PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλωδίωση για σπίτι - συζήτηση [split]



Σελίδες : [1] 2

manosdoc
08-11-23, 12:42
Ναι και έλα που μου άνοιξε το FTTH πλέον και μπορώ να βάλω και Gigabit!!!!!! εδώ σε θέλω τώρα... ...

To be honest είναι θέμα τι ανάγκες έχεις και το κόστος.
Εγώ θα έβαζα gigabit αν με ρωτάς.
Στο σπίτι που ετοιμάζω έβαλα τον ηλεκτρολόγο να βάλει παντού cat7 καλώδιο και αναμονή σωλήνα για οπτική.

Xguru
09-11-23, 08:48
To be honest είναι θέμα τι ανάγκες έχεις και το κόστος.
Εγώ θα έβαζα gigabit αν με ρωτάς.
Στο σπίτι που ετοιμάζω έβαλα τον ηλεκτρολόγο να βάλει παντού cat7 καλώδιο και αναμονή σωλήνα για οπτική.

Προλαβαίνεις να το αλλάξεις με 6Α; Αν δεν έχει σκεπαστεί στο προτείνω...με το cat7 θα έχεις μπλεξίματα στους τερματισμούς, με το 6Α θα πάρεις κοντινή ταχύτητα με λιγότερή βαβούρα. Το δίλημμα βασικά θα έπρεπε να είναι 6Α ή οπτική ίνα.
Θα με θυμηθείς όταν χρειαστείς να το τερματίσεις.

BlueChris
09-11-23, 08:51
Προλαβαίνεις να το αλλάξεις με 6Α; Αν δεν έχει σκεπαστεί στο προτείνω...με το cat7 θα έχεις μπλεξίματα στους τερματισμούς, με το 6Α θα πάρεις κοντινή ταχύτητα με λιγότερή βαβούρα. Το δίλημμα βασικά θα έπρεπε να είναι 6Α ή οπτική ίνα.

Η εσωτερική καλωδίωση για πρίζες είναι, μια χαρά θα είναι με το cat7.

Xguru
09-11-23, 08:54
Η εσωτερική καλωδίωση για πρίζες είναι, μια χαρά θα είναι με το cat7.

Ναι μια χαρά, πρότεινέ του και καμιά πρίζα για cat7...τί λες να μην βρίσκει;

BlueChris
09-11-23, 09:26
Ναι μια χαρά, πρότεινέ του και καμιά πρίζα για cat7...τί λες να μην βρίσκει;

Ώπα ναι άκυρο δίκιο έχεις, τώρα ήπια καφέ. Παρόλο που θα κάνει δουλειά με το 7, δεν κερδίζει κάτι πλην της μόνωσης που υπάρχει ανά ζευγάρι αλλά θα παιδευτει να τα βάλει σε πριζες 6/6α και patch panel (φαντάζομαι θα έχει ένα σημείο σαν κέντρο όλων και θα βάλει patch panel).
Αν δεν έχει αγοραστεί το 7 τότε καλύτερα το 6a ή 6 αν οι αποστάσεις είναι μικρές (κάτω από 30-40 μέτρα) για guarantee 10gbit.

Xguru
09-11-23, 09:51
Ώπα ναι άκυρο δίκιο έχεις, τώρα ήπια καφέ. Παρόλο που θα κάνει δουλειά με το 7, δεν κερδίζει κάτι πλην της μόνωσης που υπάρχει ανά ζευγάρι αλλά θα παιδευτει να τα βάλει σε πριζες 6/6α και patch panel (φαντάζομαι θα έχει ένα σημείο σαν κέντρο όλων και θα βάλει patch panel).
Αν δεν έχει αγοραστεί το 7 τότε καλύτερα το 6a ή 6 αν οι αποστάσεις είναι μικρές (κάτω από 30-40 μέτρα) για guarantee 10gbit.

"Κερδίζει" το shielding (αυτό σαν μεταλλικό πλέγμα που αγκαλιάζει συνολικά όλα τα twisted pairs, TPs) το οποίο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστεί και αποτελεί overkill σε οικία (εκτός αν τρέχει το δικτυο για αρκετά μέτρα παράλληλα με καλώδια ρεύματος). Το foiling (αλουμινόχαρτακι") ανά TP είναι όντως ένα extra bonus των FTP καλωδίων για μείωση του crosstalk.
Το θέμα είναι ότι αν ρωτήσεις στην αγορά κάποιον να σου τερματίσει σωστά cat7 οι περισσότεροι δεν ξέρουν και όσοι ξέρουν μιλάνε για ανεξάρτητες γειώσεις βιομηχανικών εφαρμογών και τιμές εγκατάστασης/πιστοποίησης πολλαπλάσιες ενός 6Α.

