PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία κατά της Forthnet



Σελίδες : [1] 2

m0rpheas
28-08-07, 14:19
Καλημέρα, σήμερα συμπληρώνονται 100 μέρες από την ημέρα που καταχωρήθηκε η αίτηση μου στην Forthnet. Είμαι αγανακτισμένος με την στάση της εταιρείας, την κοροϊδία που υφίσταμαι, καθώς και την τεράστια καθυστέρηση. Ακολουθεί το κείμενο της καταγγελίας.

"Κύριοι,

Με την παρούσα επιστολή θα ήθελα να δηλώσω την εντονότατη δυσαρέσκεια μου για την αντιμετώπιση μου από την εταιρεία “Forthnet”. Μέχρι σήμερα, Τρίτη 28 Αυγούστου 2007, η εταιρεία δεν έχει εκπληρώσει τις υποχρεώσεις της απέναντι μου. Ας τα πάρουμε από την αρχή.
Στις 20/5/2007 καταχωρήθηκε αίτηση μου για παροχή ADSL στο όνομα Αναστασία Πασχαλίδου στο τηλέφωνο 21098χχχχχ. Περίπου 20 μέρες αργότερα ξεκίνησε και η επικοινωνία μου με το Τμήμα Πωλήσεων της εταιρείας με σκοπό να μάθω την πορεία της αίτησης μου. Μέχρι τα τέλη Ιουλίου με ενημέρωναν για τεχνικό πρόβλημα στο DSLAM Καλαμακίου όπου και ανήκω. Στις 3/8 λύθηκε το πρόβλημα και προωθήθηκε η αίτηση μου στον ΟΤΕ. Λίγες ημέρες αργότερα επικοινώνησα ξανά με το Τμήμα Πωλήσεων της εταιρείας, όπου με διαβεβαίωσαν πως δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με τον ΟΤΕ και πως στις 24/8 θα είχα ενεργοποιηθεί όπως και οι υπόλοιποι πελάτες της εταιρείας από το ίδιο DSLAM που η αίτηση τους είχε καταχωρηθεί ίδια ημερομηνία με την δική μου αλλά και μέχρι αρχές Ιουνίου. Επικοινώνησα ξανά μία εβδομάδα αργότερα και μου είπαν πάλι πως στις 24/8 θα είχα ADSL. Στις 23/8 επικοινώνησα για τρίτη φορά για να μάθω πώς θα αποσταλούν οι κωδικοί. Η υπάλληλος τότε με ενημέρωσε πως δεν θα γινόταν την επομένη η ενεργοποίηση όπως με διαβεβαίωναν για δύο εβδομάδες και πως δεν υπήρχε κάποια άλλη ημερομηνία ενεργοποίησης. Να σημειώσω πως από τις 24/8 οι πιο πολλοί, αν όχι όλοι, πελάτες της εταιρείας που ανήκουν στο DSLAM Καλαμακίου έχουν ενεργοποιηθεί.
Καταγγέλλω την μέχρι τώρα αντιμετώπιση της εταιρείας απέναντι μου καθώς και την ολιγωρία της όσον αφορά στην παροχή ADSL και ζητάω την άμεση εκπλήρωση των υποχρεώσεων της απέναντι μου. Η παρούσα επιστολή κοινοποιείται στην ΕΕΤΤ, το ΙΝΚΑ, την Γενική Γραμματεία Καταναλωτών, την Forthnet καθώς και στο περιοδικό PC World."

Αυτά και ο Θεός βοηθός. Άντε να δούμε...

myhtical
28-08-07, 15:31
μάλλον είχε προσωπικά η 4νετ μαζί σου κ ενεργοποιησε όλους τους αλλους κ άφησε εσένα απ'εξω...

deniSun
28-08-07, 18:06
Από την ημέρα που έστειλαν την αίτηση στον ΟΤΕ θέλουν 20 εργάσιμες για να ενεργοποιηθείς.
Αυτό δεν είναι δεσμευτικό.
Δηλαδή όταν σου λένε 24/8 δεν σημαίνει ότι 100% στις 24/8 θα ενεργοποιηθείς.
Συνήθως η ημερομηνία που σου δίνουν έχει απόκλιση +- 2-3 μέρες.
Κάνε λίγο υπομονή.

