PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση DSLcube



Σελίδες : [1] 2

SnakeMJK
03-09-07, 17:53
Μόλις μου τέλειωσε η προπληρωμένη 8μηνη του DSLcube... Αν καταργήσω τη vivodi θα πρέπει να πληρώσω τέλος απενεργοποίησης; Κάτι τέτοιο γράφει στο τιμοκατάλογο του site, σε περίπτωση που φύγεις απ την εταιρία πριν του 12μηνου....

Acer
03-09-07, 18:03
Μόλις μου τέλειωσε η προπληρωμένη 8μηνη του DSLcube... Αν καταργήσω τη vivodi θα πρέπει να πληρώσω τέλος απενεργοποίησης; Κάτι τέτοιο γράφει στο τιμοκατάλογο του site, σε περίπτωση που φύγεις απ την εταιρία πριν του 12μηνου....
πολυ σωστα, ετσι ειναι.

http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=627

Es_PagAn
05-09-07, 14:30
Κοίτα το συμβόλαιο που υπέγραψες (έχεις κρατήσει φωτοαντίγραφο έτσι; ). Αν γράφει μέσα για τέλος απενεργοποίησης, τότε ναι, πρέπει να το πληρώσεις. Αν όχι (και το πιο πιθανό είναι να μην το γράφει, αν αγόρασες το Cube πριν από τον Μάιο), τότε μπορείς να το καταργήσεις χωρίς να τους χρωστάς τίποτα.
Είμαι σε παρόμοια φάση, και σκέφτομαι να καταργήσω την αορίστου (στην οποία μεταπήδησε αυτόματα το Cube όταν έληξε), απλά δεν έχω ακόμα αποφασίσει πάροχο για DP.

Acer
05-09-07, 14:37
Κοίτα το συμβόλαιο που υπέγραψες ... Αν γράφει μέσα για τέλος απενεργοποίησης, τότε ναι, πρέπει να το πληρώσεις. Αν όχι ... τότε μπορείς να το καταργήσεις χωρίς να τους χρωστάς τίποτα.
σωστο κι αυτο ... ο,τι γραφει το συμβολαιο σου (ισως οι χρεωσεις απενεργοποιησης στην ιστοσελιδα της Vivodi να σου ειναι μεταγενεστερες)

Director CrisAK
05-09-07, 15:02
Δεν υπάρχει δέσμευση στο cube. Ελεύθερα διακόπτεις χωρίς καμία χρέωση. Παλιά ίσχυε η 12μηνη δέσμευση. Εδώ και 2 χρόνια περίπου όμως δεν ισχύει τίποτα.
Με το ασύρματο router δώρο είχες πάρει?

Acer
05-09-07, 15:12
Ελεύθερα διακόπτεις χωρίς καμία χρέωση. Παλιά ίσχυε η 12μηνη δέσμευση. Εδώ και 2 χρόνια περίπου όμως δεν ισχύει τίποτα.
χμμμ, δεν θα το ελεγα, για ριξε μια ματια εδω (http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=627) ...

Director CrisAK
05-09-07, 15:27
Τι σχέση έχει αυτό που δίνεις?
Να σου πω ότι μιλάει για τιμές μετά τον Μάιο.
Όλα τα Cube που κυκλοφόρησαν φέτος ήταν χωρίς καμία δέσμευση.
Φίλος μου μόλις ολοκλήρωσε το 5μηνό του και διέκοψε χωρίς χρέωση.
Έπειτα ο SnakeMJK όταν αγόραζε το πακέτο δεν ρώτησε αν υπάρχει δέσμευση?

