PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens utorrent+cl110



vangelistm
29-08-07, 14:28
Παιδιά έχω απηυδήσει πλέον...Έχω το router Siemens CL-110 και είμαι στην forthnet 2play.Έχω ανοιξεί κανονικά τις ports από το interface του router μου(άλλα προγράμματα τρέχουν κανονικά όπως το teamspeak server,server για warcraft 3,dc++ κ.ά) αλλά το μtorrent(1.6.1 built 490) αρνείτε πισματικά να δουλέψει...Μου βγάζει στο test port ότι η πόρτα είναι κλειστή (ενώ δεν είναι).Έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές στις συνδέσεις δικτύου(OS: Win XP GR Home αυθεντικά) δημιουργείται ένα νέο εικονίδιο με όνομα Internet και αν πατίσω στις ιδιότητες του βλέπω το μtorrent στην λίστα με τις πόρτες και τότε μόνο δουλεύει...Τι ακριβώς είναι αυτή η σύνδεση Internet;Τι να κάνω;;;;; Δαιμονισμένο είναι το Pc!Να το βάψω μπλε και να το πετάξω στην θάλλασα μάλλον δεν θα βοηθήσει...:whistle:

rexdimos
29-08-07, 14:33
εχεις απενεργοποιησει το upnp απο το ρουτερακι και το προγραμμα?γιατι αυτο που σου βγαζει ειναι συνδεση upnp
εβαλες τις πορτες σωστα στο virtual server?udp καιi tcp?
εχεις φτιαξει μια static ip?
εχεισ δηλωσει το νουμερο τισ πορτας στο firewall των windows
αν τα εχεισ κανει αυτα τοτε θα πει οτι υπαρχει αλλο firewall προγραμμα που δεν αφηνει την συνδεση να γινει

vangelistm
29-08-07, 15:29
Ναι οι πόρτες είναι σωστές σε udp και tcp η ίδια.Ανοίγουν κανονικά άλλα προγράμματα όπως ανάφερα!Static ip έχω φτιάξει(θα με βοηθούσε αν μου λέγατε τα dns της forthnet για αθήνα να τα επιβεβαιώσω)Βέβαια αυτό που παρατήρησα είναι ότι στο interface του router σαν default gateway δεν είναι το 192.168.1.1 όπως έχω δηλώσει αλλά άλλος αριθμός....
Στο firewall των windows έχω προσθέσει στις εξαιρέσεις τόσο το πρόγραμμα (utorrent) όσο και 2 πόρτες,μια UDP και μία TCP(την ίδια που έχω δηλώσει και στο utorrent-συγκεκριμένα την 15155)

Το upnp είναι ενεργοποιημένο και στο πρόγραμμα και στο router διότι έχω δει ότι με το upnp(απο το utorrent) ότνα είναι κλειστό μου βγάζει στο network κοκκίνο ενώ όταν είναι ενεργοποιημένο ίσως και να συνδεθεί...

vangelistm
29-08-07, 15:43
Το νέο εικονίδιο που εμφανίζεται μερικές φορές(έχει να μου εμφανιστεί βασικά εδώ και 4 restart που έχω κάνει) με όνομα INTERNET τι ακριβώς είναι στις συνδέσεις δικτύου;;;;Στο firewall των windows είδα ότι στις εξαιρέσεις έχει ένα "πλαίσιο uPnP" με ανοικτές 2 πόρτες(μία UDP και μία άλλη σε TCP)

vangelistm
29-08-07, 16:48
http://img214.imageshack.us/img214/7230/internetlf1zd8.jpg

Αυτή η σύνδεση μου βγαίνει μερικές φορές..Δεν ξέρω πως ενεργοποιείτε ούτε τι ακριβώς κάνει...

