Μπορεί να στο κλείσει ο παροχος?

Αν εννοείς να σου κόψει τα p2p, τεχνικά γίνεται μέν,
πρακτικά ο isp θα έπρεπε να τρέχει app control/filtering σε όλη την κίνηση του (πράγμα *πολύ* ακριβό...),
ή/και να κοιτάει μέσα σε encrypted συνδέσεις.
Γίνεται (το κάνουν στην Κίνα πχ), είναι ακριβό, και μπορεί να μην είναι και νόμιμο,
οι isp στην δύση γενικά δεν το κάνουν.


απαιτείτε και Vpn ή δεν σώζει την κατάσταση?

Με το όποιο vpn μεταφέρεις το σημείο που πιστώνεις την εμπιστοσύνη σου από τον τοπικό isp
στον x vpn provider.
*Αν* ο παραπάνω όντως δεν κρατάει logs, και *αν* όντως δεν συνεργάζεται με τις αρχές,
μπορεί να είναι σωτήριο.
Και *αν* έχεις στημένα σωστά το δίκτυο σου απ'την μεριά σου...
Συνιστάται μελέτη επί του θέματος.

Το πιο ασφαλές θα ήταν απλώς να μην κατεβάζεις τα σχετικά.

goku
18-04-23, 14:57
Έχω την εντύπωση ότι εσένα σαν ιδιώτη δεν μπορούν να σε κυνηγήσουν. Αν όμως κάποιος έχει στήσει κάποια ιστοσελίδα / σέρβερ, όπου κάνει διακίνηση πειρατικού περιεχομένου (είτε είναι ταινίες/σειρές, είτε τραγούδια, είτε λογισμικό) και έχει έδρα εδώ στην Ελλάδα (πχ η σελίδα ή ο σέρβερ είναι σε Ελληνικό datcenter), τότε ναι, μπορούν να κινηθούν νομικά εναντίον του. Κατά τα άλλα, όπως είπαν παραπάνω, η τεχνολογία αυτή καθευαυτή (το torrent) δεν είναι παράνομη. Παράνομο είναι το τι διαμοιράζεσαι με αυτή την τεχνολογία, αν διαμοιράζεσαι περιεχόμενο με άδεια Creative Commons για παράδειγμα τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

K1m0n
18-04-23, 15:21
Έχω την εντύπωση ότι εσένα σαν ιδιώτη δεν μπορούν να σε κυνηγήσουν.

Τείνω να διαφωνώ καθότι τυγχάνει να έχω δει παλαιότερα σχετικές αγωγές.
Αν έχει αλλάξει κάτι, δεν το ξέρω.
Τώρα προφανώς ο αριθμός των υποθέσεων/παραβατών που φτάνει σε αγωγή/δικαστήριο/πρόστιμο είναι
σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στον όγκο του υλικού που διακινείται και το πλήθος των χρηστών που χρησιμοποιούν τις σχετικές υπηρεσίες,
*αλλά* υπάρχει μια μικρή μεν, υπαρκτή δε πιθανότητα να μπλέξεις.

Αυτών λεχθέντων, δικηγόρος δεν είμαι, οπότε αν ο op περιμένει έγκυρη νομική συμβουλή επί του θέματος
καλό θα ήταν να αποτανθεί σε δικηγόρο που ασχολείται με τα πνευματικά δικαιώματα.
Εγώ απάντησα όπως/όσο μπορούσα για την τεχνική πλευρά του θέματος.

Mosfet
18-04-23, 16:40
Έχω την εντύπωση ότι εσένα σαν ιδιώτη δεν μπορούν να σε κυνηγήσουν.

Και εγώ αυτή την αίσθηση έχω. Ότι τους απλούς χρήστες (τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα), δηλαδή όχι αυτούς που τρέχουν servers/trackers κτλ, δεν τους κυνηγάνε.
Σε αντίθετη περίπτωση, υποθέτω θα χε βουίξει ο τόπος και θα το ξέραν και οι πέτρες. :p

MitsosMitsaras
18-04-23, 16:59
Η χρήση των torrent από μόνη της δεν είναι παράνομη, αλλά μόνο το υλικό αν έχει πνευματικά δικαιώματα όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω.

Όλα αυτά τα χρόνια που είμαι στην "πιάτσα" του κατεβάσματος και έχω κατεβάσει εκατοντάδες terabytes σε ταινίες, έχω ακούσει για ουκ ολικά site που έχουν κλείσει οι αρχές στην Ελλάδα και για συλλήψεις διαχειριστών, αλλά ουδέποτε για συλλήψεις χρηστών. Αν έπρεπε να συλλάβουν και τους χρήστες, θα έπρεπε να μας βάλουν ΟΛΟΥΣ ή σχεδόν όλους μέσα. Οπότε προσπαθούν να πιάνουν τα μεγάλα ψάρια.

Υπάρχει και η λύση των debrid services (πχ Real-Debrid, Alldebrid)... Βάζεις σε αυτά τον μαγνήτη και τα κατεβάζεις από εκεί. Το κόστος είναι σχετικά μικρό (ένας καφές τον μήνα) και στην ουσία κατεβάζεις από εκεί και όχι μέσω κάποιου client. Θεωρητικά αυτό είναι πιο ασφαλές, αφού δεν κάνεις κάποιον διαμοιρασμό, αλλά απλά κατεβάζεις ένα αρχείο μέσω κάποιου server

Εδώ και αρκετά χρόνια που χρησιμοποιώ κάποιο από τα παραπάνω, έχει ξηλώσει τον torrent client που είχα και πλέον κατεβάζω από εκεί μέσω Free Download Manager, αν και γενικότερα λίγες φορές έχω κατεβάσει με torrent. Πάντα προτιμούσα τα direct links.

Έπειτα είμαι κατά 99,99% σίγουρος ότι οι αρχές ξέρουν ή μπορούν πανεύκολα να μάθουν ποιοι κατεβάζουμε και τι, απλά δεν τους ενδιαφέρει και τόσο.

goku
18-04-23, 17:33
Τείνω να διαφωνώ καθότι τυγχάνει να έχω δει παλαιότερα σχετικές αγωγές.

Εγώ μιλάω για τον απλό χρήστη που θα κατεβάσει απλώς μια ταινία για να την δει. Εσύ μήπως αναφέρεσαι σε αυτούς που στήνουν ολόκληρες σελίδες και σέρβερ και κάνουν διακίνηση του παράνομου περιεχομένου; Εγώ μόνο αυτούς έχω ακούσει ότι κυνηγάνε.

