PDA

Επιστροφή στο Forum : Κακόβουλη διαφήμιση που φιλοξενείται από την Google οδηγεί σε ψεύτικο ιστότοπο Keepass που φαίνεται γνήσιος



nnn
19-10-23, 10:34
Η Google έχει πιαστεί να φιλοξενεί μια κακόβουλη διαφήμιση τόσο πειστική που υπάρχει μια αξιοπρεπής πιθανότητα να έχει καταφέρει να ξεγελάσει μερικούς από τους πιο γνώστες της ασφάλειας χρήστες που την αντιμετώπισαν.

Κοιτάζοντας τη διαφήμιση, η οποία μεταμφιέζεται ως ένα βήμα για τον διαχειριστή κωδικών πρόσβασης ανοιχτού κώδικα Keepass, δεν υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε ότι είναι ψεύτικη. Είναι τελικά στη Google, η οποία ισχυρίζεται ότι ελέγχει τις διαφημίσεις που μεταφέρει. Κάνοντας το τέχνασμα ακόμα πιο πειστικό, κάνοντας κλικ σε αυτό οδηγεί σε πληροφορίες ķeepass[.], οι οποίες όταν προβάλλονται σε μια γραμμή διευθύνσεων φαίνεται να είναι ο γνήσιος ιστότοπος Keepass .

Ωστόσο, ένας πιο στενός έλεγχος στον σύνδεσμο δείχνει ότι ο ιστότοπος δεν είναι ο γνήσιος. Στην πραγματικότητα, το ķeepass[.]info —τουλάχιστον όταν εμφανίζεται στη γραμμή διευθύνσεων—είναι απλώς ένας κωδικοποιημένος τρόπος για να υποδηλώσει το xn--eepass-vbb[.]info, το οποίο, όπως φαίνεται, ωθεί μια οικογένεια κακόβουλου λογισμικού που παρακολουθείται ως FakeBat . Ο συνδυασμός της διαφήμισης στο Google με έναν ιστότοπο με σχεδόν πανομοιότυπη διεύθυνση URL δημιουργεί έναν σχεδόν τέλειο καταιγισμό εξαπάτησης.

«Οι χρήστες εξαπατούνται πρώτα μέσω της διαφήμισης της Google που φαίνεται απολύτως νόμιμη και μετά ξανά μέσω ενός παρόμοιου τομέα», έγραψε ο Jérôme Segura, επικεφαλής πληροφοριών απειλών στον πάροχο ασφαλείας Malwarebytes, σε μια ανάρτηση την Τετάρτη που αποκάλυψε την απάτη .

Οι πληροφορίες που είναι διαθέσιμες μέσω του Κέντρου Διαφάνειας Διαφημίσεων της Google δείχνουν ότι οι διαφημίσεις προβάλλονται από το Σάββατο και έχουν εμφανιστεί τελευταία την Τετάρτη. Οι διαφημίσεις πληρώθηκαν από μια οντότητα που ονομάζεται Digital Eagle, η οποία σύμφωνα με τη σελίδα διαφάνειας είναι ένας διαφημιστής του οποίου η ταυτότητα έχει επαληθευτεί από την Google.

Οι εκπρόσωποι της Google δεν απάντησαν αμέσως σε ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, το οποίο στάλθηκε μετά από ώρες. Στο παρελθόν, η εταιρεία είπε ότι αφαιρεί αμέσως τις δόλιες διαφημίσεις το συντομότερο δυνατό μετά την αναφορά του

By G Translate

Πηγή : Ars Technica (https://arstechnica.com/security/2023/10/google-hosted-malvertising-leads-to-fake-keepass-site-that-looks-genuine/)

BlueChris
19-10-23, 11:47
Τελευταία πάντως τρώω πολλά mail στο gmail που δεν τα πιάνει.. όχι απαραιτήτως Ελληνικά trojan αλλά ξένα περισσότερο και τα δηλώνω εγώ spam... τώρα θεωρώ πως η google με αλγόριθμο κοιτάει αυτό το πράγμα αλλιώς το κάνω τσάμπα?

mzaf
19-10-23, 13:15
Να γιατί δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε adblock.

Simpleton
19-10-23, 16:56
Όταν βλέπω τι σαβουροδιαφημίσεις εμφανίζουν Google και άλλοι, όπως τα αισχρά fake news clickbait του τύπου «Σοκ στον αέρα, ο Παπαδάκης είπε...», τα κλασσικά πράσινα «download» (με εμφανή σκοπό να τα θεωρήσει ο χρήστης κομμάτι της σελίδας) και άλλα πολλά, πραγματικά απορώ τι θα βλέπαμε αν δεν είχαν τη σούπερ εξελιγμένη ΤΝ και δεν έκαναν ελέγχους όπως λένε.

nicman23
19-10-23, 16:58
ublock το καλύτερο αντιικο

Pixel 57
19-10-23, 19:21
To goggle translate δεν είναι καλό. Καλύτερα deepL

nnn
19-10-23, 19:27
To goggle translate δεν είναι καλό. Καλύτερα deepL

Συμφωνώ.

xaris2335
21-10-23, 01:04
ublock το καλύτερο αντιικο


To goggle translate δεν είναι καλό. Καλύτερα deepL

Συμφωνώ και στα δύο.
προσοχή όμως ublock origin όχι σκέτο ublock αυτό είναι αμφιβόλου ποιότητας.