Ίσως στα νέα πακέτα από Μάιο και μετά να υπάρχει 12μηνη δέσμευση και πάλι.
Πάντως στο Πλαίσιο λέει ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει 12μηνη δέσμευση και μετά το 6μηνο διακόπτεις δωρεάν ή συνεχίζεις αορίστου.
Η τιμή διακοπής που γράφει κάτω αναφέρεται στην περίπτωση διακοπής πριν το τέλος του 6μήνου.
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=16&category=26174126&product=806668

Abades
05-09-07, 15:41
Αν κάποιος διακόψει το cube στο τέλος της προπληρωμένης περιόδου δεν πληρώνει τπτ. Αν το αφήσει και περάσει σε αορίστου η βιβο θεωρεί ότι έχει 12μηνη αποδοχή (όχι δέσμευση) οπότε και του ζητάει τα 59,50 ευρώ ως τέλος απενεργοποίησης. Οι αιτήσεις του cube έχουν ανάλογο κουτάκι που τικάρει ο υποψήφιος πελάτης.

contime
05-09-07, 16:44
Συμφωνω με τον abades.
Το λινκ του πλαισιου που δινει ο director μαλλον ειναι παλιο, καθως αναφερει:
Να σημειωθεί, ότι μετά τους έξι (6) πρώτους μήνες, η συνδρομή σας ανανεώνεται αυτόματα, με μηνιαία ή προπληρωμένη χρέωση και δεν υπάρχει 12μηνη δέσμευση .
Ως γνωστον προπληρωμενα δεν υπαρχουν πλεον...
Επισης το τελος απενεργοποιησης προστεθηκε στις 21/5 επομενως οσοι ενεργοποιηθηκαν νωριτερα, σιγουρα δεν επηρρεαζονται.

Director CrisAK
05-09-07, 16:51
Αυτό είναι και το βασικότερο για τον SnakeMJK που ενεργοποιήθηκε πριν τον Μάιο...(όχι ενεργήθηκε βρε σεις ντροπή...:p)

EliotGR
07-09-07, 12:34
Συμφωνω με τον abades.
Το λινκ του πλαισιου που δινει ο director μαλλον ειναι παλιο, καθως αναφερει:
Να σημειωθεί, ότι μετά τους έξι (6) πρώτους μήνες, η συνδρομή σας ανανεώνεται αυτόματα, με μηνιαία ή προπληρωμένη χρέωση και δεν υπάρχει 12μηνη δέσμευση .
Ως γνωστον προπληρωμενα δεν υπαρχουν πλεον...
Επισης το τελος απενεργοποιησης προστεθηκε στις 21/5 επομενως οσοι ενεργοποιηθηκαν νωριτερα, σιγουρα δεν επηρρεαζονται.

Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα η Vivodi (ως παθων γράφω) να κάνει λάθος και να σου στείλει λογαριασμό να πληρώσεις.
Αυτό το γράφω γιατι: Είχα βάλει το Cube (09/2006) υπήρχε και η δυνατότητα να αναβαθμίσεις την σύνδεση αν εισαι μέσω του δικτύου της Vivodi. Σε αυτη την περίπτωση (συμφωνα με το CS) δεσμεύεσαι για 12 μήνες.

Εμένα μου ζητάει χρήματα για ακύρωση του Cube αυτή τη στιγμή αλλα προσπαθώ να βγάλω ακρη γιατι εχω απλά ενα λογαριαμσό που δεν λέει για τι είναι, απλά αναφέρει ενα ποσο (χωρίς ανάλυση χωρίς τίποτα).

Θα πάω σήμερα από τα γραφεία τους να βγάλω ακρη.... (θα ενημερώσω για συμπεράσματα)

Director CrisAK
07-09-07, 12:40
Τι ποσό έχει ο λογαριασμός?

EliotGR
07-09-07, 13:39
Είναι 119 ευρώ... δηλαδή 2 φορές το τέλος απενεργοποίησης. Αυτο θέλω να δω αν οντως πρέπει να το πληρώσω γιατι δεν ηξεραν τη μου έλεγαν.