K1m0n
18-04-23, 18:00
Εγώ μιλάω για τον απλό χρήστη που θα κατεβάσει απλώς μια ταινία για να την δει. Εσύ μήπως αναφέρεσαι σε αυτούς που στήνουν ολόκληρες σελίδες και σέρβερ και κάνουν διακίνηση του παράνομου περιεχομένου; Εγώ μόνο αυτούς έχω ακούσει ότι κυνηγάνε.

Όχι.
Εννοείται ότι αυτοί που κάνουν διακίνηση ή/και στήνουν sites/blogs/trackers με υλικό
είναι στόχοι προτεραιότητος και θα τους κάψουν στην πυρά πρώτους,
φτάνει να μπορούν να στοιχειοθετήσουν τα σχετικά, οπότε αυτούς κυνηγάνε πρώτους.
Και έχει και καλύτερο λόγο impact vs effort οπότε είναι αναμενόμενο.
Αλλά ναι, τότε είχα δει αγωγές και για απλούς χρήστες:
"Ο χρήστης x με ip z διακίνησε το υλικό τάδε την τάδε ημερομηνία/ώρα".
Με τα πραγματικά στοιχεία του χρήστη που τα είχαν πάρει απ'τον isp.
Μάλλον στήνουν ένα honeypot και μετά σημειώνουν τις ip που παίρνουν μέρος στο swarm,
αλλά αυτό μόνο δική μου υπόθεση είναι, δεν ξέρω πως/τι ακριβώς έκαναν.
Τα περισσότερα στοιχεία πρέπει να ερχόντουσαν έτοιμα απο έξω.
Προ αιώνων είχα την υποστήριξη σε ένα γραφείο που εκπροσωπούσαν εταιρείες και κάναν και τις σχετικές αγωγές για πνευματικά δικαιώματα.
Όταν είχαν τέτοια θέματα με ρωτούσαν να τους εξηγήσω το τεχνικό mumbo-jumbo με ανθρώπινους όρους,
οπότε έβλεπα σχετικές περιπτώσεις.
Συνήθως ήταν μεγαλύτερα θέματα (για παράνομη χρήση λογισμικού μεγάλης αξίας),
και οι καταγγελίες του x χρήστη για μουσική/ταινίες πρέπει να ήταν η εξαίρεση.

Αυτό που λέω είναι ότι δύνανται να κυνηγήσουν και τον απλό χρήστη, άλλο αν δεν είναι ο κανόνας αλλά μάλλον η εξαίρεση.

deniSun
18-04-23, 21:35
Το κατέβασμα παράνομων αρχείων προφανώς και είναι παράνομο και για τις δύο πλευρές (και γι αυτόν που προσφέρει το αρχείο και γι αυτόν που το κατεβάζει).
Από την άλλη... το κατέβασμα από τον χρήστη ενός αρχείου είναι δύσκολο να τον ενοχοποιήσει.
πχ εγώ μπορεί να κατεβάσω από κάποιον την τελευταία έκδοση του debian.iso το οποίο στην πραγματικότητα να είναι μια έκδοση του office σπασμένη ή μια ταινία με αλλαγή ονόματος και επέκτασης.
Προφανώς και δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον χρήστη.
Και προφανώς δεν μπορείς να του πεις να πρόσεχε από που το κατέβαζε.
Οπότε όλη την ευθύνη την έχει ο διακινητής.
Ναι μπορείς να κλήσεις/περιορίσεις τον client ώστε να μην στέλνει καθόλου up στα αρχεία που κατεβάζεις, με τον αντίστοιχο αντάλλαγμα/επίπτωση στην ταχύτητα κατεβάσματος.

Προφανώς και ο πάροχος μπορεί να εφαρμόσει διάφορες τεχνικές ώστε να σε μπλοκάρει.
Εμείς όπως και πολλοί άλλοι εφαρμόσαμε την πλέον ανώδυνη/ανέξοδη μέσω του μπλοκαρίσματος dns.
Ναι με vpn μπορείς να το παρακάμψεις στις χώρες που το εφάρμοσαν.

Προσωπικά θεωρώ ότι η πειρατεία είναι ένας τρόπος διάδοσης των προϊόντων.
Ποιος θα αγόραζε win στην τιμή που τα προσφέρουν αν δεν μπορούσε να τα βρει παράνομα.
Πόσο μάλιστα το office, photoshop, acrobat reader κλπ.
Δεν θα ασχοληθεί η m$ αν έχεις παράνομα τα win, αλλά θα ασχοληθεί με το εάν τα έχει παράνομα η Χ-εταιρεία.

Το ίδιο συμβαίνει και με τις ταινίες.
Δεν θα ασχοληθεί η WB αν δεις το batman σπίτι σου.
Θα ασχοληθεί όμως αν το village ή το mega την προβάλει παράνομα.

netblues
19-04-23, 00:18
Ο νομος δεν διαχωριζει χρηστες απο εμπορους. Αυτα μονο στα ναρκωτικα.
Ολοι παρανομοι ειναι οσο μιλαμε για copyrighted υλικο.
Η εφαρμογη του νομου ειναι αλλο θεμα.
Ειναι σαν το οριο ταχυτητας. Κανεις δεν ασχολειται εκτος κιαν τυχει το κακο.

deniSun
19-04-23, 00:22
Ο νομος δεν διαχωριζει χρηστες απο εμπορους. Αυτα μονο στα ναρκωτικα.
Ολοι παρανομοι ειναι οσο μιλαμε για copyrighted υλικο.
Η εφαρμογη του νομου ειναι αλλο θεμα.
Ειναι σαν το οριο ταχυτητας. Κανεις δεν ασχολειται εκτος κιαν τυχει το κακο.

To διευκρινίζω στην πρώτη γραμμή του προηγούμενου ποστ μου.

giorgosts
19-04-23, 01:28
Ο νομος δεν διαχωριζει χρηστες απο εμπορους. Αυτα μονο στα ναρκωτικα. Ολοι παρανομοι ειναι οσο μιλαμε για copyrighted υλικο.