Απλά δεν έχει λόγο να μπλέξει με κάτι τέτοιο. Αν θέλει υψηλή ταχύτητα και μειωμένο crosstalk επειδή τρέχει π.χ. realtime εφαρμογές με κόστος στο millisecond ας βάλει οπτική ίνα.

Αν μπλέξει λοιπόν με cat7 ή θα καταλήξει να τερματίσει τα πάντα με 6Α, γιατί αυτά υπάρχουν και ξέρει η αγορά ή θα φάει έναν σκασμό λεφτά (μάλλον και χρόνο) για να τα τερματίσει σε cat7.

manosdoc
09-11-23, 12:17
Παίδες ευχαριστώ, του το λέω τώρα για cat6e, οριακά με προλάβατε.

- - - Updated - - -


Ναι μια χαρά, πρότεινέ του και καμιά πρίζα για cat7...τί λες να μην βρίσκει;

Ευχαριστώ, cat7 παρήγγειλα εγώ ο ίδιος μπομπίνα για 160τμ μεζονέτα την ακυρώνω. πάω σε cat6e ότι καλύτερο βρω

fadasma
09-11-23, 12:36
Ερώτηση: μήπως είναι καλύτερο να περάσει καλώδιο Cat7 και να το τερματίσει έστω και λάθος με το σκεπτικό οτι αν στο μέλλον χρειαστεί 10Gbps, να δει ξανά τον τερματισμό και να μη χρειαστεί να περάσει καινούργια καλώδια;

dimitri_ns
09-11-23, 12:41
Ερώτηση: μήπως είναι καλύτερο να περάσει καλώδιο Cat7 και να το τερματίσει έστω και λάθος με το σκεπτικό οτι αν στο μέλλον χρειαστεί 10Gbps, να δει ξανά τον τερματισμό και να μη χρειαστεί να περάσει καινούργια καλώδια;

Ψάχνεις το αιώνιο ?
Βάλε το καλύτερο (μάλλον) που υπάρχει τώρα.

Ετσι έκανε και ο παππούς μου.
Τώρα εμείς οι επόμενοι, βάζουμε παραπάνω πρίζες στην κουζίνα.
Και τραβάμε καλώδια.
Και αλλάζουμε πίνακα :p

fadasma
09-11-23, 12:44
Ψάχνεις το αιώνιο ?
Βάλε το καλύτερο (μάλλον) που υπάρχει τώρα.

Το καλύτερο που υπάρχει τώρα είναι η οπτική ίνα ενώ το Cat6 κοντεύει να θεωρηθεί ξεπερασμένο.
Το Cat7 είναι μέση λύση.

kostas2005
09-11-23, 13:00
Ερώτηση: μήπως είναι καλύτερο να περάσει καλώδιο Cat7 και να το τερματίσει έστω και λάθος με το σκεπτικό οτι αν στο μέλλον χρειαστεί 10Gbps, να δει ξανά τον τερματισμό και να μη χρειαστεί να περάσει καινούργια καλώδια;
νομίζω το καλύτερο είναι αυτό που λες

BlueChris
09-11-23, 13:05
Ερώτηση: μήπως είναι καλύτερο να περάσει καλώδιο Cat7 και να το τερματίσει έστω και λάθος με το σκεπτικό οτι αν στο μέλλον χρειαστεί 10Gbps, να δει ξανά τον τερματισμό και να μη χρειαστεί να περάσει καινούργια καλώδια;

Μα έχεις 10gbps με Cat6a κανονικότατα. Έχω τραβήξει εγώ καλώδια στο εργοστάσιο μεταξύ Edgerouter XG switches στο όριο των 100 μέτρων και παίζουν λαμπάδα. Μιλάμε για εργοστάσιο που τα έχω περάσει σε λούκια μεγάλα με ρεύματα τρελά Α (300-600Α που πάνε στις εκτυπωτικές μηχανές).

ChriZ
09-11-23, 13:08
Ρε παιδιά σε σπίτι θα μπουν τα καλώδια..
Και το 6Ε μια χαρά είναι για 10Gb..

manosdoc
09-11-23, 13:29
Ευχαριστώ, ο λόγος είναι γιατί θα μπει εκεί 5G router με την Cosmote στην περιοχή να δίνει εύκολα 1300-1400Mbps ήδη και με SA στο μέλλον ίσως πιο πολύ.

BlueChris
09-11-23, 14:08
Ευχαριστώ, ο λόγος είναι γιατί θα μπει εκεί 5G router με την Cosmote στην περιοχή να δίνει εύκολα 1300-1400Mbps ήδη και με SA στο μέλλον ίσως πιο πολύ.


με 2.5gb είσαι τζετ, δεν θες παραπάνω για αρχή.. και αν φτάσεις τα 10gb μπορείς με τα 6άρια καλώδια.

