PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάω για το tera(ς) και θέλω συμβουλές!



ioneyez
05-01-05, 13:58
Mετά από πολύμηνη έλλειψη χώρου στους σκληρούς δίσκους μου (είμαι με 2 τιγκαρισμένους 80άρηδες ΙΒΜ Deskstar 120GXP 7.200RPM 2MB Cache σε PATA αυτή τη στιγμή) και αναμονή σχετικής οικονομικής ευμάρειας ήρθε επιτέλους η στιγμή που θα πω αντίο στον προβληματισμό τι να σβήσω για να κατεβάσω αυτό που θέλω.

Αποφάσισα λοιπόν ότι ο καλύτερος τρόπος να λύσω το πρόβλημά μου μεσοπρόθεσμα και με επιφύλαξη μακροπρόθεσμα καθώς όλοι γνωρίζουμε πόσα terabytes μπορούν να μας προσφέρουν τα αγαπημένα μας μουλαράκια και βατραχάκια είναι να χτυπήσω μισό terabyte και να εφοδιαστώ με 2 σεβαστούς 250άρηδες Hitachi 7K250 7.200RPM 8MB Cache με σύνδεση SATA τους οποίους θα προμηθευτώ από εδώ (http://www.pixmania.com/gr/gr/52933/art/hitachi/deskstar-7k250-250-gb-sat.html).

Τους δίσκους θα φιλοξενήσει προς το παρόν μία ABIT KR7A-133 RAID μητρική με ενσωματωμένο RAID controller. Στόχος μου είναι όταν αντικαταστήσω μητρική/επεξεργαστή/μνήμη κάποια στιγμή επόμενης οικονομικής ευμάρειας να μη χρειαστεί να δώσω φράγκα και για σκληρό δίσκο καλύπτοντας παράλληλα τις τωρινές αλλά και τις μελλοντικές ανάγκες αποθηκευτικού χώρου.

Για να συνδέσω τους SATA σκληρούς στην IDE μητρική θα την εφοδιάσω με αυτό (http://www.overclock.co.uk/customer/product.php?productid=17282) το ανταπτοράκι. Στη συνέχεια θα ήθελα να χρησιμοποιήσω επιτέλους τον RAID controller της μητρικής μου που υποστηρίζει RAID 0, RAID 1 και RAID 0+1 και σκεφτόμουν να τους συνδέσω σε RAID 0 προφανώς για την αύξηση του transfer rate. Εδώ αρχίζουν όμως τα αλλά...

Αρχικά σκέφτομαι ότι θυσιάζω τη μισή μου χωρητικότητα! Στη συνέχεια θέλω να κάνω overclock σύντομα οπότε φαντάζομαι ότι αυξάνοντας το FSB αυξάνονται και οι πιθανότητες να κάτσει στραβή με τους δίσκους και όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό όταν παίζει RAID 0. Τέλος μου υπενθυμίζω πόσο γρήγορα καταναλώθηκαν τα 160GB που ήδη έχω και συνειδητοποιώ ότι ουσιαστικά λιγότερο από 100GB εξτρά δεν είναι και τόσο καλή καβάτζα. Βέβαια θα ξεκινήσω με εγκατάσταση των XP από την αρχή οπότε θα ξεφορτωθώ πράμα αλλά και πάλι αυτό το ρημάδι το ADSL κατεβάζει όταν θέλει...

Ιδανικά θα ήθελα αντί για 2 να έπερνα 4 δίσκους και να τους έβαζα σε RAID 0+1 (stripping και mirroring) και να είχα το κεφάλι μου ήσυχο από όλες τις απόψεις. Αντικειμενικά καίγομαι περισσότερο να δω τα GB να εκτοξεύονται παρά τα MB/s αλλά θέλω οι δίσκοι να εμφανίζονται σαν ένας. Δεν μπορώ να βάλω RAID JBOD (Just a Bunch Of Drives) γιατί δεν το υποστηρίζει ο RAID controller αλλά και εκτός αυτού το θεωρώ αστείο καθώς έχεις τους ίδιους κινδύνους με το RAID 0 και χειρότερη απόδοση από τον κάθε δίσκο ξεχωριστά. Φαντάζομαι δεν παίζει κάτι με software έτσι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και θέλω συμβουλές, κρίσεις και προτάσεις!

Νικαετός
05-01-05, 14:28
Φίλε ioneyez , επειδή έχω καεί όχι μόνο μία αλλά περισσότερες φορές απο τους SATA σε raid O θα σε συμβούλευα να τους συνδέσεις έτσι ώστε να τους βλέπεις σαν δύο ξεχωριστούς δίσκους. Αλλοιώς είναι προτιμότερο να τους έχεις mirror και ας θυσιάζεις και GB και ταχύτητα.

