PDA

Επιστροφή στο Forum : Router για το ZTE MC801A



Dev1l
01-11-23, 09:56
Καλημέρα στο φόρουμ,
Πρόσφατα έβαλα παραγγελία το ZTE MC801A μιας και θα βάλω μια extra sim από το απεριόριστο πρόγραμμα μου της Cosmote. Λόγο απομακρυσμένης περιοχής και λόγο χαμηλών ταχυτήτων με τους παρόχους σταθερής, δεν παλεύεται πλέον. Έχω οπτική επαφή με την κεραία και πιάνω full 5G σήμα στην ταράτσα της οικοδομής, τα νούμερα σε ταχύτητα καθόδου είναι από 700-1200mbps, ping 8-20ms και ταχύτητα ανόδου από 30-55mbps όλα με μετρήσεις από το κινητό μου. Επειδή λόγο της πολυκατοικίας και όπως σε κάθε πολυκατοικία υπάρχουν και μερικοί τρελοί για δέσιμο το mc801a θα μπει σε ένα ηλεκτρολογικό μπουάτ με στερέωση πάνω σε στύλο, από εκεί θα κατεβάσω καλώδιο Ethernet με δυο εξωτερικά rj45 cat6 μπριζακια για το σπιτι, απόσταση περίπου 20 μέτρων για το καλώδιο εξωτερικού χώρου cat6. Τώρα εσωτερικά θέλω να βάλω ένα router που θα μου δώσει το μέγιστο της γραμμής τόσο σε gigabit Ethernet lan όσο και σε ασύρματο WiFi 6, ψάχνω για ρουτερ έως 100€ που να έχει από 3 lan και πάνω, να έχει QoS, NAT και Guest Network και να είναι σταθερό χωρίς διακοπές με καλή εμβέλεια, θα καλύψει έναν χώρο 55τμ ανάμεσα σε τοίχους. Αυτό που με καίει περισσότερο είναι να πάρω το μέγιστο από το mc801a, τουλάχιστον σε lan.

Τι μου προτείνετε ; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

K1m0n
01-11-23, 12:03
εσωτερικά θέλω να βάλω ένα router που θα μου δώσει το μέγιστο της γραμμής τόσο σε gigabit Ethernet lan όσο και σε ασύρματο WiFi 6, ψάχνω για ρουτερ έως 100€ που να έχει από 3 lan και πάνω, να έχει QoS, NAT και Guest Network και να είναι σταθερό χωρίς διακοπές με καλή εμβέλεια, θα καλύψει έναν χώρο 55τμ ανάμεσα σε τοίχους. Αυτό που με καίει περισσότερο είναι να πάρω το μέγιστο από το mc801a, τουλάχιστον σε lan.

Στα 100€ δεν νομίζω ότι θα βρείς κάτι με ax της προκοπής,
πόσο μάλλον 100€ και να τρέξει +qos σε γραμμή ~Gbit.

Γενικότερα, έχεις αντικρουόμενες απαιτήσεις:

1. σκέτο nat (accelerated) μπορεί να κάνουν και soho συσκευές @ ~Gbit (λίγο πάνω, λίγο κάτω...).
Μπορεί να βρεις @100€.
Nat + qos σε τέτοιες ταχύτητες κοιτάς σε μικρό x86 ή σε πολύ σύγχρονο (και ακριβό) arm.
Οπωσδήποτε δεν θάναι 100€...

2. Επί της αρχής, QoS δεν μπορείς να τρέξεις επιτυχώς σε σύνδεση lte/5G,
διότι απλούστατα δεν ξέρεις την ταχύτητα της wan που αλλάζει ανα πάσα στιγμή.
Τουλάχιστον όχι όσο δεν είναι αποδεκτό να βάλεις cap @min-possible-speed.
Οπότε, κατά πόσο είναι υλοποιήσιμο το qos (και άρα λογικό/χρήσιμο σαν απαίτηση) είναι συζητήσιμο.
Αν σε ενδιαφέρει να το επιδιώξεις, γίνεται μια σχετική προσπάθεια (wip) για sqm σε lte @wrt,
αλλά θα χρειαστείς ένα ισχυρό router που να είναι wrt-capable, + ότι πρέπει να μάθεις το wrt.
Αν το δοκιμάσεις, γράψε 2 λόγια, με ενδιαφέρει και μένα.

3. *Εύκολο* guest ("εύκολο" όσον αφορά το στήσιμο...) θα έχεις σε soho συσκευή
(αλλά δεν θα έχεις qos @Gbit speeds).

4. Το αν το x router/ap θα καλύψει 55m2 @5Ghz είναι συζητήσιμο,
έχει να κάνει με το πόσο καθαρό φάσμα έχεις, την κατασκευή/διαρρύθμιση του σπιτιού,
και που θα τοποθετηθεί το router.
Υπολόγισε το ενδεχόμενο να χρειαστεί επιπλέον AP (και ίσως θα ήθελες νάναι meshed).

Γενικά, για routing/nat + qos (sqm) @ Gbit speeds,
κοιτάς σε κάποια (μεγάλα) mtik ή σε μικρό x86 με wrt/pfsense/ότι (οπότε θες +AP για το wifi),
ή σε arm + openwrt.
Δεν θάναι ~100€, θάναι παραπάνω,
πόσο παραπάνω εξαρτάται απο την λύση που θα επιλέξεις,
και πως θα το υλοποιήσεις.

Για σκέτο routing @Gbit εγώ θα έστηνα ένα mtik/pfsense
και θα έβαζα και 1-2 AP σε unifi/tp-link/ότι.
Εναλλακτικά, ένα σύγχρονο arm + openwrt και έχεις router/ap σε 1 συσκευή.
Παραμετροποιήσιμες λύσεις, αλλά πάλι καμία σχέση με 100€,
και θέλει να είσαι ολίγον geek.

Αν τα 100€ είναι το όριο, ψάχνεις να βρείς κάποιο φτηνό (προηγούμενης γενιάς)
soho AX router, το βάζεις πάνω, το σταυρώνεις, ελπίζεις για το καλύτερο.
Το wifi μπορεί νάναι ok, routing δεν ξέρω αν θα πιάσει gbit,
κάνεις την έρευνα σου αναλόγως τι soc θα φοράει το συγκεκριμένο.

^My 0,02$.

Thanos_21
02-11-23, 23:15
Θα σου πρότεινα για αρχή να δοκιμάσεις το νέο σου router εντός του σπιτιού σου και κατά προτίμηση να το τοποθετήσεις στην πλευρά του σπιτιού που είναι πιο κοντά στην κεραία του παρόχου.
Αν δεν βλέπεις ικανοποιητικά νούμερα και σταθερότητα τότε μπες στην διαδικασία της τοποθέτησης εξωτερικά κτλ.
Έχω κάνει το ίδιο πράγμα με το ίδιο zte mc801a εντός του σπιτιού και παίζει μπάλα. Το έχω σε bridge mode και από πίσω έχω ένα fritzbox, παίζουν όλα άψογα.
251850

@ ADSLgr.com All rights reserved.