- - - Updated - - -

Και δεν είμαστε offtopic πλέον.. thx για αυτό :)

- - - Updated - - -

Τώρα που πάει κάποιος? για να καταλήξουμε το λέω, σε Cat6a ή Cat6e? θεωρώ το cat6a λίγο καλύτερο από ότι έχω διαβάσει αλλά είναι και λίγο ποιο ακριβό... Αν έβαζα πάντως σε νέο σπίτι θα έκανα ότι και ο Μάνος με τη διαφορά πως θα είχα παντού cat6a και αναμονή για οπτικές.

manosdoc
09-11-23, 14:17
Διάλεξα ένα cat6e (δεν είναι μόνο το πρότυπο) που το άνοιξε ο ηλεκτρολόγος ένα μωβ με ένα σκληρό εύκαμπτο πλαστικό με 3 άξονες, ξεχωριστή θωράκιση για το κάθε ζεύγος καλή, πλεγμα και έξω πριν το πλαστικό θωράκιση σαν φύλλο αλουμινίου. Του λέω είμαστε καλά με αυτό. Δεν έμαθα μάρκα.

- - - Updated - - -


Διάλεξα ένα cat6e (δεν είναι μόνο το πρότυπο) που το άνοιξε ο ηλεκτρολόγος ένα μωβ με ένα σκληρό εύκαμπτο πλαστικό με 3 άξονες, ξεχωριστή θωράκιση για το κάθε ζεύγος καλή, πλεγμα και έξω πριν το πλαστικό θωράκιση σαν φύλλο αλουμινίου. Του λέω είμαστε καλά με αυτό. Δεν έμαθα μάρκα.

Μου είπε πως για μικρές αποστάσεις πιάνει και τα 10Gbps. Μαξ μέτρα από ρούτερ ως πάνω άντε να είναι 25-30 μέτρα

BlueChris
09-11-23, 14:28
Μου είπε πως για μικρές αποστάσεις πιάνει και τα 10Gbps. Μαξ μέτρα από ρούτερ ως πάνω άντε να είναι 25-30 μέτρα

Υπερβολικά καλό φαίνεται τα καλώδιο, μπράβο... τιμή το μέτρο?

Θα βάλεις τα πάντα σε κουτί/rack/ντουλάπι/πατάρι σχετικά στο κέντρο του σπιτιού?

fadasma
09-11-23, 14:45
Το cat6a θα πιάσει τα 10G αλλά αν αρχίσει να έχει errors θα πέσει στα 5G και πολύ πιθανό είναι να πέσει στα 2.5G. Δεν θα πέσει από τα 10 στα 9.5



Θα βάλεις τα πάντα σε κουτί/rack/ντουλάπι/πατάρι σχετικά στο κέντρο του σπιτιού?

Unifi Dream wall ίσως; :cool:

BlueChris
09-11-23, 14:53
Το cat6a θα πιάσει τα 10G αλλά αν αρχίσει να έχει errors θα πέσει στα 5G και πολύ πιθανό είναι να πέσει στα 2.5G. Δεν θα πέσει από τα 10 στα 9.5

χμ.... τα edgerouter που έχω μεταξύ τους μόνο 1/10 έχουν σαν ταχύτητα... δεν έχουν 2.5/5 οπότε ή παίζει ή δεν παίζει στα 10. Στην αρχή δοκίμασα με cat5e ο θεός και μέχρι τα 10-15 μέτρα ανέβαζε 10gbit μια χαρά αλλά στα 50+μέτρα όχι. Έβαλα 6 και έπαιξε... εν το μεταξύ δεν έχω ΚΑΝ 6a στη δουλειά.. έχω μια κουλούρα 305μ από το 2017 που είναι 6 σκέτο και αυτό βάζω παντού.

251978

manosdoc
09-11-23, 17:57
Υπερβολικά καλό φαίνεται τα καλώδιο, μπράβο... τιμή το μέτρο?

Θα βάλεις τα πάντα σε κουτί/rack/ντουλάπι/πατάρι σχετικά στο κέντρο του σπιτιού?

Το Rack θα μπει σε ντουλάπι στο ισόγειο ακριβώς κάτω από το bay window ξύλινο επιπλάκι για να κάθεσαι. Εκεί θα έρθει και η οπτική. Επάνω έχω αφήσει αναμονές ρεύμα και ethernet σε 2 σημεία που θα μπει πανκατευθυντική.
Λοιπόν το καλώδιο τελικά είναι cat6a μωβ (το επιβεβαιώσαμε λίγο πάνω από ευρώ το μέτρο μου είπε είναι η μπομπίνα που πήρε). Μάρκα πρέπει να πάω να το δω όταν μπει, αυτός μου έφερε να δω δείγμα που έκοψε.
Είχα παραγγείλει οριακά cat7 χωρίς να το ψάχνω πάλι καλά το αλλάξαμε με αυτά που μου είπατε...

