PDA

Επιστροφή στο Forum : Η HP και πάλι αντιμέτωπη με τον περιορισμό των λειτουργιών στους εκτυπωτές all-in-one



Σελίδες : [1] 2

mzaf
18-08-23, 11:59
Η HP βρίσκεται αντιμέτωπη με μια ομαδική αγωγή στις Ηνωμένες Πολιτείες, η οποία επικεντρώνεται στην κατηγορία ότι η HP σκοπίμως εμποδίζει τη λειτουργία των μοντέλων εκτυπωτών all-in-one όταν το μελάνι εξαντλείται.

Οι εκτυπωτές "όλα σε ένα" υποστηρίζουν μια σειρά από εργασίες εκτός από την εκτύπωση. Η λειτουργικότητα περιλαμβάνει την παραγωγή αντιγράφων, τη σάρωση και επίσης την αποστολή φαξ. Δεν απαιτούν όλες αυτές οι λειτουργίες μελάνι εκτυπωτή- η σάρωση, για παράδειγμα, δεν απαιτεί.

Η HP κατηγορείται ότι περιορίζει τις λειτουργίες των εκτυπωτών της που δεν απαιτούν μελάνι εκτυπωτή για να λειτουργήσουν, εάν το μελάνι εκτυπωτή είναι χαμηλό.

Η HP έχει χρησιμοποιήσει διάφορες τακτικές κατά των καταναλωτών στο παρελθόν για να προωθήσει τις πωλήσεις των μελανιών των εκτυπωτών της. Από την προώθηση νέου υλικολογισμικού στους εκτυπωτές που εμποδίζει τη χρήση δοχείων μελάνης τρίτων κατασκευαστών, χρησιμοποιώντας το HP Dynamic Security και άλλα μέσα, μέχρι την έναρξη της συνδρομητικής υπηρεσίας HP+, η οποία, ως χαρακτηριστικό γνώρισμα, εμποδίζει τη χρήση μελάνης τρίτων κατασκευαστών για όλη τη διάρκεια ζωής του εκτυπωτή, ακόμη και όταν οι πελάτες διαγραφούν αργότερα.

Η ομαδική αγωγή κατηγορεί την HP ότι μπλοκάρει ορισμένους εκτυπωτές all-in-one όταν τελειώνει το μελάνι. Οι λειτουργίες που δεν απαιτούν μελάνι καθίστανται επίσης μη διαθέσιμες σε αυτό το στάδιο και η αγωγή υποστηρίζει ότι η HP δεν ενημερώνει τους πελάτες της σχετικά με αυτό πριν από την αγορά.

Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που η HP αντιμετωπίζει αγωγές σχετικά με πρακτικές κατά των καταναλωτών. Πέρυσι, η ομάδα καταναλωτών Euroconsumers κατέληξε σε διακανονισμό με την HP σχετικά με την επιβολή του DRM των μελανοδοχείων της HP το 2016 σε τέσσερις ευρωπαϊκές χώρες. Το APNews αναφέρει ότι η HP αρνήθηκε να σχολιάσει το θέμα.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
Πηγή: GHacks (https://www.ghacks.net/2023/08/18/hp-in-hot-water-again-over-restricting-functionality-on-its-all-in-one-printers/)

deniSun
18-08-23, 18:37
Επίσης... τελειώνει το ένα χρώμα και σου λέει δεν μπορεί να εκτυπώσει καθόλου με τα υπόλοιπα.
Γνωστή τακτική εδώ και χρόνια.

konig
18-08-23, 22:00
Επίσης... τελειώνει το ένα χρώμα και σου λέει δεν μπορεί να εκτυπώσει καθόλου με τα υπόλοιπα.
Γνωστή τακτική εδώ και χρόνια.
απλα κατεβαζω μια παλιοτερη εκδοση

mondeo
18-08-23, 22:33
ΔΕΝ αγοράζουμε εκτυπωτές ΗΡ........

deniSun
18-08-23, 22:35
ΔΕΝ αγοράζουμε εκτυπωτές ΗΡ........

Τα μεγάλα τους μοντέλα (επαγγελματικά) είναι πολύ καλά.
Τα άλλα για τους κοινούς θνητούς... μακριά....
ΥΓ
Δεν συμπαθώ ούτε τα laptop τους.

Getta Robo
18-08-23, 22:57
Μιληστε με νυν η πρωην εργαζομενους στο τεχνικο τμημα της HP, θα σας παραθεσουν παρα πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες.
Και φυσικα δεν αγοραζουμε το παραμικρο απο την εταιρεια.

BlueChris
18-08-23, 23:06
Η HP εδώ και χρόνια θέλει χοντρές κλωτσιές μιλάμε.

jap
18-08-23, 23:19
Όσο υπάρχουν καταναλωτές που καταπίνουν αμάσητα τα μαρκετίστικά τους, θα συνεχίσουν να τα κάνουν. Μιλάω για το απαράδεκτο πρόγραμμα Instant Ink, με τυράκι κάποια δωρεάν μελανάκια, σε βάζουν και συναινείς να κλειδώσουν τον εκτυπωτή σου ακόμα περισσότερο, μπράβο τους αφού έχει τέτοια επιτυχία τέτοιο πρόγραμμα. Ο συνειδητοποιημένος καταναλωτής μπορεί να φέρει στην όποια εταιρεία μεγαλύτερο πλήγμα από μια ομαδική αγωγή.

manosdoc
19-08-23, 09:46
EPSON Ecotank μόνο

Freak
19-08-23, 10:10
Μια πραγματική αηδία έχει καταντήσει πια η ΗΡ .... απλά μακριά :down: :nono:

BlueChris
19-08-23, 10:43
Οι Epson από γενική συμπεριφορά πως πάνε? Από καθαρισμους κεφαλών, banding κλπ?
Ρωτάω γιατί πριν 2 χρόνια άλλαξα τους 2 HP που είχα στη δουλειά σε epson. Οι HP ήταν 13+ χρόνων οπότε είχαν βγάλει πολλά θέματα και λόγο του ΕΣΠΑ που πήραμε τους άλλαξα.
Οι epson είναι ο SC-P9500 with the X-rite calibration και έναν SC-T7200.
O 2ος χρησιμοποιείται καθημερινά για απλές εκτυπώσεις γύρω στα 5-6 μέτρα πλάτους 1.10 και δεν κάνει έχει κάποιο θέμα αλλά ο 1ος όμως που είναι και το μεγαλύτερο τέρας της HP είναι πανυγήρι.
Τον χρησιμοποιώ για Fogra Iso calibrated εκτυπώσεις σε iso fogra certified ρολό με ειδικό software (Proofmaster).
Δεν υπάρχει η αστάθεια που έχει.. τυπώνεις μια ημέρα όλα οκ περνάς το Iso, πας την επόμενη (ίδιες θερμοκρασίες/υγρασίες) καμία τύχη. Τρως μελάνια και ρολό να ξανακαλιμπραρεις και είναι οκ για 2-3 ημέρες και μετά πάλι τέλος.
Δεν το έχω ξαναδεί αυτό στη ζωή μου όντας στις γραφικές από το 1992. Ο παλιός αρχαίος HP έβγαζε iso proof και τον καλιμπραρα μια φορά το χρόνο και αν. Άσε το ότι συνέχεια θέλουν και οι δύο καθαρισμούς κεφαλών γιατί βγάζουν γραμμές και ειδικά ο 1ος με το πανακριβο χαρτί δοκιμίου (260γρ τριπλής επίστρωσης) δεν έχει καμία λογική να το κάνει.
Μου λείπει η HP πάρα πολύ μιλάμε, ήταν σταθερά σκυλιά του πολέμου.

