PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν έχει νόημα να αγοράσεις υπηρεσία απο HOL!!! Τσαμπα λεφτά.



gmaniac
30-08-07, 14:21
Και λέω τσάμπα λεφτά γιατί η υποστήριξη (μιλάω τουλάχιστόν για την συγκεκριμένη χρονική περίοδο) είναι Α Ν Υ Π Α Ρ Κ Τ Η.
Γιατί αγαπητή HOL (και κάθε HOL) δεν είναι μόνο να μου παίρνεις τα λεφτά και μετά αν έχω πρόβλημα να με αφήνεις στα κρύα του λουτρού.

Αυτή την στιγμή έχω τα εξής προβλήματα.
1) Πριν μια βδομάδα παρατήρησα ότι για κάποιο λόγο το fritz συγχρόνιζε σε 514/510 αντι για 192/768 !!!. Το συγκεκριμένο «πρόβλημα» προσπάθησα να το αναφέρω στο τεχνικό τμήμα, αλλά μετά από 2 προσπάθειες και αναμονή ~5 λεπτών σκέφτηκα ότι δεν έχει αξία να περιμένω και να χρεώνομαι για πατάτα που έχουν κάνει, όποτε άνοιξα καινούργιο θέμα και τους το αφησα για οποτε το λύσουν. Απάντηση από 22/8/2007 δεν έχω πάρει.
2) Χθες το fritz τα έπαιξε και αναβόσβηναν τα λαμπάκια fixed και internet phone σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο με το extra bonus μετά από ~3 λεπτά να κάνει επανεκκίνηση. Μια ελαφριά μυρωδιά καμένου κάτι μου λέει, αλλά….
Από χθές παίρνω τηλέφωνο. Μέχρι σήμερα έχω πάρει 4, με μέσο χρόνο αναμονής πάνω από 30 λεπτά. Έχω πάρει στις 19:00 στις 21:00 και σήμερα μετα τις 11:00. Αλήθεια πόση ώρα πρέπει να χρεωθώ για να μου απαντήσει κάποιος?

Το θέμα είναι ότι πριν ~1 βδομάδα σκεφτόμουν 2play (μάλιστα η εξυπηρέτηση ήταν αμεσότατη στο τμήμα πωλήσεων) και απλά περίμενα να περάσει ο Αύγουστος. Τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι γιατί πολύ απλά αν δεν πάνε όλα ρολόι (πραγματικά θα ήθελα να ήξερα ένα νούμερο για το πόσοι δεν είχαν προβλήματα) ξέρω ότι δεν θα βγάλω άκρη και θα χρεωθώ και ένα κάρο λεφτά σε τηλεφωνήματα.

Προφανώς, όπως γίνεται πάντα, πουλάνε κάτι καινούργιο χωρίς να υπάρχει όχι μόνο η υποδομή άλλα καν το απαραίτητο δυναμικό για την υποστήριξη της.

Αν δεν θέλει κάποιος να ταλαιπωρηθεί πιστεύω ότι δεν είναι η περίοδος για να κάνει κανείς οποιαδήποτε κίνηση με την HOL.

Αυτα... τα είπα και ξαθύμανα.

nm96027
30-08-07, 14:28
Σε ποια περιοχη μένεις και τί συνδεση έχεις;
Απο οτι φαίνεται ήσουν στο δικτυο του ΟΤΕ και μολις εγινε η μεταβαση σου στο ιδιοκτητο της HOL.
Toυλαχιστον η ταχύτητα 500/500 αυτο μαρτυράει.
Αρα μαλλον για καλο γίνεται ολη αυτη η ιστορία.

Κατα τα λοιπα: οπως φαίνεται αυτες τις μερες που επιστρέφουν ολοι απο διακοπες (τί αλλο να υποθέσω;), η ΤΥ εχει πηξει και δεν μπορει κανενας να συνεννοηθει.:down::down::down::down:
ΥΓ Καλωσηρθες στο forum!:welcome:
Πιστευεις πως το προβλημα σου ειναι τοσο ιδιαιτερο για να γίνει ξεχωριστο νημα; Και αν ναι πως ακριβως κάποιος μπορει να καταλαβει απο τον τίτλο την φυση του προβληματος.;)

