PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή από conn-x σε 2-play



konmpoz
01-09-07, 16:02
Eχει τελειώσει η δεσμευσή μου με το conn-x και σκέφτομαι να μπώ
στο δίκτυο της Forthnet. Για να κάνω αίτηση μου είπαν πρέπει πρώτα να απενεργοποιήσω την συνδεσή μου στο conn-x. Αν γίνει αυτό μάλλον θα μείνω χωρίς νετ για πολύ καιρό. (αν και το ιδιωτικό δίκτυο της Forthnet δείχνει διαθεσιμότητα)
Μπορώ να κάνω αίτηση και να χρησημοποιώ το conn-x εως ότου έχω νετ από Forthnet;

No-Name
01-09-07, 16:23
Δεν πρεπει να διακόψεις απλά κάνεις αίτηση στη 4νετ και θα γίνει αυτόματα η μετάβαση.

Αναλυτικά μπορεις να δείς εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=94454&garpg=5#content_start

deniSun
01-09-07, 16:48
Στην αίτηση υπάρχει επιλογή για να εξουσιοδοτήσεις την εταιρεία να κάνει αυτή τις ενέργειες για την διακοπή της σύνδεσή σου.
Αυτό σημαίνει ότι λίγες μέρες πριν είναι έτοιμη η γραμμή σου να παραδοθεί και να ενεργοποιηθείς θα σταλεί το αίτημά σου για διακοπή από την forthnet.
Εσύ δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτε και δεν θα μείνεις χωρείς δίκτυο.

No-Name
01-09-07, 16:55
Επέλεξε αυτό:

konmpoz
01-09-07, 17:46
Ευχαριστώ πολύ, κατατοπιστικότατες οι απαντήσεις σας!

lakislalakis
01-09-07, 18:31
Πριν προχωρήσεις όμως στις ονειρικά πλασμένες υποσχέσεις της forthnet για 24 mbps και απεριόριστη τηλεφωνία.... ψάχτο λίγο παραπάνω.... Μια βδομάδα έχω και δεν έχω τηλέφωνο και το internet μου είναι σαν dial up.

dek1
01-09-07, 18:38
Ωχ άλλο ένα υποψήφιο ....... "επίτιμο μέλος" του περίφημου club λέγεται: virtual 2play.

str74
02-09-07, 22:39
Eχει τελειώσει η δεσμευσή μου με το conn-x και σκέφτομαι να μπώ
στο δίκτυο της Forthnet. Για να κάνω αίτηση μου είπαν πρέπει πρώτα να απενεργοποιήσω την συνδεσή μου στο conn-x. Αν γίνει αυτό μάλλον θα μείνω χωρίς νετ για πολύ καιρό. (αν και το ιδιωτικό δίκτυο της Forthnet δείχνει διαθεσιμότητα)
Μπορώ να κάνω αίτηση και να χρησημοποιώ το conn-x εως ότου έχω νετ από Forthnet;

Κινδυνέυω να καταντήσω γραφικός αλλά διάβασε αυτό:

τους τελευταίους δύο μήνες έκανα σύμβαση με την εταιρία Forthnet για την παροχή του πακέτου 2-play. Από τότε η τηλεφωνική μου επικοινωνία αλλά και η πρόσβαση μου στο διαδίκτυο έχει μετατραπεί σε πραγματικό εφιάλτη καθώς ήρθα αντιμέτωπος με πολύ σοβαρά προβλήματα τα οποία έχουν γίνει η αιτία για σοβαρή ζημία στη δουλεία μου αλλά και έντονο ψυχολογικό φόρτο. Σε ότι αφορά την τηλεφωνία τα προβλήματα που αντιμετωπίζω με εξωφρενικά μεγάλη συχνότητα είναι τα εξής: (α) Το τηλέφωνο νεκρώνει απροειδοποίητα για δεκάδες ώρες, (β) Όσοι με παίρνουν τηλέφωνο δυσκολεύονται να με ακούσουν, (γ) η αναγνώρηση εισερχομένων κλίσεων δεν λειτουργεί πάντα, (δ) το τηλέφωνο χτυπάει μία φορά και μετά σταματάει χωρίς λόγο. Σε ότι αφορά τις υπηρεσίες Internet τα προβλήματα είναι τα εξής: (α) οι ταχύτητες θυμίζουν συνδέσεις dial-up, (β) δεν μπορώ να μπω σε δεκάδες σελίδες με ελληνικό domain χωρίς καμία αιτία και αφορμή ( π.χ. στη σελίδα www.opap.gr ή www.palso.gr όπου δεν μπορούσα πρόσφατα να δω κάποια πολύ σημαντικά αποτελέσματα για μένα. Αντίθετα δοκιμάζοντας με άλλα δίκτυα δεν είχα απολύτως το παραμικρό πρόβλημα), (γ) η σύνδεση πέφτει δεκάδες φορές ξαφνικά. Σε ότι αφορά την τεχνική υποστήριξη εταιρίας τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι τα εξής: (α) η τηλεφωνική αναμονή στο Help Desk ξεπερνάει ακόμα και τα 30 λεπτά!, (β) οι υπάλληλοι είναι αγενείς και σε αντιμετωπίζουν υπεροπτικά χωρίς κατ΄ ουσία να δίνουν καμία λύση στο πρόβλημα σου. Με βάση τα παραπάνω υπάρχει κατάφορη παραβίαση όλων των υποχρεώσεων που έχει η Forthnet απέναντί μου. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να κάνω διακοπή υπηρεσίας, άμεσα, χωρίς να υποχρεωθώ να πληρώσω τέλος διακοπής ή ποινή προεξόφλησης 12-μηνης σύμβασης που έχω υπογράψει με την εν λόγο εταιρία. ευχαριστώ πολύ."