Αν ήθελες να τους καταγγείλεις έπρεπε να το κάνεις όταν περίμενες 2 μήνες.
Όχι τώρα που όλα φαίνονται ότι πάνε καλά.

m0rpheas
28-08-07, 18:14
Φίλε denis τίποτα δεν πάει καλά. Δεν υπάρχει ημερομηνία ενεργοποίησης, με δουλεύουνε και από υπομονή στέρεψα. Και στο κάτω κάτω άλλο να κάνεις καταγγελία όταν δεν υπάρχουν πόρτες και αντικειμενικά δεν μπορεί να γίνει τίποτα και άλλο να κάνεις καταγγελία επειδή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε στον ΟΤΕ ούτε σε αυτούς (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους τουλάχιστον). Δεν μπορούν ούτε οι ίδιοι να απαντήσουν στο γιατί δεν με ενεργοποιούν.

Director CrisAK
28-08-07, 18:22
Κι εγώ συμφωνώ ότι λάθος στιγμή το κάνεις αυτό.

nrg_polini
28-08-07, 18:26
Καλημέρα, σήμερα συμπληρώνονται 100 μέρες από την ημέρα που καταχωρήθηκε η αίτηση μου στην Forthnet. Είμαι αγανακτισμένος με την στάση της εταιρείας, την κοροϊδία που υφίσταμαι, καθώς και την τεράστια καθυστέρηση. Ακολουθεί το κείμενο της καταγγελίας.

"Κύριοι,

Με την παρούσα επιστολή θα ήθελα να δηλώσω την εντονότατη δυσαρέσκεια μου για την αντιμετώπιση μου από την εταιρεία “Forthnet”. Μέχρι σήμερα, Τρίτη 28 Αυγούστου 2007, η εταιρεία δεν έχει εκπληρώσει τις υποχρεώσεις της απέναντι μου. Ας τα πάρουμε από την αρχή.
Στις 20/5/2007 καταχωρήθηκε αίτηση μου για παροχή ADSL στο όνομα Αναστασία Πασχαλίδου στο τηλέφωνο 21098χχχχχ. Περίπου 20 μέρες αργότερα ξεκίνησε και η επικοινωνία μου με το Τμήμα Πωλήσεων της εταιρείας με σκοπό να μάθω την πορεία της αίτησης μου. Μέχρι τα τέλη Ιουλίου με ενημέρωναν για τεχνικό πρόβλημα στο DSLAM Καλαμακίου όπου και ανήκω. Στις 3/8 λύθηκε το πρόβλημα και προωθήθηκε η αίτηση μου στον ΟΤΕ. Λίγες ημέρες αργότερα επικοινώνησα ξανά με το Τμήμα Πωλήσεων της εταιρείας, όπου με διαβεβαίωσαν πως δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με τον ΟΤΕ και πως στις 24/8 θα είχα ενεργοποιηθεί όπως και οι υπόλοιποι πελάτες της εταιρείας από το ίδιο DSLAM που η αίτηση τους είχε καταχωρηθεί ίδια ημερομηνία με την δική μου αλλά και μέχρι αρχές Ιουνίου. Επικοινώνησα ξανά μία εβδομάδα αργότερα και μου είπαν πάλι πως στις 24/8 θα είχα ADSL. Στις 23/8 επικοινώνησα για τρίτη φορά για να μάθω πώς θα αποσταλούν οι κωδικοί. Η υπάλληλος τότε με ενημέρωσε πως δεν θα γινόταν την επομένη η ενεργοποίηση όπως με διαβεβαίωναν για δύο εβδομάδες και πως δεν υπήρχε κάποια άλλη ημερομηνία ενεργοποίησης. Να σημειώσω πως από τις 24/8 οι πιο πολλοί, αν όχι όλοι, πελάτες της εταιρείας που ανήκουν στο DSLAM Καλαμακίου έχουν ενεργοποιηθεί.
Καταγγέλλω την μέχρι τώρα αντιμετώπιση της εταιρείας απέναντι μου καθώς και την ολιγωρία της όσον αφορά στην παροχή ADSL και ζητάω την άμεση εκπλήρωση των υποχρεώσεων της απέναντι μου. Η παρούσα επιστολή κοινοποιείται στην ΕΕΤΤ, το ΙΝΚΑ, την Γενική Γραμματεία Καταναλωτών, την Forthnet καθώς και στο περιοδικό PC World."

Αυτά και ο Θεός βοηθός. Άντε να δούμε...

