PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς καταλαβαίνει η Forthnet το συναγερμό?



Spyros1821
03-09-07, 11:57
Παιδιά χαιρετώ! Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για 2play στη forthnet και διάβαζα για χρεώσεις τηλεφωνημάτων κλπ. Κάπου στο site στις οδηγίες για την αίτηση λέει ότι οι κλήσεις για συναγερμό χρεώνονται διαφορετικά. Και ρωτώ. Ο συναγερμός μου παίρνει τηλ σε σταθερό 210... Πώς καταλαβαίνει η forthnet οτι είναι συναγερμός (επειδή στέλνει data?) και με χρεώνει? Κανονικά δεν θα έπρεπε να το βλέπει σαν αστική και άρα δωρεάν?

deniSun
03-09-07, 12:06
Όπως ακριβώς τα λες.
Επειδή στέλνει data.

29gk
03-09-07, 12:15
Και επειδη το δηλωνεις, γιατι πρεπει να το δηλωσεις για να εξασφαλισεις την ομαλη λειτουργια του.

myhtical
03-09-07, 12:30
πρέπει επίσης να ενημερώσεις ποιους αριθμούς καλεί ο συναγέρμος για να γίνει ενέργεια απο τους τεχνικους της

Spyros1821
03-09-07, 12:36
Δηλαδή αν δεν το δηλώσω πάλι θα καταλαβαίνει ότι είναι data. Και τι ενέργειες να κάνουν οι τεχνικοί άραγε? Θέλω να πω μήπως δεν χρειάζεται? Η χρέωση θα είναι σαν data άραγε το δηλώσω δεν το δηλώσω ή αν το δηλώσω θα είναι και πιό μεγάλη? (πάιρνει συχνά ο συναγερμός γι'αυτό το ψάχνω). Πάντως επειδή κάποτε το είχα να με παίρνει στο κινητό, απλή κλήση κάνει και δεν θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση.
Και πώς νιώθει ότι είναι data η forthnet? Κάνει κάποιου είδους ανάλυση στο σήμα? (φαντάζομαι δε θα χρησιμοποιεί και αρμονική ανάλυση..) Ευχαριστώ!
Όταν λέτε ομαλή λειτουργία, μήπως η forthnet αν δηλώσω συναγερμό θα προσέχει περισσότερο τη γραμμή?

prekageo
03-09-07, 12:53
Οι τηλεφωνικές συνομιλίες μέσω Forthnet συμπιέζονται με απωλεστικούς αλγοριθμούς κατάλληλους για συμπίεση φωνής. Αν ο συναγερμός σου λειτουργεί όπως ένα modem ή ένα fax τότε δεν πρόκειται να λειτουργήσει. Δεν ξέρω αν η Forthnet καταλαβαίνει ότι τηλεφωνεί ο συναγερμός σου. Πιο πιθανό μου φαίνεται αφού δηλώσεις ποιους τηλεφωνικούς αριθμούς καλεί ο συναγερμός να δρομολογεί τις συγκεκριμένες κλήσεις με το συμβατικό τρόπο (δίχως συμπίεση) και να σε χρεώνει παραπάνω για αυτές.

Αυτή η απορία με κάνει να αναρωτιέμαι αν δουλεύουν τα κλασσικά modem μέσω ιδιόκτητου! Βέβαια, αν έχεις 24 Mbps τι το θες το modem αλλά... ποτέ δεν ξέρεις.

myhtical
03-09-07, 12:58
Πιο πιθανό μου φαίνεται αφού δηλώσεις ποιους τηλεφωνικούς αριθμούς καλεί ο συναγερμός να δρομολογεί τις συγκεκριμένες κλήσεις με το συμβατικό τρόπο (δίχως συμπίεση) και να σε χρεώνει παραπάνω για αυτές.

Αυτή η απορία με κάνει να αναρωτιέμαι αν δουλεύουν τα κλασσικά modem μέσω ιδιόκτητου! Βέβαια, αν έχεις 24 Mbps τι το θες το modem αλλά... ποτέ δεν ξέρεις.


αυτό ακριβώς ισχύει.


θεωριτικά μπορείς να συνδεθείς με dialup (στον ΕΠΑΚ 4νετ μόνο!) αλλά είναι κάτι σαν την περίπτωση του fax. παίζει αλλά δεν είναι εγγυημένο.

karavagos
03-09-07, 13:04
Οι κάρτες VOICE των DSLAMS έχουν την δυνατότητα (σε αρκετά καλό βαθμό) να αναγνωρίζουν αν πρόκειται για απλή φωνητική κλήση ή για data/modem/fax κλήση και έτσι να επιλέγουν τον κατάλληλο codec.
Στις περιπτώσεις που δεν μπορούν να το αναγνωρίσουν, οι συγκεκριμένες κλήσεις δεν θα λειτουργούν. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να δηλώσεις τα νούμερα που καλείς.

