PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΜΟΝΗ ΟΤΕ Ή ΙΖΙ Tellas?



Σελίδες : [1] 2

iliask
05-01-05, 09:33
Kαλημέρα παιδιά! θέλω να κάνω την εξής ερώτηση.Έχω κάνει αίτηση για γραμμη (Π)ΟΤΕ κανα 2 μήνες αλλά λόγω των γνωστών προβλημάτων siemens ΟΤΕ κτλ κτλ δεν γίνεται τίποτα.Είδα το πρόγραμμα ΙΖΙ της Τελλάς και θέλω να ρωτήσω αν συμφέρει το πρόγραμμα για τα 2 χρόνια και αν η Τελλάς παρέχει γραμμή σύντομα και χώρις προβλήματα! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ! :)

LOS
31-01-05, 16:57
Φίλε δε ξέρω τι έκανες...αλλά ούτε η Τελλάς θα μπορέσει να σου δώσει σύνδεση adsl γρηγορότερα. Και εμένα μου λέγανε από την Τελλάς ακυρώστε τον ΟΤΕ και κάντε σε μας και σε 10μέρες το πολύ θα έχετε adsl και έχει περάσει 1 μήνας και 5 μέρες....και τώρα λένε ότι φταίει ο ΟΤΕ. Σώπα...τι μας λέτε! ¨Οταν τους ρώταγα στην αρχή όμως, μου λέγανε δεν έχει σχέση με τα προβλήματα που έχει ο ΟΤΕ.

ermis333
31-01-05, 17:02
Τα έχει πάρει άγρια ο LOS :)

Ηρεμήστε ρε παιδιά υπομονή...αφού δεν σας χρεώνουνε τι σκάτε;

Εμείς που βάλαμε από τους πρώτους τι κερδίσαμε; Περιμέναμε 50 ημέρες για να κουνήσουν οι ΟΤΕτζίδες τον κώλο τους και να μας φέρουν τα modem σπίτι μας...

sleeperman
31-01-05, 17:09
Φίλε καλησπέρα.Είμαι και εγώ άλλος ένας άτυχος που επέλεξε tellas για isp.Κοντεύω ένα μήνα και ακόμη τίποτα.Και εμένα μου έλεγαν ότι ακριβώς είπαν και στον LOS,στην αρχή.Μην πιστεύεις τίποτα.Δυστυχώς όσο θα εξαρτώμαστε από τον πΟΤΕ δεν πρόκεται να δούμε σωστό ADSL στην Ελλάδα.

rock_singer20
31-01-05, 21:16
Πιστευω βέβαια ότι από τον οτέ κάνουν ένα ψιλοσαμποτάζ στις άλλες εταιρίες δινοντάς προταιρεότητα στις αιτήσεις του οτέ. Η τελλάς γράφει κανονικά τους πελάτες της περιμένοντας τον οτε να απαντήσει στις αιτήσεις!Και καλά μου είπαν ότι επικοινωνούνε καθημερινά με τον οτέ και βλέπουν την πορεία των αιτήσεων!Στην αρχή μου είπαν 6 μέρες, μετά 15 μέρες , και τώρα βλέπουμε....! Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται και στα άλλα πακέτα (adsl-in-a-box κτλ) αλλά η τελλάς καθυστερεί πολύ.

Ευτυχώς υπάρχει και αυτό το forum και λέμε τον πόνο μας!:computing

Spirus
01-02-05, 03:26
Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται και στα άλλα πακέτα (adsl-in-a-box κτλ) αλλά η τελλάς καθυστερεί πολύ

Αν κοιτάξεις στο section του forum που αναφέρετε στην forthnet θα δεις τα ίδια πράγματα με εδώ!

sdikr
02-02-05, 01:49
Πιστευω βέβαια ότι από τον οτέ κάνουν ένα ψιλοσαμποτάζ στις άλλες εταιρίες δινοντάς προταιρεότητα στις αιτήσεις του οτέ. Η τελλάς γράφει κανονικά τους πελάτες της περιμένοντας τον οτε να απαντήσει στις αιτήσεις!Και καλά μου είπαν ότι επικοινωνούνε καθημερινά με τον οτέ και βλέπουν την πορεία των αιτήσεων!Στην αρχή μου είπαν 6 μέρες, μετά 15 μέρες , και τώρα βλέπουμε....! Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται και στα άλλα πακέτα (adsl-in-a-box κτλ) αλλά η τελλάς καθυστερεί πολύ.

Ευτυχώς υπάρχει και αυτό το forum και λέμε τον πόνο μας!


