PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα τηλεφωνίας 2play



No-Name
01-09-07, 00:14
Τι διόρθωσαν εχθές ρε παιδιά εδώ και μισή ώρα δεν μπορώ να καλέσω σε κανένα δίκτυο κινητής και σε κανέναν εναλλακτικό πάροχο.

Ακούω μόνιμα fast busy tone....κάποιος άλλος έχει πρόβλημα?:hmm:

Την τελευταια εβδομάδα δεν πάει καθολου καλά η τηλεφωνία...γενικά!

psytransas
01-09-07, 02:20
Eγω παλι δεν μπορω να καλεσω ουτε την Τ.Υ. :evil:

Απο κινητο τους καλεσα για να δηλωσω βλαβη.

No-Name
01-09-07, 02:26
Παλαιοτερα πάντως δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα,εδώ και μια βδομάδα φτυνω αίμα για να ανοίξει γραμμή.

lakislalakis
01-09-07, 09:51
Μια από τα ίδια, όλη την εβδομάδα που μας πέρασε δεν είχα ούτε τηλέφωνο ούτε internet, βρήκαν υποτίθεται βραχυκύκλωμα και το φτιάξαν αλλά πάλι τηλέφωνο μια καλεί μια busy tone και με πετάει έξω, το internet από κει που είχα σφαίρα (είμαι δίπλα στο dslam) έγινε κουκουρούκου και αυτό, από χπροχτές κάτι ψιλοέφτιαξε στο internet αλλά εκεί που συγχρίνιζα στα 20000-21000 τώρα μέγιστο συγχρονίζω στα 17000.... Τι να πώ???

dek1
01-09-07, 10:18
Τα προβλήματα είναι αντιμετωπίσιμα. Αυτό μου είπαν χθες το μεσημέρι για να με καθησυχάσουν!!!!!



--------------------
30/08/2007 Αίτηση φορητότητας από Forthnet σε ΟΤΕ. Επιστροφή στις ρίζες.

bmour
01-09-07, 10:58
Καλο μηνα .... αισιως 9η μερα χωρις τηλεφωνο ... τη Δευτερα με βλεπω για ... ΑΤΘΙΔΩΝ

Μηπως εκτος απο το support πρεπει να χτυπησουμε και ... καμμια πορτα πιο ....πανω?

skarageo
01-09-07, 11:48
Τα ίδια προβλήματα είχα και εγώ από την περασμένη Κυριακή. Αφού μετά από επανειλλημμένες προσπάθειες επικοινωνίας με Τ.Υ. δήλωσα Πέμπτη απόγευμα βλάβη και από εχθές no problem στο τηλέφωνο:shoot:http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/shoot.gif
:shoot:

nrg_polini
01-09-07, 11:51
Εγω δεν εχω κανενα προβλημα.

YiannisP
01-09-07, 12:04
Γενικως η τηλεφωνια ειναι αστα να πανε στο διαολο την τελευταια βδομαδα. Σε ορισμενες πολεις εσωτερικου δε μπορω να καλεσω (πχ θεσ/νικη), οταν καλω απο το κινητο σπιτι μου δειχνει πως ειναι busy κλπ.

gbatop
01-09-07, 12:13
ΕΝΑ μηνα τωρα παιδια δεν εχω τηλεφωνο οποτε προχθες εκανα αιτηιση διακοπης με μαιλ και συστημενη επιστολη και την επομενη μερα εκανα αιτηση φορητοτητας παλι στον οτε γιατι δεν γινοταν αλλιως...

Stavrosss
01-09-07, 12:15
Την τελευταια εβδομαδα οπου και να τηλεφωνουσα ολο busy tone .(Περιοχη ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ)
Απο χθες δεν εχω παρατηρησει κατι στο τηλεφωνο , με το adsl εχω προβληματα καθε 3 και λιγο με πεταει

Τους καλεσα ανοιξαν ticket θα δουμε !!!

pcbill
01-09-07, 12:38
Από το πρωί υπάρχει έντονο πρόβλημα στην τηλεφωνία που ουσιαστικά είναι ανύπαρκτη. Το μόνο που ακούγεται όταν σηκώνεις τη ακουστικό είναι ο ήχος του δικτύου ενώ υπάρχει πτώση στην ταχύτητα του ADSL (18991 kbps).

Περιοχή Βύρωνας

thanasis38
01-09-07, 14:27
εγω δεν εχω κανενα προβλημα

pcbill
01-09-07, 14:39
Από το site της εταιρίας...