περαστικά
19-08-23, 11:28
Epson δαγκωτό

georgeole
19-08-23, 11:49
Οι Epson από γενική συμπεριφορά πως πάνε? Από καθαρισμους κεφαλών, banding κλπ?
Ρωτάω γιατί πριν 2 χρόνια άλλαξα τους 2 HP που είχα στη δουλειά σε epson. Οι HP ήταν 13+ χρόνων οπότε είχαν βγάλει πολλά θέματα και λόγο του ΕΣΠΑ που πήραμε τους άλλαξα.
Οι epson είναι ο SC-P9500 with the X-rite calibration και έναν SC-T7200.
O 2ος χρησιμοποιείται καθημερινά για απλές εκτυπώσεις γύρω στα 5-6 μέτρα πλάτους 1.10 και δεν κάνει έχει κάποιο θέμα αλλά ο 1ος όμως που είναι και το μεγαλύτερο τέρας της HP είναι πανυγήρι.
Τον χρησιμοποιώ για Fogra Iso calibrated εκτυπώσεις σε iso fogra certified ρολό με ειδικό software (Proofmaster).
Δεν υπάρχει η αστάθεια που έχει.. τυπώνεις μια ημέρα όλα οκ περνάς το Iso, πας την επόμενη (ίδιες θερμοκρασίες/υγρασίες) καμία τύχη. Τρως μελάνια και ρολό να ξανακαλιμπραρεις και είναι οκ για 2-3 ημέρες και μετά πάλι τέλος.
Δεν το έχω ξαναδεί αυτό στη ζωή μου όντας στις γραφικές από το 1992. Ο παλιός αρχαίος HP έβγαζε iso proof και τον καλιμπραρα μια φορά το χρόνο και αν. Άσε το ότι συνέχεια θέλουν και οι δύο καθαρισμούς κεφαλών γιατί βγάζουν γραμμές και ειδικά ο 1ος με το πανακριβο χαρτί δοκιμίου (260γρ τριπλής επίστρωσης) δεν έχει καμία λογική να το κάνει.
Μου λείπει η HP πάρα πολύ μιλάμε, ήταν σταθερά σκυλιά του πολέμου.

Όντως, αυτό ήταν το ατού των παλιών μοντέλων της HP: η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ. Σιγά σιγά όμως έχουμε όλοι μας το ελεύθερο να την ξεχάσουμε. Και όχι μόνο για την HP.

Όσο για την καταγγελία και τα μελάνια, μην περιμένετε θαύματα. ΟΛΕΣ οι εταιρείες έχουν κόστος στα μελάνια στους inkjet 0,20€ - 0,25€ το ένα και τα πουλάνε στις γνωστές αστρονομικές τιμές. Μην περιμένετε λοιπόν το θαύμα να εγκαταλείψουν την κότα με τα χρυσά αυγά. Άλλωστε, έτσι κι αλλιώς θα μας τα πάρουν. Αν δεν αγοράσουμε (πχ οικιακό) inkjet σε χαμηλή τιμή για να μας ληστεύουν στα μελάνια, θα πρέπει να πάρουμε ink tank που είναι οι ίδιοι ακριβώς inkjet με το σύστημα των μελανιών στα μπουκάλια πληρώνοντας αδρά την τεχνολογία των φθηνών μελανιών.

mondeo
19-08-23, 14:40
Τα μεγάλα τους μοντέλα (επαγγελματικά) είναι πολύ καλά.
Τα άλλα για τους κοινούς θνητούς... μακριά....
ΥΓ
Δεν συμπαθώ ούτε τα laptop τους.

Για τα επαγγελματικά Ricoh - Kyocera - Konica Minolta.
Japan Rules!!!!

HomeCinemaLover
19-08-23, 14:48
Υπάρχουν ακόμα άτομα που αγοράζουν προϊόντα της;

Ο πρώτος εκτυπωτής που είχα στην ζωή μου, ήταν ένας Dot Matrix της Epson αρχικά Α/Μ και μετά από μερικά χρόνια έγχρωμος. Μετά πήγα στην τεχνολογία ink jet όπου είχα πάρει HP. Πλέον μετά από ένα θέμα ΚΑΚΙΣΤΗΣ εξυπηρέτησης από την HP, ξαναγύρισα σε Epson δείχνοντας κόκκινη κάρτα στην HP!

(Όποια εταιρία μπει στην Black List μου, πολύ απλά δεν ξαναπαίρνω τίποτα από αυτούς, όπως πχ Sony, Lenovo, Samsung, HP, E-Shop.gr, ACS κ.α. )

BlueChris
19-08-23, 15:22
Για τα επαγγελματικά Ricoh - Kyocera - Konica Minolta.
Japan Rules!!!!

Δεν έχω μωρέ μεγάλη παραγωγή και αυτά θέλουν χιλιόμετρα αλλιως κολλάνε όλα τους τα είναι, κεφαλές, ταινίες μεταφοράς μελανιού, θέσεις καθαρισμού κλπ. Έχω δουλέψει σε μαγαζί με ψηφιακές εκτυπώσεις για 1 χρόνο το 2005 και τα ξέρω αλλά και εγώ έκανα υπερβολή με τον SC-P9500 για 1-2 δοκίμια που μπορεί να βγάλω την βδομάδα. Δεν τυπώνει τίποτα ο εκτυπωτής και αυτό του κοστίζει...

- - - Updated - - -


Υπάρχουν ακόμα άτομα που αγοράζουν προϊόντα της;

Ο πρώτος εκτυπωτής που είχα στην ζωή μου, ήταν ένας Dot Matrix της Epson αρχικά Α/Μ και μετά από μερικά χρόνια έγχρωμος. Μετά πήγα στην τεχνολογία ink jet όπου είχα πάρει HP. Πλέον μετά από ένα θέμα ΚΑΚΙΣΤΗΣ εξυπηρέτησης από την HP, ξαναγύρισα σε Epson δείχνοντας κόκκινη κάρτα στην HP!

