PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ



zaharias13
28-08-07, 22:17
καλησπερα σε ολους σας απο τα ΧΑΝΙΑ
δεν ξερω αλλα εγω εγω εχω παρα πολλα νευρα απο τον Π-ΟΤΕ εδω και 1 μηνα με εχου αφησει χωρις τηλεφωνο και 15 μερες τωρα χωρις ιντερνετ και μου λενε οτι εχουν καλωδιακο προβλημα,μηρος ειναι κανεις απο τα ΧΑΝΙΑ που να εχει παρομοιο προβλημα?
το θεμα ειναι οτι ο οτε θα παρει τα λεφτα του κανονικα:evil:
δυστηχως εδω δεν εχουμε ακομα ιδιωκτητο δυκτυο απο της αλλες εταιριες:(
ευτηχος που εχω laptop και περνω ιντερνετ απο τον γειτονα μου
αυτα για την ωρα
καλη σας νυχτα

no_logo
28-08-07, 22:23
το θεμα ειναι οτι ο οτε θα παρει τα λεφτα του κανονικα:evil:


βλάβες πάντα υπάρχουν, αν ξέρεις κάποιον τρόπο να εξαλειφθούν μπορείς να κρατήσεις την ευρεσιτεχνία και να πλουτίσεις

ο ΟΤΕ δεν θα πάρει τα λεφτά του, ούτε το πάγιο για την περίοδο της βλάβης. Αν για κάποιο λόγο σου έρθει λογαριασμός με χρέωση πήγαινε στον τοπικό σου ΟΤΕ και ζήτα πίστωση

zaharias13
28-08-07, 22:30
το θεμα ειναι οτι στην περιοχη που μενω εγω ΜΟΝΟ εγω εχω προβλημα ολοι οι αλλοι εχουν και τηλεφωνο και ιντερνετ

k_koulos
28-08-07, 22:30
έκανες εγγράφως αναφορά του προβλήματος;;; αν σε 24 ώρες δεν στο φτιάξαν δεν θα πληρώσεις πάγια!

no_logo
28-08-07, 22:33
το θεμα ειναι οτι στην περιοχη που μενω εγω ΜΟΝΟ εγω εχω προβλημα ολοι οι αλλοι εχουν και τηλεφωνο και ιντερνετ

ε που είναι το περίεργο;
εχεις βλάβη
ξέρω είναι σπαστικό, το καταλαβαίνω

DaveMurray
28-08-07, 22:51
Το περίεργο είναι που τον αφήσαν τόσο καιρό δίχως τηλέφωνο (ένα πολύ σημαντικό αγαθό επικοινωνίας στην ζωή μας...) και χωρίς Internet...

diamat
29-08-07, 01:47
Μάλλον δεν είμαι ίδια περίπτωση με εσένα αλλά αν σου είπαν ότι η βλάβη είναι καλωδιακή όπως αναφέρεις τότε τα πράγματα δυστυχώς δεν είναι και τόσο αισιόδοξα...
Ο ένας μήνας στον οποίο έχεις φτάσει συνήθως είναι το μίνιμουμ. Εγώ έκανα αίτηση για μεταφορά τηλεφώνου από Κολωνό σε Κ. Πατήσια και στο καινούριο σπίτι βρέθηκε καλωδιακή βλάβη. Την αίτηση την έκανα 3 Οκτωβρίου και το τηλέφωνο μου το συνέδεσαν τελικά 27 Νοεμβρίου. Και αυτό δυστυχώς αφού ενόχλησα (και μια φορά τσακώθηκα) τους τεχνικούς αρκετές φορές. Και φυσικά αυτό το διάστημα ούτε τηλέφωνο ούτε dsl (το οποίο είχα πληρώσει στη hol και ούτε λόγος φυσικά για να πάρω χρήματα πίσω).
Όσον αφορά τον λογαριασμό μην ανησυχείς, το πάγιο που έχεις προπληρώσει θα σου επιστραφεί και γενικά για το διάστημα που το τηλ. σου βρίσκεται σε βλάβη το πάγιο δεν χρεώνεται.
Αυτά... Υπομονή...