Την επιστολή την έχω ήδη στείλει στην ΕΕΤΤ καθώς και στο συνήγορο τπυ καταναλωτή.
Αν θες σου δίνω τη δικιά μου ευχαρίστως;););););););):lol::lol:
Μακρυα!!!

takizz
02-09-07, 23:21
στο πλαισιο που πηγα και εκανα αιτηση για 2play , της ειπα οτι εχω connx αοριστου χρονου και στις 3 επιλογες που ειχε το συμβολαιο μου ειπε να επιλεξω την πρωτη επιλογη. Σιγουρα λεω? ναι ναι... Τωρα τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισω?

Η μεγαλη αναμονη που θα υποστω ηταν δεδομενη και σιγουρη.. τωρα θα εχουνε και δικαιολογια..


ΒΡΑΖΩ , help me

No-Name
02-09-07, 23:23
Αυτό έπρεπε να επιλέξεις http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1394967&postcount=4

Τωρα θα φας απόρριψη από τον ΟΤΕ .....

sexrazat
02-09-07, 23:42
Τι έρχεται βρε από 4/9 που θα ταράξει τα νερά;

PwNaGe
03-09-07, 03:33
Τι έρχεται βρε από 4/9 που θα ταράξει τα νερά;


Τσουνάμι.Net

Νέος Ελληνικός ΙSP.

Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο .. :P :P :P ;):cool:

dek1
03-09-07, 07:16
Υπομονή 24 ώρες και θα μάθουμε το μεγάλο μυστικό!!!!!

konmpoz
03-09-07, 15:45
str74 με βάζεις σε σκέψεις με το ποστ σου. Έχω διαβάσει και άλλα παράπονα για την υπηρεσία 2play. Ξεκίνησα με το σκεπτικό ότι εφόσον προσφέρουν εως 24 MBit θα ποιάνω τουλάχιστον τα μισά (ε;). Μήπως να περιμένω λίγο καιρό για νέες προσφορές; Είμαι σε δίλλημα.

PwNaGe
03-09-07, 16:35
Μάλλον αλλάξανε τα σχέδια του NoName22 ... ;)

dek1
03-09-07, 16:40
Μάλλον αλλάξανε τα σχέδια του NoName22 ... ;)

Όχι απλά απαγορεύτηκε από το site και πολύ καλά έκανε.

No-Name
04-09-07, 02:48
Όχι απλά απαγορεύτηκε από το site και πολύ καλά έκανε.

Μάλλον δεν καταλαβες τι έλεγε ο φίλος πιο πάνω....αλλά δεν έχει σημασία μιας και από 4/9 έγινε 3/9 οπότε ήδη ξέρετε

konmpoz
04-09-07, 19:44
Τελικά την έγινε στις 3/9; Δεν μπόρεσα να καταλάβω.

Clockwork_Orange
06-09-07, 01:46
ερώτηση που αφορά φίλο :

μπορεί κάποιος να φύγει από οτε πριν λήξει η 6μήνη δέσμευση και να πάει 4net για 2play?
υπάρχουν ακυρωτικά τέλη?

--------------------------------------

επίσης στη γραμμή μου για 2play λέει κατασκευή 22/8 και ακόμα τίποτα!!
έχουν περάσει 15 μέρες τι να κάνω?

dek1
06-09-07, 07:19
Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Άστο, ότι είναι να γίνει θα γίνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.