PDA

Επιστροφή στο Forum : Λυση για internet 5g σε σπιτι



baspax1
27-08-23, 19:02
Καλησπέρα ,
Αρχικα δεν εχω πρόσβαση σε adsl/vdsl
οποτε ειχα σκοπο να πήγαινα σε starlink, βλέποντας ομως μια βελτίωση σε οτι αφορα την καλυψη σε 5g στο σπίτι που ενφιαφέρομαι στη Ρόδο, ειδα πως στο σπίτι μεσα σε ενα κεντρικο σημειο του σπιτιου στον 2 οροφο πιανω 5g και μαλιστα με ταχύτητες 607 down kai 69 up με 3/4 γραμμες του κινητού VODAFONE,
Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν υπάρχουν εταιρείες με σωστά πακέτα πρώτα απολα και σχετικά φθηνά για πραγματικό unlimited internet

Και επίσης με τι εξοπλισμό
αυτη τη στιγμή εχω ήδη ενα usg router και μελοντικα θελω να βαλω και ενα Ubiquiti UniFi USW-48-POE

Αποτι καταλαβα θα χρειαστώ σιγουρα μια εξωτερική κεραία για το μεγιστο αποτελεσμα πχ μια τετοια θα ειχε καλυτερη καλυψη απο το κινητο; αυτη θα εχει διαφορα απο το κινητο η θα πεταξω τα λεφτα μου;
https://www.skroutz.gr/s/41031308/ZTE-MC889-ODU-%CE%95%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%B1-5G-%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-6-5dBi-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7-Ethernet.html
Αν για καποιο λογο δεν πιανει εκεινη την ώρα θα παει σε 4g η δεν θα εχω καθολου ;
Επισης η λογικη πως παει μετα ; 5g anntena -> modem 5g παροχου -> usg -> poe switch - wifi Antenas κτλπ?
Θελω τα φώτα σας παιδιά, γενικα ειμαι λιγο κολλημένος με τα ubiquity αλλα το usg ξερω οτι εχει σιγουρα οριο ταχυτητας και ειναι σιγουρα κατω απο 300mbps οποτε δεν ξερω να το παρακάμψω η να να παω σε κατι ποιο δυνατό σε router?

K1m0n
27-08-23, 20:28
σε οτι αφορα την καλυψη σε 5g στο σπίτι που ενφιαφέρομαι στη Ρόδο, ειδα πως στο σπίτι μεσα σε ενα κεντρικο σημειο του σπιτιου στον 2 οροφο πιανω 5g και μαλιστα

Μετράς στο σπίτι σου ποιος provider πάει καλύτερα.
Στην ανάγκη φέρνεις 2 φίλους με nova/cosmote να τους κεράσεις καφέ.
Οπότε, πρώτα αποφασίζεις ποιος θα είναι ο isp.


Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν υπάρχουν εταιρείες με σωστά πακέτα πρώτα απολα και σχετικά φθηνά για πραγματικό unlimited internet

Έχουμε σχετικό θέμα περί gigamax:
https://www.adslgr.com/forum/threads/1195382-COSMOTE-GIGAMAX-UNLIMITED-%CE%AD%CE%BE%CF%84%CF%81%CE%B1-sim

Συζητούνται τα περί gigamax και συναφή, θα συνιστούσα να ρίξεις μια ματιά.

Σημειωτέον, τυπικά οι 4/5G συνδέσεις είναι πίσω απο cg-nat.
Στο gigamax δύναται να γίνει χρήση public ip με όριο 150/50 και (μόνο) ipv4 .


Επισης η λογικη πως παει μετα ; 5g anntena -> modem 5g παροχου -> usg -> poe switch - wifi Antenas κτλπ?

Αν έχεις ικανή λήψη εντός της οικίας, το απλούστερο θα ήταν:
[4/5G modem/router] ---eth---> [poe switch] ---lan--->[whatever]

Αν το modem πρέπει να πάει "έξω" ή "πάνω", τυπικά:

[antenas]---short rf cables--->[4/5G modem/router (έξω ή πάνω)]---poe--->[main router]---eth--->[switch]---lan--->[whatever]

xGreekGamerx
27-08-23, 21:01
Καλησπέρα ,
Αρχικα δεν εχω πρόσβαση σε adsl/vdsl
οποτε ειχα σκοπο να πήγαινα σε starlink, βλέποντας ομως μια βελτίωση σε οτι αφορα την καλυψη σε 5g στο σπίτι που ενφιαφέρομαι στη Ρόδο, ειδα πως στο σπίτι μεσα σε ενα κεντρικο σημειο του σπιτιου στον 2 οροφο πιανω 5g και μαλιστα με ταχύτητες 607 down kai 69 up με 3/4 γραμμες του κινητού VODAFONE,
Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν υπάρχουν εταιρείες με σωστά πακέτα πρώτα απολα και σχετικά φθηνά για πραγματικό unlimited internet

Και επίσης με τι εξοπλισμό
αυτη τη στιγμή εχω ήδη ενα usg router και μελοντικα θελω να βαλω και ενα Ubiquiti UniFi USW-48-POE

Αποτι καταλαβα θα χρειαστώ σιγουρα μια εξωτερική κεραία για το μεγιστο αποτελεσμα πχ μια τετοια θα ειχε καλυτερη καλυψη απο το κινητο; αυτη θα εχει διαφορα απο το κινητο η θα πεταξω τα λεφτα μου;
https://www.skroutz.gr/s/41031308/ZTE-MC889-ODU-%CE%95%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%B1-5G-%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-6-5dBi-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7-Ethernet.html
Αν για καποιο λογο δεν πιανει εκεινη την ώρα θα παει σε 4g η δεν θα εχω καθολου ;
Επισης η λογικη πως παει μετα ; 5g anntena -> modem 5g παροχου -> usg -> poe switch - wifi Antenas κτλπ?
Θελω τα φώτα σας παιδιά, γενικα ειμαι λιγο κολλημένος με τα ubiquity αλλα το usg ξερω οτι εχει σιγουρα οριο ταχυτητας και ειναι σιγουρα κατω απο 300mbps οποτε δεν ξερω να το παρακάμψω η να να παω σε κατι ποιο δυνατό σε router?

