PDA

Επιστροφή στο Forum : Speedport Plus 2 (Arcadyan) no QoS problem



aaaooll
25-08-23, 20:53
Καλησπέρα παιδιά,
στο εξοχικό που έχουμε μόνο Cosmote και μόνο 24αρα, μου δώσανε τελευταία το Speedport Plus 2 (Arcadyan - VRV9518BAAX24-B-2G) το οποίο δεν εχει QoS, δεν εχει καθόλου παραμετροποίηση στο lan και στο wifi ώστε να θέσω ορια κλπ, εχω τεράστιο πρόβλημα, όταν πχ ανεβάζω ή κατεβάζω κατι από το pc, ολες οι αλλες συσκευές δεν μπορούν να κάνουν τίποτα απολυτως ούτε ping, ούτε η ιδια συσκευή! Επισης αν το ενα λαπτοπ ανοίξει youtube πχ, το ping παει στον θεο (3-4 sec)!

Το μόνο που σκέφτηκα είναι να βαλω ένα δικό μου ρουτερ απο πισω για να διαχειρίζεται ολο το τραφικ, αλλα πώς θα κανει κλήση pppoe το άλλο; ειναι εντελώς κουτσουρεμένο το Speedport....

any thoughts?

michaeldimtsas
16-10-23, 10:56
Καλησπέρα παιδιά,
στο εξοχικό που έχουμε μόνο Cosmote και μόνο 24αρα, μου δώσανε τελευταία το Speedport Plus 2 (Arcadyan - VRV9518BAAX24-B-2G) το οποίο δεν εχει QoS, δεν εχει καθόλου παραμετροποίηση στο lan και στο wifi ώστε να θέσω ορια κλπ, εχω τεράστιο πρόβλημα, όταν πχ ανεβάζω ή κατεβάζω κατι από το pc, ολες οι αλλες συσκευές δεν μπορούν να κάνουν τίποτα απολυτως ούτε ping, ούτε η ιδια συσκευή! Επισης αν το ενα λαπτοπ ανοίξει youtube πχ, το ping παει στον θεο (3-4 sec)!

Το μόνο που σκέφτηκα είναι να βαλω ένα δικό μου ρουτερ απο πισω για να διαχειρίζεται ολο το τραφικ, αλλα πώς θα κανει κλήση pppoe το άλλο; ειναι εντελώς κουτσουρεμένο το Speedport....

any thoughts?

Καλημέρα,
Μην ασχοληθείς καθόλου με το Speedport Plus2, όσες φορές προσπαθούσα να το ρυθμίσω μου δημιουργούσε προβλήματα και χρειαζόταν επέμβαση από 13788... Πάρε καλύτερα ένα Fritz!box 7530AX ή 7590ΑΧ (αν δεν θέλεις να μπλέξεις με τις ρυθμίσεις) και βάλε στην άκρη το router της cosmote. Όταν το συνδέσεις ανοίγεις το menu επιλέγεις provider Cosmote και παίζει αυτόματα το internet. Αν η τηλεφωνία δεν λειτουργήσει μέσα στα πρώτα 5 λεπτά παίρνεις στο 13788, τους λες ότι έβαλες fritz και στο ρυθμίσουν αυτοί αμέσως. Μετά ξεχνάς ότι το έχεις:p.

@ ADSLgr.com All rights reserved.