PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικά ADSL γιοκ????



lakislalakis
28-08-07, 08:38
Μετά από 2 μήνες συνεχούς και απροβλημάτιστης χρήσης (τουλάχιστον όσον αφορά στο DSL) του 2play, εχτές ανοίγω το router μου και τζίφος. Το λαμπάκι του dsl δεν άναβε. Δοκίμασα reboot, τίποτα, reboot σε εργοστασιακές ρυθμίσεις πάλι τίποτα. Άλλαξα το splitter με 2ο spare που έχω, τίποτα, αλλαγή router , πάλι τζίφος..

ΚΑτόπιν πολλών τηλ. στην ΤΥ, όπου τους ρώταγα αν έχει πρόβλημα το \DSLam της περιοχής μου, αυτοί μου απαντούσαν πως δεν γίνονται εργασίες εκεί. (Ανήκω στο DSLam Πειραιά,Αγ. Γεωργίου λέγεται του ΟΤΕ, οπότε λογικά έτσι θα το χει ονομάσει και η φορθνετ)

Μη σας τα πολυλογώ, έκοψα τα τηλέφωνα του τηλεφώνου χτες το βράδυ που τα χα τόσα χρόνια με μονωτική δεμένα :respekt: , και επί τη ευκαιρία είπα να βάλω τηλεφωνική πρίζα για πιο μούρη. Το κανα κι αυτό και πάλι τίποτα. Τα τηλέφωνα μου γίνονται κανονικά και ξενέρωσα γιατί έκοβα και έραβα καλώδια βραδιάτικα μήπως και φταίγαν αυτά αλλά τελικά μια χαρα ήταν.

ΣΗμ. Και στα 2 router δεν άναβε το λαμπάκι του DSL. Τι διάολο, νιώθω λές και περιμένω να ενεργοποιηθώ και γώ στον μαγικό κόσμο του ADSL.. :rofl: . Κανείς άλλος με το ίδιο πρόβλημα???

k_koulos
28-08-07, 09:26
μπορεί να σε ξεκούμπωσαν για να βάλουν νέους και μετά σε ξέχασαν [ακραίο σενάριο], να έπαθε κάτι το last mile σου [αλλά τότε θα επηρέαζε και την τηλεφωνία], ή να σε μάτιασε τσιγγάνα.

τώρα με τι είσαι ονλινε; dialup;

deniSun
28-08-07, 09:46
Στα στατιστικά του router σου δείχνει ότι βρίσκει γραμμή dsl (συγχρονίζει) ή απλά δεν μπορείς να κάνεις login.
Δεν τον ξέρω καλά τον router που έχεις αλλά μάλλον η ένδειξη αυτή σημαίνει ότι δεν μπορεί να βρει dsl γραμμή και δεν μπορεί να συγχρονίσει.
Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις την τ.υ και δηλώνεις βλάβη.

lakislalakis
28-08-07, 10:07
Το έχω κάνει ήδη αυτό. Router Siemens Cl110. Το λαμπάκι του dsl δεν ανάβει κάν και στα 2 router που δοκίμασα. ¨οπως όταν δεν έχεις dsl γραμμή καθόλου

deniSun
28-08-07, 10:11
Από την τ.υ τι σου λένε;
Σε βλέπουν;

lakislalakis
28-08-07, 10:24
Στην ΤΥ χτες που μίλησα 2 φορέσ μεσημέρι-βράδυ, τα βλέπαν όλα κανονικά , αλλά και οι 2 μου είπαν, θα το προωθήσουν σαν βλάβη γιατί δεν ξέρουν περισσότερα.

deniSun
28-08-07, 10:24
Μήπως κάνεις κάποιο λάθος με την συνδεσμολογία σου.

lakislalakis
28-08-07, 10:31
Αποκλείεται γιατί είχα 2 χρόνια dsl και όλα δούλευαν ρολόι, και χτες πάτησα το power του router, περίμενα περίμενα και τίποτα. ¨ολες οι συνδεσμολογίες είναι σωστές στις δοκιμές που έκανα. Είμαι κάτα κάποιο τρόπο εξπέρ σε αυτά :p . Θα τηλ. στην ΤΥ να δούμε τι θα μας πούνε.

deniSun
28-08-07, 10:34
Ελπίζω να βρεις κάποια άκρη με την τ.υ

lakislalakis
28-08-07, 10:40
για να δούμε....

lakislalakis
28-08-07, 10:52
Μίλησα με ΤΥ, μου είπαν ότι βρήκαν βραχυκύκλωμα στην γραμμή που έρχεται σε μένα και το προσπαθούν να το φτιάξουν.. Τσάμπα έκοβα και έραβα γαμώτο βραδιάτικα....

deniSun
28-08-07, 10:56
Απ' ότι είπες τα καλώδιά σου δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση, οπότε μάλλον καλό σου έκανε που τα άλλαξες.

lakislalakis
28-08-07, 10:58
Απλά τα χα συνδεδεμένα ανευ πρίζας :p και 7 χρόνια το τηλ. και το dsl τα 2 τελευτέα χρόνια ήταν κομπλέ. Είπα να εκσυγχρονιστώ πλέον και έβαλα και πρίζα τηλεφωνική χτες.. πςςςςς :respekt: :rofl:

11 Leathal
28-08-07, 11:54
Δεν έχω λόγια για την ΤΥ της FORTHnet εδώ και 2μερες δεν μπορώ να πιάσω γραμμή με τίποτα… είναι συνεχώς κατειλημμένο και από όπου και να έχω δοκιμάσει δεν έχω δει καμία αλλαγή ότι ώρα και να έχω δοκιμάσει…

Όπως έχω πει και στο Προβλημα με FORTHnet 2Play & Siemens CL-110 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=124904) από την Πέμπτη που έχει γίνει ενεργοποίηση του 2play, internet δεν έχω δει καθόλου… αλλά το κορυφαίο είναι ότι από χτες δεν μπορώ να πάρω ούτε τηλέφωνο… (μπορώ όλες τις ώρες να καλέσω Cosmote, Vodafone καμία φορά, Wind & ΟΤΕ δεν μπορώ να καλέσω, τα βγάζει συνεχώς κατειλημμένα).