- - - Updated - - -

Αν έγινε σκόπιμα αυτό μου φαίνεται η google θα καταντήσει σαν το facebook όπου είναι γεμάτο κακόβουλα σκριπτάκια με ιούς ;)

Zus
22-10-23, 13:46
Έχει συμβεί πολλές φορές, το τελευταίο διάστημα.

MintPCUser
23-10-23, 09:45
Να γιατί δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε adblock.

Whot? Δηλαδή να μην κάνουμε χρήση ευκολιών για να αντιμετωπίσουμε τη διαφημιστική σαβούρα, για να μην μας κολήσουνε ιοιό; Ρε μάγκα, σύγνώμη κιόλας δηλαδή, αλλά συμαζέψου! :)
Και ζητώ συγνώμη απ τη κοινότητα, αλλά έχουμε δει πολλά τέτοια φαινόμενα στο παρελθόν, όπου νόμιμες υπηρεσίες, δια μέσω των αυτοματοποιημένων συστημάτων τους, βλέπε Microsoft κτλ διαμοιράζουν κακόβουλες προγραματικές εντολές με σκοπό να αντισταθμίσουν τα "κοψίματα" και όποιο κατάλογο ενδεχομένως ο χρήστης χρησιμοποιεί
Ξαφνικά δηλαδή οι υπεύθηνοι των διάφορων προγραμμάτων περικοπής, που τα προγράμματά τους είναι δημοσιοποιημένα για κάθε έλεγχο, έγιναν οι κακοί της ιστορίας;
( Το να βγαόνεις στα κανάλια και να το παίζεις ειδικός, δεν σημαίνει ότι είσαι κιόλας! )
=ΜΜ=

mzaf
23-10-23, 12:08
Whot? Δηλαδή να μην κάνουμε χρήση ευκολιών για να αντιμετωπίσουμε τη διαφημιστική σαβούρα, για να μην μας κολήσουνε ιοιό; Ρε μάγκα, σύγνώμη κιόλας δηλαδή, αλλά συμαζέψου! :)
Και ζητώ συγνώμη απ τη κοινότητα, αλλά έχουμε δει πολλά τέτοια φαινόμενα στο παρελθόν, όπου νόμιμες υπηρεσίες, δια μέσω των αυτοματοποιημένων συστημάτων τους, βλέπε Microsoft κτλ διαμοιράζουν κακόβουλες προγραματικές εντολές με σκοπό να αντισταθμίσουν τα "κοψίματα" και όποιο κατάλογο ενδεχομένως ο χρήστης χρησιμοποιεί
Ξαφνικά δηλαδή οι υπεύθηνοι των διάφορων προγραμμάτων περικοπής, που τα προγράμματά τους είναι δημοσιοποιημένα για κάθε έλεγχο, έγιναν οι κακοί της ιστορίας;
( Το να βγαόνεις στα κανάλια και να το παίζεις ειδικός, δεν σημαίνει ότι είσαι κιόλας! )
=ΜΜ=

Είσαι γάτος!

BlueChris
23-10-23, 12:35
Η "Google" είναι φίλη μας.

xaris2335
23-10-23, 16:56
Δηλαδή να μην κάνουμε χρήση ευκολιών για να αντιμετωπίσουμε τη διαφημιστική σαβούρα, για να μην μας κολήσουνε ιοιό;
προφανώς δεν ξέρει τι πάει να πει malvertising αν ήξερε δεν θα μιλούσε.:twisted:

MintPCUser
25-10-23, 21:21
Είσαι γάτος!

Γάτος ή γατούλης ή γατούλα δεν ήμουν ποτέ φίλε αρθρογράφε. Πάντα όμως στηρίζω με όποιον τρόπο μπορώ, ανθρώπους που αγανάκτισαν και αφιέρωσαν χρόνο από τη ζωή τους για να δημιουργήσουν κάτι που θα βοηθήσει άλλους ανθρώπους να μην περάσουν τα ίδια! Σέβομαι κάθε υπηρεσία που παρέχεται στο διαδίκτυο, πλην όμως θα πρέπει και αυτές να σέβονται τον χρήστη! Ευχαριστώ!

