PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η διαφορά IBAS 2 με το απλό IBAS?



stathis argitis
03-01-05, 01:31
Μετά απο μία βλάβη πόρτας που είχα, όταν μου άλλαξαν πόρτα στο DSLAM τής Νίκαιας μου είπαν ότι εκτός από την αλλάγη στην πόρτα με έβαλαν στο iBus 2 και αναρωτίεμαι βέβαια είναι για καλό η για κακό αυτή η αλλαγή.
Μετά από αυτό, δεν ξέρω αν είναι συμπτωματικό αλλά έχουν πολλαπλασιαστεί κάποια προβλήματα στο DC++ σχετικά με κάποια connection timeout.
Αν κάποιος γνωρίζει τι είναι αυτό το iBUs 2 ας μας το πεί κι εμάς να μάθουμε.

Spyrosss
03-01-05, 05:26
IBAS οχι IBUS

ΙBAS=Ιntracom Broadband Access System δηλαδή είναι ενα DSLAM.

To ΙΒΑS 2 δίνει και ADSL2/2+ με αποτέλεσμα να αυξάνετε η εμβέλεια του DSLAM αφου πλέον ανεβαίνει στα 12Mbps (ADSL2) και 24Μbps(ADSL2+) αντί του 8Mbps (ADSL) και έτσι μπορoύν να πάρουν ADSL και πιο απομακρυσμένοι χρήστες.

Re-Ti-Re
03-01-05, 08:59
Μήπως πρέπει να αλλάξει και ο τίτλος από iBus σε IBAS για να το βρίσκουν στην αναζήτηση; :idea:

stathis argitis
03-01-05, 15:34
Ευχαριστώ φίλε Spyross που το εξήγησες γιατί έτσι που μου το είπε ο τεχνικός του ΟΤΕ όταν αποκαταστάθηκε η βλάβη που οφείλονταν σε port δεν το κατάλαβα.
Μου είπε με καμάρι οτι τώρα πιά είμαι και σε IBAS 2.Αφου πρώτα με είχαν αφήσει 16 μέρες χωρίς internet.
Αρα είμαι σε DSLAM της Intracom.Μάλλον τότε δεν θα φταίει αυτό για τα πολλά connection timeout στο DC++ που έχω τελευταία και το παρατήρησα περισσότερο τώρα που έγινε η αλλάγή.
Μήπως ξέρει κάποιος παρεπιπτόντως και πώς μπορεί να άλλάξει ο τίτλος για να το εντοπίζουν και άλλοι όπως πολύ σωστά είπε ο Re-Ti-Re?

Spyrosss
03-01-05, 15:54
Για μένα δεν έχει καμμία σημασία αν είσαι σε IBAS 1,IBAS 2,Siemens 1,2,3

Μπορούν να κάνουν άυριο την μικρότερη σύνδεση 512; Μπορούν να αναβαθμίσουν τις 512 σε 1024; Οι ταχύτητες που βλέπουμε στην Ελλάδα είναι πραγματικά αστείες.
Ένας καινούργιος τύπος DSLAM δεν σου προσφέρει απολύτος τίποτα και ας έχει και ADSL 3++,απο την στιγμή που έχεις το γελίο bandwidth 384/128 και η απόσταση απο το DSLAM είναι για τους περισσότερους κάποια χιλιόμετρα τότε δεν μπορεί να γίνει τίποτα.
Εμένα για παράδειγμα το ανώτερο που μπορεί να δώσει η γραμμή μου είναι 768/256Kbps με τα χίλια ζόρια την στιγμή που το μέγιστο του ADSL είναι 8Mbit/856Kbps,αυτό συμβαίνει γιατί σε έναν τεράστιο Δήμο Περιστερίου το DSLAM είναι σε μια απόσταση χιλιομέτρων.
Όταν αρχίσεις και βλέπεις container του OTE ή μικρά DSLAM σε κάθε γειτονιά,όπως γίνεται στο εξωτερικό τότε τα ξαναλέμε.

Re-Ti-Re
03-01-05, 22:13
stathis argitis,

Μήπως ξέρει κάποιος παρεπιπτόντως και πώς μπορεί να άλλάξει ο τίτλος

Για να αλλάξεις το θέμα κάνεις αυτό:
Πατάς επεξεργασία στο πρώτο μήνυμα σου από το thread και απλά αλλάζεις το θέμα.

Spyrosss, Δηλαδή το ίδιο πρόβλημα που είχαμε παλιά με τα modem 56Kb άμα είσαι κοντά στις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ είσαι μια χαρά αν όχι :evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.