(Όποια εταιρία μπει στην Black List μου, πολύ απλά δεν ξαναπαίρνω τίποτα από αυτούς, όπως πχ Sony, Lenovo, Samsung, HP, E-Shop.gr, ACS κ.α. )

Ναι εγώ. Έχω γεμίσει το μαγαζί με μεταχειρισμένους 2055DN δικτυακούς, έχω και 10 τέτοιους στην άκρη καβατζα για ανταλλακτικά και άλλους τόσους Laserget Color CP3525.
Αθάνατα μηχανάκια που με σωστή συντήρηση ζουν αιώνια και παίρνουν όλα κλώνους τόνερ τσάμπα.

Τα παλιά χρόνια ήταν η HP και οι άλλοι, πλέον πήγε και αυτή με το ρεύμα.

keysmith
20-08-23, 00:30
όλοι έχουμε ιστορίες τρόμου και αγανάκτησης από εκτυπωτές (και περισσότερο inkjet εκτυπωτές). Εδώ βλέπουμε άλλη μία.
Τι πιο σύνηθες;
(τον πετάς από το μπαλκόνι? Οχι γιατί η αγορά έχει πάει στραβά και στους περισσότερους εκτυπωτές).

deniSun
20-08-23, 09:25
Η λογική της ΗΡ, όπως και πολλών άλλων, σε φθηνούς inkjet ήταν πάντα
"τελειώνει μελάνι... αλλάζω εκτυπωτή".
Τα original μελάνια ήταν πανάκριβα
και τα εναλλακτικά ή τα ξανα-γεμισμένα άθλιας ποιότητας και προβληματικά.

georgeole
20-08-23, 12:34
και τα εναλλακτικά ή τα ξανα-γεμισμένα άθλιας ποιότητας και προβληματικά.

Όλο το ζουμί είναι αυτή η κουβέντα φίλε, την οποία ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ τηρούν. Άθλιας ποιότητας συμβατά έχουν "τελειώσει" στα μάτια των πελατών μηχανήματα που είναι άριστα, είτε laser είτε inkjet. Ο λόγος φυσικά είναι ότι διαλέγουν με λάθος κριτήρια. "Έλα μωρέ τώρα, πάρε αυτό τον έγχρωμο laser, τα συμβατά του είναι τσάμπα, μόνο 8€ το ένα, θα σωθείς!". Στον Τιτανικό όλο και κάποιος σώθηκε, εδώ αμφιβάλλω. Με την ευκαιρία ας δούμε επιγραμματικά τα κριτήρια του σοβαρού καταναλωτή/χρήστη που ΔΕΝ πρέπει να είναι πρώτα ούτε οι προσφορές ούτε τα σχόλια στο Skroutz. Κατά σειρά προτεραιότητας πρέπει να είναι τα εξής:

α) Ελέγχω πόσες σελίδες μ.ο. το μήνα χρειάζομαι να τυπώνω. Επίσης κοιτάω πόσες από αυτές πρέπει να είναι έγχρωμες. Ανάλογα με τις απαντήσεις στρέφομαι πρώτα σε μονόχρωμο ή έγχρωμο και κατόπιν σε laser, inkjet ή ink tank. Ορίζω φυσικά και το ταβάνι του μπάτζετ.

β) Κοιτάζω τα μηχανήματα ερευνώντας τα χαρακτηριστικά τους: Ταχύτητα, αυτόματη διπλή όψη, ethernet, wifi κλπ κλπ και ποια από αυτά μου είναι απαραίτητα, ποια είναι απλώς χρήσιμα και ποια αδιάφορα. Η έρευνα έδειξε ότι μου κάνουν πχ ο εκτυπωτής Α, ο εκτυπωτής Β, ο εκτυπωτής Γ, ο εκτυπωτής Δ και ο εκτυπωτής Ε.

γ) Αν οι επιλογές μου είναι inkjet ή laser, τότε πρέπει να ελέγξω από αυτούς τους παραπάνω 5 εκτυπωτές, ποιος/ποιοι υποστηρίζουν ποιοτικά συμβατά. Ας πούμε ότι υποστηρίζουν ο εκτυπωτής Α και ο ο εκτυπωτής Γ. Αν κάποιος laser ή inkjet δεν υποστηρίζει ποιοτικά συμβατά, τότε ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ μαζί του. Αν οι επιλογές μου είναι ink tank, αυτό το βήμα παραλείπεται.

δ) Έχω καταλήξει λοιπόν στον εκτυπωτή Α και στον εκτυπωτή Γ. Για αυτούς τους δύο λοιπόν, ΤΩΡΑ ελέγχω για ποιον μπορώ να βρω προσφορές και, φυσικά, μεγαλύτερη εγγύηση (ΠΟΛΥ πιο απαραίτητη είναι σε ink tank, αλλά και στους laser δεν βλάπτει). Όποιος από τους δύο πληροί και τις δύο προϋποθέσεις, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα είναι ο επόμενος εκτυπωτής μου.

deniSun
20-08-23, 18:18
Εγώ έχω πάθει ζημιά με μη γνήσια toner τρεις φορές σε διαφορετικά μοντέλα.
Την μια μου λέρωσε όλο το εσωτερικό.
Την άλλη έβγαζε γκρι ανοιχτό αντί για μαύρο
Την τρίτη μου χάλασε το τύμπανο.

georgeole
20-08-23, 21:00
Εγώ έχω πάθει ζημιά με μη γνήσια toner τρεις φορές σε διαφορετικά μοντέλα.
Την μια μου λέρωσε όλο το εσωτερικό.
Την άλλη έβγαζε γκρι ανοιχτό αντί για μαύρο
Την τρίτη μου χάλασε το τύμπανο.

Κοίτα, παρ' όλο που η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, τουλάχιστον είχες "μούτρα" να πας στην εγγύηση - αν δεν είχε λήξει. Πάντως φίλε μου, μάλλον είσαι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Τα ποιοτικά συμβατά στη συντριπτική τους πλειοψηφία σε βγάζουν ασπροπρόσωπο (το ίδιο και τα ποιοτικά original:rolleyes:).

deniSun
20-08-23, 21:13
Ποιοτικό και συμβατό σε μελάνια/toner για εμένα είναι λέξεις ασύμβατες.

goku
20-08-23, 21:40
Ποιοτικό και συμβατό σε μελάνια/toner για εμένα είναι λέξεις ασύμβατες.