Μετακόμισα σε νέο σπίτι και δεν μετέφερα το Cube αλλά αγόρασα νέο.. (μη ξέροντας οτι ισχύει το τέλος απενεργοποίησης) για αυτο και ειναι * 2

contime
07-09-07, 15:46
Εχω την εντυπωση παντως, οτι γυρω στα 120 ευρω, ειναι το κοστος για μεταφορα...:hmm:

Abades
07-09-07, 15:55
Το τέλος μεταφοράς γραμμής είναι 119 ευρώ και χρονικά κάνει όσο και μια νέα ενεργοποίηση, οπότε αν είσαι full ή shared περιμένεις πάλι κανά 6μηνο.... Καλύτερα διακοπή και νέα αίτηση.

miky_7
07-09-07, 16:04
Είναι 119 ευρώ... δηλαδή 2 φορές το τέλος απενεργοποίησης. Αυτο θέλω να δω αν οντως πρέπει να το πληρώσω γιατι δεν ηξεραν τη μου έλεγαν.

Μετακόμισα σε νέο σπίτι και δεν μετέφερα το Cube αλλά αγόρασα νέο.. (μη ξέροντας οτι ισχύει το τέλος απενεργοποίησης) για αυτο και ειναι * 2

Δικαιουσαι ομως να ενεργοποιησεις δευτερο Cube;;; :hmm:

Director CrisAK
07-09-07, 16:07
Γιατί? Άλλαξε νούμερο τηλεφώνου?

miky_7
07-09-07, 16:11
Γιατί? Άλλαξε νούμερο τηλεφώνου?

Απο οσο ξερω το Cube ειναι πακετο γνωριμιας νεων συνδρομητων και δεν δικαιουται δευτερο. Εννοω στον ιδιο αριθμο τηλεφωνου και στο ιδιο ονοματεπωνυμο.

Edit : οποτε αυτο το μην. μπορει να διαγραφει μην παραπληροφορουμε και τον κοσμο.

contime
07-09-07, 16:15
Κι εγω το ιδιο νομιζω.

Director CrisAK
07-09-07, 16:17
Το πόσους λογαριασμούς τηλεφώνου έχει μετράει. Όχι πόσους έχεις στο όνομά σου.

EliotGR
07-09-07, 16:25
Απο οσο ξερω το Cube ειναι πακετο γνωριμιας νεων συνδρομητων και δεν δικαιουται δευτερο. Εννοω στον ιδιο αριθμο τηλεφωνου και στο ιδιο ονοματεπωνυμο.

Μετακόμισα και μου είπε το CS της Vivodi οτι δεν με συνέφερε να μεταφέρω το Cube σε άλλο σπίτι λόγω μετακόμισης αλλά να πάρω νέo Cube. Αυτο που μου λέτε πρώτη φορά το ακούω. Ο τηλ. αριθμός ήταν ο ιδιος... ίδιο κεντρο... κτλ κτλ.. ενα τετράγωνο πιο πέρα πήγα. Επίσης πρώτα ακύρωσα το 1ο και μετά ενεργοποόησα το 2ο.

Abades
07-09-07, 16:29
Το Cube παρέχεται πλέον μόνο μια φορά και μόνο σε νέους πελάτες. Αν ακυρωθεί δεν ανανεώνεται και δεν μπορεί κάποιος να το ξανααγοράσει. Όσο για τον έλεγχο γίνεται με τον ΑΦΜ και όχι με τον αριθ. τηλ. Ο ΑΦΜ είναι το μοναδικό προσωπικό στοιχείο που δεν αλλάζει.

miky_7
07-09-07, 16:35
Το Cube παρέχεται πλέον μόνο μια φορά και μόνο σε νέους πελάτες. Αν ακυρωθεί δεν ανανεώνεται και δεν μπορεί κάποιος να το ξανααγοράσει. Όσο για τον έλεγχο γίνεται με τον ΑΦΜ και όχι με τον αριθ. τηλ. Ο ΑΦΜ είναι το μοναδικό προσωπικό στοιχείο που δεν αλλάζει.