Πύρρος
29-08-07, 17:23
Βγαίνει γιατί είναι ενεργοποιημένο το upnp.

vangelistm
29-08-07, 18:54
αν απενεργοποιήσω το upnp από το router θα δουλεύουν κανονικά τα ports forwarding???
Οι σελίδες θα ανοίγουν κανονικά και τα p2p programs?

Πύρρος
29-08-07, 20:50
Δεν θα έπρεπε το upnp να κόβει το port forwarding. Βέβαια, δεν έχω εμπειρία με το siemens.

rexdimos
29-08-07, 22:12
ip = 192.168.1.10
προεπιλεγμενη πυλη 192.168.1.1
dns 1 194.219.227.2
dns 2 193.92.150.3

upnp=off απο router και utorent

virtual server
port forwarding
add new
name utorrent
port tcp ....
port udp ....
ip προσεχε εδω οχι 192.168.1.1 αλλα 192.168.1.10

αυτο ανοιγει τις πορτες και απο το utorrent ξετσεκαρεις upnp map.. random port
τσεκαρεις encryption και εισαι ετοιμος

vangelistm
30-08-07, 02:28
ip = 192.168.1.10
προεπιλεγμενη πυλη 192.168.1.1
dns 1 194.219.227.2
dns 2 193.92.150.3

upnp=off απο router και utorent

virtual server
port forwarding
add new
name utorrent
port tcp ....
port udp ....
ip προσεχε εδω οχι 192.168.1.1 αλλα 192.168.1.10

αυτο ανοιγει τις πορτες και απο το utorrent ξετσεκαρεις upnp map.. random port
τσεκαρεις encryption και εισαι ετοιμος

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Αν και τα περισσότερα τα είχα κάνει έτσι απλά σαν ip του pc εχω την 192.168.1.100.Δεν νομίζω να παίζει κάποιον ρόλο.
1)Tο bridge και ip filtering πρέπει να είναι ενεργοποιήμενα ή όχι;Από default το bridge δεν είναι ενώ το ip filtering είναι(χωρίς όμως εγγραφές)

2)Επίσης το lease time του DHCP server να το αφήσω 1 μέρα ή να το πάω πχ. 10;;

3)Τα DNS τα έχω δηλώσει τόσο στο δίκτυο(συνδέσεις δικτύου από τα windows) όσο και στο interface του router-Πειράζει;;;;

4)Απενεργοποίησα και τα upnp από router και utorrent και νομίζω ότι τώρα πάει καλύτερα.Το encryption βέβαια δεν το είχα ενεργό,τώρα το ενεργοποίησα,οπότε θα δείξει...
*Να ρωτήσω κάτι άλλο....Έχω συχνές αποσυγχρονίσεις(2-3) την μέρα.Το router ξανασυγχρονίζει αν βγάλω το τηλεφωνικό καλώδιο από το spliter και το ξαναβάλω....Γιατί γίνεται αυτό;Μπορεί να φταίνε οι καλωδιώσεις μου;

rexdimos
30-08-07, 07:53
ip του pc εχω την 192.168.1.100 : αυτη δηλωνεις για αν μπορεσεις να δουλεψεις σε p2p η αλλη ειναι για να μπορεις να μπαινεις στο ρουτερακι

bridge και ip filtering: αυτο αν εχειs καπιο antivirus internet security βγαλτα off γιατι επηρεαζουν

DHCP server απο την στιγμη που εχεις static ip αυτο το εχεις off για να μην σου αλλαζει την ip σου

DNS δεν υπαρχει προβλημα αν και δεν χρειαζεται και στα δυο

συχνές αποσυγχρονίσεις(2-3) δεν χρειαζετε να βγαλεις το καλωδιο θα συνχρονισει μονο του και αυτο ειναι προβλημα γραμμης αλλα παρατηρω απο τα στατιστικα που αναφερεις οτι εχεis καλη γραμμη
με 17 atenuation και 9.1 snr
οποτε ελπιζω βεβαια να το εχειs συνδεδεμενο με ethernet και οχι usb
ισως θα πρεπε να το αναφερεις στην forthnet η και να δοκιμασεις ενα αλλο ρουτερακι

vangelistm
30-08-07, 13:31
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου rexdimos!
Ναι στην ethernet είναι συνδεδεμένο το routeraki μου!(Επειδή έχει μόνο μία Ethernet μου προτείνεις να βάλω ενα switch ή μήπως να πάρω ένα καινούριο router που θα είναι και ασύρματο; )