Έχω πολυμηχάνημα laser Sansung, εδώ και 6 χρόνια. Το μόνο γνήσιο τόνερ που χρησιμοποιήθηκε ήταν αυτό που υπήρχε μέσα στην συσκευασία, το οποίο ήταν κατά 30% γεμάτο (έβγαλε γύρω στις 300 σελίδες αντί για 1.000) και το τελείωσα πολύ γρήγορα. Μόλις τελείωσε το έριξα στα συμβατά, δεν αγόρασα ούτε 1 φορά αυθεντικό τόνερ. Τα συμβατά που αγοράζω μια χαρά μου έχουν βγει.

deniSun
20-08-23, 22:03
Έχω πολυμηχάνημα laser Sansung, εδώ και 6 χρόνια. Το μόνο γνήσιο τόνερ που χρησιμοποιήθηκε ήταν αυτό που υπήρχε μέσα στην συσκευασία, το οποίο ήταν κατά 30% γεμάτο (έβγαλε γύρω στις 300 σελίδες αντί για 1.000) και το τελείωσα πολύ γρήγορα. Μόλις τελείωσε το έριξα στα συμβατά, δεν αγόρασα ούτε 1 φορά αυθεντικό τόνερ. Τα συμβατά που αγοράζω μια χαρά μου έχουν βγει.

Την πρώτη ζημιά σε sam εκτυπωτή την έπαθα.

georgeole
20-08-23, 22:58
Ποιοτικό και συμβατό σε μελάνια/toner για εμένα είναι λέξεις ασύμβατες.

Άγαπητέ φίλε, παρόλο που είναι απολύτως σεβαστή η θέση σου, σίγουρα έχει υπερβολή. Δεν θα φέρω σαν επιχείρημα τους εκατομμύρια χρήστες που χρησιμοποιούν απροβλημάτιστα ποιοτικά συμβατά (ειδικά στους μονόχρωμους laser - στους έγχρωμους συνήθως κόβει το γλυκό) ούτε την προσωπική μου εμπειρία στο σπίτι και στη δουλειά όπου χρησιμοποιώ ή/και επιβλέπω τη χρήση σε 4 έγχρωμους laser και 8 μονόχρωμους με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ χρήση συμβατών.
Θα σου αναφέρω το κλασικό παράδειγμα πολύ γνωστής (και μη εξαιρετέας) εταιρείας εκτυπωτών, της οποίας τα original τόνερ αντέγραψε ΑΚΡΙΒΩΣ (παράνομα φυσικά είναι πατενταρισμένα) κινέζικος κολοσσός συμβατών. Η εταιρεία κινήθηκε νομικά, η υπόθεση όμως βάλτωσε γιατί... είπαμε: κολοσσός οι Κινέζοι. Το αποτέλεσμα; Η εταιρεία πρότεινε στους Κινέζους να την αγοράσουν -όπερ και εγένετο- και τα πρώην παράνομα συμβατά κυκλοφορούν με την άδεια του παπά και της αστυνομίας ως original. Ο νοών νοείτω και περαιτέρω πληροφορίες για τους φιλομαθείς συμφορουμίτες διατίθενται στο διαδίκτυο.

deniSun
20-08-23, 23:06
σίγουρα έχει υπερβολή

Δεν μπορεί να θεωρείς ότι υπερβάλω.
Είναι σαν μου λες ότι γράφω παραμύθια.
Εγώ έγραψα τι έχω περάσει.
Τα πιστεύεις ή όχι είναι άλλο θέμα.

Ο πρώτος laser μάρκας sam έγινε μια φορά service από εμένα και την δεύτερη απλά πετάχτηκε γιατί δεν συνέφερε (μοντέλο 300ε).
Ο δεύτερος laser μάρκας lexmark ασπρόμαυρος καταστράφηκε το τύμπανο (μοντέλο 300ε).
Ο τρίτος lasee έγχρωμος lexmark στάλθηκε για service (μοντέλο 500ε).
Σε όλα η αιτία ήταν τα μην original toner.
Δεν ήταν ίδιας μάρκας μηχανήματα.
Δεν ήταν ίδιας μάρκας τα toner.
Δεν ήταν ίδιοι εκτυπωτές.

Εσύ μπορεί να τα χρησιμοποιείς και να σου πάνε όλα καλά.
Σε εμένα δεν πήγαν.
Λες να θέλω να πληρώνω το toner Χ5 ή είμαι έμπορος γνήσιων αναλωσίμων για να τα γράφω αυτά;

Μην γράφεις λοιπόν ότι υπερβάλω.

BlueChris
20-08-23, 23:44
Δεν μπορεί να θεωρείς ότι υπερβάλω.
Είναι σαν μου λες ότι γράφω παραμύθια.
Εγώ έγραψα τι έχω περάσει.
Τα πιστεύεις ή όχι είναι άλλο θέμα.

Ο πρώτος laser μάρκας sam έγινε μια φορά service από εμένα και την δεύτερη απλά πετάχτηκε γιατί δεν συνέφερε (μοντέλο 300ε).
Ο δεύτερος laser μάρκας lexmark ασπρόμαυρος καταστράφηκε το τύμπανο (μοντέλο 300ε).
Ο τρίτος lasee έγχρωμος lexmark στάλθηκε για service (μοντέλο 500ε).
Σε όλα η αιτία ήταν τα μην original toner.
Δεν ήταν ίδιας μάρκας μηχανήματα.
Δεν ήταν ίδιας μάρκας τα toner.
Δεν ήταν ίδιοι εκτυπωτές.

Εσύ μπορεί να τα χρησιμοποιείς και να σου πάνε όλα καλά.
Σε εμένα δεν πήγαν.
Λες να θέλω να πληρώνω το toner Χ5 ή είμαι έμπορος γνήσιων αναλωσίμων για να τα γράφω αυτά;

Μην γράφεις λοιπόν ότι υπερβάλω.

Σε όλους που ανέφερες έχω γραφίστες φίλους και συνεργάτες που έπαιρναν ότι τέτοια μάρκα θες (πλην lexmark που αντεχαν περισσότερο) και τους έβγαζαν ακριβώς τις ζημιές που λες με original toner. Οι HP οι παλιοί άντεχαν, fact και όλοι χρόνια τώρα μετά από δική μου προτροπή γυρνάγαν σε HP και δεν είχαν προβλήματα. Τώρα το τι κάνει τελευταία για να κονομαει και πόσο έχει εκεί την ποιότητα της δεν ξέρω αλλά καταθέτω την εμπειρία μου. Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.

Όσο αφορά γενικά τα συμβατά τόνερ, δεν πάμε στο σκρουτζ και περνούμε το πιο κούκου φτηνό που θα βρούμε αλλά καλά συμβατά τα οποία είναι γύρω στα 2/5 ή 3/5 της τιμής του original. Όχι να κάνει το original 100€ πχ και να πάρουμε των 10€, όποιος το κάνει αυτό καλή τύχη του εύχομαι.

georgeole
21-08-23, 09:02
Δεν μπορεί να θεωρείς ότι υπερβάλω.
Είναι σαν μου λες ότι γράφω παραμύθια.
Εγώ έγραψα τι έχω περάσει.
Τα πιστεύεις ή όχι είναι άλλο θέμα.