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ 31/08/2007

H Forthnet επιθυμεί να ενημερώσει τους συνδρομητές της υπηρεσίας Forthnet 2play, που λαμβάνουν την υπηρεσία μέσω του ιδιόκτητου δικτύου Forthnet, ότι την Παρασκευή 31/08/2007 και μεταξύ των 03-00 πμ – 04-00 πμ θα πραγματοποιηθούν προγραμματισμένες εργασίες δικτύου. Κατά τη διάρκειά των εργασιών είναι πιθανόν να παρατηρηθεί ολιγόλεπτη δυσλειτουργία της τηλεφωνίας.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Μάλλον τους πήρε πολύ παραπάνω...

No-Name
01-09-07, 14:39
Μπα μάλλον δεν διορθωθηκε το πρόβλημα σε όλους,παρα τις εργασίες

dek1
01-09-07, 14:44
Έχετε προσπαθήσει να καλέσετε τηλέφωνο εντός δικτύου Forthnet π.χ. 210.....;

pcbill
01-09-07, 14:44
ή σε κάποιους δημιουργήθηκε...

No-Name
01-09-07, 14:45
Ναι την Τ.Υ τους....κανένα αποτελεσμα(μλάω για την ώρα που έχω πρόβλημα)

plex27
01-09-07, 15:03
Εμενα σημερα μου ηρθε το τηλ. μετα απο 2 μερες...Γραμμη πιανω μετα απο 3-4 προσπαθειες.

pcbill
01-09-07, 15:31
Κάποτε είχαμε τηλέφωνο και ψάχναμε το Internet. Τώρα που το έχουμε άφθονο... χάσαμε το τηλέφωνο! Ελληνικές προχειρότητες...

No-Name
01-09-07, 15:33
Μάλλον πλάκωσε πολύς κόσμος γιαυτό και έχουμε προβλήματα....πριν λίγο μιλουσα με Γαλλία και η ποιότητα ηχου ήταν :down:

Stavrosss
01-09-07, 15:56
Από το site της εταιρίας...

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ 31/08/2007

H Forthnet επιθυμεί να ενημερώσει τους συνδρομητές της υπηρεσίας Forthnet 2play, που λαμβάνουν την υπηρεσία μέσω του ιδιόκτητου δικτύου Forthnet, ότι την Παρασκευή 31/08/2007 και μεταξύ των 03-00 πμ – 04-00 πμ θα πραγματοποιηθούν προγραμματισμένες εργασίες δικτύου. Κατά τη διάρκειά των εργασιών είναι πιθανόν να παρατηρηθεί ολιγόλεπτη δυσλειτουργία της τηλεφωνίας.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Μάλλον τους πήρε πολύ παραπάνω...

ολοι οι ξενυχτιδες εχουμε προβλημα τελικα:nono:

glyki
01-09-07, 21:56
Γειάσ σας! Έβαλα & εγώ πρόσφατα Forthnet 2play και από ότι διαβάζω όλοι έχουμε λίγο πολύ τα ίδια προβλήματα. Τουλάχιστον είναι παρήγορο που είμαστε αρκετοί και διαμαρτυρόμαστε! Πήρα και εγώ τηλ.- όταν έπιασα γραμμή, δηλαδή και μου είπαν ότι θα διόρθωναν τα προβλήματα χθές βράδυ. Σήμερα τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα. Το μόνο που μένει είναι να διορθωθεί η ένταση.Ελπίζω δηλαδή! Ξέρεις κανείς πως μπορώ να μάθω αν είναι κοντά μου το dslam. Από ότι καταλαβαίνω έχει σημασία...

laserscout
01-09-07, 22:29
Τώρα :hmm: με έχετε κάνει να το σκευτώ σοβαρά!

Με το καλό σε καμία βδομάδα θα έχω το σπίτι (φοιτητής :oneup: θεσαλλονίκη) και θα βάλω τηλέφωνο ΟΤΕ... Αλλά εγώ, :worthy:ADSL:worthy: θέλω! τι να τον κάνω τον :nono:ΟΤΕ? 35 ευρώ το δίμηνο πάγιο PSTN:rtfm:? 2play SoHo Forthnet και έχω 24Mbps και ενα τηλεφωνάκι το οποίο θα πληρώνω στην ουσία 3,4 Ευρώ το μήνα:respekt:

Όλα ωραία και ρόδινα μέχρι που διάβασα και threads για την Forthnet. Βλέπω υπάρχει πολύ πρόβλημα:down:, είναι έτσι? Αξίζει τελικά να παω Full LLU forthnet η να κάτσω στα αυγα μου :oops:στον ΟΤΕ?:closed:

antonism
02-09-07, 14:03
Σήμερα μετά απο 23 μέρες χωρίς πρόβλημα στο 2play δεν λειτουργεί το τηλέφωνο. Σηκώνεις το τηλέφωνο και δεν κάνει το τουτ-τουτ ούτε μπορείς να καλέσεις κανένα αριθμό και να σε καλέσουν.