- - - Updated - - -


χμ.... τα edgerouter που έχω μεταξύ τους μόνο 1/10 έχουν σαν ταχύτητα... δεν έχουν 2.5/5 οπότε ή παίζει ή δεν παίζει στα 10. Στην αρχή δοκίμασα με cat5e ο θεός και μέχρι τα 10-15 μέτρα ανέβαζε 10gbit μια χαρά αλλά στα 50+μέτρα όχι. Έβαλα 6 και έπαιξε... εν το μεταξύ δεν έχω ΚΑΝ 6a στη δουλειά.. έχω μια κουλούρα 305μ από το 2017 που είναι 6 σκέτο και αυτό βάζω παντού.

251978

Η διαφορά με το δικό σου είναι έχει πλεγματάκι/αλουμίνιο γύρω από κάθε ένα χρώμα + πλέγμα και αλουμίνιο πριν το πλαστικό στο τέλος. Αυτά είδα..

BlueChris
09-11-23, 18:09
Το Rack θα μπει σε ντουλάπι στο ισόγειο ακριβώς κάτω από το bay window ξύλινο επιπλάκι για να κάθεσαι. Εκεί θα έρθει και η οπτική. Επάνω έχω αφήσει αναμονές ρεύμα και ethernet σε 2 σημεία που θα μπει πανκατευθυντική.
Λοιπόν το καλώδιο τελικά είναι cat6a μωβ (το επιβεβαιώσαμε λίγο πάνω από ευρώ το μέτρο μου είπε είναι η μπομπίνα που πήρε). Μάρκα πρέπει να πάω να το δω όταν μπει, αυτός μου έφερε να δω δείγμα που έκοψε.
Είχα παραγγείλει οριακά cat7 χωρίς να το ψάχνω πάλι καλά το αλλάξαμε με αυτά που μου είπατε...

- - - Updated - - -



Η διαφορά με το δικό σου είναι έχει πλεγματάκι/αλουμίνιο γύρω από κάθε ένα χρώμα + πλέγμα και αλουμίνιο πριν το πλαστικό στο τέλος. Αυτά είδα..

Άρα μαξ αποστάσεις από το κέντρο που λες δεν θα είναι πάνω από 25-30 μέτρα σωστά? τζετ

Πολύ καλύτερα από αυτό που έχω εγώ δλδ, πολύ καλά.

BlueChris
12-01-24, 10:29
Διάλεξα ένα cat6e (δεν είναι μόνο το πρότυπο) που το άνοιξε ο ηλεκτρολόγος ένα μωβ με ένα σκληρό εύκαμπτο πλαστικό με 3 άξονες, ξεχωριστή θωράκιση για το κάθε ζεύγος καλή, πλεγμα και έξω πριν το πλαστικό θωράκιση σαν φύλλο αλουμινίου. Του λέω είμαστε καλά με αυτό. Δεν έμαθα μάρκα.

Μάνο μήπως έμαθες τη μάρκα του καλωδίου? Ρωτάω γιατί μετά από τόσα χρόνια μου τελείωσε το Cat6 που είχα και σκέφτομαι να περάσω τώρα που θα μπουν κάποιες νέες μηχανές στη δουλειά και θα έχω 50-70 μέτρα αποστάσεις το λιγότερο. Για 10gbit ανάγκες δεν έχω και ούτε θα έχω στο μέλλον σε εκείνη τη γωνία του εργοστασίου.. αλλά σκεφτόμουν μήπως πάρω Cat6 για εξωτερική χρήση που είναι και ποιο ενισχυμένο ... ή η μόνη διαφορά του να είναι πως αντέχει στον ήλιο? όπως και να έχει θέλω κάτι σαν το δικό σου με μόνωση ανά ζεύγος.

manosdoc
12-01-24, 11:22
Μάνο μήπως έμαθες τη μάρκα του καλωδίου? Ρωτάω γιατί μετά από τόσα χρόνια μου τελείωσε το Cat6 που είχα και σκέφτομαι να περάσω τώρα που θα μπουν κάποιες νέες μηχανές στη δουλειά και θα έχω 50-70 μέτρα αποστάσεις το λιγότερο. Για 10gbit ανάγκες δεν έχω και ούτε θα έχω στο μέλλον σε εκείνη τη γωνία του εργοστασίου.. αλλά σκεφτόμουν μήπως πάρω Cat6 για εξωτερική χρήση που είναι και ποιο ενισχυμένο ... ή η μόνη διαφορά του να είναι πως αντέχει στον ήλιο? όπως και να έχει θέλω κάτι σαν το δικό σου με μόνωση ανά ζεύγος.

