PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπλή χρέωση επί πολλούς μήνες, τι μπορεί να γίνει;



lewton
31-08-07, 18:07
Καταρχάς δεν ξέρω αν το έβαλα στο σωστό forum, ενδεχομένως να έπρεπε να το βάλω στην OTEnet.

Α. Το κύριο θέμα είναι το εξής:
Ο θείος μου στο γραφείο του έχει από παλιά μια ISDN γραμμή, και πλήρωνε στην OTEnet μια συνδρομή ISDN 64 (28,5 ευρώ το μήνα).
1. Τον περασμένο Νοέμβρη τον κάλεσαν από telemarketing του ΟΤΕ για να του πουλήσουν ADSL Conn-x. Ο θείος μου ούτε ήξερε τι είναι αυτό, αλλά εφόσον του είπαν ότι θα πληρώνει λιγότερα από το πάγιο της OTEnet για πιο γρήγορη υπηρεσία, και δε θα χρεώνεται και τις κλήσεις προς ΕΠΑΚ, δέχθηκε και τους είπε να το προχωρήσουν. Μετά το ξέχασε. :p
2. Κάπου στις τελευταίες μέρες του Νοέμβρη ενεργοποιήθηκε το Conn-x, αφού στο λογαριασμό με τα τέλη Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου έχει και περίπου 6-7 ευρώ αναδρομικά τέλη Conn-x. Από εκεί μέχρι το Πάσχα δεν πρόσεξε ότι σε κάθε λογαριασμό πλήρωνε 45 ευρώ επιπλέον, και ούτε το χρησιμοποίησε. Μάλιστα δεν μπήκε κανείς στον κόπο να του στείλει το modem, ενώ υποτίθεται ότι όταν παραγγέλνεις από telemarketing στο στέλνουν αυτοί.
3. Γύρω στο Πάσχα κατάφερα να τον πείσω ότι πρέπει να αναβαθμίσει την ISDN σε ADSL (ΟΤΕnet για να μη χάσει τα mails του). Τότε έριξα μια ματιά στο λογαριασμό για να καλέσω το 134 να την παραγγείλω, και πρόσεξα ότι τόσο καιρό χρεώνεται πάγια και για ADSL και για OTEnet ISDN (το δεύτερο μεγαλύτερο από το πρώτο, ενώ αν πλήρωνε μόνο το πρώτο θα μπορούσε να μπει και με ISDN... :rolleyes: ).
4. Kάλεσα λοιπόν το 134, κατάφερα να μιλήσω με υπεύθυνο και συμφωνήσαμε:
να μας δώσει δωρεάν Spedtouch modem (εκείνο τον καιρό δεν έδιναν δωρεάν, και μας το έκανε δώρο για να μας καλοπιάσει :p ).
να ακυρώσει άμεσα τη μηνιαία χρέωση της OTEnet για την ISDN από εκείνη τη στιγμή.
να δώσει εντολή για ακύρωση των χρεώσεων του Conn-X από τέλη Νοέμρη.
5. Από όλα αυτά, μόνο το πρώτο έγινε, όπως διαπίστωσα σήμερα που πήγα να ελέγξω το λογαριασμό του. Δεν έχει επιστραφεί κανέα πάγιο του Conn-X, και η ISDN της OTEnet εξακολουθεί να χρεώνεται... :down:
Ερωτήματα:
-Τι πρέπει τέλος πάντων να κάνω για να σταματήσει να χρεώνεται το ISDN της OTEnet; Υπόψιν ότι τα στοιχεία του λογαριασμού παρέμειναν τα ίδια, και πλέον μέσα στο activation της OTEnet φαίνεται ως ADSL S2.
-Τι πρέπει να κάνω για να ακυρωθούν οι χρεώσεις του Conn-X από το Νοέμβρη μέχρι και τον Απρίλιο που δεν το χρησιμοποιούσαμε. Υπόψιν ότι δεν μας είχαν στείλει modem, επομένως με ποιά λογική χρέωναν;
-Τι πρέπει να κάνω για να ακυρωθούν τα πάγια της ISDN που χρεωθήκαμε από τον Μάιο μέχρι σήμερα;