Στην forthnet το έχω πει ουκ ολίγες φορές.Σαν πρώτη λύση (που δεν έλυσε το πρόβλημα) ήταν να προσθέσουν θόρυβο στην γραμμή και από τα 21mbit που κλείδωνε με snr 6,κάτι να κλειδώνει τώρα στα 18-19mbit με snr 9,1).Λύση δεν έχει βρεθεί ακόμα τουλάχιστον...Για να δούμε στο μέλλον...

Όσο για το DNS όταν το είχα δηλώσει μόνο στις ιδιότητες της σύνδεσης δικτύου και στο router το είχα auto, συνδεόταν με αντίστροφα DNS, δηλαδή σαν πρωτεύον είχε το 193... και σαν δευτερεύον το 194...

rexdimos
30-08-07, 14:37
για το DNS σε αυτο δεν υπαρχει προβλημα ετσι και αλλιως με οποια σειρα το ιδιο ειναι

Στην forthnet το έχω πει ουκ ολίγες φορές να ξερες ποσες ακομα θα το πεις ....

ασυρματο αν δεν σου ειναι απαραιτητο μην παρεις ουτε και switch

plex27
30-08-07, 20:03
Ρε παιδια που ειναι ολες αυτες οι ρυθμισεις (DCHP, DNS) στο μενου tou Siemens. Μπορειτε να τα γραψετε λιγο πιο αναλυτικα για να τα καταλαβω κ εγω? Ευχαριστω

και τελος εκει που λεει Enable SIP ALG και VPN τι βαζουμε?

rexdimos
30-08-07, 23:32
Enable SIP ALG και VPN αν δεν χρησιμοποιεις vpn & voip τιποτα
to dns και το dchp ειναι καπου στις ρυθμισεις του lan δες εδω στο site
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=118814

vangelistm
31-08-07, 05:22
Ρε παιδια που ειναι ολες αυτες οι ρυθμισεις (DCHP, DNS) στο μενου tou Siemens. Μπορειτε να τα γραψετε λιγο πιο αναλυτικα για να τα καταλαβω κ εγω? Ευχαριστω

και τελος εκει που λεει Enable SIP ALG και VPN τι βαζουμε?

Για τισ ρυθμίσεις του DHCP θα πας από το interface του router στο Advanced->Local Network->DHCP SERVER και στο Virtual Server για να βάλεις τις πόρτες.Το DNS το βρίσκεις στο Internet->DNS Server

plex27
31-08-07, 16:40
Φιλε vangelistm σου πρασινισε το εικονιδιο στο utorrent απο τοτε που τα εκανες αυτα? Γιατι εμενα ειναι συνεχως κοκκινο. 2 ερωτησεις: Τι πρεπει να βαλω στο DHCP Server τελικα και τι ειναι το VPN?

Επισης πως φτιαχνω μια static IP? Χρειαζεται απαραιτητα για το utorrent. Να πω οτι σαν ΙP εχω βαλει 192.168.1.2 στο port forwarding.

vangelistm
01-09-07, 16:22
Sorry plex που δεν απάντησα πιο νωρίς αλλά είχα τρεχάματα...
Καταρχήν, ναι το μtorrent πρασίνησε επιτέλους!Και αυτό είναι μόνιμο :D
Πρώτα απ'όλα θα πας στο menu του router στο Advanced->Local Network->uPnP και θα το απενεργοποιήσεις. Το ίδιο θα κάνεις και στο μtorrent(Options->Preferences->Connection και απενεργοποιείς το "Enable uPnP port mapping")

