PDA

Επιστροφή στο Forum : Όσοι έχουν AVM Fritz! DSL PCI...



Tsunami
04-01-05, 16:31
...να σηκώσουν το χέρι τους!

Είναι η καρτούλα που λιγουρεύομαι και θέλω να ακούσω user opinions (παρεπτιπτόντως το review του adslgr το βρήκα super).

Αν θέλετε μου λέτε και πόσο το αγοράσατε και από πού (και το πότε βοηθάει), μη σκάσω και κανένα τρελό φράγκο και μετά τρώω κονσέρβες για τον υπόλοιπο μήνα :wink: .

Στην αρχή ήμουνα για το Zyxelάκι το φθηνό αλλά καλυτερα να δώσω κάτι παραπάνω για την καλή απόδοση παρά να τσιγκουνευτώ και να είμαι διαρκώς με average επιδόσεις. Χώρια που το PCI είναι βολικό και λειτουργικό (άντε τώρα να κλείνεις την USB και να έχεις και το τροφοδοτικό και τα καλώδια να σου χαλάνε τη διάθεση).

Thnx εκ των προτέρων για τις απαντήσεις (αν και δεν περιμένω πολλές γιατί δεν βρήκα στο forum να αναφέρει κανείς το συγκεκριμένο Modem)

ariadgr
04-01-05, 16:37
Γιατί να πας σε PCI λύση που επιβαρύνει το σύστημα, και όχι σε ethernet router?

Tsunami
04-01-05, 16:50
Γιατί να πας σε PCI λύση που επιβαρύνει το σύστημα, και όχι σε ethernet router?

θα μου κάνεις ενα explain όσον αφορά τη διαφορά σε επιβάρυνση του ενός με το άλλο;

ipo
04-01-05, 16:57
Καλύτερα πάρε ένα USRobotics 9105 με 63 ευρώ να δεις άσπρη μέρα και άσε το fritz.

Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να σου εξηγήσω γιατί τα pci και τα USB τρώνε περισσότερους πόρους και επεξεργαστική ισχύ, αλλά το έχω διαπιστώσει και μόνος μου. Στην περίπτωσή μου που έχω το USRobotics 9105 σε κάρτα δικτύου, σε παλιό pc είναι σημαντικό.

Άσε που απ' ό,τι λένε τα παιδιά στο forum τα ethernet routers δεν κολλάνε σε πολύωρη χρήση με p2p, σε αντίθεση με τα USB.

WAntilles
04-01-05, 17:00
Τη σοβαρή λύση Ethernet δεν στη μάθανε;

Ποτέ σε κάθε είδους modems, λύσεις είτε εσωτερικές, είτε USB.

Μόνο Ethernet που να είναι και router.

Γεμίζεις με πιθανά IRQ conflicts και την καλή διάθεση του κάθε κατασκευαστή να βγάζει drivers για την κάρτα, ενώ με ένα Ethernet router κάνεις σοβαρή και STANDARD δουλειά, σταθερή στο χρόνο, είτε έτρεχες το 1984 ZX Spectrum Basic σε Zilog Z80, είτε σε 4 χρόνια Gentoo Linux σε 4-core AMD x86-64 K11.

Tsunami
04-01-05, 17:37
Τη σοβαρή λύση Ethernet δεν στη μάθανε;

Ποτέ σε κάθε είδους modems, λύσεις είτε εσωτερικές, είτε USB.

Μόνο Ethernet που να είναι και router.

Γεμίζεις με πιθανά IRQ conflicts και την καλή διάθεση του κάθε κατασκευαστή να βγάζει drivers για την κάρτα, ενώ με ένα Ethernet router κάνεις σοβαρή και STANDARD δουλειά, σταθερή στο χρόνο, είτε έτρεχες το 1984 ZX Spectrum Basic σε Zilog Z80, είτε σε 4 χρόνια Gentoo Linux σε 4-core AMD x86-64 K11.