Ποιο ΑΦΜ ομως ελεγχουν του συνδρομητη η του κατοχου της γραμμης; Δηλαδη θα μπορει να κανει νεα αιτηση με τα στοιχεια του/της πατερα/μητερα/αδερφου/αδερφης του;

EliotGR
07-09-07, 16:35
Το Cube παρέχεται πλέον μόνο μια φορά και μόνο σε νέους πελάτες. Αν ακυρωθεί δεν ανανεώνεται και δεν μπορεί κάποιος να το ξανααγοράσει. Όσο για τον έλεγχο γίνεται με τον ΑΦΜ και όχι με τον αριθ. τηλ. Ο ΑΦΜ είναι το μοναδικό προσωπικό στοιχείο που δεν αλλάζει.

Μπορεί να εχεις και δίκιο... πάντως δεν εχω εδώ και 5 μήνες Cube αρα έχουν αλλάξει τα πράγματα.

contime
07-09-07, 16:36
Μετακόμισα και μου είπε το CS της Vivodi οτι δεν με συνέφερε να μεταφέρω το Cube σε άλλο σπίτι λόγω μετακόμισης αλλά να πάρω νέo Cube. Αυτο που μου λέτε πρώτη φορά το ακούω. Ο τηλ. αριθμός ήταν ο ιδιος... ίδιο κεντρο... κτλ κτλ.. ενα τετράγωνο πιο πέρα πήγα. Επίσης πρώτα ακύρωσα το 1ο και μετά ενεργοποόησα το 2ο.

Λαλακιες σου ειπανε στη βιβο...απο τη στιγμη που δεν αλλαξες κεντρο δε χρειαζεται η διαδικασια μεταφορας και επομενως δεν πληρωνεις τα 120! Εξακριβωμενο στην πραξη απο συμφορουμιτη!;)

Director CrisAK
07-09-07, 16:38
Από ό,τι φάινεται δεν χρειάζεται να κάνεις και τίποτα...έπρεπε να έχεις Internet συνέχεια...

miky_7
07-09-07, 16:46
Λαλακιες σου ειπανε στη βιβο...απο τη στιγμη που δεν αλλαξες κεντρο δε χρειαζεται η διαδικασια μεταφορας και επομενως δεν πληρωνεις τα 120! Εξακριβωμενο στην πραξη απο συμφορουμιτη!;)

Εισαι σιγουρος γι' αυτο; Αυτο που λες θα συμφωνησω οτι ισχυει αλλα στην forthnet, στην vivodi εγινε το εξης : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114756&page=2

και δες το post του vasilis21.

Abades
07-09-07, 16:55
Ποιο ΑΦΜ ομως ελεγχουν του συνδρομητη η του κατοχου της γραμμης; Δηλαδη θα μπορει να κανει νεα αιτηση με τα στοιχεια του/της πατερα/μητερα/αδερφου/αδερφης του;

Πελάτης σε κάθε εταιρεία θεωρείται ο αιτών και όχι ο εκάστοτε κάτοχος τηλεφωνικής γραμμής. Οπότε μιλάμε για τον ΑΦΜ του αιτούντα.

contime
07-09-07, 17:00
Προβληματιζομαι...:hmm:
Μου φαινεται οτι τα βιβοδια χρειαζονται χρειαζονται μια καλη καταγγελια! Αυτο που κανουν ειναι απο απαραδεκτο ως καταχρηστικο!:evil: Στη θεση σου θα το εψαχνα παντως...Αν τα χρηματα που σου χρεωσανε ειναι τελη μεταφορας, κυνηγα τους!

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1388499&postcount=23

Abades
07-09-07, 17:07
Λαλακιες σου ειπανε στη βιβο...απο τη στιγμη που δεν αλλαξες κεντρο δε χρειαζεται η διαδικασια μεταφορας και επομενως δεν πληρωνεις τα 120! Εξακριβωμενο στην πραξη απο συμφορουμιτη!;)

Αυτό που δεν μας είπε ο φίλος είναι αν συνεχιζει να είναι shared ή μήπως αυτού του τύπου η μεταφορά τον μετέτρεψε σε ΑΡΥΣ.....

