PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ταχύτητες και port blocking



bikey77
29-08-07, 09:23
Έχω 2 ερωτήσεις για Linksys WAG354G.

1. Στο εν λόγω router έχω ένα laptop με wireless και ένα pc με ethernet. Από το laptop κατεβάζω με 110kb/sec max ενώ από το pc με 75-85kb/sec (σημειωτέον, έχω adsl HOL 1024/256) και δεν εννοώ από torrents, p2p κτλ αλλά ακόμα και από "σταθερά" downloads, όπως πχ από Microsoft ή Adobe. Γιατί αυτή η διαφορά?

2. Πως μπορώ από το interface του router να κανω block σε κάποιο application ή έστω σε κάποια ports? Port forwarding κτλ έχω κάνει αλλά δε βρίσκω port restriction. :hmm:

Ευχαριστώ!

maestax
29-08-07, 11:26
Για το 2ο
Port restriction δεν κάνεις, μόνο port forward. Οι πόρτες που δεν γίνονται forward σε κάποιο pc στο lan σου είναι από μόνες τους "restricted". Οι αιτήσεις δηλαδή σ' εκείνες τις πόρτες απορρίπτονται από τον router.
Επίσης δεν υπάρχει και application restriction. Οι εφαρμογές οι οποίες δεσμεύουν μία ή περισσότερες πόρτες αν δεν έχει ρυθμιστεί το port forward παραμένουν μπλοκαρισμένες έξω από το lan σου.
Δηλαδή: όλες οι πόρτες σου είναι μπλοκαρισμένες εκτός από αυτές που ρυθμίζεις με port forward και όλες σου οι εφαρμογές που χρειάζονται κάποια πόρτα ανοιχτή είναι μπλοκαρισμένες αν δε χρησιμοποιήσεις πάλι port forward.

bikey77
29-08-07, 13:04
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μία ακόμα ερώτηση... Είναι καλύτερο να αφήνουμε τον router σα firewall ή να χρησιμοποιούμε και κάποιο software based? Θα υπάρχουν conflicts αν δουλεύουν και τα 2 μαζί? Προς το παρόν εγώ χρησιμοποιώ AVG Antivirus και Ad-Aware 2005, χρειάζομαι κάτι άλλο?

bikey77
03-09-07, 09:55
:whistle:

euri
03-09-07, 12:14
Δεν είναι απαραίτητο, αλλά δε βλάπτει να έχεις κι ένα software firewall στον υπολογιστή σου - αυτό θα μπορεί να ελέγχει τις εξερχόμενες συνδέσεις, κάτι που γενικά το firewall του router δεν το κάνει. Το τελευταίο ελέγχει την εισερχόμενη κίνηση, ως επί το πλείστον.

Τα προγράμματα που αναφέρεις παραπάνω δεν εκτελούν χρέη firewall, απλά ελέγχουν για ιούς (AVG) και για διάφορα malware (Ad-Aware). Είναι ένας συνδυασμός με τον οποίο σε συνεργασία με σύνεση από την πλευρά του χρήστη βοηθούν στο να περιοριστούν σημαντικά οι πιθανότητες "μόλυνσης" ενός υπολογιστή από παρείσακτα στοιχεία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.