zaharias13
29-08-07, 08:47
καλημερα σας
εμενα μου ειχαν πει οτι η βλαβη θα διωρθωνοταν απο της 23 αυγουστου αλλα καθως ειδα μονο λογια ειναι και οχι εργα.
στο 121 κανεις δεν ξερει τιποτα χθες που πηρα τηλεφωνο και ρωτησα το μονο που ακουσα ηταν ενα ΑΧΧΧΧΧΧ και καταλαβα οτι θα το φτιαξουν του αγιου...τετοιου ανημερα:lol:

aris60
29-08-07, 08:59
Καλημερα αποχωρηση [φορητοτητα] απο τον οτε 15/07/07 ενεργοποιηση σε Βιβοντι, παραλαβη λογαριασμου 28/08/07 Παγια απο 10/08/07 εως 10/10/07 και δεν αναγραφετε οτι ειναι τελικος λογαριασμος,δηλαδη ακομη με εχουν ενεργο συνδρομητη η ειμαι σαν φαντασμα εκει, και συνδρομητης στην Βιβοντι.Ας απαντησουν οι αρμοδιοι που εχουν μεγαλη παρουσια εδω στο φορουμ.Και δεν με ενημερωνουν να τους παραδωσω το netmod,δεν θα εχουν ελλειμα στις αποθηκες τους,ειναι το 2 δευτερο που πρεπει να τους παω το αλλο το παρεδωσα πριν 11 μηνες.

No-Name
29-08-07, 11:41
Και δεν με ενημερωνουν να τους παραδωσω το netmod

Δεν σε ενημερώνει κανείς εσύ το επιστρέφεις σε κατάστημα ΟΤΕ/ΟΤΕshop με αιτιολογία εξωτερικης φορητότητας

aris60
29-08-07, 11:43
Δεν σε ενημερώνει κανείς εσύ το επιστρέφεις σε κατάστημα ΟΤΕ/ΟΤΕshop με αιτιολογία εξωτερικης φορητότητας

Eισαι σιγουρος, αν δεν ειναι ετσι θαμαστε γειτονες μετα. :)

Νικαετός
29-08-07, 11:47
Καλημερα αποχωρηση [φορητοτητα] απο τον οτε 15/07/07 ενεργοποιηση σε Βιβοντι, παραλαβη λογαριασμου 28/08/07 Παγια απο 10/08/07 εως 10/10/07 και δεν αναγραφετε οτι ειναι τελικος λογαριασμος,δηλαδη ακομη με εχουν ενεργο συνδρομητη η ειμαι σαν φαντασμα εκει, και συνδρομητης στην Βιβοντι.Ας απαντησουν οι αρμοδιοι που εχουν μεγαλη παρουσια εδω στο φορουμ.Και δεν με ενημερωνουν να τους παραδωσω το netmod,δεν θα εχουν ελλειμα στις αποθηκες τους,ειναι το 2 δευτερο που πρεπει να τους παω το αλλο το παρεδωσα πριν 11 μηνες.

Νομίζω πως αν δεν το επιστρέψεις στον ΟΤΕ, δεν θα βγει εκκαθαριστικός λογαριασμός.

Σε μένα αυτό μου είχαν πει, πριν κανά δυο χρόνια όμως. ;)

No-Name
29-08-07, 11:49
Eισαι σιγουρος, αν δεν ειναι ετσι θαμαστε γειτονες μετα. :)

100% Σίγουρος...πριν μεταβώ σε LLU είχα ISDN,οπότε ακολούθησα αυτή την διαδικασία και πήρα κανονικά απόδειξη παραδοσης λόγω φορητότητας

Εαν δεν επιστραφεί χρεώνεσαι στον εκκαθαριστικό 155Ε+ΦΠΑ διότι το πολυαγαπητό netmod το έχεις με χρησιδάνειο.

aris60
29-08-07, 12:17
Νομίζω πως αν δεν το επιστρέψεις στον ΟΤΕ, δεν θα βγει εκκαθαριστικός λογαριασμός.

Σε μένα αυτό μου είχαν πει, πριν κανά δυο χρόνια όμως. ;)

Eυχαριστω για την ενημερωση σου, την λαμβανω σοβαρα υποψιν μου, διοτι η μεχρι τωρα επισκεψη μου εδω στο φορουμ,εσυ εισουνα και εισαι παρα πολυ θετικος, δεν θελω να μειωσω τους υπολοιπους αλλα υπαρχει καποια διαφορα,παρακαλω μην θεωρηθει κατι διαφορετικο εκτος απο αυτο που ενοω,εχω προσωπικα δειγματα, συμπαραστασης.

emeliss
29-08-07, 16:43
Καλωδιακή=Διακοπή ανεξάρτητα παρόχου.

Όμως ρε φίλε δεν γίνεται να είχες καλωδιακή βλάβη, να κόπηκε το τηλέφωνο πριν 1 μήνα !!! και το adsl να κόπηκε μετά από 15 μέρες.

aris60
29-08-07, 17:49
100% Σίγουρος...πριν μεταβώ σε LLU είχα ISDN,οπότε ακολούθησα αυτή την διαδικασία και πήρα κανονικά απόδειξη παραδοσης λόγω φορητότητας

Εαν δεν επιστραφεί χρεώνεσαι στον εκκαθαριστικό 155Ε+ΦΠΑ διότι το πολυαγαπητό netmod το έχεις με χρησιδάνειο.