Βεβαίως και ξεχωρίζει στο βαθμό ζημίας που υφίσταται ο δικαιούχος των πνευματικών δικαιωμάτων. Περιπτώσεις κατεβάσματος για προσωπική χρήση θεωρούνται πλημμελήματα και δεν γίνεται άρση του απορρήτου των επικοινωνιών και κατά συνέπεια από μια IP address δεν μπορεί να εντοπιστεί προσωπικά ο υπαίτιος. Περιπτώσεις κατ' εξακολούθηση μπορούν να θεωρηθούν κακουργήματα όταν η υποτιθέμενη ζημιά υπερβεί κάποιο όριο οπότε γίνεται άρση απορρήτου και διώκεται ο υπεύθυνος.

netblues
19-04-23, 06:54
Μπαινουμε και παλι σε θεματα ερμηνειας. Ποιος θα κρινει αν ειναι πλημμελημα? Προφανως καποιος που θα ασχοληθει.
Απυροβλητο και ασφαλες δεν υπαρχει. Μπορει να σου τυχει. Τυπικα μπορει να συμβαινει σπανια, ομως οποιος ασχολειται με το σπορ, οφειλει να γνωριζει οτι μπορει και να τυχει.

sweet dreams
19-04-23, 10:26
Πάμε πολύ πιο αργά από την Ευρώπη και τον υπόλοιπο κόσμο στο θέμα του ελέγχου και των πιθανών προστίμων, τι είχε ξεκινήσει και γινόταν πιο παλιά στο εξωτερικό αναφέρονται στο Link,
https://www.lifo.gr/culture/cinema/ta-panta-gyro-apo-paranomo-downloading-stin-ellada

Επίσης άλλο ένα ενδιαφέρον άρθρο που επιβεβαιώνει την αργή δράση της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος πάνω στο συγκεκριμένο θέμα,
μεταξύ άλλων αναφέρεται το εξής:

Επικοινωνώντας με το τμήμα της Δίωξης, μας παρέπεμψαν στα επίσημα στατιστικά στοιχεία τα οποία αναρτώνται στην ιστοσελίδα της ελληνικής αστυνομίας, όπου και είδαμε πως το πρώτο εξάμηνο του 2018, σε ολόκληρη την επικράτεια, εντοπίστηκαν μόλις 73 αδικήματα για τον νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας, με αντίστοιχες εξιχνιάσεις, επιβεβαιώνοντας και τα λεγόμενα του κ. Παραμυθιώτη περί ελάχιστων συλλήψεων. Ειδικότερα, μόνο στην Αττική, οι υποθέσεις αυτές το ίδιο χρονικό διάστημα υπήρξαν μόλις 9, ενώ το πρώτο εξάμηνο του 2017, πάλι στην Αττική, τελέστηκαν 11 αντίστοιχα αδικήματα, με τα 9 να εξιχνιάζονται. Δυστυχώς, το τμήμα της Δίωξης δεν ήταν σε θέση να μας προσφέρει περισσότερες λεπτομέρειες, σχετικά με τη φύση των αδικημάτων αυτών, καθώς και την δικαστική τους έκβαση.

https://www.oneman.gr/longreads/to-telos-tis-epoxis-ton-torrents/

mzaf
19-04-23, 20:55
https://www.independent.co.uk/tech/piracy-free-online-streams-uk-laws-b2259510.html
Αυτά στην Αγγλία.

chat1978
19-04-23, 21:53
Η χρήση των torrent από μόνη της δεν είναι παράνομη, αλλά μόνο το υλικό αν έχει πνευματικά δικαιώματα όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω.

Όλα αυτά τα χρόνια που είμαι στην "πιάτσα" του κατεβάσματος και έχω κατεβάσει εκατοντάδες terabytes σε ταινίες, έχω ακούσει για ουκ ολικά site που έχουν κλείσει οι αρχές στην Ελλάδα και για συλλήψεις διαχειριστών, αλλά ουδέποτε για συλλήψεις χρηστών. Αν έπρεπε να συλλάβουν και τους χρήστες, θα έπρεπε να μας βάλουν ΟΛΟΥΣ ή σχεδόν όλους μέσα. Οπότε προσπαθούν να πιάνουν τα μεγάλα ψάρια.

Υπάρχει και η λύση των debrid services (πχ Real-Debrid, Alldebrid)... Βάζεις σε αυτά τον μαγνήτη και τα κατεβάζεις από εκεί. Το κόστος είναι σχετικά μικρό (ένας καφές τον μήνα) και στην ουσία κατεβάζεις από εκεί και όχι μέσω κάποιου client. Θεωρητικά αυτό είναι πιο ασφαλές, αφού δεν κάνεις κάποιον διαμοιρασμό, αλλά απλά κατεβάζεις ένα αρχείο μέσω κάποιου server

Εδώ και αρκετά χρόνια που χρησιμοποιώ κάποιο από τα παραπάνω, έχει ξηλώσει τον torrent client που είχα και πλέον κατεβάζω από εκεί μέσω Free Download Manager, αν και γενικότερα λίγες φορές έχω κατεβάσει με torrent. Πάντα προτιμούσα τα direct links.

Έπειτα είμαι κατά 99,99% σίγουρος ότι οι αρχές ξέρουν ή μπορούν πανεύκολα να μάθουν ποιοι κατεβάζουμε και τι, απλά δεν τους ενδιαφέρει και τόσο.

Φαντάζομαι έχεις account στις debrid υπηρεσίες; Έχεις δει ότι έχουν ιστορικό;

Gentoo
20-04-23, 09:10
Σχετικά με το κατεβασμα αρχείων , λογισμικού ή κάποιας ταινίας μέσω torrent να ρωτήσω εαν εχετε ακούσει κάτι για κάποια δίωξη απο τις αρχές. Ξέρω οτι στην Ευρώπη έχει καποιες κυρώσεις αλλα εδώ στηνΕλλάδα δεν εχω ακούσει κάτι. Μπορεί να στο κλείσει ο παροχος? Για αυτό απαιτείτε και Vpn ή δεν σώζει την κατάσταση?

Έχω γνωστό που ζει Γερμανία και κάποτε κατέβασε torrent (χωρίς VPN) και του ήρθε ραβασάκι 800€ περίπου. Αυτά προ 10ετίας.
Τώρα ίσως είναι ακόμη πιο αυστηρό το πλαίσιο.
Ελλάδα δεν έχω ακούσει παρόμοια περίπτωση, αλλά δεν αποκλείω το ενδεχόμενο κάποια στιγμή να εφαρμοστεί και εδώ το μέτρο αυτό.