Έχε υπόψιν σου πως το zte mc889 εκτός από κεραία είναι και router, δηλαδή δε χρειάζεσαι έξτρα 5g modem. Αν προχωρήσεις σε υλοποίηση με το mc889 θα πάει mc889 --> usg μέσω ethernet. Το mc889 τροφοδοτείται και με poe.

netblues
28-08-23, 07:02
Ελεος με τους ασχετους του skroutz που πουλανε κεραιες με ethernet. Μην τα βλεπουμε και εδω μεσα και μας πεταγονται τα ματια στο πατωμα

baspax1
28-08-23, 09:29
Μετράς στο σπίτι σου ποιος provider πάει καλύτερα.
Στην ανάγκη φέρνεις 2 φίλους με nova/cosmote να τους κεράσεις καφέ.
Οπότε, πρώτα αποφασίζεις ποιος θα είναι ο isp.



Έχουμε σχετικό θέμα περί gigamax:
https://www.adslgr.com/forum/threads/1195382-COSMOTE-GIGAMAX-UNLIMITED-%CE%AD%CE%BE%CF%84%CF%81%CE%B1-sim

Συζητούνται τα περί gigamax και συναφή, θα συνιστούσα να ρίξεις μια ματιά.

Σημειωτέον, τυπικά οι 4/5G συνδέσεις είναι πίσω απο cg-nat.
Στο gigamax δύναται να γίνει χρήση public ip με όριο 150/50 και (μόνο) ipv4 .



Αν έχεις ικανή λήψη εντός της οικίας, το απλούστερο θα ήταν:
[4/5G modem/router] ---eth---> [poe switch] ---lan--->[whatever]

Αν το modem πρέπει να πάει "έξω" ή "πάνω", τυπικά:

[antenas]---short rf cables--->[4/5G modem/router (έξω ή πάνω)]---poe--->[main router]---eth--->[switch]---lan--->[whatever]


Ναι σχετικά με τη επιλογή παροχου κάτι τέτοιο θα γίνει,αν και η Vodafone βλεπω ότι ανέβηκε στο σπίτι μου, τουλάχιστον σε ένα σημείο δεν θα το ρισκάρω θα πάω σε κάτι ποιο δυνατό και θα μπει κεραία έξω.
Είμαι Web developer και χρειάζομαι γρήγορη και σταθερή σύνδεση, αυτό με το
cg-nat δεν το κατάλαβα, θα έχω επιπτώσεις στο custom ddns που έχω πχ; δεν έχω static ip αλλά τι εννοούμε ότι δεν έχω public ip;

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

Αυτό μου ακούγεται καλό, αν γλυτώνω έξτρα συσκευή, αφού εμένα έτσι και αλλιώς με ενδιαφέρει το routing να πηγαίνει από το usg,παρόλα αυτά ο φίλος παραπάνω γράφει κάτι σχετικά με την συσκευή και το Ethernet δεν κατάλαβα δεν είναι καλή επιλογή το 2 in 1; και αν δεν είναι έχει κάποιος λύση να ξέρω ποιες antenna παίζουν να μου δώσουν καλό αποτέλεσμα για 5g εξωτερικές; σε σχετικά φυσιολογικές τιμές;

K1m0n
28-08-23, 11:37
αυτό με το cg-nat δεν το κατάλαβα

https://en.wikipedia.org/wiki/Carrier-grade_NAT


θα έχω επιπτώσεις στο custom ddns που έχω πχ;

Αν η ip σου είναι πίσω απο cg-nat, απλώς δεν παίζει το dyndns.
Δλδ, αναλόγως που τρέχει ο client που κάνει το update ενδέχεται και να παίζει όσον αφορά την ανίχνευση της public ip,
αλλά και πάλι εισερχόμενες συνδέσεις δεν θα έχεις λόγω του upstream nat.

Περιορισμός που ξεπερνιέται είτε με vpn tunnel
(που επίσης δεν θα είναι nated το endpoint = vps ή ακριβός provider),
ή με λύσεις αλα 0-tier και sd-wan γενικότερα.


δεν έχω static ip αλλά τι εννοούμε ότι δεν έχω public ip;

Public ip = routable ip, μοναδική, δημόσια, και ακριβή, και σπανίζει πλέον.

CG-Nat-ed ip = private, non-routable ip, κόστος 0, ο isp έχει άπειρες.

Τυπικά οι συνδέσεις 4/5G είναι πίσω απο cg-nat το ipv4 μέρος,
και θα έχουν κομμένη την εισερχόμενη κίνηση στο ipv6 μέρος.
Οπότε dyndns και δημοσιεύω ένα site που κάνω host localy = γιόκ.


Αυτό μου ακούγεται καλό, αν γλυτώνω έξτρα συσκευή, αφού εμένα έτσι και αλλιώς με ενδιαφέρει το routing να πηγαίνει από το usg,παρόλα αυτά ο φίλος παραπάνω γράφει κάτι σχετικά με την συσκευή και το Ethernet δεν κατάλαβα δεν είναι καλή επιλογή το 2 in 1;

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι εννοείς και σε τι αναφέρονται τα 2/1, επαναδιατύπωσε.

Αν αναφέρεσαι στο zte, ανεξαρτήτως του τι λέει το σκρούτζ, δεν είναι "κεραία".
Η κεραία είναι παθητικό εξάρτημα για λήψη μιας ραδιοσυχνότητας, μέχρι εκεί.