Για πες μας τι σου βγαζει εδω www.forthnet.gr/adslstatus

Director CrisAK
28-08-07, 18:28
Δεν νομίζω να περιμένεις αντικειμενικότητα από το αποτέλεσμα του τι βγάζει εκεί?

asfalis
28-08-07, 18:33
Καλά κάνεις και καταγγέλεις .... κι ας λένε οι άλλοι :oneup:

nrg_polini
28-08-07, 18:41
Δεν νομίζω να περιμένεις αντικειμενικότητα από το αποτέλεσμα του τι βγάζει εκεί?

Τι εννοεις; :hmm:

deniSun
28-08-07, 18:54
Φίλε denis τίποτα δεν πάει καλά. Δεν υπάρχει ημερομηνία ενεργοποίησης, με δουλεύουνε και από υπομονή στέρεψα. Και στο κάτω κάτω άλλο να κάνεις καταγγελία όταν δεν υπάρχουν πόρτες και αντικειμενικά δεν μπορεί να γίνει τίποτα και άλλο να κάνεις καταγγελία επειδή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε στον ΟΤΕ ούτε σε αυτούς (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους τουλάχιστον). Δεν μπορούν ούτε οι ίδιοι να απαντήσουν στο γιατί δεν με ενεργοποιούν.

το έχω αναφέρει και αλλού πιο αναλυτικά
1) δεσμεύεται πόρτα εφόσον υπάρχουν ελεύθερες
2) αποστολή αίτησης στον ΟΤΕ
3) μετά από 2 εβδομάδες σου έρχεται ημερομηνία ενεργοποίησης
4) ενεργοποιήσαι μετά από 1 εβδομάδα

δηλαδή από την στιγμή που στέλνουν την αίτηση στον ΟΤΕ θέλεις άλλες 20 εργάσιμες για να ενεργοποιηθείς.

Director CrisAK
28-08-07, 18:55
Τι εννοεις; :hmm:
Εννοώ ότι σε πολλούς όπως αναφέρουν έχει γίνει η αίτηση στον ΟΤΕ αλλά δεν αναγράφεται. Κάποιοι έχουν ενεργοποιηθεί ενώ ακόμα γράφει παραλαβή και καταχώρηση. Οπότε αν δεν γράφει ότι έγινε αίτηση στον ΟΤΕ δεν σημαίνει ότι δεν έχει γίνει κιόλας.

deniSun
28-08-07, 19:04
Κάποιοι έχουν ενεργοποιηθεί ενώ ακόμα γράφει παραλαβή και καταχώρηση.

Αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ.



Εννοώ ότι σε πολλούς όπως αναφέρουν έχει γίνει η αίτηση στον ΟΤΕ αλλά δεν αναγράφεται.

Αυτό ισχύει.
Το σύστημα μπορεί να εμφανίσει πληροφορία που έχουν γίνει πριν από 2-3 μέρες.

liana
28-08-07, 20:45
Κοιτα εισαι σε λογικα πλαισια ακομη. Εγω εκανα αιτηση στις 30 Απριλιου και ενεργοποιηθηκε στις 25 Αυγουστου. Ναι καλα διαβασατε. Βεβαια το προβλημα ηταν γραφειοκρατικο. Μπερεψαν τα μπουτια τους τουλαχιστον 3 φορες, οποτε την τελευταια
φορα πριν απο μια βδομαδα που τους πηρα εν εξαλω τελειωσαν τη διαδικασια σε τρεις μερες αναγνωριζοντας τουλαχιστον την ανικανοτητα τους. Αναβαθμιση δε χρειαζεται μονο η ταχυτητα αλλα και η εξηπηρετηση πελατων. Καπως ετσι ο ΟΤΕ θα ξαναπαρει πισω αυτους που εχει χασει .

m0rpheas
29-08-07, 13:15
το έχω αναφέρει και αλλού πιο αναλυτικά
1) δεσμεύεται πόρτα εφόσον υπάρχουν ελεύθερες
2) αποστολή αίτησης στον ΟΤΕ
3) μετά από 2 εβδομάδες σου έρχεται ημερομηνία ενεργοποίησης
4) ενεργοποιήσαι μετά από 1 εβδομάδα

δηλαδή από την στιγμή που στέλνουν την αίτηση στον ΟΤΕ θέλεις άλλες 20 εργάσιμες για να ενεργοποιηθείς.

Φίλε denis ωραία όλα αυτά αλλά όπως γράφω και παραπάνω το ποτήρι ξεχείλισε, άσε που οι περισσότεροι και με αίτηση καταχωρημένη πολύ μετά την δική μου έχουν ενεργοποιηθεί. Δεν έχω καμία όρεξη οι 3 μήνες να γίνουν 4 ή 5 επειδή αυτοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.



