PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Μουσικοφιλος......



HappySad
12-07-03, 18:43
Γεια χαρα σε ολους.

Τις τελευταιες 10 μερες παρακολουθω το θεμα DSL και εχω μπερδευτει σφοδρα.Λοιπον λιγα λογια και περιεκτικα...

Σκαω 230 Εuro το διμηνο για internet (PTSN provider+ΕΠΑΚ) ανευ ΦΠΑ και το μονο που γνωριζω ειναι το WINMX και 1-2 Messengers...Δεν με ενδιαφερουν οι ταχυτητες καθως το 10ωρο ανα ημερα ειμαι online ειτε κανω download ειτε οχι....

Οι ερωτησεις,

1)Αν παρω DSL απο κΟΤΕ σημερα,ποτε θα ειμαι online στα 384kbbs?
2)Αν παρω DSL απο κΟΤΕ σημερα, και θελησω να το γυρισω σε Vivodi θα πρεπει να αλλαξω και modem?
3)Eιτε με ΟΤΕ ειτε με Vivodi,θα εχω τη τηλεφωνικη γραμμη ελευθερη οσο ειμαι στο δικτυο?
4)Υπαρχει περιπτωσει να δουμε στη χωρα μας PTSN χωρις χρονοχρεωση συντομα?

Αυτα τα ολιγα,καθως το forum εχει γινει χαοτικο και η ουσια χανεται....(ελπιζω να μην συνεβαλα στην αυξηση της χαοτικοτητας),

Ευχαριστω.

(συγνωμη για το ατονικο συστημα)

Athlon_XP
12-07-03, 18:57
Έχουμε και λέμε:

1) Συνήθως για να γίνει όλη η δουλεία (ενεργοποίηση ADSL γραμμής, εγκατάσταση εξοπλισμού) παίρνει γύρω στις 15 μέρες αλλά και πάλι χωρίς σιγουριά δηλάδη μπορεί και λιγότερες μπορεί και περισσότερες λόγω έλλειψης συνεργείων (2 για Αθήνα και 1 για Θεσσαλονίκη).

2) Ναι. Βασικά αν βάλεις ADSL από vivodi τότε σου περνάνε μια καινούργια γραμμή η οποία είναι μόνο για ADSL και για τίποτε αλλο προς το παρόν.

3) Φυσικά

4) Ίσως. Γιατί οι άλλοι στην Ευρώπη έχουν και εμείς όχι;

poussou
12-07-03, 18:57
1)Άγνωστο,μέχρι στιγμής το ρεκόρ είναι ένας μήνας και κάτι...Εσύ ίσως να είσαι τυχερός...
2)Άν αλλάξεις σε Vivodi, και θέλεις και γραμμή τηλεφώνου τότε πρέπει να βάλεις και δεύτερη γραμμή.Του ΟΤΕ είναι 1 γραμμή τηλεφώνου και η ADSL για over PSTN και 2 γραμμές τηλεφώνου για over ISDN (για μόντεμ νομίζω πως ίσως επείσης να χρειάζεται αλλαγή)
3)Κοίτα το παραπάνω...
4)Πολύ χλωμό το βλέπω, άν και υπάρχουν αρκετοί που υποστηρίζουν το αντίθετο...

HappySad
12-07-03, 23:02
τελικα θα πρεπει να αλλαξω modem οταν παω απο κΟΤΕ σε Vivodi?....

Aφου ο κΟΤΕ θα εχει βαλει και δευτερη γραμμη,δεν χρειαζεται η Vivodi να κανει καμια αλλαγη....η μηπως η γραμμη της Vivodi ειναι αλλη απο αυτη του κΟΤΕ?

psymaster
12-07-03, 23:23
Δεν ειναι κΟΤΕ, ειναι κλεφτοκΟΤΕ.

poussou
13-07-03, 00:23
τελικα θα πρεπει να αλλαξω modem οταν παω απο κΟΤΕ σε Vivodi?....

Aφου ο κΟΤΕ θα εχει βαλει και δευτερη γραμμη,δεν χρειαζεται η Vivodi να κανει καμια αλλαγη....η μηπως η γραμμη της Vivodi ειναι αλλη απο αυτη του κΟΤΕ?

1)Κατά 99.9% θα πρέπει να αλλάξεις μόντεμ

2)Ο ΟΤΕ δέν θα σου βάλει δεύτερη γραμμή (δέν νομίζω να σου είπα εγώ κάτι τέτοιο..).Το DSL του ΟΤΕ γίνεται ΠΑΝΩ στην ήδη υπάρχουσα γραμμή σου.Οπότε άν τώρα έχεις PSTN, θα έχεις ADSL+ΜΙΑ τηλεφωνική γραμμή,άν έχεις ISDN τότε θα έχεις ADSL+ΔΥΟ τηλεφωνικές γραμμές.
Με την Vivodi, είτε θα έχεις ADSL και ΚΑΜΙΑ τηλεφωνική γραμμή, είτε θα σου περάσει η Vivodi δικιά της ΕΞΤΡΑ γραμμή για το ADSL και για τηλεφωνία θα έχεις την ήδη υπάρχουσα γραμμή....
Κατάλαβες τώρα;;;

HappySad
13-07-03, 01:00
Ναι....καταλαβα....