Το συγκεκριμένο (και τα αντίστοιχα του) είναι μια συσκευή/cpe all-in-one,
για εξ. τοποθέτηση, που περιλαμβάνει:
κεραίες (ενσωματωμένες) + 4/5G modem + router + poe τροφοδοτικό,
+ ότι ηλεκτρονικά χρειάζονται για να δουλέψουν όλα αυτά...
Τα εσ. χώρου τυπικά θα έχουν και +AP.
Το συγκεκριμένο επειδή είναι για εξ. τοποθέτηση πιθανά(?) δεν θα κάνει routing
και θα στέλνει την public(?) ip του lte σε ένα proper-router πιο πίσω.

Αλλά *δεν* το ξέρω το συγκεκριμένο, βρες/διάβασε τα specs και το manual.

Πάντως, οπωσδήποτε δεν είναι "κεραία".

Σημείωσις:
Αυτές οι συσκευές από τους μεγάλους (zte/huawei/κλπ) μπορεί να είναι καλές συσκευές,
αλλά προορίζονται κυρίως για μαζική πώληση στους isp για χρήση ώς custommer cpe.
Κάποια βρίσκουν τον δρόμο τους στην ανοιχτή αγορά,
κάποια στο e-bay κλπ,
*αλλά* custommer support = 0 για τον τελικό (non-isp) χρήστη.


και αν δεν είναι έχει κάποιος λύση να ξέρω ποιες antenna παίζουν να μου δώσουν καλό αποτέλεσμα για 5g εξωτερικές;

Δεν ψάχνεις κεραία/antenna (άσε τι λέει το skroutz...),
ψάχνεις εξωτερικό (ή εσωτερικό αν θες τέτοιο) 4/5G modem/router.
Αν μετά χρειαστείς και εξ. κεραίες για να βελτιώσεις την λήψη του παραπάνω άλλο θέμα,
*τότε* θα ψάχνεις όντως για κεραίες...


σε σχετικά φυσιολογικές τιμές;

α) το "φυσιολογικό" είναι σχετικό = δεν σημαίνει τίποτα.
Για κάποιον φυσιολογικό είναι τα 100€, για κάποιον άλλον τα 200€, για έναν τρίτο τα 500€.
Για σένα τι είναι "φυσιολογικό"?

β) γενικά τα 5G modem/routers *δεν* τα λες φτηνά, ειδικά αν είναι για εξ. χρήση.
Κάνε την έρευνα σου.

baspax1
28-08-23, 23:47
https://en.wikipedia.org/wiki/Carrier-grade_NAT

Περιορισμός που ξεπερνιέται είτε με vpn tunnel
(που επίσης δεν θα είναι nated το endpoint = vps ή ακριβός provider),
ή με λύσεις αλα 0-tier και sd-wan γενικότερα.


Εδω αποτι καταλαβα θα ταλαιπωρηθώ γιατι αν δεν βγάλω ακρη ευκολα , ισως και ειναι αποτρεπτικό το 5g /4g τελικα για εμενα.


https://en.wikipedia.org/wiki/Carrier-grade_NAT

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι εννοείς και σε τι αναφέρονται τα 2/1, επαναδιατύπωσε.

Αν αναφέρεσαι στο zte, ανεξαρτήτως του τι λέει το σκρούτζ, δεν είναι "κεραία".
Η κεραία είναι παθητικό εξάρτημα για λήψη μιας ραδιοσυχνότητας, μέχρι εκεί.

Το συγκεκριμένο (και τα αντίστοιχα του) είναι μια συσκευή/cpe all-in-one,
για εξ. τοποθέτηση, που περιλαμβάνει:
κεραίες (ενσωματωμένες) + 4/5G modem + router + poe τροφοδοτικό,
+ ότι ηλεκτρονικά χρειάζονται για να δουλέψουν όλα αυτά...
Τα εσ. χώρου τυπικά θα έχουν και +AP.
Το συγκεκριμένο επειδή είναι για εξ. τοποθέτηση πιθανά(?) δεν θα κάνει routing
και θα στέλνει την public(?) ip του lte σε ένα proper-router πιο πίσω.

Αλλά *δεν* το ξέρω το συγκεκριμένο, βρες/διάβασε τα specs και το manual.

Πάντως, οπωσδήποτε δεν είναι "κεραία".

Σημείωσις:
Αυτές οι συσκευές από τους μεγάλους (zte/huawei/κλπ) μπορεί να είναι καλές συσκευές,
αλλά προορίζονται κυρίως για μαζική πώληση στους isp για χρήση ώς custommer cpe.
Κάποια βρίσκουν τον δρόμο τους στην ανοιχτή αγορά,
κάποια στο e-bay κλπ,
*αλλά* custommer support = 0 για τον τελικό (non-isp) χρήστη.



Δεν ψάχνεις κεραία/antenna (άσε τι λέει το skroutz...),
ψάχνεις εξωτερικό (ή εσωτερικό αν θες τέτοιο) 4/5G modem/router.
Αν μετά χρειαστείς και εξ. κεραίες για να βελτιώσεις την λήψη του παραπάνω άλλο θέμα,
*τότε* θα ψάχνεις όντως για κεραίες...


Ναι αυτο εννούσα νομιζα οτι ειναι κεραια εξωτερικη μαζι με modem εστω αν ειναι κατι παραπλήσιο και μου παρέχει καλύτερο σήμα λογο του οτι είναι έξω δεν θα το προτιμούσα διοτι με αυτα τα χρήματα γλυτώνω το stack antenna->modem-router, ειπαμε routing θα κανω απο το usg


https://en.wikipedia.org/wiki/Carrier-grade_NAT

α) το "φυσιολογικό" είναι σχετικό = δεν σημαίνει τίποτα.
Για κάποιον φυσιολογικό είναι τα 100€, για κάποιον άλλον τα 200€, για έναν τρίτο τα 500€.
Για σένα τι είναι "φυσιολογικό"?