gmaniac
30-08-07, 15:52
Είναι σίγουρο οτι δεν είμαι ο μοναδικός που αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα, αλλά δεν είδα κάποιο συγκεκριμένο thread για την ποιότητα της υποστήριξης της hol.
Στην πραγματικότητα δεν ζητούσα κάποια βοήθεια (Βέβαια, ευπρόσδεκτο και ευχάριστο αυτό που μου είπες για το 512) αλλά ήθελα (αν επιβεβαιωνόταν και από άλλους) να δείξω ότι είναι η χειρότερη περίοδος να αγοράσει κανείς κάτι από την hol λόγω της υποστήριξης.
Ειχα και παλιότερα προβλήματα το σημαντικό τοτε ήταν τότε ότι όταν ήθελα κάποιον τεχνικό έβρισκα μετά από σύντομη και λογική αναμονή. Αυτή την εποχή απλά η κατάσταση νομίζω ότι είναι άθλια.
Άρα για κάποιον που θέλει (όπως ήμουν έτοιμος και εγώ) να προχωρήσει τωρα σε αγορά πακέτου είναι για μένα λάθος. Αυτός ήταν ο σκοπός του μηνύματος.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

pkdan
30-08-07, 18:01
Εγώ να δεις τι έχω πάθει!!!!
Πρέπει από 6/8/2007 μέχρι σήμερα να εχω δώσει 300 ευρώ στο "είστε σε γραμμή προτεραιότητας," Έμαθα όλες τις όπερες του Τ/Κ τους απέξω.
Καλά να πάθω

gmaniac
31-08-07, 10:16
Πραγματικά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε κανείς να απαιτήσει, από την στιγμή που χρεωνόμαστε την αναμονή για εξυπηρέτηση και αφού βρισκόμαστε σε κάποια λίστα,
να ενημερωνόμασταν για κάτι χρήσιμο όπως ποια είναι η θέση μας στην λίστα ή έστω (το λιγότερο που θα μπορούσαν να κάνουν) τον μέσο χρόνο αναμονής για
την συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Αλήθεια αυτό το 24/7 ισχύει?. Έχει δοκιμάσει κανείς για παράδειγμα στις 4 ώρα το πρωί να πάρει τηλέφωνο? Αν ισχύει, τότε λογικά δεν μπορεί παρά να μην υπάρχει καθόλου
αναμονή εκείνη την ώρα.

dimitris_v
31-08-07, 16:14
Αλήθεια αυτό το 24/7 ισχύει?. Έχει δοκιμάσει κανείς για παράδειγμα στις 4 ώρα το πρωί να πάρει τηλέφωνο? Αν ισχύει, τότε λογικά δεν μπορεί παρά να μην υπάρχει καθόλου
αναμονή εκείνη την ώρα.

Αυτό που λες ισχύει. Δεν είναι ανάγκη να τους καλείς τις ώρες λειτουργίας της αγοράς γιατί προφανώς έχουν και τους εταιρικούς πελάτες τους που τους απασχολούν με τις ώρες. Ούτε βέβαια είναι ανάγκη να πάρεις στις 4 το πρωί. Εγώ όποτε χρειάστηκε πήρα πριν φύγω για τη δουλειά μου στις 7 το πρωί ή μετά τα μεσάνυχτα ή κάποια κυριακή ή αργία μεσημέρι και έβγαλα γραμμή αμέσως. Επιπλέον ο τεχνικός επειδή δεν είναι πιεσμένος εκείνη την ώρα ασχολείται περισσότερο μαζί σου άρα είναι πιθανότερο να βρεις λύση:cool:

gmaniac
31-08-07, 17:14
Το καλό είναι ότι σήμερα μίλησα σε τεχνικό με την πρώτη (πήρα στις 3:30 το απόγευμα με αναμονή 15-20 λεπτών που την θεωρώ κάπως ανεκτή) και μάλλον το πρόβλημα μου θα λυθεί με αντικατάσταση από την άλλη βδομάδα.
Αυτό εμένα μου ακούγεται super και αν /όταν γίνει κάτι τέτοιο πραγματικά εγώ δεν μπορώ παρά να είμαι ευχαριστημένος (δεν με ενημέρωσαν για χρέωση, ελπίζω να μην παίζει τίποτα τέτοιο).

Κάτι που παρατήρησα είναι ότι άλλαξαν το μήνυμα στην αρχή στο 13844. Τώρα λέει μπορείς να στείλεις e-mail και να επικοινωνήσει η HOL μαζί σου. Αν ισχύει κάτι τέτοιο και δεν είναι αερολογίες (εγώ είχα φτιάξει καινούργιο θέμα και δεν είχα απάντηση, βέβαια ήταν μέσα Αυγούστου... ), τότε είναι μια πολύ καλή κίνηση.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση για τις ώρες υποστήριξής. Πολύ ενδιαφέρον.

@ ADSLgr.com All rights reserved.