PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία παλιού θερμοστάτη 2 καλωδίων



Θανος123Μ
28-11-23, 10:14
Καλημέρα. Θέλω να αντικαταστήσω έναν αρχαίο διμεταλλικό θερμοστάτη που ελέγχει τον καυστήρα πετρελαίου μου. Όλα τα μοντέλα που βλέπω αλλά και όλες οι συζητήσεις σε φόρουμ μιλάνε για 3 καλώδια αλλά εμένα ο θερμοστάτης έχει μόνο 2… (τα οποία έχουν 230V). Πως συνδέετε ένας καινούργιος θερμοστάτης (ηλεκτρονικός) σε ένα τέτοιο σύστημα ;

sxbcl
28-11-23, 10:27
Καλημέρα. Θέλω να αντικαταστήσω έναν αρχαίο διμεταλλικό θερμοστάτη που ελέγχει τον καυστήρα πετρελαίου μου. Όλα τα μοντέλα που βλέπω αλλά και όλες οι συζητήσεις σε φόρουμ μιλάνε για 3 καλώδια αλλά εμένα ο θερμοστάτης έχει μόνο 2… (τα οποία έχουν 230V). Πως συνδέετε ένας καινούργιος θερμοστάτης (ηλεκτρονικός) σε ένα τέτοιο σύστημα ;

Δύσκολα!
Να υποθέσω ότι ο θερμοστάτης σου είναι με μπαταρίες π.χ. 2xΑΑΑ. Αν είναι έτσι τότε τα 2 καλώδια που συνδέονται πραγματι έχουν 230V και ουσιαστικά ο θερμοστάτης είναι ένας διακόπτης που κλείνει το κύκλωμα όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από το όριο που έχεις θέσει, και έτσι δίνει εντολή να ξεκινήσει ο καυστήρας.
Οι ηλεκτρονικοί ή και οι έξυπνοι χρειάζονται 3 καλώδια, φάση, ουδέτερο και εντολή.

Θανος123Μ
28-11-23, 15:05
Δύσκολα!
Να υποθέσω ότι ο θερμοστάτης σου είναι με μπαταρίες π.χ. 2xΑΑΑ. Αν είναι έτσι τότε τα 2 καλώδια που συνδέονται πραγματι έχουν 230V και ουσιαστικά ο θερμοστάτης είναι ένας διακόπτης που κλείνει το κύκλωμα όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από το όριο που έχεις θέσει, και έτσι δίνει εντολή να ξεκινήσει ο καυστήρας.
Οι ηλεκτρονικοί ή και οι έξυπνοι χρειάζονται 3 καλώδια, φάση, ουδέτερο και εντολή.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν έχει μπαταρία ο θερμοστάτης… και τα καλώδια τα μέτρησα με πολυμετρο και έχουν 230v…
Ίσος βάλω ένα έξυπνο ρελε να ανοιγοκλείνει το κύκλωμα τουλάχιστον όταν θέλω…

sxbcl
28-11-23, 15:07
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν έχει μπαταρία ο θερμοστάτης… και τα καλώδια τα μέτρησα με πολυμετρο και έχουν 230v…
Ίσος βάλω ένα έξυπνο ρελε να ανοιγοκλείνει το κύκλωμα τουλάχιστον όταν θέλω…

Τώρα κατάλαβα, δεν έχει οθόνη, είναι εντελώς μηχανικός.
Αν δεν κάνω λάθος πάλι χρειάζεσαι ένα 3ο καλώδιο με το έξυπνο ρελέ. Εκτός και αν το έξυπνο ρελέ λειτουργεί χωρίς ουδέτερο, επομένως γλυτώσεις ένα καλώδιο με την κατάλληλη αλλαγή συνδεσμολογίας.

Ripper18
28-11-23, 15:40
Βάλε ένα απλό σαν αυτό.Siemens RAA31.16
https://hit.sbt.siemens.com/RWD/modules/kernel/UI/slow/GetBinData.aspx?DTP=Installation+Instructions&SID=A6V10348226&EXT=.pdf&VALUE=Assets%5cA6V10348226_Installationsanleitung%2520_%2520Installation%2520Instructions_de.pdf&KEY=3&RT=1701175086378

Θανος123Μ
28-11-23, 21:04
Ευχαριστώ κ τους δυο

@ ADSLgr.com All rights reserved.