PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τη σύνδεση- Σκαμπανεβάσματα στο κατέβασμα



spyrcom
01-09-07, 14:52
:hmm:Παιδιά καλησπέρα!Δεν είμαι και πολύ σχετικός και χρειάζομαι λίγη βοήθεια γιατί αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με τη σύνδεση μου. Για την ακρίβεια περιμένω ενεργοποίηση του full zisto και στο μήνα ενδιάμεσα για να μη μείνω χωρίς internet έχω ενεργοποιήσει το μεταβατικό πρόγραμμα της tellas στο 1mbps.
Επειδή δε μου έχουν στείλει ακόμα τον εξοπλισμό χρησιμοποιώ ένα crypto f200 που διέθετα από παλιά.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Ό,τι και να κατεβάσω(ακόμα και στα torrents) στην αρχή η ταχύτητα είναι καλή γύρω στα 100kbps. Αν όμως αφήσω το download η ταχύτητα πέφτει μετά από λίγο στο 5-10kbps. Αν πάλι ενδιάμεσα χρησιμοποιήσω τη σύνδεση σερφέροντας πχ στον explorer η ταχύτητα ξαναεκτοξέυεται απότομα σε μεγάλα επίπεδα...και πάλι όταν το αφήσω ξαναπέφτει...
Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει??

anaptiras
02-09-07, 18:23
Κανε κανα download απο τον http://ftp.ntua.gr να δεις αν εχεις εκει σταθερη ταχύτητα. (Βάλε ενα μεγαλο αρχειο) Αν όλα πανε καλά εκει, τότε κάτι άλλο θα φταίει. Ψάξε πόρτες στον client σου και γενικά firewall.

spyrcom
04-09-07, 01:10
Λοιπόν κατέβασα ένα αρχείο γύρω στα 100mb με ταχύτητα αρκετά σταθερή ανάμεσα στα 70και τα 100kbps... το πρόβλημα τελικά εντοπίζεται στα torrents ΄'οπου η ταχύτητα μετά από λίγο ξεφτυλίζεται! Ξεκινάει με 60kbps και καταλήγει στα 5! Τι άλλο μπορεί να φταίει.. Α παρεμπιπτόντως δοκίμασα κ άλλο modem πάνω και δεν είχα διαφορά

N0iZe
04-09-07, 02:35
ανάμεσα σε 70 και 100κβπς δεν ειναι νορμαλ ταχύτητα για 4μβπς.

spyrcom
04-09-07, 12:50
Δεν έχω ακόμα 4 mbps... Είμαι στο μεταβατικό προγ. της Tellas που ισχύει για ένα μήνα πριν ενεργοποιηθεί το κανονικό, το οποίο είναι στο 1mbps όποτε τα 100k στο κατέβασμα ικανοποιητικά δεν είναι?

dircostas
06-09-07, 15:48
Δεν έχω ακόμα 4 mbps... Είμαι στο μεταβατικό προγ. της Tellas που ισχύει για ένα μήνα πριν ενεργοποιηθεί το κανονικό, το οποίο είναι στο 1mbps όποτε τα 100k στο κατέβασμα ικανοποιητικά δεν είναι?

Ικανοποιητικά είναι. Όσον αφορά τα torrents δουλεύουν με μια άλλη λογική. Πόσοι έχουν το αρχείο που ζητάς πόσοι το δίνουν την συγκεκριμένη στιγμή κλπ. Επίσης ψάξε στο internet για να βρεις ρυθμίσεις και πως κάνεις port forward ςτο router σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.