Ρε παιδιά συγνώμη, αλλά οι 12 μέρες ισχύουν και για τους παροχούς χονδρικής, οπότε αν ο παροχός χονδρίκης θέλει να το ψάξει μπορεί.
Αλλά η απάντηση ειναι έυκολη φταίει ο ΟΤΕ και καθαρίζουν

rock_singer20
02-02-05, 02:11
οπότε αν ο παροχός χονδρίκης θέλει να το ψάξει μπορεί.
Αλλά η απάντηση ειναι έυκολη φταίει ο ΟΤΕ και καθαρίζουν

Συμφωνώ απόλυτα με αυτο που λες... Σήμερα μου συνέβη το εξής γελοίο.Μαθαίνω απο τον οτέ ότι έχω adsl γραμμή επιτέλους. Παίρνω την τελλάς και μου λένε ότι δεν έχουν ειδοποιηθεί. Ωραία λέω στείλτε τους φαξ ή παρτε τους τηλέφωνο για να το διασταυρώσετε.Και τι μου λενε? Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα (μάλλον τους χάλασε το φάξ!), άλλα επικοινωνούμε συνέχεια με τον οτε και βλέπουμε την πορεία των αιτήσεων! Μάλιστα λέω και το κλείνω και μετα σκέφτομαι... Μήπως συνεχής επικοινωνία σημάινει 1-2 τηλέφωνα την βδομάδα του στύλ "Ναι γεια σας απο την τελλάς είμαστε, ενεργοποιήσατε τιποτα?", "ΟΧΙ", "Αααα εντάξει ευχαριστώ και συγνώμη για την ενόχληση"!!!!
:whiteflag

Εγώ πάντως αισθάνομαι η τελλάς να με γραφει λίγο...

ermis333
02-02-05, 09:30
Η Τελλάς ενημερώνεται από τον ΟΤΕ συνολικά κάποιες μέρες της εβδομάδας, η Τελλάς δεν μπορεί να στέλνει Φαξ για κάθε ένα ξεχωριστά...απλή λογική. Απότι έχουν πεί και άλλοι που βάλανε IZI παίρνει κάποιες μέρες για να ενημερωθεί. Αν είχες Modem θα έμπαινες μέσω DEMOS από άλλες εταίριες ενώ περιμένες την Τελλάς.

octap
03-02-05, 18:18
Σήμερα πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω και γω για το izi. Την ρώτησα 3 φορές : "Το σκεφτομαι να κοψω τον ΟΤΕ μήπως μπλέξω και περιμένω και γω 2-3 μήνες να ξανασυνδεθώ..."
Η απαντηση΄ηταν η ιδια με σας : " ΟΧΙ, μεσα σε 12 (!!!) μερες θα είστε συνδεμενος.."
Ρε δε πανα γαργαλιθητε...δεν μπαίνω σε περιπετειες. ΟΤΕ και Forthnet...

KyR-X
03-02-05, 18:42
Ε, ναι..Κόκαλης Βαρδινογιάννης αυτό είναι...σιγά μην αλλάξουμε τα σίγουρα...το γκανιάν!

ermis333
03-02-05, 21:06
Σήμερα πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω και γω για το izi. Την ρώτησα 3 φορές : "Το σκεφτομαι να κοψω τον ΟΤΕ μήπως μπλέξω και περιμένω και γω 2-3 μήνες να ξανασυνδεθώ..."
Η απαντηση΄ηταν η ιδια με σας : " ΟΧΙ, μεσα σε 12 (!!!) μερες θα είστε συνδεμενος.."
Ρε δε πανα γαργαλιθητε...δεν μπαίνω σε περιπετειες. ΟΤΕ και Forthnet...

Την Τελλάς μπορείς να την έχεις και μόνο σαν ISP , χωρίς να χρειάζεσαι να κάνεις από την αρχή σύνδεση Μέσω Τελλάς.

Απλά παίρνεις τηλέφωνο 13800 και σε συνδέουν, αν έχεις γραμμή ήδη από τον ΟΤΕ οι χρεώσεις είναι οι αντίστοιχες της υπηρεσίας ιντερνετ που βλέπεις στο IZI.

kataraman
03-02-05, 23:11
Εγω απο προχτες εχω ADSL με γραμμη απο τον ΟΤΕ και Provider την Tellas και μου πηρε 12 μερες για ενεργοποιηση γραμμης και Provider!!!Τα σχολια δικα σας μαγκες!!!Το μονο που σας λεω πεταει η ADSL κατεβαζω με 40 σταθερα συνεχεια και ασταματητα!!!Tellas for EVER!!!

JediMasterMANIAC
04-02-05, 01:21
Εγω απο προχτες εχω ADSL με γραμμη απο τον ΟΤΕ και Provider την Tellas και μου πηρε 12 μερες για ενεργοποιηση γραμμης και Provider!!!Τα σχολια δικα σας μαγκες!!!Το μονο που σας λεω πεταει η ADSL κατεβαζω με 40 σταθερα συνεχεια και ασταματητα!!!Tellas for EVER!!!
χιχχιχιχχι επιτελους καποιος χωρις παραπονα ^_^

octap
05-02-05, 04:47
Την Τελλάς μπορείς να την έχεις και μόνο σαν ISP , χωρίς να χρειάζεσαι να κάνεις από την αρχή σύνδεση Μέσω Τελλάς.