Σε κάθε περίπτωση, το VPN μέχρι στιγμής προστατεύει αυτό τέτοια σκηνικά, με την προϋπόθεση να έχει killswitch (να διακόπτει εντελώς το δίκτυο αν αποσυνδεθεί) και ο provider να μην κρατάει logs (υπάρχουν ορισμένοι τέτοιοι VPN providers).
Με VPN, εφόσον στηθεί σωστά, με τα σωστά πρωτόκολλα επικοινωνίας και με σωστή χρήση αυτού, εξαιρετικά απίθανο να αποδείξουν ότι κατεβάζεις copyrighted περιεχόμενο.
Να ανιχνεύσουν κίνηση, προφανώς και μπορούν.
Να κάνουν τη συσχέτιση με εσένα και να δουν τι κατεβάζεις, ίσως.
Αλλά θα πρέπει να κινητοποιηθούν πολύ άσχημα οι όποιες αρχές για να το καταφέρουν.
Μόνο σε θέματα παιδικής πορνογραφίας θα μπορούσα να σκεφτώ τρελή κινητοποίηση.

Ισχύει πάντως, πως πολλά torrents διαμοιράζονται απ'τις ίδιες εταιρείες που έχουν τα δικαιώματα (RIA, MPAA, κλπ) για να τσακώνουν χρήστες.
Αλλά γενικώς οι σοβαροί torrent clients έχουν δυνατότητα για forced encryption στα connections (ασχέτως VPN), για denylists/blocklists σε γνωστούς "ύποπτους" trackers/peers, κλπ.

Κλείνοντας να πω, ναι, πάντα θα ενέχει κίνδυνο η χρήση torrent για copyrighted περιεχόμενο.
Υπάρχουν όμως τρόποι να διασφαλίσεις σε μεγάλο βαθμό την ανωνυμία σου στον βαθμό του να μη σε πιάσουν.
Αλλά δεν χάθηκε κι ο κόσμος αν κάποτε σε τσακώσουν και σου ρίξουν πρόστιμο. Ακόμα και 1000€ να κληθείς να πληρώσεις, αν εσύ κατέβασες τη μάνα και τον πατέρα σου, χαλάλι :p

deniSun
20-04-23, 09:32
Έχω γνωστό που ζει Γερμανία και κάποτε κατέβασε torrent (χωρίς VPN) και του ήρθε ραβασάκι 800€ περίπου. Αυτά προ 10ετίας.
Τώρα ίσως είναι ακόμη πιο αυστηρό το πλαίσιο.
Ελλάδα δεν έχω ακούσει παρόμοια περίπτωση, αλλά δεν αποκλείω το ενδεχόμενο κάποια στιγμή να εφαρμοστεί και εδώ το μέτρο αυτό.

Τι αφορούσε αυτός ο λογαριασμός;
Πρόστιμο για την χρήση tor;
Ήξεραν αν κατεβάζει νόμιμα ή παράνομα;
Ογκοχρέωση;
Παραβίαση ορίου free data;

chat1978
20-04-23, 12:44
Ισχύει πάντως, πως πολλά torrents διαμοιράζονται απ'τις ίδιες εταιρείες που έχουν τα δικαιώματα (RIA, MPAA, κλπ) για να τσακώνουν χρήστες.
Αλλά γενικώς οι σοβαροί torrent clients έχουν δυνατότητα για forced encryption στα connections (ασχέτως VPN), για denylists/blocklists σε γνωστούς "ύποπτους" trackers/peers, κλπ.



Αυτό για μένα είναι το πιο σημαντικό και το είχα ρωτήσει σε ένα νήμα, γιατί με encrypted tcp traffic ο provider δεν βλέπει τίποτα. Απλά ξέρουν τις ip και μπορούν να σε διασταυρώσουν αν το θέλει ο tracker

euri
20-04-23, 12:53
Τι αφορούσε αυτός ο λογαριασμός;
Πρόστιμο για την χρήση tor;
Ήξεραν αν κατεβάζει νόμιμα ή παράνομα;
Ογκοχρέωση;
Παραβίαση ορίου free data;

Είναι αρκετά γνωστό ότι το παράνομο κατέβασμα υλικού στη Γερμανία οδηγεί σε πρόστιμα για τους χρήστες.

Μερικά λινκς:

https://www.evz.de/en/shopping-internet/illegal-downloads-in-germany.html
https://www.settle-in-berlin.com/illegal-file-sharing-germany-letter-cease-desist-warning/
https://www.army.mil/article/245788/illegal_downloading_and_file_sharing_in_germany

deniSun
20-04-23, 13:13
Είναι αρκετά γνωστό ότι το παράνομο κατέβασμα υλικού στη Γερμανία οδηγεί σε πρόστιμα για τους χρήστες.

Μερικά λινκς:

https://www.evz.de/en/shopping-internet/illegal-downloads-in-germany.html
https://www.settle-in-berlin.com/illegal-file-sharing-germany-letter-cease-desist-warning/
https://www.army.mil/article/245788/illegal_downloading_and_file_sharing_in_germany

Άρα πρόκειται για δική του αμέλεια/άγνοια
και όχι για κάτι ξαφνικό που του επιβλήθηκε.
Με λίγα λόγια... ας πρόσεχε.

euri
20-04-23, 14:11
Άρα πρόκειται για δική του αμέλεια/άγνοια
και όχι για κάτι ξαφνικό που του επιβλήθηκε.
Με λίγα λόγια... ας πρόσεχε.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς στο υπογραμμισμένο.

Gentoo
20-04-23, 15:00
Τι αφορούσε αυτός ο λογαριασμός;
Πρόστιμο για την χρήση tor;
Ήξεραν αν κατεβάζει νόμιμα ή παράνομα;
Ογκοχρέωση;
Παραβίαση ορίου free data;

Δεν ξέρω τι ακριβώς κατέβασε, αλλά ήταν από torrent. Κάποιο τραγούδι/ταινία ήταν.

Προφανώς τον τσάκωσαν απ'την IP και το χρέος δεν μου 'χε πει συγκεκριμένα τι αφορούσε (γιατί δεν ενδιαφέρθηκα να μπω σε λεπτομέρειες είναι η αλήθεια), αλλά ήταν ας πούμε σαν να σου έρχεται κλήση για παράβαση που έκανες. Κάπως έτσι.

Όπως λέει και ο euri, είναι γνωστό ότι συμβαίνει αυτό στη Γερμανία. Και σε άλλες χώρες προφανώς. Νομίζω και στο UK.


