PDA

Επιστροφή στο Forum : PoP3 mail server dead ?



Bone_Collector
03-01-05, 16:12
Από το πρωί δεν έχω pop3 access στον mail server της forthnet , ενώ το web mail της δουλεύει κανονικά . Ξέρει κανεις τι παίζει ή είμαι ο μονος ( γκαντέμης :P ) ;

WAntilles
03-01-05, 16:19
Από το πρωί δεν έχω pop3 access στον mail server της forthnet , ενώ το web mail της δουλεύει κανονικά . Ξέρει κανεις τι παίζει ή είμαι ο μονος ( γκαντέμης :P ) ;

Γείτονα ΝεοΣμυρνιώτη, κανένα πρόβλημα εδώ (όπως πάντοτε) με τον POP3 mail server της FORTHnet (από PopTray & Mozilla Thunderbird στα Windows, και από Mozilla Thunderbird στο Gentoo Linux).

Μήπως χρησιμοποιείς Outlook-οειδή;

Με Web Mail δεν ασχολούμαι ποτέ.

nnn
03-01-05, 16:27
Μάλλον ο μόνος γκαντέμης :mrgreen: .
Ξαναδές τις ρυθμίσεις σου μήπως κάτι πειράχτηκε ή πάρε τους τηλέφωνο. 8)

ipo
03-01-05, 16:32
Εγώ πάντως μπορώ να στείλω και να λάβω κανονικά e-mail από τον POP3/SMTP server της forthnet.

wintech2003
03-01-05, 16:47
Μήπως χρησιμοποιείς Outlook-οειδή;


Υπήρχε δηλαδη περίπτωση επειδη χρησιμοποιεί Outlook-οειδή να έχει πρόβλημα?
Θέλω να πώ.. θεωρείς οτι το πρόβλημα του (το οποίο όπως λεει εμφανίστηκε ξαφνικά σήμερα το πρωι) οφείλεται στην χρήση Outlook-οειδών ή σε κάποιο λάθος που ίσως να έκανε ο ίδιος?

Εγώ πάντως πιστευω το δευτερο... (no offence Bone_Collector)

WAntilles
03-01-05, 16:57
Wintech2003, σωστά όλα αυτά που λες.

Αλλά μην ξεχνάς ότι Outlook-οειδών παρόντων, πάσα λογική παυσάτω.

Bone_Collector
03-01-05, 17:08
lol παιδιά ηρεμήστε :P Δε νομίζω να έχω κάνει κάποιο λάθος . Ελέγχω το mail και από opera (για να βλέπω τα replies σε forum που συμμετέχω) αλλα και από το thunderbird . Ακόμα και με τo outlook express όμως δεν ανοίγει :(


Αφού μου λέτε όλοι ότι δουλεύει όμως , τότε ίσος να θέλει κάνα reset τo router κάτι που δεν μπορώ να κάνω σύντομα δυστυχώς (αχ άτιμα p2p ) .


anyway ευχαριστώ για τo γρήγορο feedback as always :)

ΥΓ : τα settings που έχω για το mail είναι :

pop3 server : popper.forthnet.gr

port : 110

pts
03-01-05, 17:14
Στην πόρτα μπορείς να συνδεθείς από το HyperTerminal;

Bone_Collector
03-01-05, 17:19
Ehm πως θα τo κάνω αυτό ?


EDIT : στο Hyper terminal βγάζει στο status κάτω κάτω connected (έβαλα ως server popper.forthnet.gr και port 110)

pts
03-01-05, 17:28
Τι σφάλμα φαίνεται στο outlook ότι σου επιστρέφει ο mail server της Forthnet όταν κάνεις λήψη αλληλογραφίας;

wintech2003
03-01-05, 17:39
Αλλά μην ξεχνάς ότι Outlook-οειδών παρόντων, πάσα λογική παυσάτω.

E εντάξει.. αυτό ειναι μια γενικολογία.

Πριν τον Thunderbird δηλαδή με τί εβλεπες τα e-mail σου?

Οπως και να έχει, οτιδήποτε εχει αμεσο intergration στα Windows προτιμάται απο την πλειοψηφεία των computer users (Outlook εναντι Thunderbird ή Eudora παλιότερα, Windows Media Player εναντι WinAMP ή Media Player Clasic κτλ).