Όχι αλλά έμαθα από τα γράμματα δίπλα ότι ήταν cat6a
Ήταν μωβ σε μεγάλη μπομπίνα 100-300m και η εικόνα ήταν σαν αυτά, διπλή θωράκιση και στο κέντρο ένα πλαστικό σταυρό που τα χώριζε αναμεταξύ τους
https://www.skroutz.gr/s/41764495/Intellinet-Cat-6a-Kalodio-Diktyou-Ethernet-305m-705035.html
https://www.skroutz.gr/s/21627699/Roline-S-FTP-Cat-6a-Kalodio-Diktyou-Ethernet-choris-akrodektes-100m-Gri-21-15-0883.html

Τον πήρα τηλέφωνο
Brand-rex cat6a 500m μπομπίνα.

BlueChris
12-01-24, 16:22
Όχι αλλά έμαθα από τα γράμματα δίπλα ότι ήταν cat6a
Ήταν μωβ σε μεγάλη μπομπίνα 100-300m και η εικόνα ήταν σαν αυτά, διπλή θωράκιση και στο κέντρο ένα πλαστικό σταυρό που τα χώριζε αναμεταξύ τους
https://www.skroutz.gr/s/41764495/Intellinet-Cat-6a-Kalodio-Diktyou-Ethernet-305m-705035.html
https://www.skroutz.gr/s/21627699/Roline-S-FTP-Cat-6a-Kalodio-Diktyou-Ethernet-choris-akrodektes-100m-Gri-21-15-0883.html

Τον πήρα τηλέφωνο
Brand-rex cat6a 500m μπομπίνα.

Ευχαριστώ πολύ

manosdoc
12-01-24, 18:44
Ευχαριστώ πολύ

Νομίζω αυτό https://www.plus26.gr/product/2929/digitus-sftp-100m-cat7-outdoor-direct-burial-1200mhz.html
Θα σε βόλευε και ας είναι cat7
ή αυτό
https://www.plus26.gr/product/303774/roline-s-ftp-cable-cat-6a-class-ea-lsoh-solid-wire.html

BlueChris
12-01-24, 19:24
Νομίζω αυτό https://www.plus26.gr/product/2929/digitus-sftp-100m-cat7-outdoor-direct-burial-1200mhz.html
Θα σε βόλευε και ας είναι cat7
ή αυτό
https://www.plus26.gr/product/303774/roline-s-ftp-cable-cat-6a-class-ea-lsoh-solid-wire.html

Αυτά είναι ftp ρε συ με πιο χοντρό χαλκο. Οκ δεν θα χρειαστώ σε αυτή την φάση να φτιάξω κάνα καλώδιο αλλά αν χρειαστεί δεν έχω φυσακια για τέτοια... Την κουλούρα την έχω γενικά και φτιάχνω και καλώδια για σταθμούς εργασίας, τηλέφωνα κλπ.
Το άλλο που έβαλες εσύ είναι πανακριβο παντως όπου το βρήκα.

Panduit θα πάρω λογικά από το Καυκα μια κουτα cat6 U/utp.

manosdoc
12-01-24, 19:55
Αυτά είναι ftp ρε συ με πιο χοντρό χαλκο. Οκ δεν θα χρειαστώ σε αυτή την φάση να φτιάξω κάνα καλώδιο αλλά αν χρειαστεί δεν έχω φυσακια για τέτοια... Την κουλούρα την έχω γενικά και φτιάχνω και καλώδια για σταθμούς εργασίας, τηλέφωνα κλπ.
Το άλλο που έβαλες εσύ είναι πανακριβο παντως όπου το βρήκα.

Panduit θα πάρω λογικά από το Καυκα μια κουτα cat6 U/utp.

https://www.skroutz.gr/s/23481915/NG-U-UTP-Cat-6e-Kalodio-Diktyou-Ethernet-choris-akrodektes-305m-Gri-NG-UTP305.html
https://www.skroutz.gr/s/46647153/Digitus-U-UTP-Cat-6a-Kalodio-Diktyou-Ethernet-choris-akrodektes-100m-Gri-DK-1613-A-P-1.html

Aυτό της Digitus φαίνεται τίμιο με ένα σταυρό για απομόνωση στην μέση.
Δυστυχώς ότι έχει έξτρα αλουμίνιο foil κοστίζει.

BlueChris
12-01-24, 21:58
Δυστυχώς ότι έχει έξτρα αλουμίνιο foil κοστίζει.

Θα ρωτήσω τον ηλεκτρολόγο... θυμάμαι πως μια φορά μου είχαν φέρει ftp σαν αυτό που πήρες εσύ και οριακά μπορούσα να φτιάξω patchαρισμένα καλώδια... όχι ότι είναι σοβαρό τώρα αυτό...αλλά από εκεί που θα περάσω τα UTP είναι υποχρεωτικά στους 10 πόντους απόσταση καλώδια ρεύματος σοβαρών Α για μηχανές... οπότε μου κάνει δεν μου κάνει το ftp καλώδιο, θα βρω την άκρη.