β) γενικά τα 5G modem/routers *δεν* τα λες φτηνά, ειδικά αν είναι για εξ. χρήση.
Κάνε την έρευνα σου.


Εδω ειναι και ολο το νόημα γιατι πρεπει να το ζυγίσω καλα παντα σε σχεση με το starlink πραγμα που θελω και λιγο τα φώτα σας εν συκρίση συνολικου εξοπλισμου και τιμολόγησης / με το τι στην τελικη παιρνω περιπου και απο τα δύο.

σιγουρα για καποιον ειναι φυσιολογικό το 100 ,200,500 αλλα σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο συμφωνα με τα δεδομένα μου ειπα και παντα στατιστικα ενα ποσο 2κ και 3κ , δεν ειμαι ξενοδοχείο ειμαι ενας ιδιότης που θελει κατι vfm,
οποτε παντα εν συκρίση με το starlink που προείπα θεωρώ φυσιολογικό κατι κοντα στον εξοπλισμο του starlink 500-600 μαξ.
Βλεπω ομως οτι το balance ετσι οπως μου τα λετε με το public ip αλλαζει πολυ, και εδω ειναι που θελω την βοηθεια σας σχετικα με συμβουλη για την καλυτερη δυνατη λυση απο αποψη ταχυτητας/τιμης φυσικα.

Τα νεα δεδομενα εχουν ως εξης, οντως εφερα φιλαρακι και καναμε μετρήσεις, μεσα στο σπιτι στην σοφίτα λοιπον κοντα στο παραθυρο αλλα και σε αλλο σημείο ακριβώς στο κεντρο με ανοικτα παραθυρα με κινητο πιαναμε με
cosmote 4/4 γραμμες 5g ταχυτητες 400down 40up περιπου και 4g 4/4 γραμμες 158 down 18 up 24ping

Wind 4/4 γραμμες 5g 350-390down 35-40 up και 4g 95 down 4/4 γραμμες 10 up
vodafone 3-4/5 γραμμές 400 down 40 up και 4g 12 down 4/4 γραμμες 10 up εχθες επιασε 5g 600 φευγα...

Το τελικο ερωτημά μου λοιπον ειναι το εξής,
1)να διακυνδινέψω να βαλω καποια συσκευή Modem 5g/4g που εχει και 10dbi κεραία (οπως γραφει) μαζι μεσα στην σοφίτα για να γλυτωσω με τα έξω ;δεν με ενδιαφερει να εχει wifi η να κανει routing μιας και θελω να μπει στο usg μου, τωρα δεν βλεπω και πολλες επιλογές καθε προταση καλοδεχούμενη, το μονο σχετικο που βρηκα σε τιμη κοντα σε αυτα που γραφω ειναι κατι τετοιο για μεσα:
https://www.skroutz.gr/s/41669191/ZTE-MC888-Asyrmato-5G-Router-Wi-Fi-6-me-2-THyres-Ethernet.html
Αυτο οντως ειναι ποιο δυνατο σε σήμα απο ενα κινητό; η αν το βαλω διπλα εκει που υπολογίζω δεν θα πιανει τπτ.

2)Αυτο ειναι το ποιο σημαντικο που μπορει να τα ανερέσει όλα, αν απο τους 3 παρόχους ενω θεωριτικα μπορουν να μου δωσουν 5g unlimited με σιγουρα παγιο κοντα στα 50ε αν θελω και public ips (οσοι υποστηρίζουν) αξιζει οντως ολοι αυτη η υποτιμηση απο τα 400 mbps να παω στα 150 max? μηπως αν προσθέσω και τον εξοπλισμό θα φτασω στο σημείο να συμφέρει πολυ περισσότερο ο ΕΛΟΜΑΣ;
Εκτος αν η λύση 0-tier και sd-wan που λεει ο φίλος δεν ειναι και τοσο δύσκολο η τοσο κοστοβώρο για να υλοποιηθούν δλδ να μην ξεπαιρνούν τα 60ε συνολικα.

K1m0n
29-08-23, 00:34
Ναι αυτο εννούσα νομιζα οτι ειναι κεραια εξωτερικη μαζι με modem

Είναι, γράφε όμως αυτό που εννοείς για να συνεννοούμαστε.
Και τυπικά, εφόσον θα είναι έξω θα έχει καλύτερη λήψη (vs μέσα).
Αν χρειάζεσαι όντως καλύτερη λήψη vs ενός αντίστοιχου εσωτερικού modem/router,
εξαρτάται από το πόσο καλό σήμα έχεις μέσα.
Εσύ θα το κρίνεις.


routing θα κανω απο το usg

Αν θες να κάνεις routing στο usg, θα ήθελες να αποφύγεις το double-nat,
οπότε θα ήθελες το x 4/5G modem/router θα αγοράσεις
να μπορεί να κάνει passthrough την ip του lte interface στο usg.
Γίνεται μέν, δεν το υποστηρίζουν όλα τα 4/5G modem/router δε.
Κάνεις την έρευνα σου αναλόγως.


πρεπει να το ζυγίσω καλα παντα σε σχεση με το starlink

Έχε υπόψιν ότι και το starlink (απ' όσο ξέρω) επίσης έχει τους οικιακούς συνδρομητές πίσω απο cg-nat.
Οπότε το ίδιο ζήτημα θα αντιμετωπίσεις αν χρειάζεσαι ddns και εισερχόμενη κίνηση,
+ το αυξημένο lattency/jitter του starlink.

Το starlink δίνει public ip μόνο στα bussines/maritime προγράμματα,
και αυτά μάλλον είναι εκτός του budget σου.