Αυτό που έχω μάθει είναι να ρωτάω και να ενημερώνομαι για όλα για να μπορώ να βγάλω μια σοβαρή και τεκμηριωμένη απόφαση. Μην θεωρείς τον υπόλοιπο κόσμο άσχετο επειδή κάνει ερωτήσεις.

Γεγονός ότι το Ethernet είναι σταθερό στο χρόνο, αλλά και η AVM είναι τεράστια εταιρία με σταθερή παρουσία. Χώρια που δεν νομίζω να κρατήσω οποιοδήποτε hardware πάρω τώρα για το ADSL για πάνω από 3-5 χρόνια οπότε δεν βλέπω σαν πρόβλημα την αντοχή στο χρόνο.

Tsunami
04-01-05, 18:02
Καλύτερα πάρε ένα USRobotics 9105 με 63 ευρώ να δεις άσπρη μέρα και άσε το fritz.

Thanx ipo θα το τσεκάρω και αυτό!

Tsunami
05-01-05, 13:03
Λοιπόν, επειδή βρωμάνε οι μασχάλες σας (μεταφορικά εννοούσα να σηκώσετε τα χέρια), κατεβάστε τα χέρια ή πάρτε κανένα Rexona. Περίμενα να είναι λίγοι αυτοί που την έχουν την κάρτα αλλά όχι και κανένας! Τεσπά....

WAntilles
05-01-05, 13:31
Noxzema και δεν έχω Fritz. :shock:

Tsunami
05-01-05, 13:52
Noxzema και δεν έχω Fritz. :shock:

lol το ξέρω ότι δεν έχεις Fritz, υποτίθεται αυτoί που είχαν έπρεπε να σηκώσουν το χέρι (που τελικά δεν έχει κανένας μάλλον)... καλά κάνεις πάντως με το Noxzema :wink:

chatasos
05-01-05, 14:47
Αν δούλευε το search θα το είχες βρει :twisted:
http://www.adslgr.com/forum/post-14894.html#14894

Tsunami
05-01-05, 16:24
Αν δούλευε το search θα το είχες βρει :twisted:
http://www.adslgr.com/forum/post-14894.html#14894

Thanx φίλε μου!

Tsunami
05-01-05, 16:40
Μίλησα και με την TEKOR (μια εταρία στο Γαλάτσι που φέρνει AVM) και μου είπαν ότι η PCI είναι μόνο over ISDN, πράγμα που το αποκλείει για μένα μιας και είμαι σε PSTN. Πληροφοριακά η τιμή είναι 103 Ευρώ χωρίς ΦΠΑ.

Κλείνει το thread λοιπόν :( .

TSOUREKanthropos
05-01-05, 20:48
Εγω στην θεση σου δεν θα αγοραζα frirz επειδη το εχει ενας φιλος και ειναι γτπ απλα.. καμμια σχεσι το fritz για isdn με το fritz για dsl.. Απο πινκς χαλια παει..

Στη θεση σου θα επερνα ειτε linksys ειτε ζυχελ.

Lord_British
05-01-05, 23:27
Αν δούλευε το search θα το είχες βρει :twisted:
http://www.adslgr.com/forum/post-14894.html#14894

Απο τοτε το "εθαβες" το modemακι... :twisted: :evil:

Παντως οταν υπαρχει τετοια πληθωρα καλων και αξιοπιστων router στην αγορα,οι λυσεις pci δειχνουν πολυ πολυ φτωχες μπροστα τους.

Βεβαια ο καθενας βαζει οτι θελει στο σπιτι του.

Φιλικα

chatasos
06-01-05, 00:51
Απο τοτε το "εθαβες" το modemακι... :twisted: :evil:

Ε όχι και το έθαβα!!! Απλά εξέθετα την προσωπική μου άποψη/εμπειρία :twisted:



Βεβαια ο καθενας βαζει οτι θελει στο σπιτι του.

Ακριβώς :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.