Για να φτιάξεις μια static IP θα κάνεις τα εξής (προυπόθεση να έχεις συνδέσει το router στην Ethernet και ΟΧΙ στην USB) :
Ανοιγείς τις συνδέσεις δικτύου και δεξί click και ιδιότητες στην τοπική σου σύνδεση.Επιλέγεις το πρωτόκολλο TCP/IP και ιδιότητες.Βάλε τις τιμές που έχω και εγώ :
22037
Τώρα το pc σου θα έχει την στατική ip 192.168.1.100

Στο DHCP Server του router σου το αφήνεις όπως είναι(δηλ.: DCHP server ON, στο start 192.168.1.2 και στο end 192.168.1.254.Lease time είναι ο χρόνος που μεσολαβεί για να κάνει refresh τις ip.Εγώ το έχω βάλει 20 μέρες.Βάλτο όσο θες :D)
Στο Advanced->Firewall απνεργοποίησε και το bridge και το ip filtering.Το VPN&SIP ALG να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι είναι και ούτε τα έχω πειράξει και είμαι μια χαρά :D

Τέλος η γενική κίνηση για να ανοίξεις πόρτες είναι η εξής :
Πας στο Virtual server->Port forwarding->Add και βάζεις τα εξής :
22038
Δηλαδή στο Internal Host Ip βάζεις το static ip του pc, στο protocol το μtorrent θέλει udp/tcp και μια θύρα που πρέπει να περνάει το πρόγραμμα.Αυτή την θύρα(εγώ έχω βάλει την 20100) θα την βρεις στο μtorrent ->Options->Preferences->Connection και θα την ΑΛΛΑΞΕΙΣ(με αυτή που είχε το πρόγραμμα είχα πρόβλημα.Βάλε ότι θες εσύ απλά να είναι κάπου στο 10000-60000)

Πολυ χρήσιμες πληροφορίες μπορείς να βρεις για όλα τα προγράμματα στην διεύθυνση :
http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Siemens/SL2-141/SL2-141index.htm

Ρίξε μια ματιά και σου έχει αναλυτικές πληροφορίες πως θα ανοίγεις πόρτες για όλα τα προγράμματα!

Ελπίζω να βοήθησα όσο μπορούσα!Στείλε μου να μου πεις αν σε βοήθησα και έλυσες τα προβλήματά σου.

plex27
01-09-07, 17:00
Επιτελους! Πρασινισε! Vangelistm σου ειμαι υποχρεος! Ομως εχω 1 προβληματακι. Για να εχω πρασινο εικονιδιο πρεπει να κλεισω εντελως το software firewall μου δλδ το F Secure Internet protection. Δεν ειναι επικυνδινο αυτο? Αφου ουτε firewall exw apo to router (το απενεργοποιησα οπως μου ειπες) ποιος θα με προστατευει? Εχω βαλει στο firewall F Secure να δεχεται outbound kai inbound sever tou utorrent αλλα φαινεται οτι αυτο δεν αρκει. Πρεπει λοιπον να ανοιξω τουλαχιστον το firewall tou router. Σωστα?


Ευχαριστω παρα παρα πολυ!

Πύρρος
01-09-07, 17:40
Το router προωθεί μόνο τη συγκεκριμένη πόρτα, όχι τα πάντα.