Το τελικο ερωτημά μου λοιπον ειναι το εξής,
1)
να διακυνδινέψω να βαλω καποια συσκευή Modem 5g/4g που εχει και 10dbi κεραία (οπως γραφει) μαζι μεσα στην σοφίτα για να γλυτωσω με τα έξω ;... κλπ

Δεν μπορώ να σου προτείνω εξοπλισμό ούτε να σου προτείνω τι θα διακινδυνεύσεις.
Ο ίδιος θα τα ζυγίσεις και θα αποφασίσεις, εγώ hints δίνω προς προβληματισμόν και περεταίρω έρευνα.
*Προσωπικά* αν ψώνιζα είτε θα κοίταγα σε teltonika/mikrotik είτε θα έστηνα ένα diy wrt.
Η ιδέα ενός telco cpe με 0 support δεν με ενθουσιάζει.


2)Αυτο ειναι το ποιο σημαντικο που μπορει να τα ανερέσει όλα, αν απο τους 3 παρόχους ενω θεωριτικα μπορουν να μου δωσουν 5g unlimited με σιγουρα παγιο κοντα στα 50ε αν θελω και public ips (οσοι υποστηρίζουν) αξιζει οντως ολοι αυτη η υποτιμηση απο τα 400 mbps να παω στα 150 max?

Ξαναλέω, η cosmote στο gigamax, στις extra sims, δίνει public ip, με όριο 150/50.
Ανάλογα θα δίνουν (ή δεν θα δίνουν...) και οι wind/vodafon, με ή χωρίς κόφτη, δεν το ξέρω,
κάνε την έρευνα σου.
Αν αξίζει η απώλεια στην ταχύτητα vs της public ip, μόνο εσύ το ξέρεις.


μηπως αν προσθέσω και τον εξοπλισμό θα φτασω στο σημείο να συμφέρει πολυ περισσότερο ο ΕΛΟΜΑΣ;

Δεν σε καταλαβαίνω^


Εκτος αν η λύση 0-tier και sd-wan που λεει ο φίλος δεν ειναι και τοσο δύσκολο η τοσο κοστοβώρο για να υλοποιηθούν δλδ να μην ξεπαιρνούν τα 60ε συνολικα.

Τα mikrotik έχουν πακέτο 0-tier.
Τα teltonika νομίζω επίσης το υποστηρίζουν.
Θα ήθελες να τρέχει στο router, οπότε κάτι απο τα παραπάνω,
ή wrt ίσως?
Θεωρητικά πρέπει να εγκαθίσταται και στο usg (πόσο καλά παίζει, δεν έχω ιδέα...),
οπότε αν κάνεις passthrough την lte wan στο usg θα μπορούσες να τρέξεις τον client εκεί.

Καταρχήν όμως κάνεις μια έρευνα να δεις περί sd-wan και 0-tier,
και ότι άλλο αντίστοιχο προτιμάς.

edit:
Να σημειώσω/διευκρινίσω περί zero-tier:
Μπορεί να είναι πολύ χρήσιμο για τον x χρήστη που είναι πίσω απο cg-nat
(καθότι τυπικά θα παίξει ok με ένα nat layer)
με την έννοια ότι θα είναι όλοι οι clients εντός ενός virtual lan,
οπότε μπορεί να συνδεθεί απομακρυσμένα με το lan που είναι πίσω απο cg-nat,
αλλά θα πρέπει να τρέχει στον σχετικό client.
Οπότε, μπορεί να είναι ok για προσωπική χρήση και για να δούμε τον server μας,
αλλά δεν θα είναι ok αν θέλουμε να κάνουμε χρήση ddns και να δημοσιεύσουμε έναν http/ftp server.

baspax1
29-08-23, 22:21
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πρώτα απόλα,



Είναι, γράφε όμως αυτό που εννοείς για να συνεννοούμαστε.
Και τυπικά, εφόσον θα είναι έξω θα έχει καλύτερη λήψη (vs μέσα).
Αν χρειάζεσαι όντως καλύτερη λήψη vs ενός αντίστοιχου εσωτερικού modem/router,
εξαρτάται από το πόσο καλό σήμα έχεις μέσα.
Εσύ θα το κρίνεις.

Νομίζω ειναι ξεκάθαρο το τi θέλω αλλα και οπως και τα δεδομένα μετρήσεων που έδωσα , οσο για την συσκευή "antenna" την λεει το skroutz σε πρωτη φάση αλλωστε το είπα οτι νομιζα οτι ήταν κεραια εξωτερικη μαζι με modem.





Αν θες να κάνεις routing στο usg, θα ήθελες να αποφύγεις το double-nat,
οπότε θα ήθελες το x 4/5G modem/router θα αγοράσεις
να μπορεί να κάνει passthrough την ip του lte interface στο usg.
Γίνεται μέν, δεν το υποστηρίζουν όλα τα 4/5G modem/router δε.
Κάνεις την έρευνα σου αναλόγως.

Πανω σε αυτό θα κάνω λιγο ποιο αναλύτικες μετρήσεις παλι με το φιλαράκι με πρόγραμμα ειδικό για να καταλήξω απο την στιγμη που η σειρα ειναι cosmote>wind>voda θα δω αναλογα τι καλυψη θα εχω στο σημείο του εσωτερικού χωρού, μετα απο αυτο θα δώ τι πακέτο μου προσφέρουν σχετικα με το limitation η μη απο το public ip
και αναλογα θα βρω 2 λύσεις για εξω η μεσα στον χώρο αναλογα και τι παροχος θα είναι , γιατι η σειρά που τα εβαλα ειναι ανα σημα




Έχε υπόψιν ότι και το starlink (απ' όσο ξέρω) επίσης έχει τους οικιακούς συνδρομητές πίσω απο cg-nat.
Οπότε το ίδιο ζήτημα θα αντιμετωπίσεις αν χρειάζεσαι ddns και εισερχόμενη κίνηση,
+ το αυξημένο lattency/jitter του starlink.