Αν τελικά τους βάλεις σαν raid 0 , τότε φρόντιζε να παίρνεις τακτικότατα backup . (Προσωπικά πάντως δεν έχω εμπιστοσύνη στους Hitachi, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο όμως λόγο διευκρινίζω)

The_StarGazer
05-01-05, 15:17
Αρχικά σκέφτομαι ότι θυσιάζω τη μισή μου χωρητικότητα!

Απλως μια διευκρινηση. Σε Raid 0 δεν χαραμιζεις καθολου χωρητικοτητα. Θα βλεπεις τα 2 drive σαν 1 και ο διαθεσιμος χωρος που θα εχεις θα ειναι το αθροισμα και των 2. Βεβαια οπως λες το διακινδυνευεις στην περιπτωση failure του ενος απο τα 2 drive να χασεις τα παντα.

WAntilles
05-01-05, 15:30
Η προσωπική μου άποψη είναι να ξεχάσεις το RAID διότι έτσι κι αλλιώς οι σημερινοί δίσκοι είναι πολύ γρήγοροι. Βάλε τους κανονικά σαν 2 χωριστούς δίσκους.

Επίσης έχε υπόψη σου ότι εάν ο IDE controller που θα τους βάλεις πάνω δεν είναι ATA-100, θα χάσουν κάτιτίς από τις επιδόσεις τους (φυσικά θα βάλεις 80άρι καλώδιο).

Τέλος, σιγουρέψου ότι ο αντάπτορας που παίρνεις υποστηρίζει επίσης ΑΤΑ-100 και δίσκους πάνω από 128GB (δηλαδή 48-bit LBA).

XTCgr
05-01-05, 15:35
σορρυ τι μητρική έχεις? δεν έχει pci lock?

alefgr
05-01-05, 17:49
Αν έχεις XP Pro ίσως μια καλή λύση είναι να τους κάνεις Dynamic ώστε να μπορείς αργότερα να προσθέσεις και άλλους στην συστοιχία και να αυξήσεις το size του volume. Εν υπόψη, η χωρητικότητα παραμένει το άθροισμα όλων και η ταχύτητα είναι λίγο αυξημένη εν σχέση με τον απλό δίσκο.

ioneyez
06-01-05, 02:32
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους φίλους που κάθησαν να διαβάσουν το κατεβατό και που μου ανοίξατε επιτέλους τα μάτια καθώς τόσο καιρό είχα λάθος εντύπωση για το RAID 0! Συγκεκριμένα τώρα...

NIKOSEAGLE σε καταλαβαίνω και επαυξάνω ότι το backup εννοείται! Τα δεδομένα που θα περάσω στο RAID 0 θα παραμείνουν στους σκληρούς που χρησιμοποιώ τώρα.

The_StarGazer Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! :oops:

WAntilles (που διαβάζω ΣΥΝΕΧΕΙΑ το signature σου! :lol: ) Δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να παίζει πρόβλημα με το ανταπτοράκι! Άσχετο αλλά λες στο o/c να μου κάνει νερά;

DSL_worshipper Δυστυχώς η μητρική μου έχει VIA KT266A chipset το οποίο δεν προσφέρει δυνατότητα PCI/AGP lock παρά μόνο divider frequency ratios [FSB:AGP:PCI] με επιλογές το [3:2:1] και [4:2:1] οπότε ακόμα το σκέφτομαι αν θα το τολμήσω το o/c με το RAID 0. Αυτή τη στιγμή το σύστημα λειτουργεί με μαμίσιο FSB στα 133MHz και [4:2:1] divider ratio. Έχω όμως OCZ Technologies PC2700 Rev 3.2 512ΜB DDR RAM (http://www.viperlair.com/reviews/memory/ocz/DDR1/2700/index.shtml) που σηκώνει 400Hz FSB αέρα και με πονάει να τη βλέπω να χαραμίζεται! Πάντως λένε ότι η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς... αλλά και ότι κάλιο 5 και στο χέρι παρά 10 και καρτέρι! :mrgreen:

alefgr Δεν το ήξερα ότι μπορείς να τους κάνεις Dynamic! Τι μαθαίνει κανείς σε μια μέρα! :shock: Θα το ψάξω και θα δω τι παίζει σε ευχαριστώ!

