PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση ADSL και αλλαγή τηλεφωνικού κέντρου



iron_gr
05-01-05, 19:51
Αν ενεργοποιήσω την ADSL γραμμή στο νούμερο που έχω τώρα
και στη συνέχεια μετακομίσω και ας πούμε ότι αλλάζει το νούμερό μου (δηλαδή το τηλεφωνικό κέντρο),
θα πρέπει να ξανακάνω αίτηση για ADSL, έτσι δεν είναι.
Πάλι όμως θα πληρώσω τα τέλη ενεργοποίησης;

gatoulas
05-01-05, 21:48
Αμ τι νομιζες :roll:

iron_gr
05-01-05, 23:08
Άσχετο:

Το DSLAM της περιοχής μου είναι ANKO. (ΑΝΑΤ. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ, ΒΥΖΑΝΤΙΟ)

Έκανα ανζήτηση για να βρω πληροφορίες για αυτό το DSLAM, αλλά δεν έχει
αναφερθεί ποτέ εδώ!

Είναι δυνατόν;;;

stknightmare
05-01-05, 23:23
Υπαρχει ενα pdf που εχει μεσα ολα dslams και απο κει βλεπεις τι εισαι.Αν και δεν εχει και πολυ σημασια μιας και δεν μπορεις να το αλλαξεις εκτος και αν μετακομισεις...

iron_gr
05-01-05, 23:27
Ναι, απ' το pdf είδα ότι είμαι σε ANKO.

Nick2k2
06-01-05, 01:01
Iron σε αυτό το dslam δεν υπάρχουν πολλά άτομα στο forum τουλάχιστον γιαυτό και δεν το εχεις δει να πολυαναφέρεται. Εγώ που είμαι πάντως σε αυτό το dslam έδω και κανα χρόνο, δεν εχω αντιμετωπίσει ιδαίτερα προβλήματα.Πριν κανα μήνα μόνο υπήρξαν κάτι προβλήματα με τις ταχύτητες που κράτησαν κανα δεκαήμερο αλλά μετα το διόρθωσαν,αναβαθμίζοντας μάλλον το b/w.Τις τελευταίες 1-2 μέρες τώρα βλέπω οτι κάνει πάλι κάτι κουλά με τις ταχύτητες αλλά είναι για πολύ λίγο και δεν πέφτει παρα πολύ η ταχύτητα.Ελπίζω μόνο να μην χειροτερεψουν πάλι τα πράγματα. Γενικά πάντως υπάρχει αυξημένη κίνηση αυτό το διάστημα με νέες αιτήσεις και γιαυτό και παρατηρούνται όλα αυτά. Καλά πάντως σε σχέση με άλλα άτομα που διαβάζω σε διάφορα άλλα dslam, εδώ θα νομίσεις οτι είσαι σε χωριό :)

kadronarxis
06-01-05, 01:05
Nick2k2, τα pings εδώ Τ/Κ Παύλου Μελά, έχουν αυξηθεί, και χτυπάνε 60-65 ms.
Το έχω τσεκάρει με 2 διαφορετικά routers.
Τι γίνεται ρε συ;
Τόσους πολλούς ρίξανε πάνω τα χριστούγεννα;
Δεν ξέρω,τι να πω.

Nick2k2
06-01-05, 01:41
Άσε και εδώ τα ίδια Καδρονάρχη,πάνε oι παλιές καλές εποχές που είχα 15-20ms με το πρώτο hop.Τώρα και γω ποζάρω κοντά στα 50ms.Μάλλον πρέπει να έχει μπει πολύς κόσμος με όλες αυτές τις προσφορές και τα πακέτα izi,mizi,conx κτλ και ψιλoπίταραν πάλι. Και να φανταστείς δεν έχει 20 μέρες που κάναν αναβάθμιση στο dslam Bυζαντίου και τώρα βλέπω πάλι να κάνουν νερά οι ταχύτητες την ημέρα και κυρίως τις απογευματινές ώρες. Ακόμα η κατάσταση ελέγχεται αλλά έτσι πως πάει μάλλον θα χειροτερέψουν πάλι τα πράγματα. Πιστέυω να κάνουν πάλι σύντομα αναβάθμιση γιατι δεν μας βλεπω καλά. Πλάκα πλάκα απο την μια σκέφτομαι καλύτερα που δεν υπήρχαν πόρτες και είμασταν λίγοι και καλοί,τουλάχιστον για 10 μήνες στην περιοχή μου δεν υπήρχαν πόρτες και πήγαινα σφαίρα,μετά ανοίξαν οι πύλες και μπήκε η πάσα μαρία μέσα και μας χάλασε την ησυχία :lol:

kadronarxis
06-01-05, 01:52
:lol: Νίκο.
Το ανέφερα αυτό που λες και εγώ, σε άλλο thread.
Δεν πειράζει βρε συ,είμαι σίγουρος ότι το έχουνε υπόψην τους(λες; :P ).
Από ότι φαίνεται χρειάζονται πολλές αναβαθμίσεις στα περισσότερα τ/κ !!!
Από που να αρχίσουνε πρώτα; :D
Εκτός πλάκας, πιστεύω στο κοντινό μέλλον να φτιάξουν τα πράγματα.

Άντε γερά.

Nick2k2
06-01-05, 02:10
Kαι γω το ελπίζω.Πάντως τουλάχιστον στο δικο μου τ/κ είναι σχετικά γρήγοροι.Ίσως βοηθάει που είναι και μικρό το κεντράκι(πιάνει μόνο δυο φάσματα τα 41~ και τα 42~) και δεν υπάρχει πολύ χάος. Την άλλη φορά που σερνόμουν μέσα στον Δεκέμβρη,μιλάμε για ταχύτητες που ξεκίνησαν απο 30-35 αρχικά και πέσαν στα 15-20 και δεν κουνιόνταν φύλλο, σελίδες κάναν μήνα να ανοίξουν, είχα lag γύρω στα 30-40sec στα chat, στα site πάνω απο 10secs και πάει λέγοντας.

Ε αυτό είχε γίνει προς το τέλος και τους είχα δώσει διωρία 1-2 μέρες ακόμα, για να πάρω τηλέφωνο για να δηλώσω βλάβη. Ε και τελικά την ημέρα που ήταν να έπαιρνα τηλέφωνο οι ταχύτητες έφτιαξαν,χτυπούσε καρφί 42 για όλο το 24ωρο πάλι,χεχε.

Γιαυτό λέω οτι τουλάχιστον οι δικοί μου την κοιτάνε την δουλεία και βλέπουν τι παίζει και δεν αφήνουν το b/w του dslam στην μοίρα του. Ελπίζω πάντα να είναι έτσι και στα υπόλοιπα κέντρα να αυξάνουν εγκαίρως το b/w όποτε το απαιτούν οι περιστάσεις.

XPHSTOS29
06-01-05, 11:38
Αν ενεργοποιήσω την ADSL γραμμή στο νούμερο που έχω τώρα
και στη συνέχεια μετακομίσω και ας πούμε ότι αλλάζει το νούμερό μου (δηλαδή το τηλεφωνικό κέντρο),
θα πρέπει να ξανακάνω αίτηση για ADSL, έτσι δεν είναι.
Πάλι όμως θα πληρώσω τα τέλη ενεργοποίησης;

Εγω εχω κανει μεταφορα τηλεφωνου και adsl συνδεσης στο ιδιο ιδιο κεντρο και στην ουσια στο ιδιο καφαο αφου τα μαγαζια εχουν αποσταση μεταξυ τους περιπου 50 μετρα.Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν τα τελη μεταφορας της τηλεφωνικης συνδεσης καθως και επιπροσθετος τεη μεταφορας adsl προσβασης.
Οποτε μπες στο site του pΟΤΕ για να δεις ποσο θα ελαφρυνει το πορτοφολι σου αν αποφασισεις να μετακομισεις.

Crosstalk
06-01-05, 18:42
Άσχετο:

Το DSLAM της περιοχής μου είναι ANKO. (ΑΝΑΤ. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ, ΒΥΖΑΝΤΙΟ)

Έκανα ανζήτηση για να βρω πληροφορίες για αυτό το DSLAM, αλλά δεν έχει
αναφερθεί ποτέ εδώ!

Είναι δυνατόν;;;

Εχει αναφερθει και στο παρελθον οτι τα DSLAMs που αναφεροντε σαν ΑΝΚΟ ειναι της ALCATEL!
Απλα στην Ελλαδα ο κυριος integrator της ALCATEL ειναι η ΑΝΚΟ και με αυτην εχει υπογραψει την συμβαση ο ΟΤΕ για την εγκατασταση και συντηρηση των ΑΛΚΑΤΕΛ DSLAMs!

@ ADSLgr.com All rights reserved.