Β. Μικρότερο θέμα, αλλά μου έκανε εντύπωση. Ακόμα και στον τελευταίο λογαριασμό, το Conn-X 1024 έχει χρεωθεί 22,5 ευρώ. Δεν έχει πέσει η τιμή του στα 21,50 ευρώ;


Γ. Τέλος, το λιγότερο σημαντικό από όλα, εδώ και κανένα τρίμηνο η γραμμή έχει συγχρονίσει στα 768. Παίζει να πετύχουμε καμία επιστροφή της διαφοράς του παγίου από τα 1024; Καλά, αυτό δε μας ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου, απλά ρωτάω αν υπάρχει προηγούμενο.

no_logo
31-08-07, 19:19
ούτε ήξερε τι είναι αυτό
Μετά το ξέχασε.
Από εκεί μέχρι το Πάσχα δεν πρόσεξε

να πάτε σε εισαγγελέα και να βγάλετε απόφαση ότι έχει το ακαταλόγιστο και κατά συνέπεια δεν έχει νομικό αντίκρυσμα η υπογραφή του



-Τι πρέπει τέλος πάντων να κάνω για να σταματήσει να χρεώνεται το ISDN της OTEnet; Υπόψιν ότι τα στοιχεία του λογαριασμού παρέμειναν τα ίδια, και πλέον μέσα στο activation της OTEnet φαίνεται ως ADSL S2.

να πας σε ένα oteshop και να συμπληρώσεις εκεί αίτημα προς την otenet



-Τι πρέπει να κάνω για να ακυρωθούν οι χρεώσεις του Conn-X από το Νοέμβρη μέχρι και τον Απρίλιο που δεν το χρησιμοποιούσαμε. Υπόψιν ότι δεν μας είχαν στείλει modem, επομένως με ποιά λογική χρέωναν;

Ας πρόσεχε σε τι συμφωνεί
είσαι σίγουρος ότι τότε που έβαλε dsl ο θείος σου έδιναν δωρεάν μόντεμ;
είσαι σίγουρος ότι δεν τον ρώτησαν (αν έδιναν) και δεν τους είπε όχι;




-Τι πρέπει να κάνω για να ακυρωθούν τα πάγια της ISDN που χρεωθήκαμε από τον Μάιο μέχρι σήμερα;

να αναφέρεις στο αίτημα που θα συμπληρώσεις στο oteshop με ποιόν μίλησες απο το 134 που σου είπε ότι θα τον διακόψουν.
Πάντως σίγουρα τις απενεργοποιήσεις τις κάνει το 134 και όχι η otenet;



Μικρότερο θέμα, αλλά μου έκανε εντύπωση. Ακόμα και στον τελευταίο λογαριασμό, το Conn-X 1024 έχει χρεωθεί 22,5 ευρώ. Δεν έχει πέσει η τιμή του στα 21,50 ευρώ;

η εξάμηνη έχει τελειώσει, αν δεν πάρει τηλέφωνο να ανανεώσει το συμβόλαιο παραμένουν οι χρεώσεις που υπήρχαν όταν υπέγραψε



]Τέλος, το λιγότερο σημαντικό από όλα, εδώ και κανένα τρίμηνο η γραμμή έχει συγχρονίσει στα 768. Παίζει να πετύχουμε καμία επιστροφή της διαφοράς του παγίου από τα 1024; Καλά, αυτό δε μας ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου, απλά ρωτάω αν υπάρχει προηγούμενο.

δεν χάνεις να κάνεις αίτηση και για αυτό

lewton
31-08-07, 19:27
να πάτε σε εισαγγελέα και να βγάλετε απόφαση ότι έχει το ακαταλόγιστο και κατά συνέπεια δεν έχει νομικό αντίκρυσμα η υπογραφή τουΜπράβο μου την είπες.