Απ' ότι φαίνεται πάντως μετά από σχετική παρατήρηση εγκαταλείπω τα πλάνα για τους Hitachi και τώρα φλερτάρω τους αντίστοιχους Maxtor DiamondMax 10 7.200RPM 16MB Cache με σύνδεση native SATA (όχι PATA-SATA όπως στους Hitachi) αλλά και NCQ για όταν πάρω μια μητρική με τον σχετικό controller. Α και χωρίς το χαρακτηριστικό "νιαούρισμα" των IBM/Hitachi!

XTCgr
06-01-05, 03:21
αν είχες 5:2:1 (ΚΤ333 και άνω) κάτι μπορούσε να γίνει... με το ΚΤ266Α είχα την Αsus A7V266E..πάνω απο 145fsb δεν πήγαινε με την καμμία και ας ειχα PC2700 μνήμες

ioneyez
06-01-05, 03:45
αν είχες 5:2:1 (ΚΤ333 και άνω) κάτι μπορούσε να γίνει... με το ΚΤ266Α είχα την Αsus A7V266E..πάνω απο 145fsb δεν πήγαινε με την καμμία και ας ειχα PC2700 μνήμες

Πάντως έχω ακούσει και έχω δει σε review τρελά o/c με την KR7A. Μιλάω για κοντά στα 200MHz FSB (http://www.overclockers.com.au/techstuff/r_abit_kr7a-r/page3.shtml)! Δυστυχώς δεν παίζει ένα link που είχα από ένα άλλο review που είχε περάσει τα 190MHz! :twisted:

XTCgr
06-01-05, 03:57
εεεεετσιιιι....Abit rulez... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: (κάποτε γιατι μετα την NF7 μας έχει απογοητεύσει η Αbit)Η ΚΧ7-333 που είχα μετα την Αsus χαλαρά περνούσε τα 200FSB απλα είχα πρόβλημα με AGP tearing

ioneyez
06-01-05, 08:10
Θα περιμένω πάντως να δω πως θα πάει το RAID 0 χωρίς o/c και το επόμενο βήμα είναι ένα Asetek WaterChill kit και πουσάρισμα στον AMD Athlon XP 1700+ JIUHB (http://www.hexus.net/content/reviews/review.php?dXJsX3Jldmlld19JRD01MzYmdXJsX3BhZ2U9NA==) μου! Γιατί τα καλύτερα πράγματα στη ζωή είναι δωρεάν έτσι; :wink:

XTCgr
06-01-05, 11:29
Δεν παίζει τόσο μεγάλο οτι είναι JIUHB stepping. Αν πρόσεξες στο review το κομμάτι που έχουν είναι DLT3C που δουλεύει στα 1.5v default. Ο δικός μου 1800+DLT3C αυτη τη στιγμή δουλεύει με 1.85 στα 2.5Ghz με νερό ενω με αέρα (SLK800+evercool 8cm fan) έφτανε τα 2.4Ghz με 1.75. Eννοείται prime stable/3d stable
Aν πας για έτοιμο watercooling kit δες και της swiftech,πιστεύω οτι ειναι καλύτερη απο την asetek

alfa156
06-01-05, 11:31
1. Προσωπικά δεν θα έπαιρνα Hitachi. Η Seagate δίνει 5 χρόνια εγγύηση (είναι η μόνη) και για να τα δίνει κάτι ξέρει. Οπότε θα σου συνιστούσα Seagate (όπως έχω πάρει και εγώ)

2. Καλό και ευκολο το dynamic αλλα να είσαι σίγουρος οτι θα σου τρώει cpu. Δεν θα σου το πρότεινα καθώς μιλας για High-End συστημα. Το dynamic είναι πολύ καλή λύση σε ένα dedicated συστημα, που να λειτουργει μόνο σαν storage. Οποτε έχεις έναν ολόκληρο cpu για το storage και γλυτώνεις τους controllers.

3. Δεν ξέρω αν την στιγμή που μιλάμε αξίζει να πάρεις 250gb. νομίχω είναι πιο cost effective 3 200άρηδες.

4. Την λύση του RAID 5 την έχεις σκεφτεί? (μπορεί να γίνει και μέσα απο τα windows ). Με το RAID 5 έχεις πολύ καλές ταχύτητες και σε παίρνει να χάσεις μ'έχρι και 1 σκληρο (όχι όμως δευτερο)

5. Αντι να μπλέκεις με adaptores δεν παίρνεις απο την αρχη μια motherboard, και ένα σκληρο και μετά άλλον ένα - ένα ένα δηλαδή- Μέχρι να γεμίσεις τον έναν θα πέσουν και οι τιμές τους.