Την ΤΥ της FORTHnet προσπαθώ να την καλέσω από το κινητό μου είναι κατειλημμένη, από την δουλεία μου κατειλημμένη, και από το σπίτι δεν έχω πια τηλέφωνο. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω? Έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Arky
28-08-07, 12:25
@lakislalakis
Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση (μάλλον όχι) αλλά και εγώ στο DSLAM του Αγ. Γεωργίου χθες είχα προβλήματα. Συγκεκριμένα δεν είχα τηλέφωνο από τις 20:00 - 23:00. Internet όμως είχα (δεν τσέκαρα ταχύτητες, πάντως είχα)

lakislalakis
28-08-07, 14:39
Η αλήθεια είναι ότι και γω δεν είχα τηλ. εχτές από τις 08΄00 αλλά μετά τυις 11 είχα.... Και γω που νόμιζα ότι πάλι φταίγαν τα καλώδια μου ποου άλλαξαααααααααα

lakislalakis
28-08-07, 14:47
:closed:

myhtical
28-08-07, 14:48
πρέπει να υπήρχε γενικευμένο πρόβλημα εχτές με την τηλεφωνία της 4νετ...έκανε συνέχεια διακοπές

lakislalakis
28-08-07, 16:29
H φορθντετ το φτιαξε το βραχυκύκλωμα ΑΛΛΑ πλέον η μέγιστη ταχύτητα που κατεβάζω είτε απο ftp.ntua,windows,rapidshare, δεν ξεπερνά την ταχύτητα που θα χα αν είχα 2mbps (200kb/sec) σύνδεση ενώ πρίν είχα δει αθροιστικά μέχρι και 2000κb/sec (είμαι δίπλα στο dslam)... Ti p@p@ri@ κάνανε πάλι????? :worthy:

deniSun
28-08-07, 16:36
Δες τι θόρυβο έχεις.
Δοκίμασε με τα παλιά σου splitter.

lakislalakis
28-08-07, 16:51
Ο εξοπλισμός είναι ο ίδιος και απαράλλαχτος, το μόνο είναι ότι κατάργησα την μπακαλίστικη συνδεσμολογία με μονωτική που είχα και έβαλα τηλ. πρίζα. Μίλησα με φορθνετ, και μου είπαν ότι εκτελούνται εργασίες στο dslam στης περιοχής μου αλλά μου είπε ο τεχνικός, μήπως να ξανάκανα το μπακαλίστικο. Ρε λέτε τελικά να είναι καλύτερο το μπακαλίστικο???? :lol:

deniSun
28-08-07, 16:54
Δέξου αυτό που σου είπε για τις εργασίες στο dslam.
Είναι και το πιο λογικό.
Το άλλο για επαναφορά της παλιάς συνδεσμολογίας αγνόησέ το.
Μην τρελαθούμε κιόλας.

lakislalakis
28-08-07, 16:57
Λοιπόν

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 19045 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 18120 Kbps 1265 Kbps
Noise Margin 4.7 dB 28.6 dB
Line Attenuation 12.5 dB 4.8 dB
Output Power 12.4 dBm 19.1 dBm

Με ανησυχεί λίγο το Noise margin....

deniSun
28-08-07, 17:00
Είσαι ΟΚ.
Κλειδώνεις και σε καλή ταχύτητα.
Άρα μάλλον είναι θέμα εργασιών στο DSLAM.

lakislalakis
28-08-07, 17:02
Denis σε ευχαριστώ για όλη σου την υποστήριξη!!!! Να σαι καλά φίλε!!

deniSun
28-08-07, 17:05
Δεν κάνει τίποτε.
Γι΄αυτό είναι το forum.

lakislalakis
28-08-07, 19:28
Τον πούλο....αντι να τα φτιάξουν, χάλασε το τηλέφωνο τελείως τώρα και το dsl σέρνεται ακόμα.... Άντε να δούμε τι άλλο......

deniSun
28-08-07, 19:31
Είσαι σε καλό δρόμο.
Αυτό σημαίνει ότι κάτι κάνουν.

lakislalakis
28-08-07, 19:48
χχαχαχαχαχ, καλό αυτό, το κακό είναι όμως ότι αν δοκιμάσω να σε πάρω τηλ. στις 10 φορές με πετάει τις 9 και καλεί την μία... οπότε προβλέπω πολυήμερη τσαντήλα.... :protest:

lakislalakis
28-08-07, 19:51
Ε δεν στο πα, πήρα τηλ. οι εργασίες ολοκληρώθηκαν λέει...... Τα κάναν πουτ@ν@ και φύγαν.... Τι είναι αυτό ρε γαμώτο...Γυρνάω από διακοπές και τα βρίσκω όλα χάλια..... και μια ντάνα λογαριασμούς να με περιμένει....

deniSun
28-08-07, 20:17
Συνήθως με το τηλέφωνο ξεμπερδεύεις σε 1-2 μέρες (μέγιστο 3 μέρες).

@ ADSLgr.com All rights reserved.