Απλά παίρνεις τηλέφωνο 13800 και σε συνδέουν, αν έχεις γραμμή ήδη από τον ΟΤΕ οι χρεώσεις είναι οι αντίστοιχες της υπηρεσίας ιντερνετ που βλέπεις στο IZI.

Αυτό που ήθελα ΕΡΜΗ ειναι να συνδιάσω 2 πράγματα. Αν γίνεται να ξεμπερδεύω απο τον ΟΤΕ επιτέλους + να επωφεληθώ από την προσφορά της ΤΕΛΛΑΣ.
Το πρώτο, απ'οσα μου είπαν και απο την ΤΕΛΛΑΣ δεν μπορεί να γίνει ακόμα, οπότε τα αφήνω και τα 2 για αργότερα...

anom
09-02-05, 14:02
Και εμένα μου λέγανε από την Τελλάς ακυρώστε τον ΟΤΕ και κάντε σε μας και σε 10μέρες το πολύ θα έχετε adsl και έχει περάσει 1 μήνας και 5 μέρες....

αυτό μου φαίνεται περίεργο γιατί μοιάζει να έχουμε κάνει άιτηση την ίδια περίπου περίοδο με διαφορά το πολύ βδομάδας...και στη περίπτωσή μου είπαν σε 20 μέρες. Φυσικά τώρα οι 20 μέρες πέρασαν, και μαζί τους άλλες 15. Από σήμερα αρχίζω το τηλεφωνικό spam, μέχρι τέλος βδομάδας θα βρω λίγο χρόνο να περάσω και από τα κεντρικά τους.
Αν έφταιγε ο οτέ, σαν πελάτης, θα προστάτευαν τουλάχιστον τα νεύρα μου, ειδοποιώντας με για τυχόν καθυστερήσεις και λόγους καθυστέρησης, και θα με κρατούσαν ενήμερο. Όπως με κρατούσαν ενήμερο σε εβδομαδιαία βάση πριν 2 χρόνια για τις "προσφορές" τους στη σταθερή τηλεφωνία.

Μάλιστα όταν τελικά έβαλα σταθερή tellas και δεν έβαζα το 1738 μπροστά, παρά μόνο σπάνια, με πήραν τηλέφωνο να με "μαλώσουν"


Ηρεμήστε ρε παιδιά υπομονή...αφού δεν σας χρεώνουνε τι σκάτε;
Σκάμε φίλε ερμή για δύο απλούς λόγους. Ότι πρώτον, όσο καθυστερεί η dsl πληρώνουμε σε πολλές περιπτώσεις υπερδιπλάσιους λογαριασμούς στην παράταση της dial-up. Και δεύτερον τέλοσπάντων δεν χρειάζονται δίμηνες τελετουργίες και βουντού για να γίνει μία σύνδεση. Ή νομίζουν ότι θα κάνουμε καλή καρδιά επειδή είναι "υψηλές" οι ταχύτητες; εν έτη 2005 το μαύρο τους το χάλι ψηλές είναι. Θα λέμε στα παιδιά μας κάποτε ότι περιμέναμε 2 μήνες για dsl σύνδεση και θα σπαράζουν στα γέλια...

LOS
09-02-05, 19:14
Φϊλε anom εγώ την αίτηση την έκανα την τελευταία βδομάδα του έτους 2004...! Τους έπερνα ανελειπώς τηλέφωνα τις τελευταίες 2 βδομάδες αλλά τώρα βαρέθηκα. Το πήρα απόφαση ότι DSL θα βάλω σε κανένα μήνα και ΑΝ...! Δεν έχω άλλη επιλογή από το να περιμένω...απλά δεν πρόκειτε να τους ξαναπιστέψω τους συγκεκριμένους γιατι με κοροϊδέψανε...στις σκέψεις μου είναι να την ακυρώσω την ΤΕΛΛΑΣ και να πάω να περιμένω στον ΟΤΕ, αλλά φοβάμαι μη χάσω προτεραιότητα....! Τι να πώ...υπομονή

anom
09-02-05, 22:16
Μιας και που μπήκα κι εγώ στο club των ταλαίπωρων users που παίρνουν ξανά και ξανά τηλέφωνο, ενημερωτικά

τελλας τα μάσησε για το πότε έστειλε την αίτηση, κοινώς η τελλάς έκανε άνω των 20 ημερών να στείλει την αίτηση. Τελικά λάθος μου, 10 μέρες μου είχαν πει στις 4/1/05, η αίτηση έγινε 1/1
Ο οτέ δηλώνει προβλήματα dslam στην περιοχή μου από τις 2/2
επίσης η υπάλληλος του οτε στο 134 λέει πως φταίει η τελλάς 100% και δεν μπορεί να με βοηθήσει γιατί δεν της επιτρεπόταν να έχει πρόσβαση στα στοιχεία της άιτησής μου.