Το starlink δίνει public ip μόνο στα bussines/maritime προγράμματα,
και αυτά μάλλον είναι εκτός του budget σου.

Το διαστάυρωσα και εγώ οποτε ακυρο η καθε ελπιδα εληξε






Δεν σε καταλαβαίνω^

χαχα μαλλον δεν ασχολήσε με funny memes στο facebook ε ? ΕΛΟΜΑΣ->elon musk->starlink



Τα mikrotik έχουν πακέτο 0-tier.
Τα teltonika νομίζω επίσης το υποστηρίζουν.
Θα ήθελες να τρέχει στο router, οπότε κάτι απο τα παραπάνω,
ή wrt ίσως?
Θεωρητικά πρέπει να εγκαθίσταται και στο usg (πόσο καλά παίζει, δεν έχω ιδέα...),
οπότε αν κάνεις passthrough την lte wan στο usg θα μπορούσες να τρέξεις τον client εκεί.

Καταρχήν όμως κάνεις μια έρευνα να δεις περί sd-wan και 0-tier,
και ότι άλλο αντίστοιχο προτιμάς.

edit:
Να σημειώσω/διευκρινίσω περί zero-tier:
Μπορεί να είναι πολύ χρήσιμο για τον x χρήστη που είναι πίσω απο cg-nat
(καθότι τυπικά θα παίξει ok με ένα nat layer)
με την έννοια ότι θα είναι όλοι οι clients εντός ενός virtual lan,
οπότε μπορεί να συνδεθεί απομακρυσμένα με το lan που είναι πίσω απο cg-nat,
αλλά θα πρέπει να τρέχει στον σχετικό client.
Οπότε, μπορεί να είναι ok για προσωπική χρήση και για να δούμε τον server μας,
αλλά δεν θα είναι ok αν θέλουμε να κάνουμε χρήση ddns και να δημοσιεύσουμε έναν http/ftp server.


Εδω θα κανω ερευνα να δω τι μπορω να κανω θα ρωτησω και την ubiquiti τι δινατότητες εχει το usg και πως μπορει να υλοποιήσει κατι απο αυτά, αν ομως δεν μπορω να έχω και παλι προνόμια οπως remotely nas,cams, prot forwards,home assistant , mail servers(δουλεια μου) , remote sql servers(δουλεια μου) ακομη και με το zero tier αν καταλαβα καλα τοτε δεν εχει νοημα.

xGreekGamerx
29-08-23, 22:37
Η nova δε δίνει extra sim στα συμβόλαια και η vodafone δε δίνει public ip οπότε cosmote θα σου πρότεινα να πας.

baspax1
29-08-23, 23:51
Τι εννοείς οτι δεν δίνει εξτρα σιμ η νοβα; 1 με ενδιαφέρει να έχω και κυρίως χωρίς speed limitation με public ip, αν γινεται κατι τέτοιο τοτε σίγουρα θα πηγαινα σε wind να ρωτούσα και μετα cosmote

xGreekGamerx
30-08-23, 01:35
Γενικά όσοι βάζουν 5G internet στο σπίτι κάνουν τον βασικό αριθμό τους στο κινητό unlimited και παίρνουν έξτρα κάρτα sim μόνο με unlimited data για το router με 3 ευρώ πάγιο το μήνα. Αυτο γίνεται στη cosmote και στη vodafone. Μπορείς και τη nova να τη χρησιμοποιήσεις σε router αλλά πρέπει να έχεις ξεχωριστό συμβόλαιο κινητής για το router, αν δε σε ενοχλεί το κόστος.

Η nova δίνει public ip, νομίζω και χωρίς κόφτη, αλλά δεν ξέρω αν δίνει και στα οικιακά πακέτα ή μόνο στα επαγγελματικά. Καλύτερα πάρε τηλέφωνο και ρώτα τους.

baspax1
30-08-23, 15:49
Για nova μολις πήγα σε μαγαζι, με 27,9 ε παιρνω οικιακό unlimited χωρίς κανενα περιορισμό επίσης +11 ε μου βαζουν και nova καναλια αρα μπορω να παω 39ε, Το καλύτερο ειναι οτι ειναι απο μονο του public ip χωρις περιορισμους απο οσο μιλησα με τεχνικο στα κεντρικά στην αθήνα,
Αλλα τους φοβαμαι λιγο σε οτι αφορα αν ισχυει 100% μηπως επεσα σε τεχνικο που ελεγε οτι νανε.. θελω να μιλησω και στο chat να το εχω γραπτο πρωτου προχωρήσω.

xGreekGamerx
30-08-23, 17:31
Δεν το έχω ξανά ακούσει αυτό το πρόγραμμα. Έχεις μήπως περισσότερες πληροφορίες; Αν δίνουν σταθερό, αν δίνουν router και αν έχει κόφτη;

baspax1
30-08-23, 23:24
Δεν το έχω ξανά ακούσει αυτό το πρόγραμμα. Έχεις μήπως περισσότερες πληροφορίες; Αν δίνουν σταθερό, αν δίνουν router και αν έχει κόφτη;

Το προγραμμα το εχω μπροστά μου , λεγεται unlimited all (σε χαρτι) εχει 27 αν εισαι συνδρομητης με μια υπηρεσια στην nova και 33 αν δεν είσαι, αλλα αν παρεις υπηρεσία πχ τηλεώραση στο κανουν με 27 5g + 11 nova tv οποτε κομπλε.