Θα επανελθω ομως.....(Γιατι οταν παταω το πληκτρο "turbo" στο πληκτρολογιο τα downloads δεν ερχονται ποιο γρηγορα?......μηπως πρεπει να αλλαξω καυσιμα?... :?: )

Athlon_XP
13-07-03, 02:56
xaxaxaxaxaxaxaxa. Καλόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο αυτό :wink:

HappySad
13-07-03, 07:06
κανω καλα που ελεγχω τη σελιδας της Vivodi καθε μερα για να δω εαν "εφτασε" στη περιοχη μου,ή τσαμπα καιει η λαμπα,και νεα θα εχουμε απο Σεπτεμβρη?

dti
13-07-03, 09:47
Με την Vivodi, είτε θα έχεις ADSL και ΚΑΜΙΑ τηλεφωνική γραμμή, είτε θα σου περάσει η Vivodi δικιά της ΕΞΤΡΑ γραμμή για το ADSL και για τηλεφωνία θα έχεις την ήδη υπάρχουσα γραμμή....
Κατάλαβες τώρα;;;

Για να ακριβολογούμε:
Σε όλες τις κατοικίες της τελευταίας εικοσαετίας υπάρχουν εγκατεστημένες διπλές γραμμές. Στη 2η γραμμή μπορεί να συνδεθεί η Vivodi.
Αλλά και να μην υπάρχει 2η γραμμή, μπορεί να περαστεί εξωτερικά μέχρι το σημείο που θέλουμε.
Πιο δύσκολο είναι να φθάσει η γραμμή από τον πΟΤΕ στον κατανεμητή μας...

Athlon_XP
13-07-03, 16:29
HappySad έγγραψε

κανω καλα που ελεγχω τη σελιδας της Vivodi καθε μερα για να δω εαν "εφτασε" στη περιοχη μου,ή τσαμπα καιει η λαμπα,και νεα θα εχουμε απο Σεπτεμβρη?

Οι σελίδες στο site της vivodi έχουν καιρό να ανανεωθούν. Όσο για την κάλυψη θα αρχίσει από Σεπτέμβριο και σε άλλες περιοχές. :D

HappySad
13-07-03, 20:48
Στα δυσκολα τωρα....

κΟΤΕ (μετα απο Οκτωβρη)...49+110+ΦΠΑ/μηνα

Vivodi 65+ΦΠΑ/μηνα

(δε κανω συκριση ταχυτητων...απλα υπολογιζω με βαση τη φθηνωτερη τιμη απο τον καθε provider)

Μηπως υπαρχει ο κινδυνος μολις μαζεψουν οσους θελουν να μαζεψουν να το κτυπανε 100-120+ΦΠΑ/μηνα?...για τη Vivodi μιλαω βεβαια...

Και μη μου πειτε οτι "και παλι ειναι ποιο φτηνα απο κΟΤΕ ,οποτε συμφερει" γιατι γνωριζουμε οτι αμα δεν υπαρχουνε οι παραδες παυει να ισχυει το "μη χειρων βελτιστο" (ελπιζω να μη το σκοτωσα στην ορθογραφια).

jimsliakas
13-07-03, 21:52
κανω καλα που ελεγχω τη σελιδας της Vivodi καθε μερα για να δω εαν "εφτασε" στη περιοχη μου,ή τσαμπα καιει η λαμπα,και νεα θα εχουμε απο Σεπτεμβρη?

Παρτους τηλεφωνο,Ισως να καλυπτεσαι και να μην το ξερεις!

HappySad
16-07-03, 16:21
Ερωτησεις συνεχεια.....

*Ολες οι εταιριες που παρεχουν DSL απαιτουν την υπαρξη fast internet απο τον κΟΤΕ? (49Ε +ΦΠΑ)
*Τα 49Ε θα αυξηθουν απο τον Οκτωβρη?
*Τα modem που ειναι "συμβατα" με την μια εταιρια,δεν "παιζουν" με τισ αλλες?.........
*Αν οχι,μονο ο κΟΤΕ επιβαλλει την αγορα συγκεκριμενων modem?...δηλαδη με modem απο κΟΤΕ μπορω να εχω DSL απο π.χ. Forthnet?
*Ποιος εγγυαται οτι αν δεν βρεθουν πολλοι πελατες ,οι τιμες θα ανεβουν για να καλυψουν (παλι) οι λιγοι το κοστος λειτουργειας????

ευχαριστω και παλι....