Και για μενα, πολύ λίγα ειναι τα προγράμματα της Microsoft στα οποία μπορεις να πάθεις ζημία ασχετα αν έχεις γνώσεις ή όχι (π.χ. Windows ME :lol: :lol: :lol: )... Και σίγουρα δεν θεωρώ το Outlook (2003, οχι Express) ενα απο αυτά. Για μενα το Outlook ειναι ενα εργαλείο δουλειάς του οποίου την φιλικότητα και ευχρηστία δεν μπορει να μου την δώσει κανενα άλλο πρόγραμμα. Και επίσης με την χρήση του OWA (Outlook Web Access) έχω ΟΛΑ μου τα δεδομένα (e-mails, contacts, calendar, tasks, notes) και μεσω web browser από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου, απλά με την χρήση ενός web browser (επίσης βασικότατο για την δουλειά μου).

Μια εταιρία που ξοδευει δισεκατομμύρια για να εκδόσει λογισμικό το οποίο μπορει να καλύψει ολες της ανάγκες μιας SOHO, SMB ή Enterprise εταιρίας δεν μπορει να έχει κάνει και τόσες μπαρούφες... Μην βλέπεις εδω στην Ελλάδα. Εδώ ειμαστε ένα τίποτα. Σκέψου π.χ. (ενα παράδειγμα απο το site της Microsoft) την Motorola. Μιλάμε για μια εταιρία που δεν έχει 1 ή 2 ή 5 ή 10 domain controllers.. μπορει να έχει και 200... και να έχει άλλους 200 webservers.. και άλλους 500 dns servers... και άλλους 500 isa servers.. κτλ κτλ κτλ... και μετα να έχει και servers around the globe στα γραφεία κάθε ηπείρου.. και μετά servers στα γραφεία κάθε χώρας.. και μετα να έχει servers στα εργοστάσια της... και τελικά να έχει το σύνολο των παραπάνω επι 50 τουλάχιστον σε client pc's. Μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες υπολογιστών οι οποίοι καθημερινα πρέπει να διαχειρίζονται.. να συντηρούνται... να χαλάνε.. να επισκευάζονται...
Και πετάγετε ο Χ System Administrator απο την Motorola και σου λεει με τον SMS Server 2003 εκανε το update του σε 65.000 PC μέσα σε 10 λεπτά σε όλο τον κόσμο, και μένεις μαλάκας...
http://www.microsoft.com/smserver/evaluation/casestudies/default.asp

Όλα αυτά δεν ειναι τυχαία... Και δεν μπορούμε εμείς τώρα με 1-2 PC που έχουμε σπίτι να εκφέρουμε και άποψη επι του θέματος... ή να λέμε οτι οι προγραμματιστές της Microsoft τον παίζουν κτλ κτλ κτλ..

Μέσα αυτά θέλω να πω οτι πολλές φορές εμείς οι ίδιοι οι χρήστες υπερβάλουμε λίγο στο τί φορτώνουμε στο pc μας (και σε αυτό φταίει το γεγονός οτι οποιοδήποτε software θέλουμε το βρίσκουμε σπασμένο).
Θέλει ο άλλος τώρα να στήσει ενα σερβεράκι για 5 pc και βάζει Windows 2003 Enterprise edition. Χωρις φυσικά να ξέρει το γιατί.. απλά.. σου λεει γιατι να βάλω Standard edition αφου βρήκα και την Enterprise σπασμένη.
Ή αρχίζουμε και βάζουμε... Norton antivirus.. mcafee... panda.. zonealarm.. kerio winroute.. ad-aware.. spybot... κτλ κτλ κτλ (διότι φυσικά τα βρήκαμε όλα σπασμένα) και μετα λέμε.. μα γιατι κολλάνε τα Windows? α τα Windows ειναι για τον π@@τσο ενώ το linux γ@μάει..

Anyway.. ο μόνος λόγος που γράφω τα παραπάνω ειναι επειδή έχω σήμερα λίγο ελευθερο χρόνο στο adslgr.com και είπα να γράψω και εγώ την άποψη μου λίγο εκτενέστερα, σε μερικά θέματα στα οποία παλιότερα δεν προλάβαινα να εκφέρω άποψη.
Γνωρίζω βεβαια οτι ειμαι εντελώς εκτός θέματος :mrgreen: :mrgreen:

WAntilles
03-01-05, 17:45
Πριν τον Thunderbird δηλαδή με τί εβλεπες τα e-mail σου?

Πριν τα Thunderbird & Firefox -> Mozilla Suite -> Netscape Communicator 4.80

Ποτέ IE-οειδή και Outlook-οειδή.