WAntilles
06-01-05, 13:03
Μήπως οι αντάπτορες που θα πάρεις κάνουν όσο ένας 2κάναλος SATA Silicon Image 3112A;

alefgr
06-01-05, 22:52
2. Καλό και ευκολο το dynamic αλλα να είσαι σίγουρος οτι θα σου τρώει cpu. Δεν θα σου το πρότεινα καθώς μιλας για High-End συστημα. Το dynamic είναι πολύ καλή λύση σε ένα dedicated συστημα, που να λειτουργει μόνο σαν storage. Οποτε έχεις έναν ολόκληρο cpu για το storage και γλυτώνεις τους controllers.

Δεν το έχω δεί στη πράξη να σου "τρώει" περισσότερο process. Έχω 2 PC με το καθ' ένα να έχει από 2 250GB dynamic disks. Από καταγραφή της CPU που γινόταν πρίν και μετά (μέσω του PRTG) δεν προκύπτει κάτι τέτοιο...

Επίσης συμφωνώ με τους Seagate. Με την εγγύηση να είναι στα 5 χρόνια τους κάνει πολύ δελεαστικούς.

alfa156
06-01-05, 23:04
2. Καλό και ευκολο το dynamic αλλα να είσαι σίγουρος οτι θα σου τρώει cpu. Δεν θα σου το πρότεινα καθώς μιλας για High-End συστημα. Το dynamic είναι πολύ καλή λύση σε ένα dedicated συστημα, που να λειτουργει μόνο σαν storage. Οποτε έχεις έναν ολόκληρο cpu για το storage και γλυτώνεις τους controllers.

Δεν το έχω δεί στη πράξη να σου "τρώει" περισσότερο process. Έχω 2 PC με το καθ' ένα να έχει από 2 250GB dynamic disks. Από καταγραφή της CPU που γινόταν πρίν και μετά (μέσω του PRTG) δεν προκύπτει κάτι τέτοιο...

Επίσης συμφωνώ με τους Seagate. Με την εγγύηση να είναι στα 5 χρόνια τους κάνει πολύ δελεαστικούς.

Δικίμασε να "χάσεις" έναν σκληρό σε RAID 5 και θα δείς το σύστημά σου να σέρνεται.

alefgr
07-01-05, 04:00
2. Καλό και ευκολο το dynamic αλλα να είσαι σίγουρος οτι θα σου τρώει cpu. Δεν θα σου το πρότεινα καθώς μιλας για High-End συστημα. Το dynamic είναι πολύ καλή λύση σε ένα dedicated συστημα, που να λειτουργει μόνο σαν storage. Οποτε έχεις έναν ολόκληρο cpu για το storage και γλυτώνεις τους controllers.

Δεν το έχω δεί στη πράξη να σου "τρώει" περισσότερο process. Έχω 2 PC με το καθ' ένα να έχει από 2 250GB dynamic disks. Από καταγραφή της CPU που γινόταν πρίν και μετά (μέσω του PRTG) δεν προκύπτει κάτι τέτοιο...

Επίσης συμφωνώ με τους Seagate. Με την εγγύηση να είναι στα 5 χρόνια τους κάνει πολύ δελεαστικούς.

Δικίμασε να "χάσεις" έναν σκληρό σε RAID 5 και θα δείς το σύστημά σου να σέρνεται.

Μα δεν μίλησα ποτέ για RAID 5! Μίλησα για την περίπτωση του spanned volume σε πάνω από ένα δυναμικό δίσκο.

ioneyez
07-01-05, 06:53
Παίδες...

DSL_worshipper Πρόλαβα έναν από τους τελευταίους 1700+ JIUHB DLT3C και περιμένω πως και πως να δω πόσο μέχρι που θα φτάσει. Με την ίδια λογική που παίρνω τους σκληρούς θα πάρω και το watercooling kit οπότε θα το χρησιμοποιήσω στο επόμενό μου σύστημα. Ψάχνω λοιπόν για ένα kit που θα υποστηρίζει ότι CPU socket κυκλοφορεί τότε και παράλληλα GPU και Northbridge οπότε νομίζω ότι το Asetek WaterChill που είναι πιο mainstream με καλύπτει αν και υστερεί έστω και ελάχιστα έναντι του ανταγωνισμού. Αναμείνατε λοιπόν σχετικό thread!