Εστειλα και μυνημα στην cosmote μηπως υπαρχει πιθανότητα για παρακαμψη ορίου, αλλιως παω να ξανα μετρήσω την wind εκει στο χωρο που ενδιαφέρομαι να δώ τι πιανω να κλείσω σε αυτην

xGreekGamerx
31-08-23, 01:37
Τηλεόραση λογικά θα σου δώσουν μέσω δορυφόρου εφόσον δεν υπάρχει διαθεσιμότητα vdsl στο σπίτι σου. Εκτός αν του πιέσεις και σου δώσουν το iptv box.

Στην κινητή δεν είναι από μόνο του με public ip. Πρέπει να το ζητήσεις. Αν το έχεις επιβεβαιώσει πως μπαίνει public ip σε οικιακό πρόγραμμα τότε προχώρα με το συμβόλαιο.

dinos_gb
31-08-23, 16:40
Και εγω που ρωτησα για Wind-public IP πριν κανενα διμηνο μου ειπαν δεν δινουν public IP, οποτε προσεχε! ποιος λεει τωρα αληθεια.....

baspax1
31-08-23, 21:53
Η nova δε δίνει extra sim στα συμβόλαια και η vodafone δε δίνει public ip οπότε cosmote θα σου πρότεινα να πας.

Ρε παιδιά τι γίνεται με αυτούς τους υπαλήλλους , η αλλαζουν τοσο πολυ τα δεδομένα η δεν ξερουν τι πουλάνε, είπα να δοκιμάσω μιας και ημουν κοντα σε ενα καταστημα vodafone και μου είπαν οτι δίνουν unlimited 5G sim δεδομένα με 25 ε και είναι λεει σίγουρα public ip , και αν θέλω με + 7 γίνεται και static ip επίσης ειναι χωρίς ορθη χρήση και τετοια Limits, πως διαολο θα το διασταυρώσω τωρα εγω αυτο; στο site τους βλεπω κατι 50ρικα+ αν ειναι ετσι μου έρχετε ακομη ποιο φθηνά.



Και εγω που ρωτησα για Wind-public IP πριν κανενα διμηνο μου ειπαν δεν δινουν public IP, οποτε προσεχε! ποιος λεει τωρα αληθεια.....
Δεν ξερω ρε γμτ τι να πώ εχω μπερδευτεί - φοβηθεί γιατι ειμαι κοντα στο να προχωρήσω με nova , οντως εδω διαβασα συμβόλαιο και δεν λεει κατι για ορθή χρήση , επίσης σε τεχνικό που μιλησα σε chat μου είπε οτι to public ip δεν εχει καποιο όριο στην ταχύτητα.



Τηλεόραση λογικά θα σου δώσουν μέσω δορυφόρου εφόσον δεν υπάρχει διαθεσιμότητα vdsl στο σπίτι σου. Εκτός αν του πιέσεις και σου δώσουν το iptv box.

Στην κινητή δεν είναι από μόνο του με public ip. Πρέπει να το ζητήσεις. Αν το έχεις επιβεβαιώσει πως μπαίνει public ip σε οικιακό πρόγραμμα τότε προχώρα με το συμβόλαιο.

Σημερα ξανα πήγα συνολικο ποσο 38 δλδ 27 ιντερνετ (ολα unlimited εχει και ομιλία) + 11 nova εκτος αθλητικα , ναι δορυφορική με δωρεαν εξοπλισμο και εγκατάσταση, + eon app για εως 2 συσκευλες ταυτόχρονα ,
αυτο το πακέτο ειναι οικιακό, δεν μπορώ να προσθέσω εξτρα σιμ αν θελω εξτρα σιμ παμε σε επαγγελματικό +5 ε μια σιμ 50 γιγα μονο δεδομένα, αλλα η tv δεν συνδιαζετε γιατι παει μετα 150 ε μονο η tv!!!

Ειμαι πολυ μπερδεμένος παντως με τους παροχους, το σιγουρο ειναι οτι θα παρω το Zyxel NR7102 να εχω καλη καλυψη εξωτερική και με τους 3 παρόχους,
Σήμερα εγινε ξανα μετρηση σε καλο σημείο με το κινητο και επιασα με nova 5g φουλ σημα 640down 40 up 27 ping μετα ξανα επιασα 550 down 85 up 24Ping οποτε και wind καλα ειμαι απο σημα

GregoirX23
14-09-23, 13:58
Τελικά μόνο η Cosmote δίνει public ip σε συμβόλαιο;

baspax1
18-09-23, 22:22
Τελικά μόνο η Cosmote δίνει public ip σε συμβόλαιο;

Αντίθετος.. επειτα απο ψάξιμο επειδη με ενδιέφερε το θέμα κατέληξα οτι είναι η μοναδική που το δίνει με περισσότερη ταλαιπωρία (αιτηση) ΚΑΙ με Limitations 150down/50up .
vodafone,Wind το δίνουν χωρίς καν να το ζητήσεις....
Επισης επειδη ήδη με ειχε ξενερώσει η cosmote πανω σε αυτό μεχρι να πάρω μια απαντηση απο τεχνικό, δεν ξερω αν ισχύει αλλα θελω να πιστευω πως οχι, γιατι μου είπαν οτι αυτο γίνεται μονο σε bussiness πακετα και παιρνεις μια υπηρεσια που δεν θυμαμαι πως μου την ειπανε κατι με vpn νομιζω...
εγω το μονο που ξέρω πλεον με 23 ευρουλακια πηρα συνδεση 5g unlimited ολα ανοιχτα vodafone... τα υπολοιπα ειναι περιτα.

GregoirX23
18-09-23, 22:27
Αντίθετος.. επειτα απο ψάξιμο επειδη με ενδιέφερε το θέμα κατέληξα οτι είναι η μοναδική που το δίνει με περισσότερη ταλαιπωρία (αιτηση) ΚΑΙ με Limitations 150down/50up .
vodafone,Wind το δίνουν χωρίς καν να το ζητήσεις....

