PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη ονοματος απο fritzbox



omnio
29-08-07, 16:13
Καλησπερα σε ολους. Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος στο fritzbox να αλλαξω το ονομα του. Χρησιμοποιω το lookatlan και στο computer name γραφει fritzbox. Μου φαινεται αδυνατο αφου ειναι linux based να μην μπορω να το αλλαξω με καποιο τροπο.;)

A και κατι αλλο. Αν κανω ssh στο ip του fritzbox τι username και password χρησιμοποιω?

deniSun
30-08-07, 07:54
Πρέπει να ενεργοποιήσεις το telnet και αφού μπεις να παίξεις με εντολές linux.

Nemessis
30-08-07, 08:45
Πρέπει να ενεργοποιήσεις το telnet και αφού μπεις να παίξεις με εντολές linux.

Και με ποιές εντολές? Το έχεις δοκιμάσει?

deniSun
30-08-07, 09:23
Πρέπει να το ψάξεις.
Δεν ξέρω που βρίσκεται το συγκεκριμένο αρχείο για να το αλλάξεις.

omnio
31-08-07, 10:03
Α, ωραια!!! Αρα με το fedora που εχω σε ενα αλλο pc θα μπορεσω να βγαλω ακρη! Το μονο που δεν ξερω ειναι που να ενεργοποιησω το telnet. Υπαρχει καπου στο web interface του fritzbox και δεν το εχω δει??? Μαλλον,ε? Αν ξερει καποιος μου λεει αλλιως θα το ψαξω το απογευμα μετα απο την δουλεια. Ευχαριστω παντως για τις αμεσες απαντησεις!!!

deniSun
31-08-07, 17:48
Πιο fritz έχεις το απλό ή το fon.
Στο απλό δεν υποστηρίζεται το telnet αλλά μπορείς να το ενεργοποιήσεις με δική σου ευθύνη με πειραγμένο fw:
http://www.the-construct.com/
Στο fon υποστηρίζεται επίσημα και μπορείς να το ενεργοποιήσεις με ένα voip τηλ.:
http://www.wehavemorefun.de/fritzbox/Hilfsprogramme_/_Tipps_&_Tricks
http://www.wehavemorefun.de/fritzbox/Versteckte_Features

omnio
02-09-07, 16:19
Εχω το fritz!box fon wlan οποτε υποθετω οτι ακολουθωντας τις οδηγιες των link που μου εδωσες θα μπορεσω να το ενεργοποιησω!!! Επιτελους γιατι καποιες φορες το web interface δεν ειναι αρκετο! Τωρα το μονο που μενει ειναι να βρω καποιον που να ξερει γερμανικα να μου μεταφρασει το αλλο link που διαβασα σε ενα post για ποιες εντολες παιζουν!:oneup:

deniSun
02-09-07, 16:22
Για μεταφράσεις:
http://www.google.com/translate_t

Όσο για επιπλέον δυνατότητες με το telnet μην περιμένεις πολλά.
Το fritz δεν έχει πολλά πράγματα να πειράξεις που δεν αναφέρονται στο web interface.

omnio
02-09-07, 17:05
Το ενεργοποιησα μια χαρα. Βεβαια ακομα και disable να κανω το telnet μου γραφει στο overview:
The modifications to your FRITZ!Box are not supported by the manufacturer.
More information.

Αλλα αφου παιζει σωστα (εκανα και update το firmware) δεν δινω σημασια. Βασικα το ονομα θελω να αλλαξω και τα υπολοιπα που θελω θα τα ψαξω σιγα σιγα. Αφου το fedora μου το βλεπει με telnet ειμαστε σε καλο δρομο!!!

deniSun
02-09-07, 17:10
Το telnet δεν σχετίζεται με το λειτουργικό.
Από οποιοδήποτε λειτουργικό μπορείς να κάνεις telnet στο fritz και κάθε router.

omnio
02-09-07, 17:42
Προφανως δεν εχει σχεση με το λειτουργικο. Αλλα δεδομενου οτι λεει:

The modifications to your FRITZ!Box are not supported by the manufacturer.
More information.