Anyway.. ο μόνος λόγος που γράφω τα παραπάνω ειναι επειδή έχω σήμερα λίγο ελευθερο χρόνο στο adslgr.com και είπα να γράψω και εγώ την άποψη μου λίγο εκτενέστερα, σε μερικά θέματα στα οποία παλιότερα δεν προλάβαινα να εκφέρω άποψη.

Το φόρουμ χάνει πολλά, χωρίς την άποψή σου Wintech2003.


Γνωρίζω βεβαια οτι ειμαι εντελώς εκτός θέματος :mrgreen: :mrgreen:

Μα το off-topic είναι από τα ισχυρότερα ατού γνώσης και μάθησης του φόρουμ. :mrgreen:

Bone_Collector
03-01-05, 18:14
Problem solved... αφού έκανα reset το router και flush την dns cache χωρίς αποτέλεσμα , έκανα ένα restart στα windows και τώρα δουλεύει ...


+1 στο microsoft sucks :PPP


ΥΓ : Μπράβο στον wintech2003 . Μπορεί να ήταν off topic το post αλλα πολύ καλο !

Kerl
04-01-05, 01:32
Σαφώς τα features της πλατφόρμας outlook-exchange είναι αναντικατάστατα σε ένα περιβάλλον πχ μιας πολυεθνικής.Εκεί φυσικά μιλάμε για ένα προϊόν που κοστίζει αρκετές χιλιάδες ευρώ και δεν χωράει αστεία αν θες να έχεις πελάτες. Αυτό δεν αποτελεί άλλοθι για το άθλιο ιστορικό ασφαλείας . Δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο για να βρεί κάποιος ποιος είναι ο πρωταθλητής σε πατσαρισμένα και μη προβλήματα ασφαλείας. Όσοι πρέπει όλη μέρα να διορθώνουνε τα έρμα τα μηχανάκια και να τα καθαρίζουνε έχουνε καλύτερη γνώση του θέματος. Σε έναν σοβαρό εταiρικό χώρο υπάρχουνε οι υποδομές ώστε να μην μπορεί ο τελικός χρήστης να εκθέσει τον εαυτό του στα διάφορα μυστήρια που κυκλοφορούνε ,ώστε να μπορεί το ΙΤ να κάνει και τίποτα άλλο πέρα από το να καθαρίζει pc ,όμως αυτό αποτελεί ειδική περίπτωση. Στην καθημερινή χρήση το outlook και σια είναι άλλη μια πηγή ιών,σκουληκιών, spyware κτλ. Και φυσικά το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με "προγραμματιστές που τον παίζουν".

sdikr
04-01-05, 01:41
Μέσα αυτά θέλω να πω οτι πολλές φορές εμείς οι ίδιοι οι χρήστες υπερβάλουμε λίγο στο τί φορτώνουμε στο pc μας (και σε αυτό φταίει το γεγονός οτι οποιοδήποτε software θέλουμε το βρίσκουμε σπασμένο).
Θέλει ο άλλος τώρα να στήσει ενα σερβεράκι για 5 pc και βάζει Windows 2003 Enterprise edition. Χωρις φυσικά να ξέρει το γιατί.. απλά.. σου λεει γιατι να βάλω Standard edition αφου βρήκα και την Enterprise σπασμένη.
Ή αρχίζουμε και βάζουμε... Norton antivirus.. mcafee... panda.. zonealarm.. kerio winroute.. ad-aware.. spybot... κτλ κτλ κτλ (διότι φυσικά τα βρήκαμε όλα σπασμένα) και μετα λέμε.. μα γιατι κολλάνε τα Windows? α τα Windows ειναι για τον π@@τσο ενώ το linux γ@μάει..

ολα και όλα σε σύγκριση με το norton το panda μαμαεί, καθώς και το kerio!!

και φυσίκά πάνω απο όλα το outlook!


Kerl,


Σε έναν σοβαρό εταiρικό χώρο υπάρχουνε οι υποδομές ώστε να μην μπορεί ο τελικός χρήστης να εκθέσει τον εαυτό του στα διάφορα μυστήρια που κυκλοφορούνε ,ώστε να μπορεί το ΙΤ να κάνει και τίποτα άλλο πέρα από το να καθαρίζει pc ,όμως αυτό αποτελεί ειδική περίπτωση. Στην καθημερινή χρήση το outlook και σια είναι άλλη μια πηγή ιών,σκουληκιών, spyware κτλ. Και φυσικά το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με "προγραμματιστές που τον παίζουν".


σωστά το είπες, και μιας και ο χρήστης είναι τις ποιο πολλές φορές μαμακας, θέλει να δεί τι είναι το συνημένο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.