Αυτό για μένα είναι το πιο σημαντικό και το είχα ρωτήσει σε ένα νήμα, γιατί με encrypted tcp traffic ο provider δεν βλέπει τίποτα. Απλά ξέρουν τις ip και μπορούν να σε διασταυρώσουν αν το θέλει ο tracker

Ακριβώς. Αν μπεις με VPN, θα δουν απλώς την ip του VPN provider. Αν αιτηθούν στον VPN provider να τους δώσει στοιχεία για το ποιος είχε τη συγκεκριμένη IP τη δεδομένη στιγμή, αν δεν κρατάει logs, λογικά δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Αν κρατάει όμως, την πάτησες.

nkoumo
20-04-23, 15:10
Για εναν απλό χρηστη που μία στο τόσο μπορει να κατεβάσει καποιο λογισμικό , ενα απο τa γνωστά VPN πχ Nord ή Express μπορεί να να κανει ασφαλες το κατεβασμα απο torrent?

Gentoo
20-04-23, 15:21
Για εναν απλό χρηστη που μία στο τόσο μπορει να κατεβάσει καποιο λογισμικό , ενα απο τa γνωστά VPN πχ Nord ή Express μπορεί να να κανει ασφαλες το κατεβασμα απο torrent?

Αυτά κρατάνε logs νομίζω. Θεωρητικά μπορούν να σε βρουν, αν πιέσουν οι θιγόμενοι. Μιλάμε για εκτός Ελλάδας φυσικά. Αν είσαι Ελλάδα, προς το παρόν δεν κινδυνεύεις.

nkoumo
20-04-23, 15:22
Η χρήση των torrent από μόνη της δεν είναι παράνομη, αλλά μόνο το υλικό αν έχει πνευματικά δικαιώματα όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω.

Όλα αυτά τα χρόνια που είμαι στην "πιάτσα" του κατεβάσματος και έχω κατεβάσει εκατοντάδες terabytes σε ταινίες, έχω ακούσει για ουκ ολικά site που έχουν κλείσει οι αρχές στην Ελλάδα και για συλλήψεις διαχειριστών, αλλά ουδέποτε για συλλήψεις χρηστών. Αν έπρεπε να συλλάβουν και τους χρήστες, θα έπρεπε να μας βάλουν ΟΛΟΥΣ ή σχεδόν όλους μέσα. Οπότε προσπαθούν να πιάνουν τα μεγάλα ψάρια.

Υπάρχει και η λύση των debrid services (πχ Real-Debrid, Alldebrid)... Βάζεις σε αυτά τον μαγνήτη και τα κατεβάζεις από εκεί. Το κόστος είναι σχετικά μικρό (ένας καφές τον μήνα) και στην ουσία κατεβάζεις από εκεί και όχι μέσω κάποιου client. Θεωρητικά αυτό είναι πιο ασφαλές, αφού δεν κάνεις κάποιον διαμοιρασμό, αλλά απλά κατεβάζεις ένα αρχείο μέσω κάποιου server

Εδώ και αρκετά χρόνια που χρησιμοποιώ κάποιο από τα παραπάνω, έχει ξηλώσει τον torrent client που είχα και πλέον κατεβάζω από εκεί μέσω Free Download Manager, αν και γενικότερα λίγες φορές έχω κατεβάσει με torrent. Πάντα προτιμούσα τα direct links.

Έπειτα είμαι κατά 99,99% σίγουρος ότι οι αρχές ξέρουν ή μπορούν πανεύκολα να μάθουν ποιοι κατεβάζουμε και τι, απλά δεν τους ενδιαφέρει και τόσο.

Αυτό με το Derbid Πρωτη φορά το ακούω ? Τι ειναι αυτό ? Καποια υπηρεσία online με πληρωμή ? Kαι εχει αναζήτηση αυτού που ψάχνεις ? Πχ ψαχνει καποιος το οφφις , θα το αναζητήσει από εκει μέσα και θα το κατεβασεις υπο μορφή iso?? Για δωστε κανενα λινκ αυτων , Thanks

chat1978
20-04-23, 15:37
Αυτό με το Derbid Πρωτη φορά το ακούω ? Τι ειναι αυτό ? Καποια υπηρεσία online με πληρωμή ? Kαι εχει αναζήτηση αυτού που ψάχνεις ? Πχ ψαχνει καποιος το οφφις , θα το αναζητήσει από εκει μέσα και θα το κατεβασεις υπο μορφή iso?? Για δωστε κανενα λινκ αυτων , Thanks

Ουσιαστικά κατεβάζει τα torrent στο cloud (cache) και μετά σου δίνει τα αρχεία με http από την cache.

deniSun
20-04-23, 16:38
Δεν κατάλαβα τι εννοείς στο υπογραμμισμένο.

Είχε γράψει παραπάνω:

Έχω γνωστό που ζει Γερμανία και κάποτε κατέβασε torrent (χωρίς VPN) και του ήρθε ραβασάκι 800€ περίπου.
tor κατεβάζουμε και εδώ.
Δεν σημαίνει ότι θα του έρθει σε κάποιον μια λυπητερή όπως η παραπάνω.
Στο άτομο από Γερμανία προφανώς και κοινοποιήθηκε με κάποιον τρόπο το ανάλογο τιμολόγιο.
Οπότε ήταν (έπρεπε να είναι, άγνοια του νόμου δεν επιτρέπεται) ενήμερος για τις χρεώσεις.

nkoumo
20-04-23, 19:50
Αυτά κρατάνε logs νομίζω. Θεωρητικά μπορούν να σε βρουν, αν πιέσουν οι θιγόμενοι. Μιλάμε για εκτός Ελλάδας φυσικά. Αν είσαι Ελλάδα, προς το παρόν δεν κινδυνεύεις.

Για εντος Ελλαδας, εχετε ακουσει ποτέ να υπάρξει κάποια δίωξη/προστιμο απο καποιον που κατεβαζε μέσω τορρεντ?

deniSun
20-04-23, 20:24
Για εντος Ελλαδας, εχετε ακουσει ποτέ να υπάρξει κάποια δίωξη/προστιμο απο καποιον που κατεβαζε μέσω τορρεντ?

Όχι ποτέ.
Χωρίς όμως να σημαίνει αυτό ότι είναι και νόμιμο.

goku
20-04-23, 20:27
Για εναν απλό χρηστη που μία στο τόσο μπορει να κατεβάσει καποιο λογισμικό , ενα απο τa γνωστά VPN πχ Nord ή Express μπορεί να να κανει ασφαλες το κατεβασμα απο torrent?