Eυχαριστω και σενα για την ενημερωση σου.

zaharias13
29-08-07, 21:43
Καλωδιακή=Διακοπή ανεξάρτητα παρόχου.

Όμως ρε φίλε δεν γίνεται να είχες καλωδιακή βλάβη, να κόπηκε το τηλέφωνο πριν 1 μήνα !!! και το adsl να κόπηκε μετά από 15 μέρες.

δυστηχος ετσι ειναι πριν ειχα ιντερνετ και δεν ειχα τηλεφωνο τωρα δεν εχω και απο τα δυο:(

acid_jazz
05-09-07, 20:58
Καλωδιακή=Διακοπή ανεξάρτητα παρόχου.

Όμως ρε φίλε δεν γίνεται να είχες καλωδιακή βλάβη, να κόπηκε το τηλέφωνο πριν 1 μήνα !!! και το adsl να κόπηκε μετά από 15 μέρες.

Καλωδιακη βλαβη=βλαβη στο υπογειο καλωδιο μεταξυ κεντρου KV ή KV-box (μαλλον το δευτερο φιλε zaharia)
Ειναι δυνατον η γραμμη τηλεφωνου να μη δουλευει και το adsl να δουλευει κανονικα(μου εχει τυχει πολλες φορες)

emeliss
06-09-07, 11:15
Καλωδιακη βλαβη=βλαβη στο υπογειο καλωδιο μεταξυ κεντρου KV ή KV-box (μαλλον το δευτερο φιλε zaharia)
Ειναι δυνατον η γραμμη τηλεφωνου να μη δουλευει και το adsl να δουλευει κανονικα(μου εχει τυχει πολλες φορες)

Πιστεύω να κάνεις πλακα.

acid_jazz
06-09-07, 16:58
Πιστεύω να κάνεις πλακα.

Καθολου πλακα δε κανω!

foyltaka
07-09-07, 11:02
Καλωσήλθες στο forum acid_jazz.
Να επιβεβαιώσω κι'εγώ τα λεγόμενά σου.
Όντως ,πολλές φορές η adsl καταφέρνει και δουλεύει σε προβληματικές γραμμές,όταν η τηλεφωνία έχει παραδώσει το πνεύμα προ πολλού.

xmperop1
07-09-07, 17:56
Εχει παρατηρηθεί οτι η adsl μπορεί να δουλεύει σκοτωμένη βέβαια και με ένα πόλο δηλ. κάποιο σύρμα να έχει φύγει από τη θέση του η και να παίρνει γη από κάτι άλλο.
Φυσικά στην περίπτωση αυτή ούτε pstn ούτε isdn δουλεύουν.

emeliss
07-09-07, 19:49
Σαν άπιστος Θωμάς δοκίμασα αυτό που λέει ο acid_jazz. Έχει δίκιο. Με γη σε οποιοδήποτε πόλο, το τηλέφωνο νέκρωνε (αναμενώμενο) αλλά το router έμενε κανονικά συνδεδεμένο. Με διακοπή σε οποιοδήποτε πόλο το router δεν έβλεπε την γραμμή. Δεν ξέρω αν άλλο μοντέλο θα μπορούσε να παίξει και με διακοπή στον ένα πόλο.

acid_jazz
07-09-07, 20:30
Καλωσήλθες στο forum acid_jazz.
Να επιβεβαιώσω κι'εγώ τα λεγόμενά σου.
Όντως ,πολλές φορές η adsl καταφέρνει και δουλεύει σε προβληματικές γραμμές,όταν η τηλεφωνία έχει παραδώσει το πνεύμα προ πολλού.

Σαν άπιστος Θωμάς δοκίμασα αυτό που λέει ο acid_jazz. Έχει δίκιο. Με γη σε οποιοδήποτε πόλο, το τηλέφωνο νέκρωνε (αναμενώμενο) αλλά το router έμενε κανονικά συνδεδεμένο. Με διακοπή σε οποιοδήποτε πόλο το router δεν έβλεπε την γραμμή. Δεν ξέρω αν άλλο μοντέλο θα μπορούσε να παίξει και με διακοπή στον ένα πόλο.
Αυτο γινετε διοτι το τηλεφωνο για να δουλεψει θελει γαλβανικη συνεχεια ενω το adsl μπορει να περασει και επαγωγικα!Καλως σας βρηκα foyltaka

Εχει παρατηρηθεί οτι η adsl μπορεί να δουλεύει σκοτωμένη βέβαια και με ένα πόλο δηλ. κάποιο σύρμα να έχει φύγει από τη θέση του η και να παίρνει γη από κάτι άλλο.
Φυσικά στην περίπτωση αυτή ούτε pstn ούτε isdn δουλεύουν.

Ακομα και με ενα πολο (τουλαχιστον με router Speedtouch) συγχρονιζει κανονικα

@ ADSLgr.com All rights reserved.