GregoirX23
12-01-24, 22:05
Αυτά είναι ftp ρε συ με πιο χοντρό χαλκο. Οκ δεν θα χρειαστώ σε αυτή την φάση να φτιάξω κάνα καλώδιο αλλά αν χρειαστεί δεν έχω φυσακια για τέτοια... Την κουλούρα την έχω γενικά και φτιάχνω και καλώδια για σταθμούς εργασίας, τηλέφωνα κλπ.
Το άλλο που έβαλες εσύ είναι πανακριβο παντως όπου το βρήκα.

Panduit θα πάρω λογικά από το Καυκα μια κουτα cat6 U/utp.

Διαβάζοντας το νήμα, μια ερώτηση...
Το πρόβλημα αυτό με τα φυσακια υπάρχει στα ftp γενικά Η επειδή είναι μεγαλύτερη κατηγορία σε cat;

BlueChris
12-01-24, 23:56
Διαβάζοντας το νήμα, μια ερώτηση...
Το πρόβλημα αυτό με τα φυσακια υπάρχει στα ftp γενικά Η επειδή είναι μεγαλύτερη κατηγορία σε cat;

Είναι ποιο χοντρός ο χαλκός στα καλωδιάκια και δεν μπαίνει στα βύσματα για να φτιάξεις μόνος σου καλώδια. Το FTP καλώδιο σαν του Μάνου είναι σούπερ τέλειο απλά πρέπει στα 2 άκρα να τερματίζεις ή σε πρίζες ή σε Patch Panel.
Ξέχασα να πω πως μέσα του συνήθως κουβαλάει και ένα σύρμα για γείωση και το κανονικό πριζάκι του είναι με μεταλλικό περίβλημα.
Θα πάρω αύριο την πρέσα μου και θα πάω στον Καυκα επίσκεψη .. γενικά ξέρουν όποτε με βλέπουν πως θα φάνε πακέτο :)

netblues
13-01-24, 10:23
Βαζε πριζες σε τετοια καλωδια. Τα φυσακια απευθειας ειναι εκτος προδιαγραφων, και αν κουνιουνται, μπορει και να κοπουν σχετικα ευκολα.

BlueChris
13-01-24, 10:48
Βαζε πριζες σε τετοια καλωδια. Τα φυσακια απευθειας ειναι εκτος προδιαγραφων, και αν κουνιουνται, μπορει και να κοπουν σχετικα ευκολα.

Να βάλω ολόκληρο patch panel γιατί δεν έχω ελεύθερη θέση στο server room για 4 καλωδια? Καταλαβαίνω τι λες όμως και είναι σωστή σκέψη, θα το δω και έτσι.

netblues
13-01-24, 10:51
Ενα καλωδιακι μισοκομμενο που ποτε ποτε δεν κανει επαφη, μπορει να σε τρελανει ανετα..
Μπορεις παντα να βαλεις μια αδεια βαση με keystones. Βολευει οταν κανεις σταδιακες επεκτασεις. Ολοκληρο patchpanel πρεπει να καλωδιωνεται ολο μαζι. Αλλιως η δουλεια ειναι ασχημη.

BlueChris
13-01-24, 11:36
Ενα καλωδιακι μισοκομμενο που ποτε ποτε δεν κανει επαφη, μπορει να σε τρελανει ανετα..
Μπορεις παντα να βαλεις μια αδεια βαση με keystones. Βολευει οταν κανεις σταδιακες επεκτασεις. Ολοκληρο patchpanel πρεπει να καλωδιωνεται ολο μαζι. Αλλιως η δουλεια ειναι ασχημη.

Σωστά το λες αλλά για κρυμμένα σταθερά καλωδια μιλάμε που καταλήγουν σε rack... Στο χώρο που πάνε τα 4 καλωδια (2 θέλω αλλά περνάω 4 έτσι) θα μπει μικρό rack με το patch panel του και 1 switch με ups οπότε δεν κουνιέται κάτι. Μάλλον θα βάλω 4 πριζες να τα τερματίσω όπως λες στο σέρβερ ροομ.

GregoirX23
13-01-24, 15:27
Είναι ποιο χοντρός ο χαλκός στα καλωδιάκια και δεν μπαίνει στα βύσματα για να φτιάξεις μόνος σου καλώδια. Το FTP καλώδιο σαν του Μάνου είναι σούπερ τέλειο απλά πρέπει στα 2 άκρα να τερματίζεις ή σε πρίζες ή σε Patch Panel.
Ξέχασα να πω πως μέσα του συνήθως κουβαλάει και ένα σύρμα για γείωση και το κανονικό πριζάκι του είναι με μεταλλικό περίβλημα.
Θα πάρω αύριο την πρέσα μου και θα πάω στον Καυκα επίσκεψη .. γενικά ξέρουν όποτε με βλέπουν πως θα φάνε πακέτο :)

Το πρόβλημα το κατάλαβα... Το που οφείλεται δεν κατάλαβα...
Είναι λόγω ftp η λόγω μεγαλύτερης κατηγορίας;
Για τη γείωση, ναι, ξέρω τι λες..