dek1
02-09-07, 14:18
Αχ ΟΤΕ, που είσαι ΟΤΕ;;;;;

Δεν περίμενα ποτέ στη ζωή μου ότι θα ξεστόμιζα τέτοια κουβέντα.

antonism
02-09-07, 14:30
Σήμερα μετά απο 23 μέρες χωρίς πρόβλημα στο 2play δεν λειτουργεί το τηλέφωνο. Σηκώνεις το τηλέφωνο και δεν κάνει το τουτ-τουτ ούτε μπορείς να καλέσεις κανένα αριθμό και να σε καλέσουν.
Μετά απο τρείς ώρες που υπήρχε το πρόβλημα και πριν προλάβω να πιάσω γραμμή στην ΤΥ το τηλέφωνο επανήλθε μονο του. Τρέχω να ανάψω κανένα κερί!!

DirtyHarry
02-09-07, 15:11
Είχα το ίδιο πρόβλημα (busy tone) κατά τα μέσα Αυγούστου. Δηλώθηκε 2 φορές βλάβη στον ΟΤΕ, οι οποίοι με την σειρά τους έστειλαν τεχνικό, καταλήγοντας στο ότι είναι βλάβη της FOrthnet. Μετά από φασαρία και καθημερινές επισκέψεις στα κεντρικά έστειλε η Forthnet τεχνικό (εξαιρετικός, τσέκαρε τα πάντα) στο σπίτι, ο οποίος μου είπε ότι για την βλάβη ευθυνόταν μία πρίζα που είχα αγοράσει από ΟΤΕ και η οποία είχε πυκνωτή. Έκοψε τον πυκνωτή (αργότερα για παν ενδεχόμενο άλλαξα την πρίζα) δήλωσε να γίνει reset στην κάρτα μου (από ότι μου είπε) και την επομένη όλα καλά. Αυτά μέσα σε 8 μέρες.
Δεν ξέρω εαν όντως δημιουργεί πρόβλημα αυτό, αλλά προσοχή στις πρίζες που αναγράφουν ΟΤΕ (δεν θυμάμαι τον κατασκευαστή).

myhtical
03-09-07, 12:39
Αχ ΟΤΕ, που είσαι ΟΤΕ;;;;;

Δεν περίμενα ποτέ στη ζωή μου ότι θα ξεστόμιζα τέτοια κουβέντα.

είναι κουραστικό να διαβάζουμε σε όλα τα νήματα της 4νετ οτι αποφάσισες να γυρίσεις στον ΟΤΕ κ πάλι....

bmour
03-09-07, 13:00
Γειάσ σας! Έβαλα & εγώ πρόσφατα Forthnet 2play και από ότι διαβάζω όλοι έχουμε λίγο πολύ τα ίδια προβλήματα. Τουλάχιστον είναι παρήγορο που είμαστε αρκετοί και διαμαρτυρόμαστε! Πήρα και εγώ τηλ.- όταν έπιασα γραμμή, δηλαδή και μου είπαν ότι θα διόρθωναν τα προβλήματα χθές βράδυ. Σήμερα τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα. Το μόνο που μένει είναι να διορθωθεί η ένταση.Ελπίζω δηλαδή! Ξέρεις κανείς πως μπορώ να μάθω αν είναι κοντά μου το dslam. Από ότι καταλαβαίνω έχει σημασία...


Το θεμα ΔΕΝ ειναι αν ειμαστε πολλοι (ταλαιπωροι) το θεμα ειναι να λυθουν τα προβληματα μας
απο 24 Αυγουστου μεχρι σημερα χωρις τηλ ειναι πολλυ ..... μεγαλο διαστημα
για να μην πω για τα απισια ping 38ms μεσα το ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ δικτυο της forthent (2play) 8ms απο tellas zisto 14ms απο 1ΜΒ ΟΤΕ :p και προς τα που εγιναν τα ping ????
Μαααααα φυσικα στο forthnet.aix.gr
Οσο για το ποσο μακρυα ή κοντα εισαι στο DSLAM δεν νομιζω οτι παιζει και τοοοοοσο μεγαλο ρολο αφου ειμαι 2.6 χλμ και κλειδωνω στην ιδια ταχυτητα με αλλο συνδρομητη που ειναι στα 1.5 χλμ αλλα μπορεις να το βρεις απο τa db του Line attenuation και το μπουσουλα που υπαρχει στην αρχη του adslgr

dek1
03-09-07, 13:08
Σήμερα στις 11:00 καλώ κάποιον αριθμό ΟΤΕ στη Θεσσαλονίκη. Μετά από 1 λεπτό συνομιλίας κόβεται η γραμμή. Η δική μου γραμμή μπλόκαρε για περίπου μισή ώρα. 2 ώρες μετά η γραμμή στη Θεσσαλονίκη παραμένει μπλοκαρισμένη.
Το επόμενο το λέω για αστείο, αν κάποιος το πάρει στραβά δεν φταίω:

Μην μου πολυκολάτε γιατί θα σας πάρω τηλέφωνο!!!!!!!

petrogazz
03-09-07, 14:32
Σήμερα γύρισα σπίτι και όλα είναι κανονικά, κανένα πρόβλημα δεν είχα-έχω ευτυχώς.

nikosnn
03-09-07, 15:17
Στην περιοχή της Ν. Ιωνίας που βρίσκομαι είχα και εγώ το φαινόμενο του "fast busy tone". Εδώ και 2 μέρες φαίνεται ότι το πρόβλημα έχει λυθεί. Ίσως γίνονται εργασίες ανά περιοχή...

pao132003
03-09-07, 19:24
Αυτή τη στιγμή το τηλέφωνο δε λειτουργεί(περιοχή γηροκομείο)! Πώς τους ειδοποιώ;

dek1
03-09-07, 19:27
Με e-mail, κινητό ή VoIP τηλεφωνία αν και εφόσον έχεις Internet.

pao132003
03-09-07, 19:42
καλώ το 2111009000 από το κινητό και βγάζει ήχο κατειλημμένου. θα πάω σε ένα καρτοτηλέφωνο να πάρω το 800-100 9000

dek1
03-09-07, 19:44
Το συγκεκριμένο 800άρι μου είπαν την Παρασκευή από ΤΥ: πάπαλααααα.......

pao132003
03-09-07, 20:06
Όντως δε λειτουργεί! Θα μείνω στο έλεος της forthnet λοιπόν χωρίς τηλέφωνο...

zorz_skg
05-09-07, 14:40
Άλλος από Καλαμαριά χωρίς τηλέφωνο αυτή τη στιγμή; Μου βγάζει fast busy ενώ το πρωί δούλευε κανονικά.

No-Name
05-09-07, 20:50
ΟΛΕ δεν έχω τηλέφωνο :yawn: κλασικές αξίες

pao132003
05-09-07, 21:03
ούτε εγώ. μήπως είναι γενικό το πρόβλημα;

βασικά δεν έχω πρόβλημα. είχε βγει το καλώδιο από το splitter απλώς:p

No-Name
05-09-07, 21:05
εγώ μετράω 9 ημέρες από σήμερα

Ακόμα δεν έχω τηλέφωνο...νεκρό τελειως.Δεν τολμάω να απευθυνθώ στο απλά ανύπαρκτο 2111009000!

dek1
05-09-07, 21:11
Εγώ έχω τηλέφωνο ή τουλάχιστον μπορώ να καλέσω το κινητό μου. Αλλά αφήστε τα αυτά σε 20 λεπτά παίζει η εθνική μπάσκετ.

zorz_skg
06-09-07, 12:27
Άλλος από Καλαμαριά χωρίς τηλέφωνο αυτή τη στιγμή; Μου βγάζει fast busy ενώ το πρωί δούλευε κανονικά.

Όλε! 23 ώρες μετά και ΑΚΟΜΑ :down: ΔΕΝ :evil: ΕΧΩ :rant: ΤΗΛΕΦΩΝΟ! :rifle:

double play...doesn't play

makiavely
16-09-07, 18:01
Παιδια το προβλημα της τηλεφωνιας ειναι εντονο!!!:down:

η λυση ειναι να τους πρηζουμε στα τηλεφωνα να το καταλαβουν αλλιως κατι πρεπει να κανουμε!!

globalnoise
16-09-07, 20:50
Έχω και εγώ μικροπροβληματάκια στην τηλεφωνία. Δεν ξέρω για αναγνώριση αν παίζει ή όχι γιατί δεν έχω τέτοια λειτουργία στο σταθερό. Πάντως όταν με καλούν μερικές φορές από κινητό ας πούμε ενώ κάνει ντριγκιντράνγκα το σταθερό, το κινητό που καλέι δεν ακούει τουτ-τουτ.

Επίσης μου έχει τύχει να πάρω τηλέφωνο (στο κινητό μου για δοκιμή), να κλείσω το σταθερό αλλά το κινητό ακόμη να ντριγκιντράνγκα έχοντας κλείσει εγώ το σταθερό.

Δεν γκρινιάζω όμως καθώς χρήση γίνετε ελάχιστα του σταθερού στο σπίτι μου (αα ρε λαμακία που έκανα που δεν έβαλα SoHo). (:

slaughter
17-09-07, 17:08
Το βασικό πρόβλημα είναι που κάποιες φορές ακούγετε σαν να είμαι σε πηγάδι
το άλλο ότι κάποιες φορές δεν δουλεύει η αναγνώριση κλήσης

@ ADSLgr.com All rights reserved.