Αυτά κρατάνε logs νομίζω. Θεωρητικά μπορούν να σε βρουν, αν πιέσουν οι θιγόμενοι. Μιλάμε για εκτός Ελλάδας φυσικά. Αν είσαι Ελλάδα, προς το παρόν δεν κινδυνεύεις.

Τυχαίνει να έχω λογαριασμό χρήστη στο Proton Mail, η οποία υπηρεσία παρέχει και VPN (Proton VPN), στην οποία μπορείς να συνδεθείς με τα ίδια στοιχεία (user | pass). Στα παρεχόμενα χαρακτηριστικά για το VPN ισχυρίζονται ότι δεν κρατάνε logs.

netcon
20-04-23, 20:30
Μπαίνεις σε private trackers, νοικιάζεις ένα seedbox, κατεβάζεις ό,τι θέλεις εκεί και μετά τα τραβάς μέσω FTP και είσαι μια χαρά.

chat1978
20-04-23, 22:21
Όλα τα VPN δεν υποστηρίζουν ότι δεν κρατάνε Logs και φουλ ανωνυμία; ΑΠό την άλλη δεν υπάρχει νομοθεσία που του επιβάλει να κρατάνε τα logs;

Gentoo
20-04-23, 22:21
Για εντος Ελλαδας, εχετε ακουσει ποτέ να υπάρξει κάποια δίωξη/προστιμο απο καποιον που κατεβαζε μέσω τορρεντ?

Όχι δεν έχω ακούσει. Ακόμα δεν εφαρμόζεται κάποια χρηματική ποινή προφανώς, αλλά τα τελευταία χρόνια έχει ξεκινήσει να εμφανίζεται μήνυμα πως το εκάστοτε περιεχόμενο αφορά copyrighted υλικό που διακινείται παράνομα, μπλα, μπλα, μπλα.

Υπάρχουν 2 ενδεχόμενα πάντως, όταν θα ξεκινήσει να εφαρμόζεται κάποια ποινή. Είτε θα βγει ενημέρωση που θα λέει "από τις τάδε του μηνός θα ισχύει ποινή", είτε θα ξεκινήσουν τα πρόστιμα, απροειδοποίητα, οπότε και θα ξεκινήσει το πανηγύρι.


Τυχαίνει να έχω λογαριασμό χρήστη στο Proton Mail, η οποία υπηρεσία παρέχει και VPN (Proton VPN), στην οποία μπορείς να συνδεθείς με τα ίδια στοιχεία (user | pass). Στα παρεχόμενα χαρακτηριστικά για το VPN ισχυρίζονται ότι δεν κρατάνε logs.

Κι εγώ paid user στην proton είμαι (απ'τους πρώτους μάλιστα, το 2015).

Ισχύει πως δεν κρατάνε logs. Τα μόνα logs που κρατάνε, είναι πότε και από που έκανες login στην υπηρεσία τους. Κάτι το οποίο μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

Πριν κάποιο διάστημα που είχε γίνει μία ιστορία με έναν, που τους ζητήθηκε να δώσουν στοιχεία και έδωσαν, ήταν γι'αυτό ακριβώς το λόγο, επειδή είχε ενεργοποιημένα τα connection logs.

Τώρα από κει και πέρα, όταν δεν μιλάμε για χοντρά σκηνικά, όπως διακίνηση παιδικής πορνογραφίας και τα σχετικά, δεν νομίζω να ασχοληθούν με τους vpn χρήστες, όχι σε πρώτη φάση τουλάχιστον.

chat1978
20-04-23, 22:24
Όχι δεν έχω ακούσει. Ακόμα δεν εφαρμόζεται κάποια χρηματική ποινή προφανώς, αλλά τα τελευταία χρόνια έχει ξεκινήσει να εμφανίζεται μήνυμα πως το εκάστοτε περιεχόμενο αφορά copyrighted υλικό που διακινείται παράνομα, μπλα, μπλα, μπλα.

Υπάρχουν 2 ενδεχόμενα πάντως, όταν θα ξεκινήσει να εφαρμόζεται κάποια ποινή. Είτε θα βγει ενημέρωση που θα λέει "από τις τάδε του μηνός θα ισχύει ποινή", είτε θα ξεκινήσουν τα πρόστιμα, απροειδοποίητα, οπότε και θα ξεκινήσει το πανηγύρι.



Κι εγώ paid user στην proton είμαι (απ'τους πρώτους μάλιστα, το 2015).

Ισχύει πως δεν κρατάνε logs. Τα μόνα logs που κρατάνε, είναι πότε και από που έκανες login στην υπηρεσία τους. Κάτι το οποίο μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

Πριν κάποιο διάστημα που είχε γίνει μία ιστορία με έναν, που τους ζητήθηκε να δώσουν στοιχεία και έδωσαν, ήταν γι'αυτό ακριβώς το λόγο, επειδή είχε ενεργοποιημένα τα connection logs.

Τώρα από κει και πέρα, όταν δεν μιλάμε για χοντρά σκηνικά, όπως διακίνηση παιδικής πορνογραφίας και τα σχετικά, δεν νομίζω να ασχοληθούν με τους vpn χρήστες, όχι σε πρώτη φάση τουλάχιστον.
Πως το γνωρίζεις αυτό; Πως μπορείς να το ξέρεις;

Gentoo
20-04-23, 22:27
Όλα τα VPN δεν υποστηρίζουν ότι δεν κρατάνε Logs και φουλ ανωνυμία; ΑΠό την άλλη δεν υπάρχει νομοθεσία που του επιβάλει να κρατάνε τα logs;

Όχι, δεν το υποστηρίζουν όλα, συγκεκριμένοι μόνο.

Η no log policy εφαρμόζεται ανάλογα και με την νομοθεσία στην οποία υπάγεται η κάθε υπηρεσία.

Η proton πχ υπάγεται στην δικαιοδοσία της Ελβετίας και όχι στη νομοθεσία της αμερικής και της υπόλοιπης ευρώπης.

Προφανώς και αν βγει κάποιο ένταλμα, ίσως αναγκαστεί να υπακούσει, αλλά τουλάχιστον για τη συγκεκριμένη, επειδή ασχολούμαι χρόνια και έχω καλή εικόνα για το ποιόν τους, εμπιστεύομαι το no log policy που αναφέρουν.

Όπως επίσης και το mullvad απ'όσο ξέρω. Αναλυτικά:

Για proton: https://protonvpn.com/secure-vpn/no-logs-policy
Για mullvad: https://mullvad.net/en/help/no-logging-data-policy/

Ο καθένας από 'κει και πέρα, πορεύεται όπως κρίνει. Αν κάποιος έχει ενδοιασμούς, απλώς δεν κατεβάζει από torrent και τελειώνει εκεί η ιστορία.