Με άλλα λόγια, σε κάθε περίπτωση υπάρχει η δυνατότητα να γίνει διαχωρισμός των κλήσεων και άρα να εφαρμοστεί διαφορετική χρέωση.

JERY
03-09-07, 14:42
Eμενα ο συναγερμος εχει τηλεφωνικο κεντρο και καλει διαφορα τηλφωνα.Λειτουργει δηαλδη σαν τηλεφωνητης.Υπαερχει περιπτωση να μην ειναι κληση data?

killer_instinct
03-09-07, 15:12
Όπως ακριβώς τα λες.
Επειδή στέλνει data.


Καθίστε ρε παιδιά γιατί κι εγώ είχα ανάλογη απορία.
Αυτό δεν είναι παραβίαση του απορρήτου; Δλδ αν στέλνω data ή φωνή;

A_gamer
03-09-07, 15:22
Καθίστε ρε παιδιά γιατί κι εγώ είχα ανάλογη απορία.
Αυτό δεν είναι παραβίαση του απορρήτου; Δλδ αν στέλνω data ή φωνή;

Πώς παραβίαση του απορρήτου;

Τότε και ο ΕΠΑΚ είναι επίσης.

myhtical
03-09-07, 15:24
Αυτό δεν είναι παραβίαση του απορρήτου; Δλδ αν στέλνω data ή φωνή;

απόρησα και εγώ με την απορία σου!

Stavrosss
03-09-07, 15:49
Για 2 μηνες δεν χρεωνόμουν τιποτα κλησεις απο συναγερμο.

Στον τελευταιο λογαριασμο που παρελαβα παρολο που το τηλεφωνο που καλει ο συναγερμος ειναι 210 χρεωνεται .

Τα εξοδα του συναγερμου ειναι ελαχιστα γυρο στα 2 ευρο το μηνα με 3-4 κλησεις την ημερα..

Αν καλεσεις το νουμερο που σε χρεωνουν πρεπει να σου βγαινει κατι σαν FAX..

dalton
03-09-07, 16:42
οι κλησεις για συναγερμο πρεπει να δηλωθούν στην forthnet για να περνάνε ασυμπίεστες.
το πρόβλημα σας ποιο ειναι δλδ προτιμάτε να μην λειτουργεί ο συναγερμός η να πληρώσετε 10-20 κλησεις

Stavrosss
03-09-07, 16:53
οι κλησεις για συναγερμο πρεπει να δηλωθούν στην forthnet για να περνάνε ασυμπίεστες.
το πρόβλημα σας ποιο ειναι δλδ προτιμάτε να μην λειτουργεί ο συναγερμός η να πληρώσετε 10-20 κλησεις

Αυτο λεω η χρεωση ειναι ελαχιστη δεν αξιζει τον κοπο 2 ευρω δεν ειναι ουτε 1 καφες

deniSun
03-09-07, 17:00
Καθίστε ρε παιδιά γιατί κι εγώ είχα ανάλογη απορία.
Αυτό δεν είναι παραβίαση του απορρήτου; Δλδ αν στέλνω data ή φωνή;

Ο έλεγχος voice/data γίνεται με μηχανικό/ηλεκτρονικό τρόπο.
Δεν υπάρχει κάποια τηλεφωνήτρια στην άκρη της γραμμής που στήνει αυτί για να δει αν ο ήχος που ακούγεται είναι φωνή ή δεδομένα. :);)

giatros.net
03-09-07, 17:10
Οι τηλεφωνικές συνομιλίες μέσω Forthnet συμπιέζονται με απωλεστικούς αλγοριθμούς κατάλληλους για συμπίεση φωνής. Αν ο συναγερμός σου λειτουργεί όπως ένα modem ή ένα fax τότε δεν πρόκειται να λειτουργήσει. Δεν ξέρω αν η Forthnet καταλαβαίνει ότι τηλεφωνεί ο συναγερμός σου. Πιο πιθανό μου φαίνεται αφού δηλώσεις ποιους τηλεφωνικούς αριθμούς καλεί ο συναγερμός να δρομολογεί τις συγκεκριμένες κλήσεις με το συμβατικό τρόπο (δίχως συμπίεση) και να σε χρεώνει παραπάνω για αυτές.

Αυτή η απορία με κάνει να αναρωτιέμαι αν δουλεύουν τα κλασσικά modem μέσω ιδιόκτητου! Βέβαια, αν έχεις 24 Mbps τι το θες το modem αλλά... ποτέ δεν ξέρεις.

:rofl:
Τότε τι να πώ ΕΓΩ, που στέλνω 50+ fax την ημέρα μέσω ενός ZOOM V92 faxmodem?