EliotGR
07-09-07, 17:31
Αυτό που δεν μας είπε ο φίλος είναι αν συνεχιζει να είναι shared ή μήπως αυτού του τύπου η μεταφορά τον μετέτρεψε σε ΑΡΥΣ.....

ΛΟΙΠΟΝ:

Οποιαδήποτε αλλαγή θες να κάνεις στέλνεις φαξ (ταυτοτητα & αιτηση της αλλαγής που θες) και ετσι επιβεβαιώνουν ποιος είσαι.
Τα 119 ακόμα δεν εχω καταλάβει γιατι μου τα χρεώνονυ και οταν θα μαθω θα σας ενημερώσω
Δεν επαιζε η γραμμή μου γιατι δεν ειχα τηλέφωνο οταν πηγα στο νέο σπίτι... και όταν το εβαλε ο ΟΤΕ το Ιντερνετ δεν δουλευε, αλλά είχε προηγηθεί και η ακύρωση.


Πάντως γενικά από οτι διαβάζω στο forum γενικά η Vivodi είναι ανοργάνωτη σχετικά με θέματα λογαριασμών και οχι τιποτα άλλο σου λένε οτι θα σε πάρουν για να σου πουν λεπτομέριες σχετικά με το ποσο και....οσο μου τηλ εσεις αλλο τόσο μου τηλ και Vivodi.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Αναγκάζεσαι να πας από εκει να βγάλεις ακρη... (και αν βγάλεις)... θα δέιξει... Για αυτο και καλύ τυχη σε όσους πάμε να ακυρώσουμε συνδεση.:down:

Abades
07-09-07, 17:44
ΛΟΙΠΟΝ:

Οποιαδήποτε αλλαγή θες να κάνεις στέλνεις φαξ (ταυτοτητα & αιτηση της αλλαγής που θες) και ετσι επιβεβαιώνουν ποιος είσαι.
Τα 119 ακόμα δεν εχω καταλάβει γιατι μου τα χρεώνονυ και οταν θα μαθω θα σας ενημερώσω
Δεν επαιζε η γραμμή μου γιατι δεν ειχα τηλέφωνο οταν πηγα στο νέο σπίτι... και όταν το εβαλε ο ΟΤΕ το Ιντερνετ δεν δουλευε, αλλά είχε προηγηθεί και η ακύρωση.


Πάντως γενικά από οτι διαβάζω στο forum γενικά η Vivodi είναι ανοργάνωτη σχετικά με θέματα λογαριασμών και οχι τιποτα άλλο σου λένε οτι θα σε πάρουν για να σου πουν λεπτομέριες σχετικά με το ποσο και....οσο μου τηλ εσεις αλλο τόσο μου τηλ και Vivodi.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Αναγκάζεσαι να πας από εκει να βγάλεις ακρη... (και αν βγάλεις)... θα δέιξει... Για αυτο και καλύ τυχη σε όσους πάμε να ακυρώσουμε συνδεση.:down:

Φίλε μου σορρυ αλλά αναφερόμουν σε άλλον φίλο που έκανε μεταφορά της γραμμής του από τον ΟΤΕ χωρίς να ενημερώσει την βιβο. Είχε ιντερνετ αλλά δεν μας είπε αν παρέμεινε σε shared ή έγινε ΑΡΥΣ. Τα 119 η βιβο στα ζητάει για την μεταφορά της γραμμής. Αν έχεις ήδη ζητήσει κατάργηση του cube δεν μπορείς να το ενεργοποιήσεις και πάλι.

sakistsalikis
25-09-07, 14:10
Εκανε κανενας παιδια διακοπη του cube (αυτο που ηταν 5 μηνες και δεν ειχε τελος απενεργοποιησης) ποπροσφατα; Του εστειλαν λογαρισμο με τελος απενεργοποιησης;

Μηπως εχει κανεις αντιγραφο απο το συμβολαιο του παλιου cube (5μηνου); θελω και τις 2 σελιδες.