- - - Updated - - -


Πως το γνωρίζεις αυτό; Πως μπορείς να το ξέρεις;

Η απάντηση σ'αυτό βρίσκεται στο επόμενο ποστ απ'αυτό που ρωτάς. Αν δεν πείθεσαι με κανένα τρόπο, απλώς δεν μπλέκεις και τέλος.

Κι εγώ πχ δεν πιστεύω σε θεούς. Όσο και να προσπαθείς να με πείσεις πως υπάρχει θεός, δεν θα το δεχτώ. :)

deniSun
20-04-23, 22:55
Και να κρατάνε log δεν είναι μια απλή διαδικασία:
για σου voda θέλω να μου πεις αν ο Χ-πελάτης σου στις 10-12πμ κατέβαζε και τι;

Το δεύτερο είναι ότι το logάρισμα δεν αφορά πακέτα κίνησης.

chat1978
20-04-23, 23:09
Και να κρατάνε log δεν είναι μια απλή διαδικασία:
για σου voda θέλω να μου πεις αν ο Χ-πελάτης σου στις 10-12πμ κατέβαζε και τι;

Το δεύτερο είναι ότι το logάρισμα δεν αφορά πακέτα κίνησης.

Η ερωτηση δεν ειναι τι traffic είχες. Αυτό δεν το ξέρει ούτε ο provider όταν ειναι encrypted.
Η ερώτηση ειναι ip

- - - Updated - - -


Όχι, δεν το υποστηρίζουν όλα, συγκεκριμένοι μόνο.

Η no log policy εφαρμόζεται ανάλογα και με την νομοθεσία στην οποία υπάγεται η κάθε υπηρεσία.

Η proton πχ υπάγεται στην δικαιοδοσία της Ελβετίας και όχι στη νομοθεσία της αμερικής και της υπόλοιπης ευρώπης.

Προφανώς και αν βγει κάποιο ένταλμα, ίσως αναγκαστεί να υπακούσει, αλλά τουλάχιστον για τη συγκεκριμένη, επειδή ασχολούμαι χρόνια και έχω καλή εικόνα για το ποιόν τους, εμπιστεύομαι το no log policy που αναφέρουν.

Όπως επίσης και το mullvad απ'όσο ξέρω. Αναλυτικά:

Για proton: https://protonvpn.com/secure-vpn/no-logs-policy
Για mullvad: https://mullvad.net/en/help/no-logging-data-policy/

Ο καθένας από 'κει και πέρα, πορεύεται όπως κρίνει. Αν κάποιος έχει ενδοιασμούς, απλώς δεν κατεβάζει από torrent και τελειώνει εκεί η ιστορία.

- - - Updated - - -



Η απάντηση σ'αυτό βρίσκεται στο επόμενο ποστ απ'αυτό που ρωτάς. Αν δεν πείθεσαι με κανένα τρόπο, απλώς δεν μπλέκεις και τέλος.

Κι εγώ πχ δεν πιστεύω σε θεούς. Όσο και να προσπαθείς να με πείσεις πως υπάρχει θεός, δεν θα το δεχτώ. :)

Απλά ρώτησα πως εισαι σίγουρος. Τίποτα άλλο. Από την απάντηση σου ξεκάθαρα είσαι όσο σίγουρος μπορείς αλλά από την άλλη δεν επαληθεύεται 100%. Σε ένα προηγούμενο σου ποστ το έγραψες με απολυτη βεβαιωση ότι ξέρεις και έτσι ρώτησα.

Gentoo
20-04-23, 23:17
Απλά ρώτησα πως εισαι σίγουρος. Τίποτα άλλο. Από την απάντηση σου ξεκάθαρα είσαι όσο σίγουρος μπορείς αλλά από την άλλη δεν επαληθεύεται 100%. Σε ένα προηγούμενο σου ποστ το έγραψες με απολυτη βεβαιωση ότι ξέρεις και έτσι ρώτησα.

Είπα ισχύει, όσον αφορά το no log policy. Ισχύει σαν fact. Εφόσον το αναφέρουν με αναλυτικό τρόπο στο site τους.

Αν θεωρείς ότι το λένε για να το λένε, δεκτό.

Για μένα αυτός είναι ένας απ'τους λόγους που χρησιμοποιώ τη δική τους υπηρεσία. Με συμφέρει περισσότερο να πάω σε κάτι πιο τετριμμένο, όπως το nord vpn που έχει σπαμάρει το μισό yt με τα ads του.

Απ'την άλλη, δεν βλέπω πουθενά επιθετικό μάρκετινγκ απ'την proton πχ. Δεν το διατυμπανίζει. Και έχει δημιουργηθεί από επιστήμονες στο CERN. Και υπάγεται σε swiss law.

Εγώ τα παίρνω πολύ σοβαρά υπόψιν όλα αυτά. Εσύ μπορεί να τα αμβισβητείς. Κανένα πρόβλημα με αυτό.

Ούτως ή άλλως στην πράξη δεν μπορείς να επαληθεύσεις 100% αν ισχύει ή όχι.

Αν όμως πεις να επιλέξεις με βάση το πιο private, τότε αυτά τα λαμβάνεις υπόψη μέχρι ένα βαθμό. Αλλιώς επιλέγεις ένα στην τύχη κι ότι βγει. Δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω πάνω σ'αυτό :p

chat1978
21-04-23, 00:30
Gentoo δεν σε αμφισβητώ. Αυτό.

Gentoo
21-04-23, 01:00
Gentoo δεν σε αμφισβητώ. Αυτό.

Όχι. Δεν υπάρχει θέμα. Συζήτηση κάνουμε.

Απλώς δεν νομίζω πως υπάρχει τρόπος να αποδειχτεί αυτό. Βαδίζεις σύμφωνα με τα δεδομένα.

Ούτως ή άλλως είναι υπερβολικό να αγχωνόμαστε τόσο πολύ γύρω από τη χρηση VPN, όταν μιλάμε για απλό torrenting.

Δεν νομίζω να φτάσει σε σημείο κάποια θιγομενη εταιρεία σε βαθμό που να αναγκάσει VPN provider να δώσει στοιχεία απλού leecher. Όταν και άμα οδηγηθούμε σε τέτοια σκηνικά, το ξαναεξεταζουμε το ζήτημα.

zeronero
21-04-23, 10:28
Και το expressvpn το ίδιο υποστηρίζει: https://www.expressvpn.com/what-is-vpn/policy-towards-logs#:~:text=Here's%20what%20that%20means%3A,for%20added%20privacy%20and%20anonymity.