Κοίτα μήπως το firewall έχει ρύθμιση ανάλογα με την πόρτα αντί για ανάλογα με το πρόγραμμα.

vangelistm
01-09-07, 19:46
Ναι αυτό κοίτα!Κοίτα μήπως πρέπει να ανοίξεις κάποια πόρτα γιατί εφόσον όταν είναι κλειστό είναι μια χαρά τότε φταίει το firewall σου.Εφόσον έχεις και firewall ξεχωριστά μην ξεχάσεις να απενεργοποιήσεις το firewall των windows γιατί 2 firewalls=σουρωτήρι!!

plex27
01-09-07, 19:57
Firewall στα windows δεν εχω γιατι εχω το SP1. Τελικα εβαλα ως κανονα στο software firewall μου να δεχεται ολες τις συνδεσεις οσον αφορα το tcp kai udp απο ολες τις IP και τελικα δουλευει. Απλα πλεον φοβαμαι για τυχον επιθεσεις στο PC μου. Για αυτο ενεργοποιησα το firewall toy router και το εικονιδιο συνεχιζει να ειναι πρασινο, οποτε ολα οκ. Ευχαριστω παιδια! και κυριως εσενα vangelistm!

lorenzo8
03-09-07, 03:47
Φιλε vangelistm εγω που εχω συνδεσει το router σε usb τι πρεπει να κανω για να φτιαξω μια static ip;Και κατι αλλο ποια ειναι η διαφορα εαν το συνδεσεις το router σε ethernet απο usb;:hmm:

Πύρρος
03-09-07, 09:43
Για το usb vs ethernet: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7513

(The short version: 24Mb από usb δεν θα δεις)

lorenzo8
05-09-07, 14:09
Ευχαριστω πολυ φιλε μου με καλυψες πολυ με το link:respekt:

introstory
06-09-07, 19:45
Ευχαριστώ και εγώ πολύ για τις οδηγίες. Απλά και κατανοητά.

dandri
09-09-07, 23:31
Πρώτα απ'όλα θα πας στο menu του router στο Advanced->Local Network->uPnP και θα το απενεργοποιήσεις. Το ίδιο θα κάνεις και στο μtorrent(Options->Preferences->Connection και απενεργοποιείς το "Enable uPnP port mapping")
Φιλε vangelistm εγω εχω το utorrent 1.7.4.
Πρεπει να απενεργοποιησω & το Enable NAT-PMP port mapping?

plex27
10-09-07, 17:44
Απενεργοποιησε το οπως το εχω εγω και ειμαι connectable.

konstadin
12-09-07, 22:13
Εγω εχω το εξης προβλημα..
Στο torrent ειναι κοκκινο το σημα, λεγοντας μου οτι καποιο firewall ή router περιοριζει την κινηση του δικτιου.
Πριν με usb-modem και το antivirus της Otenet ηταν ολα ΟΚ.
Τωρα εχω forthnet και το kaspersky και εχω το προβλημα.
Ακολουθησα ακριβως τα βηματα του vagelistm αλλα δεν ειδα καποια διαφορα.

Το περιεργο ειναι οτι ενω το σημα του torrent ειναι κοκκινο, κατεβαζω αρχεια κανονικα απο private-trackers με ταχυτητες 250kb+




Και κατι τελευταιο: Στο torrent κανω οταν κανω ελεγχο ταχυτητας της θυρας γραφει
Checking port 24503 on 77.47.201.200
Error! Port 24503 does not appear to be open.
το πρωτο ειναι η τυχαια θυρα που εχω επιλεξει. το δευτερο νουμερο τι ειναι?

patrickdrd
13-09-07, 00:53
Το δεύτερο νούμερο είναι η ip σου!

1) Να υποθέσω ότι τώρα που έβαλες forthnet συνδέεσαι με router;
Αν ναι, έχεις απενεργοποιήσει το upnp;
Αν κ πάλι ναι, τότε είναι προφανές ότι πρέπει να ανοίξεις την πόρτα 24503

2) Τι kaspersky έχεις; Το antivirus ή το internet security;
Αν έχεις το δεύτερο, είναι πιθανό να σου μπλοκάρει την πόρτα,
το πρώτο όχι, δεν νομίζω...

konstadin
13-09-07, 01:07
Το δεύτερο νούμερο είναι η ip σου!