- - - Updated - - -


προφανώς δεν ξέρει τι πάει να πει malvertising αν ήξερε δεν θα μιλούσε.:twisted:

Και εάν ξέρω και εσύ δεν έχεις ιδέα το κατά πόσο νόμιμο επιτέλους χαρακτηρίστηκε στην ΕΕ, μετά από χρόνια αγώνα που ακόμα συνεχίζεται, θα μιλούσες και μάλιστα με σατανικές μορφές που δημοσιοποιείς; Η υγιής ευρωπαϊκή κοινότητα συμπεριφοράς διαδικτύοθ και δημοσιεύσεων, είναι πολυ ποιο ευαισθητοποιημένη απ όσο μπωρεί πολλοί από εμάς να νομίζουμε. Κύριε συνσχολιαστά, παρακαλώ κρατήστε, όπως και εγώ άλωστε εις το μέλλον, τους χαρακτηρισμούς σας για πρόσωπα που δεν γνωρίζεται το υπόβαθρό τους για τον εαυτόν σας παρακαλώ. Και πάλι ευχαριστώ για τον σχολιασμό!

BlueChris
25-10-23, 21:50
Εγώ πάντως όταν έρθει η ώρα να μην μπορώ να αποφύγω τα βασικά όπως να έχω adblock ή την απροκάλυπτη παρακολούθηση στο τι κάνω στο ίντερνετ, απλά θα σταματήσω να μπαίνω και τέλος. Δύσκολο αλλά όλα γίνονται.

MintPCUser
25-10-23, 21:52
Εγώ πάντως όταν έρθει η ώρα να μην μπορώ να αποφύγω τα βασικά όπως να έχω adblock ή την απροκάλυπτη παρακολούθηση στο τι κάνω στο ίντερνετ, απλά θα σταματήσω να μπαίνω και τέλος. Δύσκολο αλλά όλα γίνονται.

Όταν θα έρθει η στιγμή να σε αναγκάσουν να μην χρησιμοποιείς μια υπηρεσία για την οποία πληρώνεις και είναι υποχρεωτική από το Κράτος, να θυμάσαι ότι πλέον Κράτος δεν θα υπάρχει!

mzaf
26-10-23, 11:36
Γάτος ή γατούλης ή γατούλα δεν ήμουν ποτέ φίλε αρθρογράφε. Πάντα όμως στηρίζω με όποιον τρόπο μπορώ, ανθρώπους που αγανάκτισαν και αφιέρωσαν χρόνο από τη ζωή τους για να δημιουργήσουν κάτι που θα βοηθήσει άλλους ανθρώπους να μην περάσουν τα ίδια! Σέβομαι κάθε υπηρεσία που παρέχεται στο διαδίκτυο, πλην όμως θα πρέπει και αυτές να σέβονται τον χρήστη! Ευχαριστώ!

- - - Updated - - -



Και εάν ξέρω και εσύ δεν έχεις ιδέα το κατά πόσο νόμιμο επιτέλους χαρακτηρίστηκε στην ΕΕ, μετά από χρόνια αγώνα που ακόμα συνεχίζεται, θα μιλούσες και μάλιστα με σατανικές μορφές που δημοσιοποιείς; Η υγιής ευρωπαϊκή κοινότητα συμπεριφοράς διαδικτύοθ και δημοσιεύσεων, είναι πολυ ποιο ευαισθητοποιημένη απ όσο μπωρεί πολλοί από εμάς να νομίζουμε. Κύριε συνσχολιαστά, παρακαλώ κρατήστε, όπως και εγώ άλωστε εις το μέλλον, τους χαρακτηρισμούς σας για πρόσωπα που δεν γνωρίζεται το υπόβαθρό τους για τον εαυτόν σας παρακαλώ. Και πάλι ευχαριστώ για τον σχολιασμό!

"Φέρτε μου δυό καναβουριές, να κάνουν καναβούρια"....άγιο ignore button.

MintPCUser
26-10-23, 17:57
Και το λες και δημόσια λες και έχουμε κάποια προσωπική συναλαγή! Αυτό είναι το επίπεδό σου λοιπόν, να σχολιάζεις απαξιωτικά και να χαρακτηρίζεις τοποθετόντας ανθρώπους στην αγνόηση, θέλοντας και επιδιώκοντας να παρουσιάσης κοινή γνώμη, "αυτός να αγνοείτε"!
Όσο αλληλεπιδρώ με αυτό το φόρουμ, τόσο ποιο πολύ κατανοώ ότι ο χασισμός, είναι το κύριο μέλημά του, για να μη μιλήσω για την κονόμα.. ( έγραψα και άρθρο το οποίο χωρίς αιτιολογία το μετέφερε και μετά το διέγραψε η αριάνδη ). Είδτε δυνατή ομάδα, αλλά αυτό που είσται δεν αλλάζει το πως συμπεριφέρεσται και ποιοί είστε!
Και οι σκεπτόμενοι επισκέπτες ξέρουν να ξεχωρίζουν τους χαζούς σαν και εμένα και τους έξυπβνους σαν και εσάς!