Για πες μας τι σου βγαζει εδω www.forthnet.gr/adslstatus

Η τελευταία ενημέρωση είναι ότι η αίτηση εστάλη στον ΟΤΕ στις 3/8. Τίποτα νεότερο

deniSun
29-08-07, 14:09
Φίλε denis ωραία όλα αυτά αλλά όπως γράφω και παραπάνω το ποτήρι ξεχείλισε, άσε που οι περισσότεροι και με αίτηση καταχωρημένη πολύ μετά την δική μου έχουν ενεργοποιηθεί. Δεν έχω καμία όρεξη οι 3 μήνες να γίνουν 4 ή 5 επειδή αυτοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.


Το ακριβή χρόνο ενεργοποίησης δεν μπορεί να σου τον δώσει καμιά εταιρεία.
Δεν μπορούν να ον γνωρίζουν και είναι πολύ φυσικό άλλωστε.
Η ενεργοποίηση δεν εξαρτάται μόνο από την εταιρεία αλλά και από άλλους (ΟΤΕ).

m0rpheas
29-08-07, 14:30
Το ακριβή χρόνο ενεργοποίησης δεν μπορεί να σου τον δώσει καμιά εταιρεία.
Δεν μπορούν να ον γνωρίζουν και είναι πολύ φυσικό άλλωστε.
Η ενεργοποίηση δεν εξαρτάται μόνο από την εταιρεία αλλά και από άλλους (ΟΤΕ).

Δεν ζήτησα ποτέ να μου πει κάποιος "την πέμπτη 30/8 ώρα 11.02 θα έχεις ίντερνετ" Αλλά μια σοβαρή ενημέρωση για το τι συμβαίνει και πότε περίπου εκτιμούν πως θα ενεργοποιηθώ. Οι 2+- μέρες δεν είναι το πρόβλημα μου. Άσε που τις τελευταίες μέρες δεν έχω ούτε την συνηθισμένη αστεία ενημέρωση του "Δεν ξέρουμε" γιατί δεν λειτουργούν τα τηλέφωνα και δεν απαντάνε στα e-mail. Εσύ δηλαδή πόσο ακόμα θα περίμενες;

deniSun
29-08-07, 14:55
Σου λέω ότι βιάστηκες.
Μετά την αποστολή της αίτησης στον ΟΤΕ ενεργοποιήσαι μέσα σε 3 εβδομάδες.

jded
29-08-07, 15:03
Εφόσον τον ταλαιπωρούν τόσο καιρό καλώς έκανε καταγγελία.
Επειδή φτάνει στο τέλος το μαρτύριό του δε θα πρέπει να ενημερώσει τις αρχές (και ίσως να τιμωρηθεί η Forthnet) για όλο αυτό?

mistac75
29-08-07, 15:07
το έχω αναφέρει και αλλού πιο αναλυτικά
1) δεσμεύεται πόρτα εφόσον υπάρχουν ελεύθερες
2) αποστολή αίτησης στον ΟΤΕ
3) μετά από 2 εβδομάδες σου έρχεται ημερομηνία ενεργοποίησης
4) ενεργοποιήσαι μετά από 1 εβδομάδα

δηλαδή από την στιγμή που στέλνουν την αίτηση στον ΟΤΕ θέλεις άλλες 20 εργάσιμες για να ενεργοποιηθείς.

Νομίζω ότι ειδικά για το 3 κάνεις κάποιος λάθος. Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει την Forthnet από την στιγμή που θα παραλάβει την αίτηση, μέσα σε 2-3 ημέρες για την κατασκευή της γραμμής και η Forthnet με την σειρά της να ενημερώσει τον πελάτη της ότι άρχισε η κατασκευή της γραμμής και να δώσει ημερομηνία ενεργοποίησης (πιθανή βέβαια)

deniSun
29-08-07, 15:16
Νομίζω ότι ειδικά για το 3 κάνεις κάποιος λάθος. Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει την Forthnet από την στιγμή που θα παραλάβει την αίτηση, μέσα σε 2-3 ημέρες για την κατασκευή της γραμμής και η Forthnet με την σειρά της να ενημερώσει τον πελάτη της ότι άρχισε η κατασκευή της γραμμής και να δώσει ημερομηνία ενεργοποίησης (πιθανή βέβαια)

Δεν διαφωνώ.
Το "μετά από 2 εβδομάδες" αναφερόταν στην ενημέρωση της forthnet για την ημερομηνία ενεργοποίησης στο site.
Το γνωρίζω ότι ο ΟΤΕ δεσμεύεται να απαντήσεις σε 2-3 μέρες.

mistac75
29-08-07, 15:20
Δεν διαφωνώ.
Το "μετά από 2 εβδομάδες" αναφερόταν στην ενημέρωση της forthnet για την ημερομηνία ενεργοποίησης στο site.
Το γνωρίζω ότι ο ΟΤΕ δεσμεύεται να απαντήσεις σε 2-3 μέρες.

