PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια ερωτηση για το margin



koz
02-09-07, 19:44
καλησπερα σ ολους...Λοιπον ακουστε πως εχει η κατασταση.Εχω κανει αιτηση για 2play,μενω στη Νικαια.Προς το παρων εχω οτενετ 768 και παρατηρω τα εξης απ το πανελακι του Modem(Sagem fast 800).

attenuation 38db
margin downstream 21db
margin upstream 7db!!!!

Μου εμφανιζει κατι upload errors,και αν και δηλωσα βλαβη στον οτε ειπαν πως η γραμμη μου ειναι μια χαρα,και πως αν ανεβασω ταχυτητα φτιαχνεται το προβλημα..Και λεω εγω τωρα..οταν δηλαδη μου μπουν τα 24 θα σερνομαι τελειως η θα ειμαι οκ?
Κοιταξα στην πολικατοικια μου και αλλα δυο παιδια με adsl:

ο ενας που χει tellas εχει υψηλο margin και στο upload και στο download.
ο αλλος ομως που χει κι ατος οτενετ εχει τα ιδια στατιστικα με μενα στο upstream.

και οι 2 με 1024.

μηπως δηλαδη ειναι θεμα otenet???
αυτο που με νοιαζει ειναι να μου πειτε αν ξερετε αν θα αντιμετωπιζω τραγικα προβληματα στα 24 με αυτα τα στατιστικα και αν ειναι προβλημα το margin:).διαβασα ολα τα post sto forum για τα db κτλ αλλα θελω μια ποιο σαφη απαντηση οσο γινεται..

Ευχαριστω πολυ!!:)

miky_7
02-09-07, 20:52
Mε το attenuation 38db θα εχεις προβλημα δες εδω http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
Το margin θα αλλαξει μολις ανεβει η ταχυτητα και αλλαξεις dslam

harris
02-09-07, 21:04
Mε το attenuation 38db θα εχεις προβλημα δες εδω http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
Το margin θα αλλαξει μολις ανεβει η ταχυτητα και αλλαξεις dslam


Περίπου έτσι ;)


attenuation 38db
margin downstream 21db
margin upstream 7db!!!!

αυτο που με νοιαζει ειναι να μου πειτε αν ξερετε αν θα αντιμετωπιζω τραγικα προβληματα στα 24 με αυτα τα στατιστικα και αν ειναι προβλημα το margin:).διαβασα ολα τα post sto forum για τα db κτλ αλλα θελω μια ποιο σαφη απαντηση οσο γινεται..

Ευχαριστω πολυ!!:)

Η γραμμή σου γενικά δεν είναι ό,τι καλύτερο... αλλά αυτό δεν ξέρουμε που οφείλεται, και είναι μπόλικοι οι παράγοντες ;)

Ιδανικά, με την εξασθαίνηση στα 38dB θα είσαι ευχαριστημένος αν δεις μια ταχύτητα ανάμεσα στα 12-14Mbps... αν η αιτία του θορύβου όμως παραμείνει στη γραμμή τότε θα δεις σαφώς λιγότερα από αυτά, αλλά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αποσυνδέσεων.

Θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή και θα αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα, αν υπάρξουν, εν τη εμφανίση τους ;)

koz
03-09-07, 04:21
Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις..για το 12-14 το ξερω και γω και δεν ευελπιστω σε παραπανω..μια χαρα μου ναι και τα 12 απ τα 768...οχι βεβαια πως θα με χαλαγαν παραπανω..:) Ευχαριστω πολυ και οταν ενεργοποιηθω και αν εχω προβληματα,ελπιζω να με βοηθησετε με τις συμβουλες σας..και παλι ευχαριστω!!

Μια τελευταια ερωτηση.το attenuation υπαρχει περιπτωση εστω και μια στο 1000000 ν αλλαξει?
Μπα ε?

No-Name
03-09-07, 04:35
Ναι ίσως αλλάξει εαν αλλάξεις ρούτερ,ποιο έχεις τώρα πάνω?

Μη φανταστείς καμια τρελή αλλαγή για 1-2 μονάδες λέμε.

Οι τηλεφωνικές πρίζες ειναι καινούριες?

koz
03-09-07, 15:17
Εχω το sagem το fast 800..Για τις μπριζες δεν ξερω..5-6 χρονων ειναι το σπιτι φανταζομαι καινουργιες ειναι...πως μπορω να το δω?

@ ADSLgr.com All rights reserved.