BlueChris
13-01-24, 15:34
Το πρόβλημα το κατάλαβα... Το που οφείλεται δεν κατάλαβα...
Είναι λόγω ftp η λόγω μεγαλύτερης κατηγορίας;
Για τη γείωση, ναι, ξέρω τι λες..

Δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα να σου πω την αλήθεια γιατί δεν μου χρειάστηκε ποτέ αλλά είναι κάτι που αξίζει να το μάθουμε και θα το ψάξω να μάθω.

GregoirX23
13-01-24, 15:41
Δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα να σου πω την αλήθεια γιατί δεν μου χρειάστηκε ποτέ αλλά είναι κάτι που αξίζει να το μάθουμε και θα το ψάξω να μάθω.

Αν έπρεπε να μαντέψω πάντως, θα έλεγα λόγω κατηγορίας...
Σε ftp μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ θέμα... Αν και δεν έχω δοκιμάσει μεγαλύτερη κατηγορία...

BlueChris
13-01-24, 15:57
Αν έπρεπε να μαντέψω πάντως, θα έλεγα λόγω κατηγορίας...
Σε ftp μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ θέμα... Αν και δεν έχω δοκιμάσει μεγαλύτερη κατηγορία...

Ftp6 μου είχε αφήσει μια εταιρεία που μας έκανε τη βασική καλωδίωση στο εργοστάσιο και με την καμία δεν μπορούσα να patchαρω καλώδια.

manosdoc
15-01-24, 11:52
Είναι ποιο χοντρός ο χαλκός στα καλωδιάκια και δεν μπαίνει στα βύσματα για να φτιάξεις μόνος σου καλώδια. Το FTP καλώδιο σαν του Μάνου είναι σούπερ τέλειο απλά πρέπει στα 2 άκρα να τερματίζεις ή σε πρίζες ή σε Patch Panel.
Ξέχασα να πω πως μέσα του συνήθως κουβαλάει και ένα σύρμα για γείωση και το κανονικό πριζάκι του είναι με μεταλλικό περίβλημα.
Θα πάρω αύριο την πρέσα μου και θα πάω στον Καυκα επίσκεψη .. γενικά ξέρουν όποτε με βλέπουν πως θα φάνε πακέτο :)

https://www.skroutz.gr/s/25906271/Ugreen-Cat7-RJ45-Ethernet-Cable-Coupler-Black.html
https://www.skroutz.gr/s/44244252/Presa-Akrodekton-Diktyou-RJ12-RJ45-TOOL-0093.html
Αυτό βολεύει; Δεν ξέρω ρωτάω.

John82
15-01-24, 13:55
Οι πρέσες αυτού του στυλ δεν δουλεύουν πολύ καλά, δεν πρεσάρουν ομοιόμορφα.

Καλύτερα κάποια όπως αυτή: https://www.skroutz.gr/s/11982308/Knipex-Presa-Akrodekton-Diktyou-RJ45-RJ10-me-Apogymnoti-Michanismo-Kastanias-Mikos-200mm-975112.html που κάνουν παράλληλο πρεσάρισμα.

BlueChris
15-01-24, 14:32
Οι πρέσες αυτού του στυλ δεν δουλεύουν πολύ καλά, δεν πρεσάρουν ομοιόμορφα.

Καλύτερα κάποια όπως αυτή: https://www.skroutz.gr/s/11982308/Knipex-Presa-Akrodekton-Diktyou-RJ45-RJ10-me-Apogymnoti-Michanismo-Kastanias-Mikos-200mm-975112.html που κάνουν παράλληλο πρεσάρισμα.

thx , να δώσουμε 1 νεφρό για πρέσα για 10 φυσάκια το χρόνο που φτιάχνουμε :) ... πλκ κάνω..

John82
15-01-24, 14:54
Δεν έχω ψωνίσει ποτέ τέτοιες, δανικές είχα πάρει... Η πρώτη που λέμε δεν τα έβγαζε σωστά και είτε δεν έπαιζαν (η καλή περίπτωση) ή μετά είχα κουλές συμπεριφορές… Τα ξαναπρεσάρισα μετά από την άλλη και έστρωσαν.

Άλλη φορά, με πρέσα σαν αυτή που έβαλα βγήκαν όλα με τη μία.