alfa156 Έχεις δίκιο για τη Seagate, δεν είχα ποτέ ο ίδιος αλλά έχω ακούσει φήμες ότι όπως οι Hitachi κάνουν κι αυτοί ένα χαρακτηριστικό και ενοχλητικό "νιαούρισμα" κάθε τόσο. Όταν το ακούω πάντως στον Deskstar μου με λούζει κρύος ιδρώτας αφού νομίζω ότι παρέδωσε πνεύμα! Όσο για το Dynamic setup των δίσκων θα το ψάξω σύντομα καθώς για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδέα! Για τους 200άρηδες που προτείνεις και πάλι έχεις δίκιο θα ήταν η καλύτερη αγορά καθώς είναι 10-15% φθηνότεροι στο GB ενώ από εκεί και κάτω η ποσοστιαία διαφορά μικραίνει αλλά με 3 δίσκους θα έχει όχι μόνο παραπάνω θόρυβο και θερμότητα αλλά και μεγαλύτερη πιθανότητα να μου κάτσει στραβή με το RAID 0. Άσε που θα χρειαστώ και άλλο ανταπτοράκι καθώς η μητρική μου έχει μόνο IDE θύρες ή controller SATA με RAID και 4 κανάλια που εκτοξεύει την τιμή. Οπότε αυτομάτως ξεχνάω και το RAID 5 ακόμα και με software γιατί παίζει και το πρόβλημα που εξηγώ στην απάντησή μου στον WAntilles παρακάτω. Όσο για την πρόταση σου για καινούρια μητρική σκέφτομαι ότι αν είναι να δώσω για μητρική θα πάω κατευθείαν για Athlon 64 ή P4 και δυστυχώς οι αυξήσεις στους μισθούς είναι δυσανάλογες των επιθυμητών!

WAntilles Σ' ευχαριστώ που μόλις με έβγαλες από αδιέξοδο! Φυσικά και συμφέρει να πάρω τον 3112 αντί για το ανταπτοράκι γιατί έτσι είμαι σίγουρος ότι υποστηρίζει και 48-bit LBA (http://www.techwarelabs.com/reviews/storage/si_satasil3112/index_2.shtml) αλλά και PCI στα 66MHz οπότε φαντάζομαι ότι το RAID 0 θα αντέξει από τη μεριά του controller όταν αρχίσω να ανεβάζω τα MHz του FSB! Άσε που είναι στα ίδια λεφτά (http://www.dabs.com/uk/Search2/Product+Details.htm?quicklinx=2PNS&searchphrase=controller). Μήπως παρ' ελπίδα ξέρεις που μπορώ να τη βρω εδώ; Στο Google δεν βρήκα πουθενά αυτή που δοκίμασαν στο TechwareLabs όλο link για support στο τσιπάκι μου έβγαζε το οποίο απ' ότι κατάλαβα είναι τόσο καλό που παίζει παντού.

alefgr Όλα καλά με την εγγύηση της Seagate αλλά δυστυχώς ο 7200.7 που ανταγωνίζεται τον νεότερο Maxtor DiamondMax 10 δε βγάζει πάνω από 160GB. Αυτό (http://storagereview.com/php/benchmark/compare_rtg_2001.php?typeID=10&testbedID=3&osID=4&raidconfigID=1&numDrives=1&devID_0=250&devID_1=242&devID_2=245&devID_3=251&devCnt=4) πάλι τι σου λέει;

Λέτε να περιμένω τον Deskstar T7K250 (http://www.hitachigst.com/portal/site/hgst/?epi_menuItemID=51bae6e47efca5938797c532aac4f0a0&epi_menuID=8d237906f078b6fd25ad4e8060e4f0a0&epi_baseMenuID=22f0deefa8f3967dafa0466460e4f0a0); Λένε ότι έρχεται στο Q1 2005 και φαντάζομαι ότι αφού "τρώει" τον Barracuda 7200.8 που δεν υποστηρίζει SATA II θα έχει και τσιμπημένη τιμή. Παρεπιπτόντως τι μετράει περισσότερο, NCQ ή μέγεθος buffer; Ρωτάω γιατί βλέπω ότι και ο Deskstar T7K250 αλλά και ο Barracuda 7200.8 έχουν 8MB buffer. Η Maxtor δηλαδή χαζή είναι που βάζει 16MB και NCQ στον DiamondMax 10; Να σημειώσω ότι η Hitachi βάζει 16MB στη ναυαρχίδα της τον 7K500 (http://www.hitachigst.com/portal/site/hgst/index.jsp?epi-content=GENERIC&folderPath=%252Fhgst%252Faboutus%252Fpress%252Finternal_news%252F&docName=20050105.html&beanID=736703123&viewID=content).

ioneyez
09-01-05, 17:34
boing!

@ ADSLgr.com All rights reserved.