Τοτε πως ήξερε οτι εφταιγε η τελλας?!!!
τεσπα κατέληξα οτι ακόμα κιαν υπαρχει αθεμιτος ανταγωνισμος, η τελλας τουλαχιστον δεν κανει και τπτ για τους πελατες της. θα μπορουσε να εβαζε dsl μεσα σε ενα μηνα οταν ο οτε βαζει σε μια βδομαδα σε πολλες περιπτωσεις...οχι 2 και βάλε μήνες...

ttjoum
10-02-05, 14:29
Δεν θέλω να το γκαντεμιάσω αλλά εμένα με πήραν ακριβώς στις 12 εργάσιμες(σήμερα μάλιστα) και αύριο θα μου φέρουν τον εξοπλισμό.

Αν δεν είμαι απλά τυχερός τότε παίζει ρόλο η περιοχή μάλλον.

ntsili
10-02-05, 16:09
Δεν θέλω να το γκαντεμιάσω αλλά εμένα με πήραν ακριβώς στις 12 εργάσιμες(σήμερα μάλιστα) και αύριο θα μου φέρουν τον εξοπλισμό.

Αν δεν είμαι απλά τυχερός τότε παίζει ρόλο η περιοχή μάλλον.




Ρε συ ttjoum όταν μετράς 12 εργάσιμες, είναι από τότε που
τους έστειλες τις αιτήσεις, ή από τότε που τους πήρες τηλέφωνο ;;
Το ρωτάω γιατί κάποιοι μου λένε ότι μετράει ο χρόνος από τότε που
τους παίρνεις τηλέφωνο!!!...


Ξέρει κανείς τί παίζει για το Izy Tellas στην πόλη της Πάτρας ;; Οι χρόνοι
για την επεξεργασία της αίτησης είναι χειρότεροι??

EvilHawk
10-02-05, 17:54
ntsili Καλώς ήρθες στο aDSLgr.com! Τα greeklish δεν επιτρέπονται στο forum, κάνε edit το μήνυμα σου και γράψε το στα ελληνικά!
Κάνε επίσης τον κόπο να διαβάσεις τους κανόνες λειτουργίας του forum! (http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=new_faq_item#faq_policy_adlsgr)

ntsili
10-02-05, 22:43
Ναι φίλε Administrator... χίλια sorry, αλλά έχω παρασυρθεί τόσο καιρό από το
γενικότερο κλίμα στο ελληνικό internet!
Καλώς σας βρήκα! Επιτέλους ένα forum στο οποίο μιλάμε, αλλά και
γράφουμε ...ελληνικά!!!

acutidens
10-02-05, 23:06
Την Τελλάς μπορείς να την έχεις και μόνο σαν ISP , χωρίς να χρειάζεσαι να κάνεις από την αρχή σύνδεση Μέσω Τελλάς.

Απλά παίρνεις τηλέφωνο 13800 και σε συνδέουν, αν έχεις γραμμή ήδη από τον ΟΤΕ οι χρεώσεις είναι οι αντίστοιχες της υπηρεσίας ιντερνετ που βλέπεις στο IZI.

Τώρα σκόπιμα λένε ψέμματα ή λόγω βλακείας στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της τελλάς; :mad:

Είχα πάρει τηλέφωνο για να ρωτήσω για το IZI και μου είπανε ότι η γραμμή dsl είναι της Tellas και πρέπει να πάρω αναγκαστικά 1 χρόνο συνδρομή. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Βέβαια εγώ δεν ήθελα να δεσμευτώ για ένα χρόνο. Έτσι όταν τους ρώτησα αν μπορώ να έχω Tellas ως ISP χωρίς να πάρω γραμμή dsl Tellas μου είπαν ότι δεν γίνεται... άντε βγάλε άκρη :?

ermis333
10-02-05, 23:42
Τι λες τώρα;;; Ο ξαδερφος μου πήρε την Τελλάς μόνο σαν ISP μάλλον έπεσες σε άχρηστη.

ttjoum
11-02-05, 00:25
Ρε συ ttjoum όταν μετράς 12 εργάσιμες, είναι από τότε που
τους έστειλες τις αιτήσεις, ή από τότε που τους πήρες τηλέφωνο ;;
Το ρωτάω γιατί κάποιοι μου λένε ότι μετράει ο χρόνος από τότε που
τους παίρνεις τηλέφωνο!!!...


Ξέρει κανείς τί παίζει για το Izy Tellas στην πόλη της Πάτρας ;; Οι χρόνοι
για την επεξεργασία της αίτησης είναι χειρότεροι??

Από τότε που έκανα την αίτηση στην Tellas και μάλιστα μου έχουν δώσει ήδη τον κωδικό ενεργοποίησης.

acutidens
11-02-05, 02:49
Τι λες τώρα;;; Ο ξαδερφος μου πήρε την Τελλάς μόνο σαν ISP μάλλον έπεσες σε άχρηστη.