Ο πρώτος laser μάρκας sam έγινε μια φορά service από εμένα και την δεύτερη απλά πετάχτηκε γιατί δεν συνέφερε (μοντέλο 300ε).
Ο δεύτερος laser μάρκας lexmark ασπρόμαυρος καταστράφηκε το τύμπανο (μοντέλο 300ε).
Ο τρίτος lasee έγχρωμος lexmark στάλθηκε για service (μοντέλο 500ε).
Σε όλα η αιτία ήταν τα μην original toner.
Δεν ήταν ίδιας μάρκας μηχανήματα.
Δεν ήταν ίδιας μάρκας τα toner.
Δεν ήταν ίδιοι εκτυπωτές.

Εσύ μπορεί να τα χρησιμοποιείς και να σου πάνε όλα καλά.
Σε εμένα δεν πήγαν.
Λες να θέλω να πληρώνω το toner Χ5 ή είμαι έμπορος γνήσιων αναλωσίμων για να τα γράφω αυτά;

Μην γράφεις λοιπόν ότι υπερβάλω.

Καλέ μου φίλε, δεν ισχυρίστηκα πως υπερβάλλεις όταν γράφεις τις εμπειρίες σου σχετικά με τα original αναλώσιμα, προς Θεού. Η θέση μου ήταν σαφέστατη: Ξεχώρισα το κομμάτι που έλεγες: "Ποιοτικό και συμβατό σε μελάνια/toner για εμένα είναι λέξεις ασύμβατες", το παρέθεσα και με βάση αυτό και μόνο αυτό ανέφερα τις αντιρρήσεις μου. Επαναλαμβάνω, ΕΠ' ΟΥΔΕΝΙ δεν αμφισβητώ τα υπόλοιπα λεγόμενά σου. Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

stregas
21-08-23, 09:35
Για οικιακή χρήση και μικρά γραφεία, Epson eco tank.
Τον έχω τρία χρόνια, ποτέ δεν έκανε κιχ και τα μπουκαλάκια του τζάμπα!

deniSun
21-08-23, 09:35
Σε όλους που ανέφερες έχω γραφίστες φίλους και συνεργάτες που έπαιρναν ότι τέτοια μάρκα θες (πλην lexmark που αντεχαν περισσότερο) και τους έβγαζαν ακριβώς τις ζημιές που λες με original toner. Οι HP οι παλιοί άντεχαν, fact και όλοι χρόνια τώρα μετά από δική μου προτροπή γυρνάγαν σε HP και δεν είχαν προβλήματα. Τώρα το τι κάνει τελευταία για να κονομαει και πόσο έχει εκεί την ποιότητα της δεν ξέρω αλλά καταθέτω την εμπειρία μου. Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.

Όσο αφορά γενικά τα συμβατά τόνερ, δεν πάμε στο σκρουτζ και περνούμε το πιο κούκου φτηνό που θα βρούμε αλλά καλά συμβατά τα οποία είναι γύρω στα 2/5 ή 3/5 της τιμής του original. Όχι να κάνει το original 100€ πχ και να πάρουμε των 10€, όποιος το κάνει αυτό καλή τύχη του εύχομαι.

Με λίγα λόγια δηλαδή... συμβατό επώνυμο;
Έχω lexmark mx310.
Ποιο θα μου πρότεινες να δοκιμάσω και ποιο όχι;


"Ποιοτικό και συμβατό σε μελάνια/toner για εμένα είναι λέξεις ασύμβατες", το παρέθεσα και με βάση αυτό και μόνο αυτό ανέφερα τις αντιρρήσεις μου.

Γι αυτό όμως έγραψα "για εμένα".
Είναι καθαρά προσωπική άποψη με βάση την εμπειρία που έχω.
Την έχω πατήσει όπως έγραψα 3-4 φορές με πολύ μεγάλο κόστος.
Το να μου πει κάποιος λοιπόν δοκίμασε ξανά εμπεριέχει για εμένα ρίσκο.
πχ αν έχει κάποιος τον ίδιο εκτυπωτή με εμένα και μου πει... να... εγώ παίρνω αυτά τα συμβατά εδώ και καιρό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα...
θα ήταν για εμένα μια απόδειξη/σιγουριά.

BlueChris
21-08-23, 10:37
Με λίγα λόγια δηλαδή... συμβατό επώνυμο;
Έχω lexmark mx310.
Ποιο θα μου πρότεινες να δοκιμάσω και ποιο όχι;


Να γυρίσω δουλειά να πάρω ένα φίλο να ρωτήσω γιατί δεν το έχω με τους Lexmark.

deniSun
21-08-23, 10:48
Να γυρίσω δουλειά να πάρω ένα φίλο να ρωτήσω γιατί δεν το έχω με τους Lexmark.

:oneup:

georgeole
21-08-23, 11:26
Γι αυτό όμως έγραψα "για εμένα".
Είναι καθαρά προσωπική άποψη με βάση την εμπειρία που έχω.
Την έχω πατήσει όπως έγραψα 3-4 φορές με πολύ μεγάλο κόστος.
Το να μου πει κάποιος λοιπόν δοκίμασε ξανά εμπεριέχει για εμένα ρίσκο.
πχ αν έχει κάποιος τον ίδιο εκτυπωτή με εμένα και μου πει... να... εγώ παίρνω αυτά τα συμβατά εδώ και καιρό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα...
θα ήταν για εμένα μια απόδειξη/σιγουριά.

Σωστά, μόνο που ενέχεται ο κίνδυνος της γενίκευσης. Όσο για τους Lexmark, είναι από τους πλέον δύστροπους και εχθρικούς προς τα συμβατά εκτυπωτές. Ο δικός σου όμως έχει τα εξής πλεονεκτήματα: α) είναι μονόχρωμος laser, άρα είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολο να βρεις συμβατά της ανθρωπιάς και β) ΔΕΝ είναι καινούριος, οπότε έχεις λιγότερους κινδύνους από firmware updates, bot updates και λοιπές (μη) δημοκρατικές δυνάμεις:).

ΥΓ Αν δεν βγάλεις άκρη, στείλε pm να σου προτείνω συμβατά από αξιόπιστο/α μαγαζί/ιά

περαστικά
21-08-23, 12:01
Ποιοτικό και συμβατό σε μελάνια/toner για εμένα είναι λέξεις ασύμβατες.

μιλώντας αποκλειστικά και μόνο για inkjet εκτυπωτές Epson που χρησιμοποιώ τα τελευταία 15 χρόνια βρίσκω συμβατά μελάνια πολύ καλής ποιότητας.

georgeole
21-08-23, 12:53
μιλώντας αποκλειστικά και μόνο για inkjet εκτυπωτές Epson που χρησιμοποιώ τα τελευταία 15 χρόνια βρίσκω συμβατά μελάνια πολύ καλής ποιότητας.