Γιατί να τους αμφισβητήσουμε αυτούς;

Επίσης, "ExpressVPN has its headquarters in the British Virgin Islands, which has no data retention laws". (https://www.pcmag.com/reviews/expressvpn#:~:text=ExpressVPN%20has%20its%20headquarters%20in,has%20no%20data%20retention%20laws.) και "These policies have also been backed up by practice. The company has trumpeted how it was not possible for Turkish officials to extract information from seized ExpressVPN servers". (https://www.expressvpn.com/blog/expressvpn-statement-andrey-karlov-investigation/)

Gentoo
21-04-23, 11:10
Και το expressvpn το ίδιο υποστηρίζει: https://www.expressvpn.com/what-is-vpn/policy-towards-logs#:~:text=Here's%20what%20that%20means%3A,for%20added%20privacy%20and%20anonymity.

Γιατί να τους αμφισβητήσουμε αυτούς;

Επίσης, "ExpressVPN has its headquarters in the British Virgin Islands, which has no data retention laws". (https://www.pcmag.com/reviews/expressvpn#:~:text=ExpressVPN%20has%20its%20headquarters%20in,has%20no%20data%20retention%20laws.) και "These policies have also been backed up by practice. The company has trumpeted how it was not possible for Turkish officials to extract information from seized ExpressVPN servers". (https://www.expressvpn.com/blog/expressvpn-statement-andrey-karlov-investigation/)

Προφανώς και υπάρχουν κι άλλα. Απλώς δεν έχω ασχοληθεί με όλα. Το έχω ακουστά το συγκεκριμένο, αλλά δεν ασχολήθηκα. Εφόσον υποστηρίζει no logs και το απέδειξε και στην πράξη με το περιστατικό που παρέθεσες, μια χαρά :oneup:

nkoumo
21-04-23, 14:59
Ουσιαστικά κατεβάζει τα torrent στο cloud (cache) και μετά σου δίνει τα αρχεία με http από την cache.

Για δώστε για οποιον ασχολείται κανένα αξιόλογο link και υπηρεσία για τα Derbid να ρίξουμε καμιά ματιά περί τίνος προκειται

euri
21-04-23, 15:07
Για δώστε για οποιον ασχολείται κανένα αξιόλογο link και υπηρεσία για τα Derbid να ρίξουμε καμιά ματιά περί τίνος προκειται

:nono::nono:

chat1978
21-04-23, 15:43
Για δώστε για οποιον ασχολείται κανένα αξιόλογο link και υπηρεσία για τα Derbid να ρίξουμε καμιά ματιά περί τίνος προκειται

Πέρα από το σχόλιο του euri, εντάξει Google δεν παίζει;

- - - Updated - - -


:nono::nono:

Τυπικά η αναφορά στις υπηρεσίες είναι όσο παράνομη ή νόμιμη είναι οι αναφορες σε vpn και η γενικότερη συζήτηση περί torrent. Οι υπηρεσίες ουσιαστικά είναι torrent client as a service με κοινό storage.

Το ίδιο το νήμα είναι τίγκα σε ποστ που βασικά περπατάνε στην γραμμή της νομιμότητας.

Yonko
21-04-23, 15:45
Αν όμως πεις να επιλέξεις με βάση το πιο private, τότε αυτά τα λαμβάνεις υπόψη μέχρι ένα βαθμό.

Μέχρι ένα μικρό βαθμό θα έλεγα, από τη στιγμή που υπάρχουν αποδεδειγμένα ανώνυμα πρωτόκολλα, πιο διαφανή και ανθεκτικά σε παραβιάσεις ιδιωτικότητας. Σαν το Tor.

Gentoo
21-04-23, 15:55
Μέχρι ένα μικρό βαθμό θα έλεγα, από τη στιγμή που υπάρχουν αποδεδειγμένα ανώνυμα πρωτόκολλα, πιο διαφανή και ανθεκτικά σε παραβιάσεις ιδιωτικότητας. Σαν το Tor.

Καλά. Κάνε δουλειά εσύ με το tor που κάνει 100 ώρες να δημιουργήσει connection. Κι εκεί μπορούν να σε τσακώσουν, αν το θέλουν.

https://www.technologyreview.com/2020/02/08/349016/a-dark-web-tycoon-pleads-guilty-but-how-was-he-caught/

Yonko
21-04-23, 16:15
Κι εκεί μπορούν να σε τσακώσουν, αν το θέλουν.

Απ' το λινκ:

The code had attacked a Firefox vulnerability that could target and unmask Tor users

Το ότι βρέθηκε vulnerability (το οποίο έγινε fixed αργότερα (https://www.rapid7.com/db/vulnerabilities/mfsa2022-19-cve-2022-1802/) και μάλλον είναι αυτό που χρησιμοποίησαν) δε σημαίνει ότι μπορεί να σε τσακώσουν αν θέλουν. Το 99% των ατόμων που τους "τσακώνουν" από τορ είναι εξαιτίας δικιάς τους αφέλειας. Από backdoors και traffic analysis είναι όλα τα υπόλοιπα.

Στα VPN όλοι οι άνθρωποι πρέπει να βασιστούν στην ακεραιότητα μιας ομάδας ατόμων, το οποίο κατά τη δικιά μου γνώμη το κάνει τελείως κατώτερο.

Gentoo
21-04-23, 16:19
Απ' το λινκ:


Το ότι βρέθηκε vulnerability (το οποίο έγινε fixed αργότερα (https://www.rapid7.com/db/vulnerabilities/mfsa2022-19-cve-2022-1802/) και μάλλον είναι αυτό που χρησιμοποίησαν) δε σημαίνει ότι μπορεί να σε τσακώσουν αν θέλουν. Το 99% των ατόμων που τους "τσακώνουν" από τορ είναι εξαιτίας δικιάς τους αφέλειας. Από backdoors και traffic analysis είναι όλα τα υπόλοιπα.

Στα VPN όλοι οι άνθρωποι πρέπει να βασιστούν στην ακεραιότητα μιας ομάδας ατόμων, το οποίο κατά τη δικιά μου γνώμη το κάνει τελείως κατώτερο.

Μείνε με tor. Κανείς δεν σε ανάγκασε να βάλεις VPN

@ ADSLgr.com All rights reserved.