Ε μάλλον αυτό έγινε. Τους πήρα πάλι τηλέφωνο στο 13800 και αφού περίμενα 2-3 λεπτά στο τηλέφωνο για να ρωτήσει η τηλεφωνήτρια τον υπεύθυνο (καταπληκτική η ενημέρωσή τους...) μου είπε ότι γίνεται να έχω μόνο ISP Tellas. Και μάλιστα ότι πληρώνω κάθε δίμηνο ΧΩΡΙΣ να προπληρώνεται ο λογαριασμός (δηλαδή ότι πληρώνω στο τέλος κάθε διμήνου για την χρήση που ήδη έκανα). Πράγμα που το βρήκα πολύ χαζό (αφού σε όλους τους ISP προπληρώνεις) και ρώτησα αν είναι σίγουρη και ήταν απολύτως σίγουρη.... Μάλλον η καταπληκτική ενημέρωση του τμήματος εξυπηρέτησης πάλι :roll:

_Chimaira_
11-02-05, 03:25
Και μάλιστα ότι πληρώνω κάθε δίμηνο ΧΩΡΙΣ να προπληρώνεται ο λογαριασμός (δηλαδή ότι πληρώνω στο τέλος κάθε διμήνου για την χρήση που ήδη έκανα). Πράγμα που το βρήκα πολύ χαζό (αφού σε όλους τους ISP προπληρώνεις) και ρώτησα αν είναι σίγουρη και ήταν απολύτως σίγουρη.... Μάλλον η καταπληκτική ενημέρωση του τμήματος εξυπηρέτησης πάλι :roll:

Αυτό από όσο γνωρίζω είναι αλήθεια... Το αναφέρει νομίζω και στο site της Tellas. (ότι η σύνδεση δεν είναι προπληρωμένη)

ermis333
11-02-05, 04:52
Προπληρωμένο δεν είναι το IZI...όταν την έχεις σαν ISP προπληρώνεις

Ad1g
11-02-05, 10:57
Τι λες τώρα;;; Ο ξαδερφος μου πήρε την Τελλάς μόνο σαν ISP μάλλον έπεσες σε άχρηστη.
Η εξυπηρέτηση πελατών της Tellas δεν και η καλήτερη δυνατή, εγώ οταν πήρα να ενημερωθώ για τις υπηρεσίες τους ήξερα περισσότερα απο αυτούς....

ttjoum
11-02-05, 14:08
Αυτό από όσο γνωρίζω είναι αλήθεια... Το αναφέρει νομίζω και στο site της Tellas. (ότι η σύνδεση δεν είναι προπληρωμένη)

Εγώ που έκανα αίτηση και τους ρώτησα για τον λογαριασμό μου είπαν ότι τους βγάζουν κάθε 1η και 15 του μήνα και ο πρώτος που θα μου έρθει θα έχει το ανάλογο ποσοστό από τότε που έγινε ενεργοποίηση μαζί και τους επόμενους 2 μήνες.

xakasou
14-02-05, 04:35
μια απορία έχω: ούτε ένας από την τελλας δε διαβάζει αυτό το φόρουμ να δει οτι το τμημα εξυπηρέτησης πελατών είναι για τα μπάζα;; ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ;

dkounal
14-02-05, 13:16
Η επικοινωνία ΟΤΕ-παρόχων διαρκεί ελάχιστον 3 μέγιστο 7 εργάσιμες ημέρες. (αυτό και κατά την ενεργοποίηση και είναι επιπλέον σε σχέση με το να έβαζες κατευθείαν από τον ΟΤΕ)
Εάν ο πάροχος βάλει σε δική του υποδομη adsl θα πρέπει να σου πει εντός της εβδομάδας, εάν σου εντός 12 εργάσιμων βάζει μέσω ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ είναι συνήθως πιο αισιοδοξος στις εκτιμήσεις πότε θα βάλεις ADSL γιατι χρησιμοποιεί τις πόρτες που ακυρώνουν κάποιοι και ανήκουν σε αυτόν. Εάν πάροχος σου λέει ότι έχει διαθεσιμότητα μέσω ΟΤΕ και ο ΟΤΕ λέει όχι τότε την αλήθεια λέει ο ΟΤΕ.
Οι 12 εργάσιμες ημέρες μετράνε από την ημέρα που στο σύστημα του ΟΤΕ φανεί το αίτημα και όχι από την ημέρα που εκανες το αιτημα στον πάροχο. Γενικά, ο ΟΤΕ διατηρεί κάθε δικαίωμα για οποιοδήποτε λόγο αιτιολογήσει να καθυστερήσει ή να αρνηθεί μια αίτηση από παροχο οπως απο έναν απλό συνδρομητή.
Αυτά ως παθών.