BlueChris
15-01-24, 15:04
Δεν έχω ψωνίσει ποτέ τέτοιες, δανικές είχα πάρει... Η πρώτη που λέμε δεν τα έβγαζε σωστά και είτε δεν έπαιζαν (η καλή περίπτωση) ή μετά είχα κουλές συμπεριφορές… Τα ξαναπρεσάρισα μετά από την άλλη και έστρωσαν.

Άλλη φορά, με πρέσα σαν αυτή που έβαλα βγήκαν όλα με τη μία.

Παλιά που είχα κουράγια και έκανα εγκαταστάσεις από δω και από κει.. οκ θα την έπαιρνα γιατί δεν κάνεις δουλειά χωρίς σοβαρό εργαλείο... τώρα έχω 2 του 10ευρου και οκ αν ένα φυσάκι δεν πατηθεί καλά το κόβω και βάζω άλλο.. έχω και το τέστερ και είμαι οκ.

GregoirX23
15-01-24, 18:48
thx , να δώσουμε 1 νεφρό για πρέσα για 10 φυσάκια το χρόνο που φτιάχνουμε :) ... πλκ κάνω..


Παλιά που είχα κουράγια και έκανα εγκαταστάσεις από δω και από κει.. οκ θα την έπαιρνα γιατί δεν κάνεις δουλειά χωρίς σοβαρό εργαλείο... τώρα έχω 2 του 10ευρου και οκ αν ένα φυσάκι δεν πατηθεί καλά το κόβω και βάζω άλλο.. έχω και το τέστερ και είμαι οκ.

Συμφωνώ και επαυξάνω...

ChriZ
15-01-24, 19:00
Παλιά που είχα κουράγια και έκανα εγκαταστάσεις από δω και από κει.. οκ θα την έπαιρνα γιατί δεν κάνεις δουλειά χωρίς σοβαρό εργαλείο... τώρα έχω 2 του 10ευρου και οκ αν ένα φυσάκι δεν πατηθεί καλά το κόβω και βάζω άλλο.. έχω και το τέστερ και είμαι οκ.

Μόνο knippex πρέσα και μόνο fluke tester, αλλιώς εγώ δουλειά δεν κάνω…. :p

John82
15-01-24, 19:32
Η μέση οδός είναι συνήθως η καλύτερη… Με ένα 20ρικο βρίσκεις του ίδιου στυλ (καστάνιας).

GregoirX23
16-01-24, 19:14
Μόνο knippex πρέσα και μόνο fluke tester, αλλιώς εγώ δουλειά δεν κάνω…. :p

Σε λίγο θα πιάσουμε και τα κρονε έτσι όπως πάμε.... :rolleyes:

- - - Updated - - -

Η αλήθεια είναι ότι κοντά 20 χρόνια που φτιάχνω diy καλώδια, δε χρειάστηκα ακριβό εξοπλισμό.... Equip είχα πάρει μια κασετίνα που τα είχε όλα μέσα και μια χαρά.... Αυτό μέχρι cat5e utp/ftp/sftp και με απλά φυσακια.... Νεότερη κατηγορία δεν έχω δουλέψει η αλήθεια είναι για να ξέρω αν απαιτείται πιο σοβαρός εξοπλισμός...

elio_1
17-01-24, 06:48
Σε λίγο θα πιάσουμε και τα κρονε έτσι όπως πάμε.... :rolleyes:

- - - Updated - - -



Με έχετε γυρίσει στον προηγούμενο αιώνα...

Στην εταιρεία που δούλευα τότε είχαμε ένα punch down και δύο πρέσες συνολικά.

GRGeorge
18-01-24, 13:10
Να συνεισφέρω με την μικρή (πικρή) μου εμπειρία ότι όταν θέλησα να φτιάξω κάποια καλώδια για μέσα στο σπίτι (και κάποια ήθελα θωρακισμένα) κατέληξα να ψάχνω τα data εταιρειών των καλωδίων που έβρισκα γιατι ανακάλυψα ότι οι rj45 connectors είναι ένα μικρό χάος γιατί διαφέρουν στις διαμέτρους των core καλωδίων (utp, sftp, 6/6a κλπ) που δέχονται (0.9mm, 1.5mm κλπ). Έτσι παρήγγειλα 5-6 είδη (γιατί και σε αυτούς δεν ήταν σαφές σε όλους οι διάμετροι) για να ταιριάξω με την περίπτωση μου (stp, 6a). To δίδαγμα είναι προσοχή και στους connectors.

GregoirX23
19-01-24, 19:02
Ήξερα ότι υπάρχουν τα απλά φυσακια και αυτά με τη θωράκιση...
Αλλά ότι υπάρχουν και με διαφορά στο μέγεθος του αγωγού, δεν το ήξερα..
Σε απλά φυσακια έχω τερματίσει utp/ftp/stp/sftp χωρίς θέμα...
Οπότε μάλλον έχει να κάνει με την ανώτερη κατηγορίας το πρόβλημα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.