να πας σε ένα oteshop και να συμπληρώσεις εκεί αίτημα προς την otenetΧα. Και οι μισοί περίπου από το 134 αυτό λένε, να απευθυνθώ στην OTEnet.
Η OTEnet όμως ισχυρίζεται ότι είναι 100% θέμα του ΟΤΕ το να της πει πότε θα σταματήσει η χρέωση. Νομίζω ότι έχει δίκιο. Η συνδρομή έχει ήδη μετατραπεί σε ADSL S2. Αν ζητήσουμε τη διακοπή της πώς ξέρω ότι δε θα την καταργήσουν εντελώς και δε θα χάσουμε τα e-mails;


Ας πρόσεχε σε τι συμφωνεί
είσαι σίγουρος ότι τότε που έβαλε dsl ο θείος σου έδιναν δωρεάν μόντεμ;
είσαι σίγουρος ότι δεν τον ρώτησαν (αν έδιναν) και δεν τους είπε όχι;Έδιναν δωρεάν modem.
Το βρήκε ο υπεύθυνος με τον οποίο μίλησα γύρω στο Πάσχα, και για αυτό δέχθηκε να μας στείλει τότε δωρεάν modem. Εκτός αν ξέρεις κάτι παραπάνω.


να αναφέρεις στο αίτημα που θα συμπληρώσεις στο oteshop με ποιόν μίλησες απο το 134 που σου είπε ότι θα τον διακόψουν.
Πάντως σίγουρα τις απενεργοποιήσεις τις κάνει το 134 και όχι η otenet;Δεν ξέρω. Αν ήξερα δε θα ρωτούσα.
Πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με τον ΟΤΕ και το πώς λειτουργεί εσωτερικά η γραφειοκρατία του.



η εξάμηνη έχει τελειώσει, αν δεν πάρει τηλέφωνο να ανανεώσει το συμβόλαιο παραμένουν οι χρεώσεις που υπήρχαν όταν υπέγραψεΕυχαριστώ.


δεν χάνεις να κάνεις αίτηση και για αυτόΚαλά, ας το αφήσουμε αυτό.

lewton
31-08-07, 19:30
Το συμπέρασμα είναι το εξής: αν θέλεις να μετατρέψεις την παλιά σου dial-up σε ADSL του ΟΤΕ, οπλίσου με πολλή υπομονή και προσοχή στους λογαριασμούς. :evil:

Gordito
31-08-07, 19:34
Εχω το δικαιωμα να ενεργοποιησω Conn-x και αν δεν τo χρησιμοποιησω καθολου να μην πληρωσω τιποτα?

Kαταλαβαινεις νομιζω γιατι το λεω αυτο....

sdikr
31-08-07, 19:35
Το συμπέρασμα είναι το εξής: αν θέλεις να μετατρέψεις την παλιά σου dial-up σε ADSL του ΟΤΕ, οπλίσου με πολλή υπομονή και προσοχή στους λογαριασμούς. :evil:

Εγώ το έκανα σε δυο μέρες. :p

είσαι σίγουρος οτι στον λογαριασμό έλεγε isdn μήπως έλεγε Ondsl;

Το conn-x έχει δύο χρεώσεις κάθε μήνα, γραμμή και συνδρομή

lewton
31-08-07, 19:38
Εχω το δικαιωμα να ενεργοποιησω Conn-x και αν δεν τo χρησιμοποιησω καθολου να μην πληρωσω τιποτα?

Kαταλαβαινεις νομιζω γιατι το λεω αυτο....
Ναι.
Για αυτό και θέτω χωριστά τα 2 ερωτήματα. Ρωτάω χωριστά:
-αν μπορεί να γίνει κάτι για την περίοδο από το Νοέμβρη μέχρι που πήραμε τηλέφωνο (αν όχι θα το καταλάβω, αν και τονίζω ότι modem δεν έστειλαν).
-τι να κάνω για την περίοδο από εκεί και μετά, που ο υπεύθυνος του 134 εγγυήθηκε προσωπικά ότι θα σταματήσει η διπλή χρέωση. Θυμάμαι και το όνομά του.

Αν τώρα εσύ κρατάς μόνο το πρώτο ερώτημα για να μου δείξεις ότι έχω άδικο, δε βοηθάς.

no_logo
31-08-07, 19:38
Μπράβο μου την είπες.