Νομίζω ότι και η Forthnet δεσμεύεται να ενημερώσει τον πελάτη της αμέσως μόλις ενημερωθεί από τον ΟΤΕ δηλαδή και αυτή μέσα σε 2-3 ημέρες.

billy14
29-08-07, 15:22
Tι να πω και εγώ ρε παιδιά...

mistac75
29-08-07, 15:24
Tι να πω και εγώ ρε παιδιά...

Απορώ ρε φίλε με την υπομονή σου. Εγώ στην θέση σου θα είχα ακυρώσει την αίτηση εδώ και πολύ καιρό

No-Name
29-08-07, 15:25
Εγώ πάλι θα την είχα κάνει για την ΕΕΤΤ μιας και δεν λύνεται το πρόβλημα μόνο του,από τον καναπέ

deniSun
29-08-07, 15:27
Νομίζω ότι και η Forthnet δεσμεύεται να ενημερώσει τον πελάτη της αμέσως μόλις ενημερωθεί από τον ΟΤΕ δηλαδή και αυτή μέσα σε 2-3 ημέρες.

Όχι δυστυχώς.
Απλά σου λένε ότι το σύστημά τους αργεί να ενημερωθεί.
Γι' αυτό πολλές φορές βλέπεις σήμερα ημερομηνίες χθεσινές ή προχθεσινές στις ενέργειές τους.

deniSun
29-08-07, 15:28
Εγώ πάλι θα την είχα κάνει για την ΕΕΤΤ μιας και δεν λύνεται το πρόβλημα μόνο του,από τον καναπέ

Έπρεπε να την κάνει πιο πριν.
Τώρα που έφτασε σχεδόν στο τέρμα τι εξυπηρετεί αυτή η κίνηση.

No-Name
29-08-07, 15:29
Εξυπηρετεί μην ανησυχείς.....συγκεντρωτικά τρώνε τα πρόστιμα οι πάροχοι

deniSun
29-08-07, 15:37
Εξυπηρετεί μην ανησυχείς.....συγκεντρωτικά τρώνε τα πρόστιμα οι πάροχοι

Άμα θέλεις να τους κάνεις ζημιά πας και τους βάζεις βόμβα.
Το θέμα είναι τι θα κερδίσει αυτός.
Την ικανοποίηση ότι θα τους κάνει ζημιά;
Αν είναι έτσι να μαζευτούμε όλοι και να κάνουμε καταγγελίες έτσι για σπάσιμο.

No-Name
29-08-07, 15:38
Αν καταλαβές ότι ηκαταγγελία είναι για σπάσιμο δεν έχω να πώ κάτι άλλο λυπάμαι.Κάντε ότι θεωρείτε σωστό ο καθένας

billy14
29-08-07, 15:40
Εγώ πάλι θα την είχα κάνει για την ΕΕΤΤ μιας και δεν λύνεται το πρόβλημα μόνο του,από τον καναπέ

έχω κάνει 3 καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και 2 στο Συνήγορο του Καταναλωτή και έχουν κοινοποιηθεί και σε μενα αλλά και πάλι τίποτα...

Τι άλλο να κάνω;
Έχω πάει 3-4 φορές από εκεί και φυσικά άπειρα τηλέφωνα.

deniSun
29-08-07, 16:32
Αν καταλαβές ότι ηκαταγγελία είναι για σπάσιμο δεν έχω να πώ κάτι άλλο λυπάμαι.Κάντε ότι θεωρείτε σωστό ο καθένας

Δες το παρακάτω για να καταλάβεις τι θέλω να πω.


έχω κάνει 3 καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και 2 στο Συνήγορο του Καταναλωτή και έχουν κοινοποιηθεί και σε μενα αλλά και πάλι τίποτα...