Spyros1821
03-09-07, 19:23
Σας ευχαριστώ παιδιά! Με καλύψατε πλήρως... Και όσο για τα παιδιά που αναρωτιούντιαι πόσες κλήσεις κάνει ο συναγερμός μου, είναι αρκετά περισσότερες από 10, καθημερινά κ μη αμελητέου κόστους.

emeliss
03-09-07, 21:40
Μα καλά, πως έχουν ρυθμίσει τον συναγερμό! Βάλε να στέλνει μόνο έλεγχο καλής λειτουργίας και συναγερμούς.

killer_instinct
04-09-07, 22:46
Ο έλεγχος voice/data γίνεται με μηχανικό/ηλεκτρονικό τρόπο.
Δεν υπάρχει κάποια τηλεφωνήτρια στην άκρη της γραμμής που στήνει αυτί για να δει αν ο ήχος που ακούγεται είναι φωνή ή δεδομένα. :);)


Αυτό επιτρέπεται δηλαδή;
Με το κανάλι που μου παρέχουν δεν έχω δικαίωμα να το κάνω ό,τι θέλω;
Το αν στέλνω φαξ, δεδομένα ή μιλάω δεν είναι δικό μου, προσωπικό θέμα;
Ξέρω γω, κάποιες σκέψεις κάνω.

emeliss
06-09-07, 11:52
Ο έλεγχος voice/data γίνεται με μηχανικό/ηλεκτρονικό τρόπο.
Δεν υπάρχει κάποια τηλεφωνήτρια στην άκρη της γραμμής που στήνει αυτί για να δει αν ο ήχος που ακούγεται είναι φωνή ή δεδομένα. :);)

Γίνεται έλεγχος του τύπου της πληροφορίας σε κάθε κλήση, ή απλά δηλώνεις κάποιους καλούμενους αριθμούς προς τους οποίους θέλεις να στείλεις κλήσεις δεδομένων. Ή μήπως δηλώνεις ότι από το νούμερό σου θέλεις να κάνεις κλήσεις data προς πολλούς προορισμούς;

prekageo
08-09-07, 16:25
Ο karavagos απαντάει στην απορία σου παραπάνω. Παραθέτω για ευκολία εδώ.
Οι κάρτες VOICE των DSLAMS έχουν την δυνατότητα (σε αρκετά καλό βαθμό) να αναγνωρίζουν αν πρόκειται για απλή φωνητική κλήση ή για data/modem/fax κλήση και έτσι να επιλέγουν τον κατάλληλο codec.
Στις περιπτώσεις που δεν μπορούν να το αναγνωρίσουν, οι συγκεκριμένες κλήσεις δεν θα λειτουργούν. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να δηλώσεις τα νούμερα που καλείς.

Με άλλα λόγια, σε κάθε περίπτωση υπάρχει η δυνατότητα να γίνει διαχωρισμός των κλήσεων και άρα να εφαρμοστεί διαφορετική χρέωση.Με άλλα λόγια αυτόματα γίνεται η αναγνώριση για το αν πρόκειται για φωνητική κλήση ή για κλήση δεδομένων. Όμως αυτή η αναγνώριση έχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό επιτυχίας (φαντάζομαι) γιαυτό και σου ζητάει η εκάστοτε εταιρία να δηλώσεις τους προορισμούς προς τους οποίους θέλεις οπωσδήποτε οι τηλεφωνικές κλήσεις να θεωρούνται ως κλήσεις δεδομένων. Έτσι διασφαλίζεται με δύο τρόπους το ότι θα μπορείς να κάνεις κλήσεις data.

emeliss
08-09-07, 17:27
Thanks, δεν είχα δει το, ακόμα μια φορά εύστοχο, post του karavagos. Μήπως υπάρχει κάποια σελίδα που να παρουσιάζει ένα τέοιο προϊόν;

daniels_saving_grace
19-09-07, 19:50
Ερώτηση: Σχετικά με τις αποστολές ΦΑΞ. Εφόσον δεν μπορούμε να έχουμε δηλωμένα τους αριθμούς ΦΑΞ όλων των πιθανών αποστολέων, τί συμβαίνει;

Κατά την αποστολή ενός ΦΑΞ επιλέγεται ο σωστός αλγόριθμος;
Αν ναι, τα ΦΑΞ από την εμπειρία σας πάντα χρεώνονται ως κλήσεις;
Αν όχι, τα ΦΑΞ αποτυγχάνουν συχνά πυκνά;

nnn
19-09-07, 21:18
Αν όχι, τα ΦΑΞ αποτυγχάνουν συχνά πυκνά;
Δεν υπάρχουν προβλήματα, για την χρέωση μόλις έρθει ο λογαριασμός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.