Skoni
16-02-05, 12:53
Καλημέρα

Είμαι και εγώ ένας ταλαιπωρημένος από την Tellas και από τον ΟΤΕ. Συγκεκριμένα έκανα την αίτηση για IZI στις 17/01/2005. Περίμενα και περίπου μετά από 16 εργάσιμες πήρα τηλέφωνο στην Tellas. Με ενημέρωσαν ότι έχει πάει η αίτηση μου στο ΟΤΕ και περιμένουμε κάποια απάντηση. Από εκείνη την ημέρα μέχρι σήμερα έχω καλέσει την Tellas αρκετές φορές και συνέχεια μου λένε το ίδιο. Κάλεσα τον ΟΤΕ στα τηλέφωνα 121-134-1242 και κανένας δεν μπορούσε να μου πει αν έχει γίνει κάποια αίτηση για ενεργοποίηση ADSL γραμμής. Όταν το είπα αυτό στην Tellas μου είπαν ότι ξέρουν για τον ΟΤΕ ότι δεν λέει στους πελάτες αν έχει γίνει αίτηση από άλλο provider για ενεργοποίηση γραμμής. Επίσης μου είπε ο υπάλληλος του Help Desk ότι ένας πελάτης που έχει το ίδιο πρόβλημα πήγε στον διευθυντή του ΟΤΕ της περιοχής του για να κάνει παράπονα. Ο διευθυντής του είπε ότι μέχρι να ενεργοποιηθούν όλες οι αιτήσεις που έχουν από πελάτες απευθείας στον ΟΤΕ για κανένα άλλο ISP δεν θα ενεργοποιήσουν γραμμές.
Εγώ προσωπικά γνωρίζω όλα τα προβλήματα που υπάρχουν αλλά καλό είναι η Tellas και γενικότερα όλοι οι provider να είναι προσγειωμένοι και να μην μας λένε ότι σε 12 μέρες θα είναι όλα οκ.
Τέλος θέλω να σας πω ότι ένας γνωστός μου που σε 17 μέρες τον ενημέρωσαν ότι όλα ήταν οκ όταν άνοιξε το πακέτο το modem δεν είχε drivers. Το site της crypto δεν έχει και περίμενε 5 μέρες για να του το στείλουν….
Τα νεύρα μου!!!!!!! @$%@#$^#%^@%^!#$^

ntsili
17-02-05, 11:53
Καλημέρα

Είμαι και εγώ ένας ταλαιπωρημένος από την Tellas και από τον ΟΤΕ. Συγκεκριμένα έκανα την αίτηση για IZI στις 17/01/2005. Περίμενα και περίπου μετά από 16 εργάσιμες πήρα τηλέφωνο στην Tellas.

Εγώ προσωπικά γνωρίζω όλα τα προβλήματα που υπάρχουν αλλά καλό είναι η Tellas και γενικότερα όλοι οι provider να είναι προσγειωμένοι και να μην μας λένε ότι σε 12 μέρες θα είναι όλα οκ.


Σε ποιά περιοχή είσαι Skoni;;


Ξέρει κανείς τί παίζει στην Πάτρα, σε ό,τι αφορά χρόνους ενεργοποίησης της
Tellas ;;

Γενικά, κατά πόσο καλές είναι οι ταχύτητες DSL στην Πάτρα ; (άσχετα με
Tellas)

Skoni
21-02-05, 09:21
Ntsili μένω στο Ν. Φάληρο…

Εγώ ακύρωσα την αίτηση μου στην Tellas γιατί βρήκα μια άλλη προσφορά μέσω της εταιρίας που δουλεύω και μου βγαίνει πολύ πιο φτηνά. Συγκεκριμένα το μόνο που θα πληρώνω είναι τα πάγια του Οτε. Ο ISP θα μου έρχεται δωρεάν. Συγκεκριμένα θα χρησιμοποιώ Qtelecom.

ntsili
21-02-05, 12:57
Συγκεκριμένα το μόνο που θα πληρώνω είναι τα πάγια του Οτε. Ο ISP θα μου έρχεται δωρεάν. Συγκεκριμένα θα χρησιμοποιώ Qtelecom.

Άντε ρε, πολλή καλή φάση!... Πες μας εντυπώσεις για ταχύτητες όταν μπορέσεις!

Skoni
21-02-05, 18:36
Με ενημέρωσε ένας χρήστης από αυτό το forum που έχει σύνδεση Q ότι πάει μια χαρά γιατί η Q έχει γραμμές της HOL. Οπότε είναι μια η άλλη…. :)

Skoni
23-02-05, 14:37
Αισχοσ!!!!!!!