Τι άλλο να κάνω;
Έχω πάει 3-4 φορές από εκεί και φυσικά άπειρα τηλέφωνα.

m0rpheas
30-08-07, 13:36
Εγώ πιστεύω ότι όλοι πρέπει να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας, ιδιαίτερα αφού έχουμε πληρώσει για να τα αποκτήσουμε. Δυστυχώς βέβαια το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι μια καταγγελία και από κει και πέρα να ελπίζουμε να φιλοτιμηθούν οι αρμόδιοι. Λύση δεν έρχεται με το να καθόμαστε σε έναν καναπέ και να ελπίζουμε ότι με γαλλικά μέσω τηλεφώνου θα ιδρώσει το αυτί των υπευθύνων της κάθε forthnet. Αμφιβάλλω για το αν τα παράπονα που γίνονται στο τηλεφωνικό κέντρο πάνε εκεί που πρέπει. Και βεβαίως και θα χαρώ αν η Forthnet φάει πρόστιμο, γιατί θα ξέρω ότι πιάνουν τόπο έστω και ένα μέρος των καταγγελιών.

m0rpheas
06-09-07, 14:13
Παιδιά επιτέλους! Χθες (108 μέρες μετά την καταχώρηση...) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ADSL! Αλλά επειδή Forthnet και ταλαιπωρία πάνε μαζί, πρώτα με ενεργοποίησαν και σήμερα μετά από χθεσινό μου τηλεφώνημα και 20' αναμονής, πήρα εξοπλισμό. Τέρμα η γκρίνια για μένα θέλω να πιστεύω, καλωσόρισα στον μαγικό κόσμο του ADSL.

amermi
06-09-07, 15:02
Παιδιά επιτέλους! Χθες (108 μέρες μετά την καταχώρηση...) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ADSL! Αλλά επειδή Forthnet και ταλαιπωρία πάνε μαζί, πρώτα με ενεργοποίησαν και σήμερα μετά από χθεσινό μου τηλεφώνημα και 20' αναμονής, πήρα εξοπλισμό. Τέρμα η γκρίνια για μένα θέλω να πιστεύω, καλωσόρισα στον μαγικό κόσμο του ADSL.

Καλώς ήρθες ! Μήπως πλέον πρέπει να αλλάξεις και την ταχύτητά σου στο profil σου ? :p

mikro_peponi
10-09-07, 18:58
το έχω αναφέρει και αλλού πιο αναλυτικά
1) δεσμεύεται πόρτα εφόσον υπάρχουν ελεύθερες
2) αποστολή αίτησης στον ΟΤΕ
3) μετά από 2 εβδομάδες σου έρχεται ημερομηνία ενεργοποίησης
4) ενεργοποιήσαι μετά από 1 εβδομάδα

δηλαδή από την στιγμή που στέλνουν την αίτηση στον ΟΤΕ θέλεις άλλες 20 εργάσιμες για να ενεργοποιηθείς.

Χμμ, δεν ξέρω πότε ίσχυαν αυτά, αλλά σύμφωνα με τον κανονισμό που έχει θεσπιστεί από την ΕΕΤΤ, ο provider πρέπει να προωθήσει το αίτημά μας μέσα σε πέντε εργάσιμες μέρες από τη στιγμή που λαμβάνει την αίτηση / εξουσιοδότηση από τον πελάτη. Σε κάθε περίπτωση (είτε αυτή είναι μετάβαση από τον πΟΤΕ σε άλλο πάροχο, από έναν πάροχο σε άλλο, με ή χωρίς φορητότητα) το αίτημα μας θα πρέπει να εξυπηρετείται σε 13 εργάσιμες μέρες το αργότερο, από την στιγμή που η εταιρία λαμβάνει την αίτηση.
Ο άνθρωπος περίμενε 100 μέρες λογικό είναι να κάνει καταγγελία που έπρεπε ήδη να την είχε κάνει. Παρόλα αυτά συγχαρητήρια μιας και απόκτησες ιντερνετ. Τα ίδια γίνοτναι και στην vivodi. Εγώ κλείνω 6 μήνες με 2 καταγγελίες!:worthy:

m0rpheas
10-09-07, 19:18
Εγώ κλείνω 6 μήνες με 2 καταγγελίες!:worthy:

Καλό κουράγιο και καλή τύχη

mikro_peponi
12-09-07, 03:01
Καλό κουράγιο και καλή τύχη

Επίσης!! Άντε και στα δικά μας!:worthy:

charis_k
13-09-07, 10:36
Στην εταιρια που δουλευω μας εκοψαν το νετ αφου η κ@ρ!@ που ανανεωσε και καλα, αφησε απλα σημειωση, να ανανεωθει.
παει το site, παει το tunel κτλ κτλ....
απο 12/7 υποτιΘεμενη ανανεωση, μας ξαναεδωσαν νετ στις 2/8 αφου εκαναν και αλλο λαθος στις 31/7.
ΗΟL απο την επομενη μερα και χθες φαγαν και τριπλη καταγγελια

Αλλα 2 συστηματικα προβληματα με χρονο επιλυσεις 2 εβδομαδες +, για 56κ pstn

Αναθεωρω λεγοντας οτι στον οτε ισως και να ξαναγυριζα σε 5-10 χρονια. Forthnet oμως ποτε...:down:

ON προς το παρON και ολα καλα (σε προσωπικο επιπεδο, sofar...)

Sorry για το οφ τοπικ

androu
18-09-07, 14:22
εχω καταθέσει αίτηση για 2play στα κεντρικά γραφεία της forthnet στο Ηράκλειο Κρήτης στις 9 Ιουλίου 2007.
Υποτίθεται οτι οταν δεν υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή (μετατέθηκε για Οκτώβρη) ενεργοποιείται η υπηρεσία πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ και στη συνέχεια στο ιδιόκτητο.
Καλώ στις 31 Ιουλίου και μου λένε πως δεν εχει σταλεί η αίτηση στον ΟΤΕ γιατί περιμένουν το ιδιόκτητο δίκτυο.
(ενω ανετα θα μπορούσαν να με είχαν ενεργοποιήσει στο δίκτυο του ΟΤΕ)


Ομως καθε βδομάδα που καλώ μου λένε την ίδια δικαιολογία (πιο πάνω). Τώρα ξανακάλεσα και μου είπαν οτι δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με το αρμόδιο τμήμα αλλα δεν βλέπουν κάποια εξέλιξη στην αίτηση, αλλα εχω δίκιο (τι να το κάνω). Εστειλα email δεν μου απαντήσανε. Στο site στο status δεν γράφει κάποια πληροφορία.

Μου λέει ξανακαλέστε σε μια βδομάδα..

ΤΙ ΛΕΣ Μ*****

εστειλα mail στο ινκα να δώ τι μπορούν να κάνουν.

Θα στείλω και στην ΕΕΕΤ.

m0rpheas
18-09-07, 17:35
Στείλε και στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. Και από άλλους φίλους και από προσωπική εμπειρία, είναι οι πιο σίγουροι στο να απαντήσουν. Κάνε και ένα ποστ την καταγγελία άμα θες.

androu
18-09-07, 18:34
info@eeet.gr εκει στέλνω?



Εχω καταθέσει αίτηση για 2play στα κεντρικά γραφεία της forthnet στο Ηράκλειο Κρήτης στις 9 Ιουλίου 2007.
Υποτίθεται οτι όταν δεν υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή (μετατέθηκε για Οκτώβρη) ενεργοποιείται η υπηρεσία πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ και στη συνέχεια στο ιδιόκτητο.
Καλώ στις 31 Ιουλίου και μου λένε πως δεν έχει σταλεί η αίτηση στον ΟΤΕ γιατί περιμένουν το ιδιόκτητο δίκτυο, εγώ δεν είχα πεί να το περιμένουν..
(ενώ άνετα θα μπορούσαν να με είχαν ενεργοποιήσει στο δίκτυο του ΟΤΕ)
Θεωρητικά παίρνει η ολη διαδικασία περι τις 20 μέρες.

όμως κάθε βδομάδα που καλώ μου λένε την ίδια δικαιολογία (πιο πάνω).. έστειλα email δεν μου απαντήσανε. Στο site στο status δεν γράφει κάποια πληροφορία.
Tώρα ξανακάλεσα για να μάθω την πορεία της αίτησης και δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με το αρμόδιο τμήμα.... αλλά δεν βλέπουν (μετά από 70 μέρες) καμιά εξέλιξη στην αίτηση και να Ξανα καλέσω για να μάθω (οτι δεν την έχουν στείλει ακόμα).
Εσείς τι μπορείτε να κάνετε πάνω σε αυτό το θέμα? Θα ήθελα να προχωρήσει η ενεργοποίηση.
Το τηλ. προς ενεργοποίηση ειναι. ...