Όντως, έτσι είναι. Ειδικά κάποιοι WorkForce είναι "λίρα εκατό" στο συγκεκριμένο κομμάτι. Το ίδιο ισχύει και για συγκεκριμένους έγχρωμους laser όπως ο Kyocera P5021cdn. ο οποίος πούλησε σαν φρέσκο ψωμάκι. Η τετράδα των ποιοτικών συμβατών κοστίζει 70€ αποδίδοντας 2.600 σελίδες το μαύρο και από 2.300 σελίδες το καθένα από τα άλλα χρώματα. Κόστος το λιγότερο ΥΠΟΦΕΡΤΟ. Επιπλέον μπόνους η ανώτερη ποιοτικά κατασκευή, τα καλύτερα χαρακτηριστικά κλπ κλπ των laser.

ΥΓ Ηθικό δίδαγμα: Όποιος θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του με ποιοτικά συμβατά αναλώσιμα, βρίσκει τρόπο να το πετύχει, έστω κι αν αποτύχει κάποια/ες φορές. Κι εγώ προσωπικά αναγκάστηκα πριν πολλά χρόνια να αντικαταστήσω έναν έγχρωμο laser EPSON των 400€ λόγω κακών (όπως αποδείχτηκε) συμβατών. Έπαθα κι έμαθα.

Antones Michopoulos
21-08-23, 13:11
Καλά αυτό μόνιμο πρόβλημα, θα περίμενες να το φτιάξουν κάποια στιγμή

περαστικά
21-08-23, 16:44
Όντως, έτσι είναι. Ειδικά κάποιοι WorkForce είναι "λίρα εκατό" στο συγκεκριμένο κομμάτι. Το ίδιο ισχύει και για συγκεκριμένους έγχρωμους laser όπως ο Kyocera P5021cdn. ο οποίος πούλησε σαν φρέσκο ψωμάκι. Η τετράδα των ποιοτικών συμβατών κοστίζει 70€ αποδίδοντας 2.600 σελίδες το μαύρο και από 2.300 σελίδες το καθένα από τα άλλα χρώματα. Κόστος το λιγότερο ΥΠΟΦΕΡΤΟ. Επιπλέον μπόνους η ανώτερη ποιοτικά κατασκευή, τα καλύτερα χαρακτηριστικά κλπ κλπ των laser.

ΥΓ Ηθικό δίδαγμα: Όποιος θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του με ποιοτικά συμβατά αναλώσιμα, βρίσκει τρόπο να το πετύχει, έστω κι αν αποτύχει κάποια/ες φορές. Κι εγώ προσωπικά αναγκάστηκα πριν πολλά χρόνια να αντικαταστήσω έναν έγχρωμο laser EPSON των 400€ λόγω κακών (όπως αποδείχτηκε) συμβατών. Έπαθα κι έμαθα.

Workforce wf-2750 χρησιμοποιώ την τελευταία πενταετία για οικιακή χρήση με φθηνά συμβατά

iJohnnyCash
21-08-23, 17:13
Παραδεχόμαι ότι λατρεύω την υπηρεσία HP+. Τις δικές μου αναγκές, του γραφείου δηλαδή, τις καλύπτει πολύ καλά. Με 50 ευρώ το μήνα, νιώθω ότι έχω καλύψει τις ανάγκες για έξοδα εκτύπωσης (εκτός από το χαρτί) και ίσα ίσα δεν χρειάζεται να ψάχνω για μελάνια αφού έρχονται στην πόρτα μου. Εκτυπώνω περίπου 1000-2000 σελίδες το μήνα, δεν έχω συναντήσει κάποιο μηχανικό πρόβλημα. Ίσα ίσα που σκέφτομαι να πάρω ένα ελαφρώς καλύτερο μηχάνημα καθώς έχω το φθηνό OfficeJet Pro 8020, κυρίως να έχω διπλής όψεως scanning.

tsigarid
21-08-23, 17:35
1000-2000 σελίδες το μήνα είναι πάρα πολλές για τον μέσο χρήστη.

georgeole
21-08-23, 17:45
Παραδεχόμαι ότι λατρεύω την υπηρεσία HP+. Τις δικές μου αναγκές, του γραφείου δηλαδή, τις καλύπτει πολύ καλά. Με 50 ευρώ το μήνα, νιώθω ότι έχω καλύψει τις ανάγκες για έξοδα εκτύπωσης (εκτός από το χαρτί) και ίσα ίσα δεν χρειάζεται να ψάχνω για μελάνια αφού έρχονται στην πόρτα μου. Εκτυπώνω περίπου 1000-2000 σελίδες το μήνα, δεν έχω συναντήσει κάποιο μηχανικό πρόβλημα. Ίσα ίσα που σκέφτομαι να πάρω ένα ελαφρώς καλύτερο μηχάνημα καθώς έχω το φθηνό OfficeJet Pro 8020, κυρίως να έχω διπλής όψεως scanning.

Ειδικά αν οι σελίδες σου απαιτούν χρώμα, τότε είσαι κλασικό προφίλ για ink tank. Αντί για 50€ το μήνα για μελάνια, θα έδινες 50 -70€ το χρόνο και θα ήταν και πάλι original. Πώς και έμπλεξες με inkjet και τη ληστρική τους πολιτική;

deniSun
21-08-23, 17:47
μιλώντας αποκλειστικά και μόνο για inkjet εκτυπωτές Epson που χρησιμοποιώ τα τελευταία 15 χρόνια βρίσκω συμβατά μελάνια πολύ καλής ποιότητας.

Σε inkjet δεν είχα ποτέ σοβαρό πρόβλημα.
Το μόνο μειονέκτημα που βλέπω στα συμβατά μελάνια είναι ότι το χρώμα τους είναι ξεθωριασμένο.

Veldrin
21-08-23, 18:00
Παραδεχόμαι ότι λατρεύω την υπηρεσία HP+. Τις δικές μου αναγκές, του γραφείου δηλαδή, τις καλύπτει πολύ καλά. Με 50 ευρώ το μήνα, νιώθω ότι έχω καλύψει τις ανάγκες για έξοδα εκτύπωσης (εκτός από το χαρτί) και ίσα ίσα δεν χρειάζεται να ψάχνω για μελάνια αφού έρχονται στην πόρτα μου. Εκτυπώνω περίπου 1000-2000 σελίδες το μήνα, δεν έχω συναντήσει κάποιο μηχανικό πρόβλημα. Ίσα ίσα που σκέφτομαι να πάρω ένα ελαφρώς καλύτερο μηχάνημα καθώς έχω το φθηνό OfficeJet Pro 8020, κυρίως να έχω διπλής όψεως scanning.