1) Να υποθέσω ότι τώρα που έβαλες forthnet συνδέεσαι με router;
Αν ναι, έχεις απενεργοποιήσει το upnp;
Αν κ πάλι ναι, τότε είναι προφανές ότι πρέπει να ανοίξεις την πόρτα 24503

2) Τι kaspersky έχεις; Το antivirus ή το internet security;
Αν έχεις το δεύτερο, είναι πιθανό να σου μπλοκάρει την πόρτα,
το πρώτο όχι, δεν νομίζω...


1) Με το siemens συνδεομαι, και εχω ανοιξει την πορτα στο router (advanced->Virtual Server->port forwarding->κτλ)
Πρεπει να κανω καμια ρυθμιση στο port Triggering?

2)Tο kaspersky internet security εχω, πως μπορω να ανοιξω πορτες εκει?




YΓ: Το νουμερο της IP μου δεν ειναι το 192.168.1.100?
γιατι στο μυνημα error μου εχει αλλη IP?

nnn
13-09-07, 11:56
YΓ: Το νουμερο της IP μου δεν ειναι το 192.168.1.100?
γιατι στο μυνημα error μου εχει αλλη IP?


Αυτή είναι η εσωτερική σου Ip, σε ποιά σου βγάζει error ?

konstadin
13-09-07, 20:01
Στο torrent κανω οταν κανω ελεγχο ταχυτητας της θυρας γραφει
Checking port 24503 on 77.47.201.200
Error! Port 24503 does not appear to be open.

Στο portforward.com μου λεει μηνυμα οτι αυτη ειναι η εξωτερικη ΙΡ.

Μηπως πρεπει να την καταχωρησω και αυτη στο router?

nnn
14-09-07, 00:26
Δεν ανοίγει προς τα μέσα για αυτό στο βγάζει.
Ανέβασε screenshot από τη σελίδα του router που έκανες το Forward.

konstadin
14-09-07, 05:38
λοιπον, αλλαξα τις πορτες αλλα παλι τζιφος.
ανεβαζω την σελιδα του router, τις ρυθμισεις τις συνδεσης που εκανα static την IP, και το μηνυμα λαθους απο το utorrent.

Τι να φταιει?:hmm:

patrickdrd
14-09-07, 07:38
EDIT: Άκυρο...

Σωστές φαίνονται οι ρυθμίσεις σου...

nnn
14-09-07, 11:46
Κάποιο firewall σε κόβει, ακόμα και των Windows να τρέχει πρέπει να του προσθέσεις εξαίρεση για in/out την πόρτα που θέλεις.

vangelistm
14-09-07, 15:07
Φιλε vangelistm εγω εχω το utorrent 1.7.4.
Πρεπει να απενεργοποιησω & το Enable NAT-PMP port mapping?

Καλο θα ήταν να επανέρθεις στην έκδοση 1.6 build 474 για λόγους ασφαλείας.Τι εννοώ; Η εταιρία MPAA εξαγόρασε το μtorrent με αποτέλεσμα να υπάρχουν υπόνιες(και ban από πολλούς trackers) ότι οι εκδόσεις 1.7 περιέχουν κάποια trojan που στέλνουν πληροφορίες στην MPAA για την παράνομη διακίνηση ταινιών κτλ κτλ κτλ...Απλά στο επισημαίνω :D Οσο για το NAT-PMP ναι,απενεργοποίησέ τα!

vangelistm
14-09-07, 15:10
Στο torrent κανω οταν κανω ελεγχο ταχυτητας της θυρας γραφει
Checking port 24503 on 77.47.201.200
Error! Port 24503 does not appear to be open.

Στο portforward.com μου λεει μηνυμα οτι αυτη ειναι η εξωτερικη ΙΡ.

Μηπως πρεπει να την καταχωρησω και αυτη στο router?