Οπωσ Σασ Ειχα Πει Ειχα Κανει Αιτηση Για Izi By Tellas Και Την Ακυρωσα Γιατι Βρηκα Μεσω Τησ Δουλειασ Μια Προσφορα Στην Qtelecom.
15/2/2005: Ενημερωνομε Απο Την Tellas Οτι Για Να Ακυρωσω Την Αιτηση Για Την Adsl Θα Πρεπει Να Τουσ Στειλω Fax. Την Ιδια Ημερα Το Στελνω.
16/2/2005: Επικοινωνω Με Την Tellas Για Να Επιβεβαιωσω Οτι Πηραν Το Fax. Μου Λεει Ο Υπαλληλοσ Οτι Ολα Οκ Και Θα Προχωρησουν Σε Ακυρωση Τησ Αιτησησ.
16/2/2005: Την Ιδια Μερα Το Απογευμα Κανω Αιτηση Στον Οτε Για Ενεργοποιηση Τησ Γραμμησ.
17/2/2005: Με Καλουν Απο Τον Οτε Για Να Με Ενημερωσουν Οτι Πηραν Την Αιτηση Και Οτι Σε Μια Εβδομαδα Θα Ειναι Οκ.
23/2/2005: Με Καλουν Απο Τον Οτε Και Μου Λεει Η Κοπελα!!!!!
Εχετε Κανει Αιτηση Για Adsl Και Εδω Βλεπω Οτι Εχετε Γραμμη Απο Χτεσ (22/2/2005) Μεσω Τησ Tellas!!!!!! #$^#@^#@#%&^&#% Εβριζα Απο Μεσα Μου. Συνεχιζει Και Μου Λεει Οτι Δεν Μπορει Να Προχωρησει Την Αιτηση Μου. Λογικο….
Παιρνω Τηλεφωνο Την Tellas. Λεω Την Ιστορια Στον Υπαλληλο Και Μου Λεει Οντοσ Εχει Ενεργοποιηθει.
Του Λεω 1) Εαν Εχει Ενεργοποιηθει Γιατι Δεν Με Καλεσατε Να Με Ενημερωσετε? 2) Αφου Εχω Στειλει Fax Για Ακυρωση Για Εδω Και 5 Εργασιμεσ Μερεσ Δεν Την Εχετε Προωθησει?
Η Απαντηση Του Ηταν Οτι Δεν Γνωριζω Κατι Και Οτι Φταιει Το Αρμοδιο Τμημα….!!!!!!
Μετα Απο 35 Λεπτα Ομιλιασ Μου Ειπε Οτι Θα Κανει Την Αιτηση Ακυρωσησ Σημερα, Οτι Δεν Θα Χρεωθω Για Ολη Αυτη Την Ιστορια Και Οτι Εγω Θα Πρεπει Να Παρω Τον Οτε Για Να Μαθω Ποτε Θα Μπορω Να Κανω Αλλη Αιτηση….
Τα Σχολια Δικα Σασ….

BoGe
23-02-05, 14:54
Αισχοσ!!!!!!!

….

http://www.tellas.gr/press.asp?gid=21&arid=180&lang=2


Τα βραβεία δεν έχουν τόσο σημασία καμιά φορά.
Στην πράξη πολλά διαφέρουνε

Skoni
23-02-05, 17:37
Έλεος.... :worthy:

mindtrapper
24-02-05, 09:57
Τώρα σκόπιμα λένε ψέμματα ή λόγω βλακείας στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της τελλάς; :mad:

Είχα πάρει τηλέφωνο για να ρωτήσω για το IZI και μου είπανε ότι η γραμμή dsl είναι της Tellas και πρέπει να πάρω αναγκαστικά 1 χρόνο συνδρομή. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Βέβαια εγώ δεν ήθελα να δεσμευτώ για ένα χρόνο. Έτσι όταν τους ρώτησα αν μπορώ να έχω Tellas ως ISP χωρίς να πάρω γραμμή dsl Tellas μου είπαν ότι δεν γίνεται... άντε βγάλε άκρη :?

Προφανώς ήθελε να πει κάτι σαν: Δεν γίνεται να έχετε IZI και να έχετε την Tellas μόνο σαν ISP αλλά φυσικά μπορείτε να μας έχετε μόνο ISP αν έχετε ήδη γραμμή από τον ΟΤΕ!

questions
25-02-05, 16:28
Καλησπέρα :)

είχα την απορία πριν από μία εβδομάδα περίπου και τελικά κατέληξα....

Πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ ζήτησα μία 384 (Πέμπτη ή Παρασκευή ήταν), επικοινώνησα με το MGMANAGER και ζήτησα να μου φέρουν ένα 3com officeconnect (το DR100A-72) και περίμενα...
Τετάρτη με παίρνουν τηλέφωνο από MG ότι έχει έρθει... λέω δεν παίρνω και τον πΟΤΕ ένα τηλέφωνο;
-Ναι κύριε, όπως βλέπω η γραμμή σας είναι ενεργοποιημένη
-Είστε σίγουρος;
-Ναι, ναι....
(o πΟΤΕς μάλλον έγινε ΟΤΕ στην περίπτωση μου....)