δεν είχα τέτοι σκοπό


Χα. Και οι μισοί περίπου από το 134 αυτό λένε, να απευθυνθώ στην OTEnet.
Η OTEnet όμως ισχυρίζεται ότι είναι 100% θέμα του ΟΤΕ το να της πει πότε θα σταματήσει η χρέωση. Νομίζω ότι έχει δίκιο. Η συνδρομή έχει ήδη μετατραπεί σε ADSL S2. Αν ζητήσουμε τη διακοπή της πώς ξέρω ότι δε θα την καταργήσουν εντελώς και δε θα χάσουμε τα e-mails;

γι' αυτό σου λέω να κάνει εγγράφως το αίτημα σε oteshop


Έδιναν δωρεάν modem.
Το βρήκε ο υπεύθυνος με τον οποίο μίλησα γύρω στο Πάσχα, και για αυτό δέχθηκε να μας στείλει τότε δωρεάν modem. Εκτός αν ξέρεις κάτι παραπάνω.

υπάρχουν άνθρωποι που δεν περιμένουν να τελειώσει ο συνομιλητής τους και λένε ΟΧΙ στην αποστολή του μόντεμ γιατί νομίζουν ότι έχει χρέωση



Το συμπέρασμα είναι το εξής: αν θέλεις να μετατρέψεις την παλιά σου dial-up σε ADSL του ΟΤΕ, οπλίσου με πολλή υπομονή και προσοχή στους λογαριασμούς. :evil:

Το συμπέρασμα είναι πως πρέπει ο πελάτης να ξέρει τι του γίνεται
στο χωριό μου λένε

"του έφαγαν το ψωμί οι κότες από τα χέρια"

lewton
31-08-07, 19:41
Εγώ το έκανα σε δυο μέρες. :p

είσαι σίγουρος οτι στον λογαριασμό έλεγε isdn μήπως έλεγε Ondsl;

Το conn-x έχει δύο χρεώσεις κάθε μήνα, γραμμή και συνδρομή
Καλά, αφού τα θέλεις τόσο αναλυτικά, πάμε πάλι.
Κάθε διμηνιαίος λογαριασμός από 1η Δεκέμβρη έως 30η Σεπτέμβρη έχει τα εξής πάγια χωρίς ΦΠΑ:
1. ΙSDN πρόσβαση: 31,80 ευρώ
2. ISDN OTEnet: 47,40 ευρώ
3. ADSL OTE: 28,84 ευρώ
4. OnDSL Home: 8,98 ευρώ

Ειδικά ο πρώτος έχει και αναδρομικά 6-7 ευρώ.

Gordito
31-08-07, 19:43
Ναι.
Για αυτό και θέτω χωριστά τα 2 ερωτήματα. Ρωτάω χωριστά:
-αν μπορεί να γίνει κάτι για την περίοδο από το Νοέμβρη μέχρι που πήραμε τηλέφωνο (αν όχι θα το καταλάβω, αν και τονίζω ότι modem δεν έστειλαν).
-τι να κάνω για την περίοδο από εκεί και μετά, που ο υπεύθυνος του 134 εγγυήθηκε προσωπικά ότι θα σταματήσει η διπλή χρέωση. Θυμάμαι και το όνομά του.

Αν τώρα εσύ κρατάς μόνο το πρώτο ερώτημα για να μου δείξεις ότι έχω άδικο, δε βοηθάς.

Δεν θελω να σου δειξω οτι εχεις αδικο αλλα μου φαινεται περιεργο να μην πληρωσει τιποτα.
Οσον αφορα το μοντεμ, οταν κανεις αιτηση στο Conn-x πρεπει να σου στειλουν το κουτι που περιεχει μοντεμ-συμβολαιο(που δεν υπογραφεις αν θυμαμαι καλα, απλα υπαρχει μεσα στο κουτι.)

Δεν μπορω να φανταστω γιατι να μην εχουν στειλει κατι τετοιο. Αφου εκει περιεχονται οι κωδικοι ενεργοποιησης.

Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα ισως τελικα να πρεπει να τα παρει ολα πισω, μεχρι τελευταιας δεκαρας.

lewton
31-08-07, 19:44
Το συμπέρασμα είναι πως πρέπει ο πελάτης να ξέρει τι του γίνεται
στο χωριό μου λένε

"του έφαγαν το ψωμί οι κότες από τα χέρια"
Συμφωνώ απόλυτα.
Και το ερώτημα είναι: γιατί βάζει ο ΟΤΕ το telemarketing να παίρνει κόσμο και να πουλάει ADSL αφού δε μπορεί να το κάνει σωστά;
Ας άφηνε τον πελάτη να πάρει τηλέφωνο όταν το θελήσει, για να ξέρει και τι θέλει να ζητήσει.
Όταν παίρνουν τον άνθρωπο που δεν έχει καμία σχέση με την τεχνολογία και του λένε βάλτε αυτό που σας προτείνω και θα έχετε:
1. μειωμένο μηνιαίο πάγιο
2. ταχύτερη σύνδεση
3. δε θα χρεώνεστε κάθε φορά που μπαίνετε
αυτός φταίει αν κανείς δεν του στείλει modem και αν δε μπορεί να βγάλει άκρη με τις διπλές χρεώσεις;

Gordito
31-08-07, 19:46
Το θεμα τωρα δεν ειναι αν φταει ο θειος σου. Το θεμα ειναι απο που να παρεις λεφτα πισω.
Με την συγχωνευση δε ισως να εχεις χειροτερα αποτελεσματα αφου καταλαβαινεις τι θα γινετε τωρα το Σεπτεμβριο.

lewton
31-08-07, 19:47
Δεν θελω να σου δειξω οτι εχεις αδικο αλλα μου φαινεται περιεργο να μην πληρωσει τιποτα.
Οσον αφορα το μοντεμ, οταν κανεις αιτηση στο Conn-x πρεπει να σου στειλουν το κουτι που περιεχει μοντεμ-συμβολαιο(που δεν υπογραφεις αν θυμαμαι καλα, απλα υπαρχει μεσα στο κουτι.)

Δεν μπορω να φανταστω γιατι να μην εχουν στειλει κατι τετοιο. Αφου εκει περιεχονται οι κωδικοι ενεργοποιησης.

Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα ισως τελικα να πρεπει να τα παρει ολα πισω, μεχρι τελευταιας δεκαρας.
Λάβαμε modem μέσα στο Μάιο.
Από τότε μπαίνει με την ADSL ο θείος μου.
Μάλιστα η κοπελιά της OTEnet που μίλησα σήμερα μου είπε και το εξής: από τις 22 Μαίου θα έπρεπε να έχει σταματήσει η χρέωση της OTEnet ISDN.
Τι έγινε στις 22 Μαίου; Προσωπικά δε μπορώ να θυμηθώ.
Το σίγουρο είναι ότι ύστερα από αυτό δικαιούμαστε ακύρωση των παγίων της ISDN64 από τις 22 Μαίου και μετά, και θα προσπαθήσουμε να πετύχουμε και ακύρωση των χρεώσεων του Conn-X έως τις 22 Μαίου.

lewton
31-08-07, 19:50
Το θεμα τωρα δεν ειναι αν φταει ο θειος σου. Το θεμα ειναι απο που να παρεις λεφτα πισω.
Με την συγχωνευση δε ισως να εχεις χειροτερα αποτελεσματα αφου καταλαβαινεις τι θα γινετε τωρα το Σεπτεμβριο.
Πιστεύω πως όχι.
Δε θα μπορεί να μου λέει ο ένας να πάρω τον άλλον.
Τελικά το λάθος είναι δικό μου που το Πάσχα με έπεισε ο υπεύθυνος του 134 να κρατήσω το Conn-X. Είχα σκεφτεί να τους πω να το καταργήσουν (θα χάναμε τα 22,5 ευρώ το μήνα που είχαμε πληρώσει για κανένα τετράμηνο) και να πάρω ένα OnDSL Kit από την OTEnet.

sdikr
31-08-07, 19:58
Το ότι δεν έλαβες το Modem δεν σημαίνει κάτι, αυτό που θα πρέπει να δέιξεις είναι οτι σε χρεώναν διπλό πάγιο για την υπηρεσία Internet,

lewton
31-08-07, 19:59
Για να μη μπερδευτώ, αν πάω σε oteshop γίνεται η δουλειά ή πρέπει να πάω σε κάποιον τοπικό ΟΤΕ;


Καλά, αφού τα θέλεις τόσο αναλυτικά, πάμε πάλι.
Κάθε διμηνιαίος λογαριασμός από 1η Δεκέμβρη έως 30η Σεπτέμβρη έχει τα εξής πάγια χωρίς ΦΠΑ:
1. ΙSDN πρόσβαση: 31,80 ευρώ
2. ISDN OTEnet: 47,40 ευρώ
3. ADSL OTE: 28,84 ευρώ
4. OnDSL Home: 8,98 ευρώ

