PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγανάκτηση. Voice αντι για double play!!!



v@gelis
27-08-07, 22:42
Καλησπερα.
Παιδια, απλα αγανακτησα με αυτη την εταιρια και σας λεω αμεσως τον πονο μου (οσο το δυνατον πιο επιγραμματικα και συντομα).

Προ 2 μηνων κανω αιτηση για double play. Η αιτηση ειχε καποια ασαφεια/προβλημα και χρειαστηκε μετα απο διαστημα ενος μηνος να συμπληρωσω μια νεα.
Η ενεργοποιηση εγινε ως αναγραφοταν στο online broadband status, στο αντιστοιχο link της ιστοσελιδας της Forthnet, με τη μονη διαφορα πως ενεργοποιησαν μονο την υπηρεσια φωνης και οχι και αυτη των δεδομενων, ητοι αυτη τη στιγμη εχω μονο τηλεφωνο (απο το ιδιοκτητο της Φορθνετ) και φυσικα καθολου adsl προσβαση.

Το τμημα εξυπηρετησης πελατων, μετα απο αλλεπαληλες κλησεις εντοπισε το προβλημα και με ενημερωσε πως το μονο που μπορει να γινει για να εχω double play, ειναι επιστροφη της γραμμης στον ΟΤΕ και εκ νεου αιτηση για double play.

Δεδομενου οτι ετσι θα αναγκαστω να μεινω χωρις adsl προσβαση, που θα μου δημιουργησει προβλημα για τη δουλεια μου, σκεφτομαι να καταφυγω στα νομιμα ενδικα μεσα, που μπορω να χρησιμοποιησω και να απαιτησω -εστω- να επισπευθουν οι διαδικασιες (απο τη στιγμη που μου στερειται η adsl προσβαση για μεγαλο χρονικο διαστημα, για ενα λαθος 100% της ιδιας της εταιριας)?
Τι μου προτεινετε να κανω?

Τι συμβαινει τελικα με αυτη την εταιρια (πληρης ασυνεννοησια μεταξυ των τμηματων, 2 μηνες αναμονη για παλιοτερη αναβαθμιση απο 1 mbit one bill σε 2 mbit) κ.α???
Ευχαριστω!

globalnoise
27-08-07, 23:54
Πήγαινε αν σε βολεύει στα κεντρικά τους στην Καλλιθέα και πες τα τους face2face αναλύοντας την κατάσταση σου και επισημαίνοντάς τους πως θα κινηθείς νομικά. Νομίζω πως έτσι θα αναλάβουν σοβαρά το πρόβλημα σου (;

aBrakataBRA
28-08-07, 05:11
Αυτο το να κινηθεις νομικα λογω προβληματος στη δουλεια σου δες το λιγο πιο προσεκτικα..στο γραφω επειδη το πακετο αυτο ειναι οπως λεει η 4νετ για οικιακους χρηστες.

v@gelis
28-08-07, 06:33
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
Το ερωτημα ειναι πως δε θα επρεπε η Φορθνετ, σαν σοβαρη εταιρια που θελει να θεωρειται, να αναλαβει -εστω απο στοιχειωδη ευθιξια για το λαθος της- να επισπευσει με καποιο τροπο τις διαδικασιες (και αραγε ποσος καιρος θα χρειαστει για να γυρισει η γραμμη στον ΟΤΕ και να γινει νεα ενεργοποιηση? Ουτε που θελω να το σκεφτομαι οτι θα απαιτηθει 1+ μηνας)?
Και κατι ακομα, που κανει την υποθεση εντελως παραλογη και μπερδεμενη.
Τη στιγμη που σας γραφω, βλεπω το ρουτερ να συγχρονιζει κανονικα σε 14797 kbps downstream και 508 kbps upstream, κι εγω μπορω να σερφαρω σε καποιες ιστοσελιδες (π.χ in.gr, με τους κωδικους που ειχα απο την 2 mbit γραμμη μεσω ΑΡΥΣ), ενω σε αρκετες αλλες οχι (αυτο εχει συμβει αλλες 2 φορες τις τελευταιες τρεις μερες και μολις κανω μια επανεκκινηση του ρουτερ, αυτο αποσυγχρονιζεται).
Τι συμβαινει ρε παιδια?
Ειναι δυνατον η γραμμη να εχει υποδομη μονο φωνης (οπως διατεινεται η Φορθνετ) η υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καποιο τεχνικο προβλημα και να μη μπορει να το εντοπισει η εταιρια (απο τη στιγμη που η αιτηση ηταν κανονικοτατα για double play και το ρουτερ συγχρονιζει κατα διαστηματα, εστω και προβληματικα)?
Ευχαριστω.

aBrakataBRA
28-08-07, 11:56
Ισως δεν εχω τεχνικες γνωσεις αλλα μπορεις να επιμεινεις με τους τεχνικους της.Οταν λες με τους παλιους κωδικους τι εννοεις?Αν ησουν ηδη συνδρομητης εκει δεν σου αλλαζουν.δεν σου εχει ερθει sms?Αν οχι δεν θεωρειται ολοκληρωμενη η ενεργοποιηση.Μηπως εχουν μπλεχτει?

v@gelis
28-08-07, 16:45
Ισως δεν εχω τεχνικες γνωσεις αλλα μπορεις να επιμεινεις με τους τεχνικους της.Οταν λες με τους παλιους κωδικους τι εννοεις?Αν ησουν ηδη συνδρομητης εκει δεν σου αλλαζουν.δεν σου εχει ερθει sms?Αν οχι δεν θεωρειται ολοκληρωμενη η ενεργοποιηση.Μηπως εχουν μπλεχτει?

Ειμαι συνδρομητης εδω και χρονια στη Φορθνετ και βλεπω την εταιρια να με εμπαιζει κανονικα.
Δεκαδες τηλεφωνηματα, απειρος χαμενος χρονος και διαβεβαιωση απο την εταιρια πως δε θα εμενα πανω απο ενα 24ωρο χωρις ιντερνετ, κατα τη μεταβαση απο την 2mbit συνδεση μεσω ΑΡΥΣ που ειχα στο ιδιοκτητο δικτυο και τωρα αυτο....
Μπλεχτηκα σε μια περιπετεια, στην οποια η εταιρια καθε φορα που επικοινωνω δε μπορει να εντοπισει που ακριβως βρισκεται το προβλημα και με διαβεβαιωνει πως καποιος υπευθυνος θα επικοινωνησει μαζι μου, αλλα...φευ!
Sms προφανως δε θα μου ερθει, καθοτι οπως μου ειπαν απλα με ενεργοποιησαν για φωνη και οχι και δεδομενα (adsl προσβαση δηλαδη) μαζι.
Τωρα το πως συγχρονιζει το ρουτερ (εστω και αν εχω προβληματικη προσβαση) κατα διαστηματα και το γιατι θα πρεπει να περιμενω αλλο 1+ μηνα για ενα ακομα λαθος της εταιριας (και να υφισταμαι και την ολοκληρωτικη αδιαφορια των υπευθυνων που ζηταω επανειλλημενα να μιλησω) ειναι αλλη ιστορια...
Ξερει κανεις ρε παιδια, αν το εχει κανει ο ιδιος...
Για "αναβαθμιση" απο απλη τηλεφωνια (στο ιδιοκτητο δικτυο της εταιριας) σε double play, ποσος περιπου χρονος απαιτειται?
Ευχαριστω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.