Ήταν ήδη 2 το μεσημέρι, το MG έκλεινε στις 5 ..... αυτοκίνητο έλειπε....

Λέω δεν πειράζει, πάω αύριο....

Παίρνω τηλέφωνο την Τελλας, είμαι ήδη πελάτης με προεπιλογή....

-Σε 5 ώρες θα είστε έτοιμος!

-----------------------

4.30 ξεκινάω για Στουρνάρη, τους παίρνω τηλέφωνο "μην κλείσετε... έρχομαι! :D "

παίρνω και το γουστόζικο λευκό ρουτεράκι μου, πάω σπίτι μου και μετά από ένα μαρτύριο 3 ωρών με τις ρυθμίσεις (όλη μέρα πετύχαινα εξυπηρέτηση από Τελλάς αμέσως, όταν την ήθελα περισσότερο άκουγα 15 λεπτα μουσική....) είμαι από Τετάρτη βράδυ Online :D

ταχύτατος, το μουλάρι κατεβάζει ανελέητα και καλορίζικος! :)

για 1 ευρώ παραπάνω και χωρίς δεσμεύσεις συμβολαίου αλλά και για τις 4-5 μέρες που κράτησε η όλη διαδικασία νομίζω ότι αξίζει :) :) :)

ΥΓ. την ίδια μέρα ή χτες, δεν θυμάμαι με πηραν τηλέφωνο και από τον ΟΤΕ να μου πουν ότι ο κούριερ θα έρθει την Τρίτη.... καλά τους λέω... όποτε θέλει..... Είχα πάρει και το φιλτράκι μου το ζιξελάκι από το MG και όποτε θέλουν! :)

ipo
26-02-05, 03:04
Με γεια τη σύνδεση! 6 μέρες (4 εργάσιμες ) είναι πολύ καλός χρόνος. Είσαι τυχερός.

questions
26-02-05, 05:00
ευχαριστώ!!!!

απλά από ότι έχω μάθει (και είναι λογικό) όλος ο εξοπλισμός στην περιοχή είναι νέος και σύγχρονος..... μένω μεταξύ ΟΑΚΑ και Τελλάς....

και το τεστ της σύνδεσης: (πριν από λίγο)

Direction


Actual Speed True Speed (estimated)
Downstream 317 Kbps (39.6 KB/sec) 342 Kbps (inc. overheads)
Upstream 108 Kbps (13.5 KB/sec) 116 Kbps (inc. overheads)

Skoni
28-02-05, 11:45
Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε. Τελικά με τα 1000 ζόρια απαλλάχτηκα από την Tellas. Έκανα την αίτηση μου στον ΟΤΕ και περιμένω σήμερα να με πάρουν για την επιβεβαίωση των στοιχείων μου. Ελπίζω αρχές της επόμενης εβδομάδας να είμαι on line από το σπίτι μου.

Skoni
01-03-05, 12:31
όπως έγραψα και σε άλλο θέμα η tellas μου έχει δέσει τα χέρια. Ακόμα δεν έχει στείλει την αίτηση για διακοπή της γραμμής….. τέλος οι προσπάθειες μέχρι να ηρεμίσω. Δεν θα πάθω τίποτα εγώ μαζί τους. Δεν πάει άλλο ρε παιδιά….

Pieros
12-03-05, 11:24
Aυτό το νταβατζιλίκι του Ποτε αρχίζει κ μου την δείνει άσχημα

Pieros
12-03-05, 11:45
Να ρωτήσω κάτι? Έχω κάνει κ εγώ αιτηση για IZI by Tellas στις 2 Μάρτη τους πήρα τηλ σημερα Σαββατο 17 μαρτη κ μου είπαν ότι την δευτέρα θα στείλουν τον courrier για να φέρει το μοντεμ κ τα άλλα. Αυτό είναι καλός οιωνός ή μούφες ? Μου είπαν οτι εχουν ενεργοποιήσει την γραμμή αλλά δεν τους πιστεύω. Το βελακι απο το μοντεμ τις βιβοντι ειναι κόκκινο

ntsili
12-03-05, 20:20
εμένα όταν με πήραν τηλέφωνο, τήρησαν 100% το ραντεβού τους. Διάλεξα, μάλιστα,
συγκεκριμένο 2ωρο για να περάσει το courrier. Το μόνο που μου την έσπασε είναι ότι
τα άτομα του courrier ήταν δύο εντελώς καθηστερημένες κοπέλες οι οποίες κυριολεκτικά με
κούρασαν με την ασχετοσύνη τους... τεσπά... Εφόσον η Tellas σε πήρε τηλέφωνο λογικά όλα
θα πάνε καλά!

Pieros
12-03-05, 22:32
ηταν ωραιες οι κοπέλες?
ασχετο αλλα θα σου την μπουν για τα greeklish

@ ADSLgr.com All rights reserved.