Άλλαξε την πόρτα που χρησιμοποιεί το μtorrent από αυτήν που είναι σε κάτι άλλο μεταξύ 10.000-60.000. Έχει παρατηρηθεί να "κολλάνε" μερικές φορές οι πόρτες του μtorrent.Άλλαξε την τόσο απ'το πρόγραμμα,όσο και από το Virtual server του router σου!

konstadin
14-09-07, 19:17
Κάποιο firewall σε κόβει, ακόμα και των Windows να τρέχει πρέπει να του προσθέσεις εξαίρεση για in/out την πόρτα που θέλεις.
Εχω το kaspersky internet security, οποτε το firewall των windows ειναι off...

Vangelistm εχω δοκιμασει με πολλες πορτες, και παντα το ιδιο!
Το περιεργο ειναι οτι το Torrent πιανει κανονικες ταχυτητες (απο private trackers), αλλα το σημα ειναι κοκκινο


Και κατι ασχετο, ετρεξα τα diagnostics του router απο το managment και μου εβγαλε τα εξης:
Τι ειναι αυτα τα FAIL?

patrickdrd
15-09-07, 03:50
την πόρτα του utorrent την έχεις ανοίξει μέσα από το kaspersky internet security;

αν όχι, ψάξε να την ανοίξεις...

konstadin
15-09-07, 07:08
Στο kaspersky internet security πηγαινω στο Protection-->Firewall-->View current network activity-->open ports και εκει βλεπω το utorrent πολλες φορες με διαφορετικες πορτες, μεταξυ αυτων και η συγκεκριμενη που εχω ορισει...

Αφου κατεβαζω κανονικα, λογικα η πορτα θα ειναι ανοιχτη.
Το θεμα ειναι γιατι εχει το κοκκινο σημα στο torrent και στον ελεγχο τις πορτας μου βγαζει error...

patrickdrd
15-09-07, 11:24
μόνιμα στο βγάζει το error κ το κόκκινο;

γιατί κ εμένα μου το κάνει στιγμιαία,
ενώ η πόρτα είναι ανοικτή!

nnn
15-09-07, 11:43
Στο kaspersky internet security πηγαινω στο Protection-->Firewall-->View current network activity-->open ports και εκει βλεπω το utorrent πολλες φορες με διαφορετικες πορτες, μεταξυ αυτων και η συγκεκριμενη που εχω ορισει...

Αφου κατεβαζω κανονικα, λογικα η πορτα θα ειναι ανοιχτη.
Το θεμα ειναι γιατι εχει το κοκκινο σημα στο torrent και στον ελεγχο τις πορτας μου βγαζει error...
Είναι ανοικτή και προς τις 2 κατευθύνσεις ?

konstadin
15-09-07, 17:20
Πως το βλεπω αυτο? Και γενικα πως ανοιγω πορτες στο kaspersky internet security?
Θα εκενα upload τι μου δειχνει το firewall αλλα την εχω ηδη γεμισει την σελιδα εδω, θα με δειρουν οι moderators!



μόνιμα στο βγάζει το error κ το κόκκινο;

γιατί κ εμένα μου το κάνει στιγμιαία,
ενώ η πόρτα είναι ανοικτή!

Συνεχεια κοκκινο το σημα, αλλα εγω κατεβαζω κανονικα!

patrickdrd
15-09-07, 17:24
όχι βρε,
δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα,
ανέβασέ μας ένα screenshot να σε βοηθήσουμε

konstadin
15-09-07, 18:59
Ενταξει λοιπον, αυτες ειναι οι εικονες απο το firewall.
Για το router τις ανεβασα στην προηγουμενη σελιδα.
Ηelp please!!

nnn
15-09-07, 21:12
Λογικά πρέπει να έχει ανοικτές και inbound τις πόρτες.

konstadin
16-09-07, 00:20
To εφτιαξα!!
Ηθελε να θεσω νεα rules και να ανοιξω πορτες απο το kaspersky!

Βεβαια, δεν ειδα και καμια διαφορα στο προγραμμα, αφου και πριν κατεβαζε κανονικα...


Ευχαριστω παντως ολους για το χρονο σας!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.