PDA

Επιστροφή στο Forum : Modem - Router που παρέχεται



spileon
31-08-07, 12:13
Χαίρετε,

σκέφτομαι να κάνω σύνδεση με forthnet με το πρόγραμμα δίοδος. Στο link αυτό φαίνεται το πακέτο:

http://diodos.gsrt.gr/Package.aspx?package=100

το οποίο λογικά είναι το ίδιο με αυτό που παρέχεται στην αγορά.

Γνωρίζει μήπως κανείς τι modem παρέχεται μαζί με τη σύνδεση?? Είναι ethernet ή usb?
Είτε με το πρόγραμμα δίοδος, είτε κανονικά. Πήρα τηλέφωνο στη forthnet και μετα από μισή ώρα αναμονή η κοπελιά που το σήκωσε μου είπε ότι μάλλον δίνουν ένα modem internet (:worthy:) αλλά δεν ήταν και σίγουρη....

Ευχαριστώ!

ariadgr
31-08-07, 12:14
Γιατί να μπεις στη διαδικασία μέσω Δίοδος αν η τιμή που έχει στη αγορά είναι ίδια;

spileon
31-08-07, 12:20
Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στο modem που παρέχεται. Η κοπέλα στο τηλεφωνικό κέντρο δεν είχε ιδέα τι Modem δίνουν... Ελεος!

Jazzer
31-08-07, 13:37
Δίνουν διάφορα modem, μερικά από τα οποία είναι πολύ καλά, ανάλογα με το stock που υπάρχει στις αποθήκες τους, δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό, ας μην είμαστε υπερβολικοί.:)

Πύρρος
31-08-07, 15:52
Χαίρετε,

σκέφτομαι να κάνω σύνδεση με forthnet με το πρόγραμμα δίοδος. Στο link αυτό φαίνεται το πακέτο:

http://diodos.gsrt.gr/Package.aspx?package=100

το οποίο λογικά είναι το ίδιο με αυτό που παρέχεται στην αγορά.

Γνωρίζει μήπως κανείς τι modem παρέχεται μαζί με τη σύνδεση?? Είναι ethernet ή usb?
Είτε με το πρόγραμμα δίοδος, είτε κανονικά. Πήρα τηλέφωνο στη forthnet και μετα από μισή ώρα αναμονή η κοπελιά που το σήκωσε μου είπε ότι μάλλον δίνουν ένα modem internet (:worthy:) αλλά δεν ήταν και σίγουρη....

Ευχαριστώ!


Η τιμή και η υπηρεσία είναι προς το παρόν 100% ίδια με την απλή adsl shared LLU της forthnet για φοιτητής και μη, αφού η κίνηση δεν περνάει από το ΕΔΕΤ, αλλά από τη forth. Δεν ξέρω πότε και αν θα αλλάξει αυτό.



Αν έχω ADSL σύνδεση μέσω του Δίοδος, μπορώ να έχω πρόσβαση στις συνδρομητικές υπηρεσίες της ακαδημαϊκής κοινοπραξίας HEAL-LINK;

Η πρόσβαση των χρηστών του Δίοδος στις συνδρομητικές υπηρεσίες της ακαδημαϊκής κοινοπραξίας HEAL-LINK γίνεται αυτόματα με αναγνώριση της IP του κάθε χρήστη.
Εξαίρεση αποτελούν η TELLAS και η FORTHNET οι οποίες εκχωρούν IP διευθύνσεις που ανήκουν στα δίκτυά τους και επομένως δεν υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης στις υπηρεσίες της HEAL-LINK για τους συνδρομητές τους.


Τώρα, ο εξοπλισμός που δίνει η forth στο ιδιόκτητο είναι κομματάκι "ό,τι βγάλει η κατσαρόλα". Κοινό χαρακτηριστικό είναι ότι όλα έχουν μια ethernet + 1 usb (και νομίζω όλα το ίδιο chipset, αλλά διαφορετικές ποσότητες ram). Αν είσαι τυχερός θα σου δώσουν usr ή siemens. Αλλιώς crypto ή airties.


ΥΓ. Αφού είναι "για internet" μη φοβάσαι τίποτα :p

deniSun
31-08-07, 18:03
Για ΔΙΟΔΟΣ στέλνουν Modem απ' ότι ξέρω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.