και στα more information γραφει οτι υπαρχει περιπτωση το router να μην δουλευει σωστα, του εκανα μερικα τεστ. Ενα απο αυτα ηταν και το update. Το dhcp, traffic shaping κτλ παιζουν ολα ρολοι αρα μαλλον ψιλοβλακεια μου φαινεται αυτο το error. Τωρα ψαχνω το αρχειο με το ονομα να το αλλαξω. Αλλα χλωμο το κοβω να το βρω...

deniSun
02-09-07, 17:46
Στο linux υπάρχει το αρχείο hostname μέσα στο etc.
Για δες υπάρχει το αρχείο αυτό;

omnio
02-09-07, 18:17
Δεν υπαρχει hostname (απορω που αλλου μπορει να κρατησει το ονομα αν οχι στο hostname). Παντως στο hosts γραφει:
127.0.0.1 localhost
192.168.178.2 fritz.box.nfs
Προσθετω μια ακομα γραμμη και σχολιαζω την δευτερη αλλα δεν αλλαζει το ονομα στο lookatlan. Μηπως χρειαζεται και reboot η halt και restart? Εντωμεταξυ η ip 192.168.178.2 ειναι η ip που δινει απο μαμα. Εγω την εχω αλλαξει αλλα το hosts δεν εχει αλλαξει. Περιεργο δεν σου φαινεται?

Α και κατι αλλο. Στο resolv.conf εχει δυο εγγραφες:
nameserver 192.168.180.1
nameserver 192.168.180.2

Τι ασχετα ειναι αυτα? Εγω δεν εχω τετοιες ip στο lan μου ουτε εχει σχεση με τις μαμα ip για lan,usb kai wlan. Εχεις καμια ιδεα για αυτα?

deniSun
02-09-07, 18:23
Για το nameserver δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.
Για το αρχείο hosts απλά έχει τις default εγγραφές.
Κάνε τα παρακάτω:
1) Κάνε την αλλαγή του ονόματος στο αρχείο hosts
2) Κάνε επαναφορά τις αρχικές ρυθμίσεις (ώστε να πάρει την ΙΡ 192.168.178.2 και το host name που θέλεις)
3) Ρύθμισε ξανά το fritz όπως το είχες πριν.

Μάλλον θα δουλέψει έτσι.

omnio
02-09-07, 18:40
Το κανω και επανερχομαι. Thanx!!!!

deniSun
02-09-07, 18:42
Το κανω και επανερχομαι. Thanx!!!!

Καλή επιτυχία.

omnio
03-09-07, 19:31
Δυστυχως ατυχησαμε. Η εγχειριση πετυχε ο ασθενης απεβιωσε... Σχεδον δηλαδη, γιατι ειχα κρατησει ενα image και το επανεφερα. Φυσικα και ξαναδοκιμασα αλλα οταν εκανα full restore μου επανεφερε και το hosts στην αρχικη του μορφη. Δοκιμασα να το κανω rename και μου εφτιαξε καινουριο hosts. Αρα με τα λυπης μου καταληγουμε ατι δεν γινεται τιποτα. Πισσα και πουπουλα στα κλειδωμενα router!!!

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ακομα και το fedora το βλεπει σαν fritz.fonwlan.box. Ενταξει τα win αλλα και το linux να το διαβαζει με το ιδιο ονομα? (Ξεφτιλα...) Αρα σε καποιο αρχειο θα ειναι γραμμενο. Παντως οτι αρχειο και να κανω cat η vi δεν βλεπω αλλαγη.

Ευχαριστω ρε καρνταση παντως. Αν σκεφτεις κατι αλλο μου το λες αλλιως θα ζησω βλεποντας αυτο το ηλιθιο ονομα για router!!!

deniSun
03-09-07, 19:37
Το όνομα είναι θέμα ρυθμίσεων του router όχι λειτουργικού.
Δεν έχει σημασία από που το βλέπεις.
Ότι λειτουργικό και να βάλεις έτσι θα το βλέπει το fritz.
Την άλλη εβδομάδα ενεργοποιούμε με 2play.
Οπότε και θα δοκιμάσω να κάνω αλλαγή το annex και να ενεργοποιήσω το telnet.
Αν όλα πάνε καλά θα σε βοηθήσω περισσότερο από εβδομάδα που θα κάνω τις αλλαγές.

omnio
05-09-07, 16:43
Το ξερω οτι ειναι θεμα λειτουργικου και οχι του router. Απλα το ειπα οτι αφου τα δυο λειτουργικα το διαβαζουν με το ιδιο ονομα σημαινει οτι το βλεπουν σε καποιο αρχειο. Αρχειο που να μπορουν να το διαβασουν και τα xp κια το linux. Και καπου εκει τελειωνουν οι ιδεες μου. Αναμενω να ενεργοποιηθεις και να παρεις το καινουριο fritz και τα ξαναλεμε.

deniSun
06-09-07, 07:57
Τα λες λίγο μπερδεμένα.
Δεν είναι ακριβός αρχείο και δεν έχει σχέση με την ανάγνωσή του από το οποιοδήποτε λειτουργικό.
Στην ουσία είναι μια δήλωση μέσα στο αρχείο hosts.
Κάθε φορά που εσύ δίνεις την ΙΡ κάνει αυτό την αντιστοίχηση με το όνομα που έχει δηλωθεί.
Είναι κάτι αντίστοιχο (το ίδιο) με την αντιστοίχιση των ονομάτων σε ΙΡ στο internet.
Μόνο που εδώ το όνομα για την ΙΡ του fritz δεν είναι προσβάσιμο από έξω (δεν υπάρχει σε κανένα DNS δηλωμένη) αφού αφορά το fake LAN και όχι την real IP που βγαίνει προς τα έξω. ;)

Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε κείμενα που αναφέρονται σε DNS για να τα καταλάβεις καλύτερα ;)

omnio
06-09-07, 12:55
Αφου hostname δεν υπαρχει, το hosts προφανως δεν το διαβαζει, τοτε δεν μπορει να κανει resolve χρησιμοποιοντας dns. Απ' οτι ξερω το αρχειο hosts περιεχει εγγραφες με ip και ονοματα για το πως θα διαβαζει τα αλλα μηχανακια αλλα και τον εαυτο του. Απο την στιγμη που δεν γινονται τα παραπανω τοτε εγω τουλαχιστον καταληγω στο οτι το διαβαζει απο eprom. Βεβαια αφου στο web interface γινονται αρκετες αλλαγες permanent τοτε σημαινει οτι εχει και non volatile memory που δεν μπορω να την δω στο command line.


Δεν είναι ακριβός αρχείο και δεν έχει σχέση με την ανάγνωσή του από το οποιοδήποτε λειτουργικό.

ΥΓ1: Βασικα εχει σχεση με το λειτουργικο. Γιατι αν υπαρχει καποιο αρχειο σε ext3 τοτε τα win δεν μπορουν να το δουν.


Κάθε φορά που εσύ δίνεις την ΙΡ κάνει αυτό την αντιστοίχηση με το όνομα που έχει δηλωθεί.
Είναι κάτι αντίστοιχο (το ίδιο) με την αντιστοίχιση των ονομάτων σε ΙΡ στο internet.
Μόνο που εδώ το όνομα για την ΙΡ του fritz δεν είναι προσβάσιμο από έξω (δεν υπάρχει σε κανένα DNS δηλωμένη) αφού αφορά το fake LAN και όχι την real IP που βγαίνει προς τα έξω.

ΥΓ2: Μα δεν μιλαμε για την εξωτερικη ip αλλα για την εσωτερικη. Οποτε τι σχεση εχει το dns??? Και ακομα αν αλλαξω την ip απο το web interface το hosts δεν ενημερωνεται. Η ip και το ονομα που κανει resolve ειναι η μαμα. Αρα δεν εξεταζει καθολου το hosts. Αρα επανερχομαι σε αυτο που ειπα στην αρχη για eprom.

Αναμενω σχολια και αντιρησεις!!!:)

deniSun
06-09-07, 13:04
Αφου hostname δεν υπαρχει, το hosts προφανως δεν το διαβαζει, τοτε δεν μπορει να κανει resolve χρησιμοποιοντας dns. Απ' οτι ξερω το αρχειο hosts περιεχει εγγραφες με ip και ονοματα για το πως θα διαβαζει τα αλλα μηχανακια αλλα και τον εαυτο του. Απο την στιγμη που δεν γινονται τα παραπανω τοτε εγω τουλαχιστον καταληγω στο οτι το διαβαζει απο eprom. Βεβαια αφου στο web interface γινονται αρκετες αλλαγες permanent τοτε σημαινει οτι εχει και non volatile memory που δεν μπορω να την δω στο command line.

οι default ρυθμίσεις λογικά πρέπει να βρίσκονται σε μη αναγνώσιμο σημείο ώστε να διατηρούνται.



ΥΓ1: Βασικα εχει σχεση με το λειτουργικο. Γιατι αν υπαρχει καποιο αρχειο σε ext3 τοτε τα win δεν μπορουν να το δουν.

Δεν το διαβάζει το λειτουργικό που έχεις εσύ αλλά αυτό που έχει ο router.
Άρα δεν τίθεται θέμα ανάγνωσης.



ΥΓ2: Μα δεν μιλαμε για την εξωτερικη ip αλλα για την εσωτερικη. Οποτε τι σχεση εχει το dns??? Και ακομα αν αλλαξω την ip απο το web interface το hosts δεν ενημερωνεται. Η ip και το ονομα που κανει resolve ειναι η μαμα. Αρα δεν εξεταζει καθολου το hosts. Αρα επανερχομαι σε αυτο που ειπα στην αρχη για eprom.
Αναμενω σχολια και αντιρησεις!!!:)

Σαν παράδειγμα σου το έφερα για να καταλάβεις.
Ο τρόπος λειτουργίας του πραγματικού δικτύου με το fake είναι ο ίδιος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.