Ειδικά ο πρώτος έχει και αναδρομικά 6-7 ευρώ.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, νομίζω ότι μπορώ να ζητήσω κατάργηση όλων των 47,40 από την 1η Δεκέμβρη, εφόσον έγινε η μετατροπή σε Conn-x (άλλο αν δεν έμπαινε κανείς).
Τι λέτε;

Gordito
31-08-07, 20:01
Σε οτεσοπ υπαρχουν απλα υπαλληλοι και δεν ξερω τι δικαιοδοσιες εχουν.
Νομιζω οτι σε θεματα χρεωσης οταν τους ειχα παρει τηλεφωνο μου ειχαν πει για τοπικο ΟΤΕ.

Παρε ενα τηλεφωνο σε κοντινο οτεσοπ και ρωτα αν μπορεις να διευθετησεις τα ζητηματα σου εκει, που το κοβω χλωμο.

no_logo
31-08-07, 21:07
Για να μη μπερδευτώ, αν πάω σε oteshop γίνεται η δουλειά ή πρέπει να πάω σε κάποιον τοπικό ΟΤΕ;

το ερώτημα μπορείς να το κάνεις εγγράφως και σε oteshop




Τώρα που το ξανασκέφτομαι, νομίζω ότι μπορώ να ζητήσω κατάργηση όλων των 47,40 από την 1η Δεκέμβρη, εφόσον έγινε η μετατροπή σε Conn-x (άλλο αν δεν έμπαινε κανείς).
Τι λέτε;

και σε connX και σε ondsl οι χρεώσεις είναι ίδιες




Παρε ενα τηλεφωνο σε κοντινο οτεσοπ και ρωτα αν μπορεις να διευθετησεις τα ζητηματα σου εκει, που το κοβω χλωμο.

να τα διευθετήσουν δεν μπορούν
αναφορά προβλήματος όμως μπορεί να κάνει και αυτοί με την σειρά τους να την στείλουν στους αρμόδιους

Gordito
31-08-07, 21:09
να τα διευθετήσουν δεν μπορούν
αναφορά προβλήματος όμως μπορεί να κάνει και αυτοί με την σειρά τους να την στείλουν στους αρμόδιους

Γινεται και αυτο αφου δεν ειναι φλεγον το ζητημα αλλα γιατι να μην παει κατευθειαν στους αρμοδιους?

no_logo
31-08-07, 21:20
Γινεται και αυτο αφου δεν ειναι φλεγον το ζητημα αλλα γιατι να μην παει κατευθειαν στους αρμοδιους?

δεν υπάρχει διαφορά
έτσι κι αλλιώς και στις 2 περιπτώσεις θα πρέπει οι αρμόδιοι να απαντήσουν
αν είναι κοντύτερα ο τοπικός ΟΤΕ μπορεί να πάει εκεί

Jazzer
31-08-07, 21:31
Υπάρχει πάντα και η δυνατότητα αμφισβήτησης του λογαριασμού σε Κατάστημα, υποχρεούται να το κοιτάξει η αρμόδια υπηρεσία και να προχωρήσει στις όποιες διορθώσεις εφόσον υπάρχει θέμα.

lewton
31-08-07, 21:31
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, νομίζω ότι μπορώ να ζητήσω κατάργηση όλων των 47,40 από την 1η Δεκέμβρη, εφόσον έγινε η μετατροπή σε Conn-x (άλλο αν δεν έμπαινε κανείς).
Τι λέτε;
και σε connX και σε ondsl οι χρεώσεις είναι ίδιες

Tα 47,40 είναι η dial-up.

agrelaphon
31-08-07, 21:53
Θα πρότεινα:
Πήγαινε στο εμπορικό κατάστημα της περιοχής του θείου σου και μίλα με τον διευθυντή. Πες του το πρόβλημα όπως ακριβώς εδώ. :oneup:

Άποψή μου:
Θα πρέπει να ακυρωθούν τα τέλη conex όσο χρησιμοποιούσε (ο θείος σου dial up) και τα τέλη dial up από το Μάιο και μετά (22 νομίζω?)

lewton
31-08-07, 22:14
Aποψή μου:
Θα πρέπει να ακυρωθούν τα τέλη conex όσο χρησιμοποιούσε (ο θείος σου dial up) και τα τέλη dial up από το Μάιο και μετά (22 νομίζω?)Και εγώ αυτό νομίζω ότι είναι το δίκαιο.