(συγνωμη για το ατονικο συστημα)

HappySad
17-07-03, 09:59
κανενας????

bond
17-07-03, 12:13
*Ολες οι εταιριες που παρεχουν DSL απαιτουν την υπαρξη fast internet απο τον κΟΤΕ? (49Ε +ΦΠΑ)

Είπαμε όλες, εκτός από τη Vivodi, όπου έχει δικά της κέντρα.
Επίσης η Sparknet άγοράζει χονδρικής το ADSL από τον ΟΤΕ, οπότε εσύ δεν μπλέκεις με τον ΟΤΕ.


*Τα 49Ε θα αυξηθουν απο τον Οκτωβρη?

Όχι. Τα 27,5, επίσημα θα γίνουν 55 Ε. Που το είδες το 49?
Προσωπική εκτίμηση είναι ότι θα μείνουν 27,5 €.


*Τα modem που ειναι "συμβατα" με την μια εταιρια,δεν "παιζουν" με τισ αλλες?.........

Θεωρητικά παίζουν. Πρακτικά πότε δεν ξέρεις. Εξάρταται από το κέντρο της περιοχής σου.


*Αν οχι,μονο ο κΟΤΕ επιβαλλει την αγορα συγκεκριμενων modem?...δηλαδη με modem απο κΟΤΕ μπορω να εχω DSL απο π.χ. Forthnet?

Κάπου τα έχεις μπερδέψει. Οι Otenet, Forthnet, ACN, HOL, Sparknet, παρέχουν internet στο ADSL του ΟΤΕ. Μην μπερδεύεις τους ISPs με τον ΟΤΕ. Φυσικά μπορείς να πάρεις ιντερνετ από την Forthnet.


*Ποιος εγγυαται οτι αν δεν βρεθουν πολλοι πελατες ,οι τιμες θα ανεβουν για να καλυψουν (παλι) οι λιγοι το κοστος λειτουργειας????

Κανείς. Αν έχεις τέτοιο άγχος πάρε ετήσια σύνδεση για να είσαι καλυμένος. Εγώ πάντως δεν στο προτείνω. Δεν μπορεί να ανέβουν οι τιμές (η μόνη επιφυλαξη στη προσφορά 50% του ΟΤΕ).

HappySad
17-07-03, 18:42
Σε ευχαριστω Bond..... σχετικα με τα 49 και τα 55 Ευρω,ναι οντως ειχα μπερδευτει με το ποιο ποσο ειναι και για ποιο πραμα....

Σχετικα με τα Modem...αυτο που βασικα ρωτουσα ηταν αν με τα modem του κΟΤΕ μπορω να συνδεθω με αλλον provider .....

Εβγαλε καποιος μια λιστα με τις τιμες των ISP για DSL στα νεα....
859 η κατι τετοιο για κΟΤΕ το χρονο....εξακολουθω να μη καταλαβαινω....
...540 η κατι τετοιο για ετησια συνδρομη....τα υπολοιπα δεν βγαινουν...
2x27,5+10x55 για τη γραμμη......που διαολο τα βγαζουν μονο 850?????.....

Ρε παιδια,δεν ειναι ολοι οι ενδιαφερομενοι με κανονικο IQ...Δειξτε λιγο κατανοηση και για οσους ειναι λιγο "ιδιωτες"...!!!!!!!!.....

ευχαριστω για τις απαντησεις,περιμενω νεες.....

bond
17-07-03, 19:44
Σχετικα με τα Modem...αυτο που βασικα ρωτουσα ηταν αν με τα modem του κΟΤΕ μπορω να συνδεθω με αλλον provider .....
ευχαριστω για τις απαντησεις,περιμενω νεες.....

Επειδή σε βλέπω αρκετά μπερδεμένο θα στα γράψω απλά.

Για να συνδεθείς στο internet με ADSL, χρειάζονται δύο πράγματα, μία σύνδεση ADSL και μία σύνδεση στο internet.

Σύνδεση ADSL, αυτή τη στιγμή δίνουν δύο εταιρείες, ο ΟΤΕ και η Vivodi (σε ορισμένες περιοχές).
Αν πάρεις σύνδεση ADSL από την Vivodi, τότε η Vivodi αναλαμβάνει και τη συνδεση internet.
Αν πάρεις σύνδεση ADSL από τον ΟΤΕ, τότε πρέπει να πάρεις συνδρομη internet και από κάποιο Internet Provider (o OTE δεν ειναι internet provider). Οι providers που δίνουν σύνδεση internet για όσους έχουν πάρει ADSL από τον ΟΤΕ, είναι Otenet, Forthnet, HOL, ACN και Sparknet.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι η ερώτηση σου αν το μοντεμ του ΟΤΕ δουλεύει σε άλλον provider δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Ίσως δουλεύει με την Vivodi, αλλά έτσι και αλλιώς η Vivodi σου δίνει δικό της μοντεμ δωρεάν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.