Ήρωας, έχω ακριβώς τον ίδιο στο σπίτι, γιατί ήταν σε τρελή προσφορά πριν 1.5 περίπου χρόνο.

Τώρα είμαι έτοιμος να τον χαρίσω (or worse) καθώς πλήρωσα μια φορά για τα γνήσια μελάνια του και... ως εδώ (τα συμβατά είναι είτε ανύπαρκτα, είτε στο 80% της τιμής των γνήσιων). Μου έκανε εντύπωση πως οι ονομαστικές σελίδες που λένε ότι κρατάνε δεν είναι καθόλου κοντά στην πραγματικότητα. Έτσι υπήρχαν 2 επιλογές, είτε HP+, όπου οκ δεν είναι τρελά ακριβό αλλά είναι άλλο ένα direct debit που τρέχει, είτε να βγάλω τον μονόχρωμο Samsung laser 2022W από την ντουλάπα (όπου το συμβατό μαύρο toner κοστίζει 10 λίρες για 1800 σελίδες) μέχρι να πάω σε άλλη έγχρωμη laser λύση. Επέλεξα το δεύτερο.

Γενικά, εκτυπωτή όπου το μηχάνημα είναι μέρος του business model από τα μελάνια, και όχι το αντίστροφο, δεν ξαναπαίρνω.

GregoirX23
22-08-23, 04:22
Στα ξεκινήματα μου είχα αρχίσει με έναν epson stylus inkjet...
Πέρασαν από τα χέρια μου και μηχανήματα fax κυρίως samsung και Lexmark νομίζω...
Δεν θυμάμαι να είχα κάποιο σοβαρό θέμα...
Τότε βέβαια έπαιρνα κυρίως τα γνήσια μελάνια...
Στον epson θυμάμαι η κεφαλή ήταν μόνιμα επάνω στο μηχάνημα και άλλαζες μόνο το δοχείο του μελανιού...
Πλέον εδώ και αρκετά χρόνια έχω κυρίως hp εκτυπωτές και fax... Κάποιες εποχές έπαιρνα τα γνήσια μελάνια, μετά το γύρισα στα (@δουλειά) του γνωστού καταστήματος με επίσης μη μεγάλα θέματα όσο μπορώ να θυμηθώ.... Και πλέον Σκρουτζ ότι φθηνότερο και άγιος ο Θεός... Δεν μπορώ να πω ότι είχα ποτέ κάποιο μεγάλο θέμα πάντως...
Ένα παμφθηνο μαύρο που είχα πάρει its alive & kicking εδώ και 1,5 χρόνο.... Δεν εκτυπώνω πολλά πράγματα γενικά... Τώρα πήρα και ένα έγχρωμο συμβατό και παρατήρησα ότι τα χρώματα του είχαν διαφορά με άλλο συμβατό... Εκτυπώνει οκ μεν αλλά στο ένα ήταν ζωηρά τα χρώματα ενώ στο άλλο κιτρινίζουν κάπως... Αλλά δεν με πειράζει....
Κάποτε πριν πολλά χρόνια πάντως δεν ήμουν φαν των συμβατών.... Έβλεπα φίλους που αγόραζαν συμβατά και μου ερχόταν κάπως...
Έχω κάνει και πατέντες σε κάποιους εκτυπωτές που έχω... Στα μελάνια δλδ... Πχ το 56 με το 21 η το 57 με το 22 η το 28... Οποίο τύχει να βρω... Δεν το δέχεται πάντα, αλλά μερικές φορές το παίρνει οκ...
Έχω φίλο που ήταν στο support της hp και είχε ακούσει και δει διάφορες φρίκες.....
Δε θα έλεγα γενικά ότι ήταν και πολύ άνετο περιβάλλον από ότι μου έλεγε....
Γινόταν του ανακυκλώσιμου ανταλλακτικό το κάγκελο.... Κάτι τέτοιο θυμάμαι...
Κάποτε που είχα πάρει εκτυπωτή από ράφι με έκπτωση τελευταίο κομμάτι και έλειπαν τα παρελκόμενα, μου τα έστειλαν τζάμπα από το support... Μελάνια, τροφοδοτικό και drivers...
Τώρα θυμήθηκα και μια ιστορία από έναν aio που μου είχε κάψει το ρεύμα.... Τον είχα στην άκρη, μέχρι που βρήκα στην ανακύκλωση έναν ίδιο και έκανα μεταμόσχευση ορισμένα πράγματα και έπαιξε.... Εμένα είχε χαλάσει το τροφοδοτικό και η κεφαλή εκτύπωσης και στο άλλο το paper feeder.... Τότε παλιά τα τροφοδοτικά ήταν μέσα στους εκτυπωτές... Μετά τα έβγαλαν έξω....
Τώρα που λέω και τη λέξη τροφοδοτικά.... Μου καίγονταν αρκετά πριν κάποιο διάστημα....
Πάλι καλά που είχα ρεζέρβα αλλά και ταίριαζαν τα volt, ma και τα βύσματα και τα έριχνα απάνω...

deniSun
22-08-23, 09:41
Κανένας δεν θέλει να πληρώνει πολύ παραπάνω για τόνερ/μελάνια.
Αλλά παίζει πολύ ρόλο και η ποιότητα.
Σε συμβατά όπως είπα μου έβγαζε το μαύρο πάρα πολύ αχνό.
Προσωπικά εμένα δεν με ενοχλούσε αλλά σε άλλους που τα έδωσε δεν τους ικανοποίησε καθόλου το αποτέλεσμα.

The King
22-08-23, 09:56
Μιληστε με νυν η πρωην εργαζομενους στο τεχνικο τμημα της HP, θα σας παραθεσουν παρα πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες.

Επειδή δεν τυχαίνει να μας βρίσκεται εύκαιρος κάποιος νυν ή πρώην εργαζόμενος στο τεχνικό τμήμα της HP όπως σε εσένα, δεν μας λες εσύ αυτές τις πάρα πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες;

manosdoc
22-08-23, 10:01
https://www.youtube.com/watch?v=eOMjeCiMn8g


I worked with HP, and got to see the sheer depths of depravity when it comes to screwing the customer.
1. They have one of the harshest cartridge ID systems, to the point that each cartridge knows the batch it was made from. The reason for this is so the printer can reject single-cartridge replacements, forcing the customer to replace them all.
2. They have multiple layers of detection to ensure the cartridge was never unsealed. The printers immediately break the seal on cartridges as a part of entering them, and it also knows if part of it has been peeled open because a customer attempted to open a secondary entry point. They do this to screw people that misaligned the cartridge or attempted to refill it.
3. They have detectors that err on the side of caution when determining ink levels. They use this to shut down the printer until new cartridges are added, which is to intentionally waste ink and force the customer to replace them all.
4. They have been "enhancing" your black ink with cyan, and there is no option to stop it. They do this to intentionally waste one of the smaller cartridges to force the customer to replace them all.
5. They intentionally slash quality assurance for cartridges. This means the IDs and detectors can randomly fail, which they've programmed to always deny access. This is because some people don't return faulty cartridges, which means they get a double sale.
6. This system creates a lot of ink-filled trash. Not only is the plastic going to last a few centuries, but the ink is highly toxic and has been proven to poison groundwater if allowed to seep. They know this is happening, and are simply trying to keep quiet to not draw attention to it.There's a lot of other ways they're hurting their customers, but I'll keep it to the ink side of things. If an Epson actually lets you refill the cartridges, I recommend shouting it from the mountaintops, because I was led to believe the printer industry had a gentleman's agreement amongst each other to keep ink artificially scarce by any means necessary.