ευχαριστώ

m0rpheas
18-09-07, 18:50
nfo@efpolis.gr Γενική Γραμματεία Καταναλωτή
inka@inka.gr ΙΝΚΑ
info@eett.gr ΕΕΤΤ

Κοινοποίησε επίσης την καταγγελία και στην 4νετ. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ:oneup:

androu
18-09-07, 23:47
απαντάνε αυτοί ποτέ για να δώ οτι το λάβανε και προχωρούν ή να το ξαναστειλω ??

το εστειλα ινκα και ΕΕετ..

m0rpheas
19-09-07, 00:25
Δεν θα σου απαντήσουν αμέσως, αν απαντήσουν θα απαντήσουν σε κανα 10ήμερο για να σου πουν ότι επικοινώνησαν με την Forthnet και περιμένουν απάντηση μέσα σε 10 εργάσιμες. Πιο συνεπής είναι η Γενική Γραμματεία Καταναλωτών. Μέσα σε αυτά βάλε και κάποιο γραφείο υπουργού (πχ ανάπτυξης), δεν έχω διεύθυνση να σου δώσω. Όσο πιο πολλοί πάντως, τόσο πιο καλά. Μην ξεχάσεις να το στείλεις και στην 4νετ.

androu
19-09-07, 13:16
Σήμερα μου έρχεται εμαιλ

Αγαπητέ συνδρομητή,

Ευχαριστούμε που επιλέξατε την FORTHnet για την πρόσβαση σας στο Internet!
Σας ενημερώνουμε ότι η ανανέωση της συνδρομή σας έχει ολοκληρωθεί.Για να δείτε αναλυτικά τα στοιχεία της συνδρομήςκαι τα στατιστικά στοιχεία χρήσης σας παρακαλούμε επισκεφθείτε το url: http://www.forthnet.gr/DialupStats.

Mε εκτίμηση,
Τμήμα Πωλήσεων Υπηρεσιών Internet
Τηλ: 801-100-8000 με αστική χρέωση, ή 211-100-8000 απο κινητό τηλέφωνο
Fax: 211-9559399
FORTHnet AE

μου εχουν δώσει demo για 3 μέρες!!

Λέω κάτι παίχτηκε ...
πάω στο status και βλέπω
(τόσο καιρό ήτα κενό)

19/09/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Φαίνεται οτι έγινε δουλειά απο την ΕΕΕΤ και το Ινκα.. !!
δεν εξηγείται αλλιώς!

m0rpheas
19-09-07, 15:23
Φαίνεται οτι έγινε δουλειά απο την ΕΕΕΤ και το Ινκα.. !!
δεν εξηγείται αλλιώς!

Λίγο δύσκολο να οφείλεται σε ΙΝΚΑ και ΕΕΤΤ. Σιγά μη κουνήθηκαν αυτοί μέσα σε μία μέρα.
Είχες ενημερώσει την 4νετ για την καταγγελία; (που και πάλι δεν νομίζω να οφείλεται σε αυτό)

androu
19-09-07, 15:39
οχι δεν ειχα ενημερώσει τη forthnet δεν πρόλαβα.

+ Μήπως διαβάζει το φορουμ ??

m0rpheas
19-09-07, 18:52
οχι δεν ειχα ενημερώσει τη forthnet δεν πρόλαβα.

+ Μήπως διαβάζει το φορουμ ??

Η εταιρεία που θέλει να έχει συνέχεια ευχαριστημένους τους πελάτες της, όταν ένας σεβαστός αριθμός από αυτούς τηλεφωνεί και λέει "Έχω το τάδε πρόβλημα, το έχουν και άλλοι, το είδα στο adslgr" τότε εσύ ως εταιρεία καλά θα κάνεις να ρίχνεις μια ματιά στο site. Έχεις όμως εσύ την 4νετ για τέτοια εταιρεία; Και απ' ότι έχω ακούσει, σε τηλεφωνήματα σαν το παραπάνω έχουν απαντήσει περιφρονητικά για το site. Επομένως λίγο δύσκολο.

androu
19-09-07, 19:09
αρα μάλλον έτυχε απλά!

Μπαααα με τπτ δεν την εχω αν και υπάρχουν τύποι σε αλλα φορουμ που μιλάνε υπέρ τις φόρθνετ και προσφατα έμαθα οτι ένας δουλεύει εκει !

androu
25-09-07, 19:38
Σήμερα στο status γράφει οτι έλαβαν σήμερα την αίτηση και διαγράφηκε το προηγούμενο. Μάλλον εγινε απόριψη απο τον ΟΤΕ ... γρρρρρΡΡΡΡ:evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.