PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με τοπικό δίκτυο



xmouts
11-09-23, 00:38
Καλησπέρα, σε καφετέρια έχω ρούτερ cosmote speedport plus και πάνω του είναι συνδεδεμένο 1 pda 2 κινητά για pda και 1 εκτυπωτή με IP.

Έχω εξωτερική κεραία που δίνω ίντερνετ όταν έχει αρκετό κόσμο η καφετέρια κολλάει το δίκτυο και το ρούτερ και δε δουλεύει το pda. Η κεραία είναι σε υποδίκτυο 192.168.10.1 router mode να δίνει αυτή τις IP όχι το router.

Δεν έπρεπε να κολλάει μόνο ή κεραία και να μη δίνει άλλες IP? Γιατί επηρεάζεται το cosmote router και όλο το δίκτυο.

Έχει αλλαχθεί η κεραία με καινούργια και κάνει το ίδιο

Μου είπανε για mikrotik router έχετε να προτείνετε κάποιο ?
Ευχαριστώ!

famous-walker
11-09-23, 01:45
Μαλλον χρειαζεσαι QoS. Για κακη σου τυχη το speedport plus δεν υποστηριζει κατι τετοιο. Ενα Mikrotik θα βοηθουσε να λυθει το προβλημα, αν και ουτε τοσο απλο στην ρυθμιση ειναι, ουτε θα εξασφαλιζε πως δεν χρειαζεται να κανεις αλλες αλλαγες στο δικτυο.

Αναλογως ποσους πελατες εχεις, ισως θα ηταν καλυτερο να ζητησεις προσφορα απο επαγγελματια και αν θες να σε βοηθησουμε να την αξιολογησεις.

Ισως βεβαια μπορει να την βγαλεις φτηνα αν το δευτερο router (αυτο που λες κεραια), υποστηριζει αυτο QoS. Ισως βεβαια χρειαστει να δωσεις σε αυτο το routing και των συσκευων σου. Ποιο μοντελο ειναι;

- - - Updated - - -

Α και κατι αλλο; Να υποθεσω πως τα pda συνδεονται στο cloud;

xmouts
11-09-23, 13:59
Ναι το pda είναι στο cloud.
Κεραίες είναι αυτές παλιά Wavlink Aerial HD2, καινούρια TP-LINK EAP225-Outdoor v3

@ ADSLgr.com All rights reserved.