https://www.youtube.com/watch?v=J_XiaMzzZUo

deniSun
22-08-23, 10:17
Και σε lexmark όπου είχε συμβατό τόνερ
μετά από fw upd έπαψε να το αναγνωρίζει.
Μάλιστα το τόνερ ήταν λίγων ημερών αγορασμένο
οπότε ο άνθρωπος το πήρε στο χέρι.

georgeole
22-08-23, 13:08
Και σε lexmark όπου είχε συμβατό τόνερ
μετά από fw upd έπαψε να το αναγνωρίζει.
Μάλιστα το τόνερ ήταν λίγων ημερών αγορασμένο
οπότε ο άνθρωπος το πήρε στο χέρι.

Το έγραψα και παραπάνω, laser ή inkjet που ΔΕΝ παίρνει ποιοτικά συμβατά, είναι παντελώς ασύμφορος. Σημαντικό (αν όχι το σημαντικότερο) μέρος της έρευνας αγοράς είναι αυτό ακριβώς, η επαλήθευση ύπαρξης ποιοτικών συμβατών. Όσο τίμιο και αξιόπιστο κι αν είναι το μηχάνημα, δεν έχει νόημα να πληρώνουμε πολλαπλάσια την αξία του σε αναλώσιμα. Είναι λίγες πια οι εταιρείες που δεν έχουν ιδιαίτερο θέμα με τα συμβατά, όπως πχ η Brother ή η Kyocera. Όσο για τους inkjet στην πλειοψηφία των περιπτώσεων χίλιες φορές να δώσει κάποιος κάτι παραπάνω και να πάρει έναν ink tank (κατά προτίμηση Epson ή Canon) παρά να πληρώνει 2 φορές το βάρος του μελανιού σε χρυσάφι.

ΥΓ Ακόμα χειρότερα είναι τα bot updates, τα οποία ΔΕΝ μπορούμε να απενεργοποιήσουμε.

iJohnnyCash
22-08-23, 13:31
1000-2000 σελίδες το μήνα είναι πάρα πολλές για τον μέσο χρήστη.
Έχει και πρόγραμμα με 1 ευρώ το μήνα για 10-20 σελίδες.

Ειδικά αν οι σελίδες σου απαιτούν χρώμα, τότε είσαι κλασικό προφίλ για ink tank. Αντί για 50€ το μήνα για μελάνια, θα έδινες 50 -70€ το χρόνο και θα ήταν και πάλι original. Πώς και έμπλεξες με inkjet και τη ληστρική τους πολιτική;
Άργησα να μάθω για την τεχνολογία για την τεχνολογία ink tank, ήμουν ήδη μέσα στα Public. Δεν ήθελα να επιστρέψω για να κάνω νέα έρευνα αγοράς. Αναρωτήθηκα τι παίζει με την κεφαλή, αν αυτή θέλει αλλάγμα/καθάρισμα ή άλλο εξάρτημα. Οπότε παρέμενα σταθερός στην αρχική μου σκέψη. Φθηνό μηχάνημα για τις επείγουσες δουλείες και τις άλλες θα στέλνω σε copycenter. Οπότε όσο κρατήσει. Στην αρχική ξεκίνησα με μεσαίο πλάνο, έμεινα ευχαριστήμενος σαν εμπειρία οπότε ολοένα και περισσότερες εκτυπώσεις έκανα ο ίδιος παρά να στέλνω έξω. Τελικά μεγιστοποίησα το πρόγραμμα και νιώθω ότι τελείωσα αυτή την ανάγκη τουλάχιστον για 12-18 μήνες.


Ήρωας, έχω ακριβώς τον ίδιο στο σπίτι, γιατί ήταν σε τρελή προσφορά πριν 1.5 περίπου χρόνο.

Τώρα είμαι έτοιμος να τον χαρίσω (or worse) καθώς πλήρωσα μια φορά για τα γνήσια μελάνια του και... ως εδώ (τα συμβατά είναι είτε ανύπαρκτα, είτε στο 80% της τιμής των γνήσιων). Μου έκανε εντύπωση πως οι ονομαστικές σελίδες που λένε ότι κρατάνε δεν είναι καθόλου κοντά στην πραγματικότητα. Έτσι υπήρχαν 2 επιλογές, είτε HP+, όπου οκ δεν είναι τρελά ακριβό αλλά είναι άλλο ένα direct debit που τρέχει, είτε να βγάλω τον μονόχρωμο Samsung laser 2022W από την ντουλάπα (όπου το συμβατό μαύρο toner κοστίζει 10 λίρες για 1800 σελίδες) μέχρι να πάω σε άλλη έγχρωμη laser λύση. Επέλεξα το δεύτερο.

Γενικά, εκτυπωτή όπου το μηχάνημα είναι μέρος του business model από τα μελάνια, και όχι το αντίστροφο, δεν ξαναπαίρνω.
Δεν λέω ότι είναι η καλύτερη λύση αλλά ότι κάποιους μπορεί να τους βολέψει και από την στιγμή που λίγο-πολύ όλοι δεν βολεύονται πλήρως με την αγορά, ας αφήσουμε την αγορά να πειραματιστεί. Ακόμη και όταν υπάλληλος σε μεγάλα σχήματα, οι εκτυπώσεις ήταν πάντοτε μέσα στο top10 των μηναίων δαπανών.

Υ.γ.: Και αντικειμενικά, η καλύτερη λύση είναι περάσουμε πλήρως σε μια paperless εποχή, το οποίο είναι ακόμη εξωπραγματικό.

deniSun
22-08-23, 18:01
Το έγραψα και παραπάνω, laser ή inkjet που ΔΕΝ παίρνει ποιοτικά συμβατά, είναι παντελώς ασύμφορος.

Ρώτησα και παραπάνω.
Ποια είναι τα ποιοτικά συμβατά.
Ένα παράδειγμα ποιοτικού και μη;

@ ADSLgr.com All rights reserved.