PDA

Επιστροφή στο Forum : Απενεργοποίηση router functionality από το jetspeed 520



jpath
02-01-05, 15:33
Γεια χαρά,

Έχω ένα modem/router jetspeed 520 και έναν router LinkSys befw11s4 (wireless) και θέλω να τα συνδέσω μαζί. Έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα αλλά τίποτα δεν παίζει σωστά μέχρι τώρα.

Το σωστό είναι να γίνει disable το routing functionality του modem και να τα συνδέσω μέσω του ethernet interface. Άμα χέρει κανείς πως να το κάνει αυτό με τον jetspeed, please help.

Πάντως δοκίμασα ήδη τα εξής:
1) Δύο routers, δύο LANs, δύο ΝΑΤ. Πέραν του ότι είναι χαζή αρχιτεκτονική, το jetspeed δεν δουλεύει σωστά με VPNs (κατι δεν παιζει σωστά με το ΝΑΤ του jetspeed φαντάζομαι). Εκτός αυτού, το jetspeed έχει απαράδεκτο interface για να κάνει κανείς setup port forwarding... οπότε προτειμώ να κάνει ΝΑΤ μόνο ο LinkSys.
2) Semi-bridged architecture, χρησιμοποιώντας το ZIPB option του jetspeed. To πρόβλημα εδώ είναι ότι για κάποιο λόγο ο DHCP server του jetspeed δεν μιλάει σωστά με τον DHCP client του LinkSys με αποτέλεσμα όποτε γίνεται αλλαγή στο IP address από τον ISP (forthnet), το modem να παίρνει την καινούργια IP αλλά ο LinkSys να μην την παίρνει.

Όπως και να έχει, το καλύτερο θα ήταν να έκανα setup το jetspeed να δουλεύει ως model with ethernet interface και όχι ως modem/router. Αμα χέρει κανείς πως να γίνει σωστό bridging με το συγκεκριμένο modem, please let me know!

Thanks.

@ ADSLgr.com All rights reserved.