Το limit που έχει η κοτε δεν με πειράζει.... Δεν θα έχω το apn αυτό σε όλες τις έξτρα σιμ...
Οι άλλοι δίνουν public ip; Σε τι πρόγραμμα;
Αλλά οι άλλοι όμως δεν έχουν κάλυψη και ταχύτητα....

baspax1
18-09-23, 22:33
Το limit που έχει η κοτε δεν με πειράζει.... Δεν θα έχω το apn αυτό σε όλες τις έξτρα σιμ...
Οι άλλοι δίνουν public ip; Σε τι πρόγραμμα;
Αλλά οι άλλοι όμως δεν έχουν κάλυψη και ταχύτητα....

Και στους 2 που πήγα ειναι απο μόνα τους public ip χωρις Limit στα πακέτα unlimited 27ε wind, 23 απο 27 (για εμενα) στην vodafone.
Αυτο με την ταχύτητα ειναι πολυ σχετικό δες μηπως εισαι τυχερός και πιανεις καποιον απο αυτούς τους 2 παρόχους γιατι οταν εσυ θα μπορουσες να πιάσεις 500-600 mpbs και πας στον πατο στα 150, εγω αυτη τη στιγμη κλειδώνω στα 600+ με ακριβώς τα ιδια πραγματα χαμηλότερη τιμή και κυρίως σίγουρα καλυτερο Upload απο εσενα, η cosmote δεν φημιζετε για το upload της...

Την ιδια αποψη ειχα και εγω, συγκεκριμένα ηθελα να φύγω απο την voda χαλια σήμα, χαλια 4g κτλπ , οταν ομως είδα οτι κλειδώνω στις ιδιες ταχύτητες με cosmote εχει public ip που αυτο και αν με ενφιαφέρει.. και δεν εχει limit(κοροιδία για εμενα να σου δινει 500+ mbps και να σε κατεβάζει στα 150..), και upload (που με ενδιαφέρει πολυ) κοντα στα 90mpbs και ολα αυτα με ποιο λιγα λεφτα... ε... ουτε καν

netblues
18-09-23, 22:35
Κραταμε την ανασα μας μεχρι να αποφασισεις, να ξερεις....

GregoirX23
18-09-23, 22:40
Στη κοτε και στα 2 σπίτια μου, το σήμα θερίζει... Με τους άλλους δεν είναι τόσο καλά...
Βρήκα προσφορά το unlimited στα 25,90 και το σκέφτομαι όταν με το καλό κόψω την dsl που έχω στο εξοχικό...

baspax1
18-09-23, 22:47
Στη κοτε και στα 2 σπίτια μου, το σήμα θερίζει... Με τους άλλους δεν είναι τόσο καλά...
Βρήκα προσφορά το unlimited στα 25,90 και το σκέφτομαι όταν με το καλό κόψω την dsl που έχω στο εξοχικό...

Το κυριότερο ειναι το τί θέλεις , αν για σένα δεν ειναι πρόβλημα το limit τοτε μπορείς να πας εκει για σταθερότητα , αλλα εξακρίβωσε το αν σε αυτο το πακέτο γίνεται, γιατι αν ειναι στο bussiness μιλαμε για αλλες τιμες....
επίσης θα σου πρότεινα να φερεις 1-2 φιλαρακια που εχουν 5g κινητο με voda και wind να κανετε μερικες μετρήσεις να δείς, γιατι εστω και λιγο ποιο κάτω να πιανεις μπορεί να επυλιθει με εξωτερικό cpe οπως εκανα εγω... και εκεί θα πιανεις το μεγιστο δυνατό ειδικα αν παιξεις λιγο με τις ρυθμισεις και με τα δεξια αριστερα να πιασεις την αντιστοιχη κεραία.

Οπως και να εχει αν πας με ote επυφιλάσομε αν στο δίνει σε αυτο το πακέτο, να σου πω την αλήθεια εγω πηγα στο μαγαζι και δεν ηξεραν τι έλεγαν και μετα απο μιαμιση εβδομάδα!! με πηρε τεχνικος να μου πει ,, εχμμ ναι εχουμε public ip και εχει Limitation οπως είπατε, αλλα μομιζω νομιζω ειναι στο εταιρικό πακέτο και οχι στο οικιακό..

GregoirX23
19-09-23, 00:07
Από ότι λένε τα παιδιά εδώ στο φόρουμ στο gigamax δίνουν public ip...
Μετά προτιμώ τη σταθερότητα....
Μέσα στο σπίτι με κοτε βλέπω τριψήφια νούμερα...
Και όπως είπα, δεν θα έχω σε όλες τις έξτρα σιμ το apn με το limit...
Όχι ότι και τα 150 είναι λίγα..
Γενικά θα βολευτω κάπως..

baspax1
19-09-23, 00:19
Από ότι λένε τα παιδιά εδώ στο φόρουμ στο gigamax δίνουν public ip...
Μετά προτιμώ τη σταθερότητα....
Μέσα στο σπίτι με κοτε βλέπω τριψήφια νούμερα...
Και όπως είπα, δεν θα έχω σε όλες τις έξτρα σιμ το apn με το limit...
Όχι ότι και τα 150 είναι λίγα..
Γενικά θα βολευτω κάπως..

καλα ναι αν οντως πιανεις πολυ χαμηλότερες ταχύτητες με τους αλλους δεν το συζητώ...
εγω ειμαι τυχερός που εχω και τις αλλες επιλογές γιατι με τα Limitations που είχε ηταν η τελευταία μου επιλογή , και ήδη οι παραλληλες λύσεις να να αποφύγω τα limits δευτερη sim(+χρεωση) ,συνδεση με vpn σπιτιου εναλλαγή apn και τρεχα γύρευε με είχαν κουράσει οποτε ξέροντας οτι με καλύπτουν και οι υπολοιποι απλα ουτε καν που ασχοληθηκα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.