BlueChris
26-10-23, 18:01
Να πω την αλήθεια θέλω να καταλάβω τι λες αλλά μιλάς με γρίφους γέροντα. Μπορείς να πεις καθαρά τι λες? Επίσης είναι δικαίωμα του καθενός να αγνοεί κάποιον αν νιώθει έτσι.

MintPCUser
26-10-23, 18:09
Να πω την αλήθεια θέλω να καταλάβω τι λες αλλά μιλάς με γρίφους γέροντα. Μπορείς να πεις καθαρά τι λες? Επίσης είναι δικαίωμα του καθενός να αγνοεί κάποιον αν νιώθει έτσι.

Παίζεις με διπλά προφίλ;

BlueChris
26-10-23, 18:21
Παίζεις με διπλά προφίλ;

Ε?

Κάνεις μια πίσω να δεις τι λες σήμερα γενικά σε απαντήσεις στο φόρουμ?

MintPCUser
26-10-23, 18:23
Ε?

Κάνεις μια πίσω να δεις τι λες σήμερα γενικά σε απαντήσεις στο φόρουμ?

Αν είμαι παράλογος θα σεβαστώ την άποψή σου και θα σταματήσω να σχολιάζω!

BlueChris
26-10-23, 18:36
Αν είμαι παράλογος θα σεβαστώ την άποψή σου και θα σταματήσω να σχολιάζω!

Εγώ σαν τρίτος βλέπω έναν άνθρωπο νευριασμένο γενικά να λέει εκφράσεις

χασισμός
κονόμα
αριάνδη
δυνατή ομάδα

και νιώθω ότι πιστεύεις πως όλοι στο φόρουμ τα έχουν/εχουμε βάλει μαζί σου.
Θέλω να σου πω πως δεν έχει γίνει ποτέ αυτό εδώ μέσα σε κανέναν. Θα τσακωθούμε πολλές φορές, θα γελάσουμε αλλά θα τα βρούμε. Το μυστικό είναι να μην προσβάλλουμε ο ένας τον άλλο και η άκρη θα βρεθεί αν υπάρχει κάποια παρεξήγηση.
Για τα παραπάνω σε ρώτησα και είπα το "με γρίφους μιλάς γέροντα", γιατί δεν καταλαβαίνω τι έχει συμβεί.

MintPCUser
26-10-23, 18:46
Εγώ σαν τρίτος βλέπω έναν άνθρωπο νευριασμένο γενικά να λέει εκφράσεις

χασισμός
κονόμα
αριάνδη
δυνατή ομάδα

και νιώθω ότι πιστεύεις πως όλοι στο φόρουμ τα έχουν/εχουμε βάλει μαζί σου.
Θέλω να σου πω πως δεν έχει γίνει ποτέ αυτό εδώ μέσα σε κανέναν. Θα τσακωθούμε πολλές φορές, θα γελάσουμε αλλά θα τα βρούμε. Το μυστικό είναι να μην προσβάλλουμε ο ένας τον άλλο και η άκρη θα βρεθεί αν υπάρχει κάποια παρεξήγηση.
Για τα παραπάνω σε ρώτησα και είπα το "με γρίφους μιλάς γέροντα", γιατί δεν καταλαβαίνω τι έχει συμβεί.

Σαν γέροντας που είμαι λοιπόν, θα πάω να ξεκουραστώ και αφήνω σε εσάς τους νεότερους την ανάγνωση και σχολιασμό στα όσα συμβαίνουν. Αν πρόσβαλα κάποιον, ζητώ συγνώμη, αλλά δεν πιστεύω ότι το έκανα αυτό! Αντιθέτως μάλιστα με προσέβαλαν. Αλλά δεν με απασχολεί. Συνεχίστε...

xaris2335
27-10-23, 06:35
Σαν γέροντας που είμαι λοιπόν, θα πάω να ξεκουραστώ και αφήνω σε εσάς τους νεότερους την ανάγνωση και σχολιασμό στα όσα συμβαίνουν. Αν πρόσβαλα κάποιον, ζητώ συγνώμη, αλλά δεν πιστεύω ότι το έκανα αυτό! Αντιθέτως μάλιστα με προσέβαλαν. Αλλά δεν με απασχολεί. Συνεχίστε...
ο σχολιασμός δεν ήταν για σένα αλλά για το παλικάρι που είπε για το adblock, παρεξήγησες εγώ δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλω, ίσα ίσα να στηρίξω την άποψη σου ήθελα. :what::confused:
Απο τα σχόλια σου πάντως φαίνεται να γνωρίζεις πολλά, ζητάω συγνώμη αν θίχτηκες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.