Αν ήθελα να είμαι ψείρας, θα μπορούσανα ζητήσω την ακύρωση των χρεώσεων της dial-up από την αρχή (είναι ακριβότερη από το Conn-x!), αλλά το σωστό είναι το παραπάνω.

lewton
01-09-07, 03:28
Λοιπόν, με τη βοήθεια του συναδέλφου NoName22 είδα στο activation της OTEnet την ημερομηνία της διακοπής της ISDN συνδρομής: 22 Μαίου. Ακόμα δε μπορώ να θυμηθώ τι έγινε στις 22 Μαίου, οπότε υποθέτω ότι θα είναι η μέρα που πρωτομπήκαμε με ADSL.
Επομένως είναι 100% βέβαιο ότι δικαιούμαστε την επιστροφή των παγίων της dial-up από τις 22 Μαίου και μετά. Καλά, κανείς δεν κοιτάει τι τιμολογεί εκεί μέσα;



Για πριν τις 22 Μαίου θα δούμε τι μπορεί να γίνει.

lewton
03-09-07, 22:09
Λοιπόν, μίλησα με ένα εξαιρετικό παιδί στο 134 (αρμόδιο για διαχείριση παραπόνων) και έβγαλα άκρη.
Τελικά θα επιστραφούν όλα τα πάγια της ISDN από 6 Ιουνίου και μετά, και όλα τα πάγια του Conn-X μέχρι τις 6 Ιουνίου.
Η 6η Ιουνίου είναι τελικά η ημερομηνία που μπήκαμε στο ADSL πρώτη φορα. Όσο για την 22α Μαΐου που ανέφερα πιο πάνω ότι φαίνεται η διακοπή στο activation της OTEnet, τελικά απλά είναι η ημερομηνία που αναμέναμε το router αλλά δεν ήρθε (και ίσως εκεί να έγινε το μπλέξιμο, με την OTEnet να λέει "κόφτε τους" και τον ΟΤΕ να μη μας κόβει επειδή δεν παρέδωσε το modem) :p .

Επίσης έμαθα γιατί στην OTEnet φαινόταν να έχουμε 1024 αλλά συγχρονίζαμε στα 768. Μας είχαν καταχωρήσει ως 768 στο σύστημα του ΟΤΕ και ως S2 στης ΟΤΕnet (ωστόσο ο ΟΤΕ μας χρέωνε στο λογαριασμό για 1024 ;)).
Μένει τώρα να καλέσω το 121 να ακυρώσω τη βλάβη που δήλωσα την περασμένη εβδομάδα (παραπονέθηκα ότι πληρώναμε 1024 και είχαμε 768).

Τελικά το μόνο που δε λύσαμε ήταν το ότι επί 3 μήνες πληρώνουμε 1024 και έχουμε 768, αλλά δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για 9 ευρώ.
Άλλωστε σε οποιονδήποτε εναλλακτικό θα μου είχε πάρει κανένα τετράμηνο να λύσω τα παραπάνω που είναι και πιο ουσιαστικά. Στον ΟΤΕ μου πήρε εξάμηνο επειδή νόμιζα ότι τα είχα λύσει την πρώτη φορά και δεν ασχολήθηκα στη συνέχεια.

Αυτά λοιπόν.
Ας κλειδωθεί το θέμα, αλλά προσωπικά θα το κρατήσω ως ένα μνημείο στο λόγο για τον οποίο πρέπει να ολοκληρωθεί άμεσα η πλήρης λειτουργική συγχώνευση του τμήματος λιανικής του ΟΤΕ με την OTEnet (και στη συνέχεια η απόσχιση του σε μια ανεξάρτητη εταιρία όπως θα 'λεγε και η Βίβιαν :p).

@ ADSLgr.com All rights reserved.