EliotGR
25-09-07, 14:21
Εκανε κανενας παιδια διακοπη του cube (αυτο που ηταν 5 μηνες και δεν ειχε τελος απενεργοποιησης) ποπροσφατα; Του εστειλαν λογαρισμο με τελος απενεργοποιησης;

Μηπως εχει κανεις αντιγραφο απο το συμβολαιο του παλιου cube (5μηνου); θελω και τις 2 σελιδες.

Ακομα δεν εχω βγάλει ακρη με το συγκεκριμένο προβλημα που εχω και εγώ.
Περιμένω να με ενημερώσει για ένα λογαριασμό των 119 ευρω που μου έστειλαν.

Θα ενημερώσω αν βγάλω ακρη με την Vivodi... αν βρεις πάντως ορους του συμβολαίου ή αν τους έχει καποιος άλλος, ας μας ενημερώσει και εμάς.

contime
25-09-07, 14:53
Oι οροι ειναι αυτοί (http://www.vivodi.gr/media/PDF/2/190.pdf). Αυτη ειναι η αιτηση για max, αλλα η πισω σελιδα με τους γενικους ορους, ειναι ιδια με του cube.

sakistsalikis
25-09-07, 16:13
Βασικα θελω το συμβολαιο με τη vivodi που ειχε το cube μεσα και την πισω σελιδα με τους ορους για να τα στειλω στην ΕΕΤΤ αν χρειαστει.

contime
25-09-07, 16:19
Η μπροστινη σελιδα δε χρειαζεται σε αυτη την περιπτωση, οι οροι ειναι που εχουν σημασια και αυτοι ειναι ιδιοι με του cube. Απο κει και περα αν θες, ζητα ενα αντιγραφο του συμβολαιου σου απο τη βιβοντι.

sakistsalikis
25-09-07, 20:04
σιγα μη μου δωσει.

contime
25-09-07, 20:19
σιγα μη μου δωσει.

Δε νομιζω οτι ειναι στο χερι της, να μη σου δωσει.;)

deathlok
26-09-07, 14:18
Ας πω και εγώ την δική μου περίπτωση μπας και βοηθήσω κανέναν.

Ενεργοποίηση dslcube στις 19/1 μστην προσφορά των 4mbit για 8 μήνες.
Μετά την λήξη μεταφέρθηκα αυτόματα στο καταργημένο πρόγραμμα με των 4 mbit και 45 euro το μήνα (πήγα από τα κεντρικά οπότε ότι αναφέρω έχει κάποια αξιοπιστία διότι από το τηλ μου έλεγαν άλλα ντάλον).

Διακοπή μπορώ να κάνω όποτε θέλω και χωρίς καμία χρηματική ρήτρα τα 60 euro είναι για τα καινούργια cube (από την έκδοση του νέου τιμοκαταλόγου και μετά).

Τέλος μπορώ να πάω στο maxx 10 με 25 euro το μήνα αλλά θα δεσμευτώ 12 μήνες από την στιγμή της μεταφοράς μου εκεί.

Επέλεξα διακοπή και αναμένω.

contime
26-09-07, 14:52
Εγω στη θεση σου δε θα δεχομουν να πληρωσω τα 45, για τους λογους που εχω αναφερει σε διαφορα νηματα...
Παλι καλα που δε σε χρεωσαν τα 60...
Υπομονη φιλε, ευχομαι να ενεργοποιηθεις γρηγορα στο νεο σου παροχο!

deathlok
26-09-07, 15:00
Εγω στη θεση σου δε θα δεχομουν να πληρωσω τα 45, για τους λογους που εχω αναφερει σε διαφορα νηματα...
Παλι καλα που δε σε χρεωσαν τα 60...
Υπομονη φιλε, ευχομαι να ενεργοποιηθεις γρηγορα στο νεο σου παροχο!

δεν ξέρω τι έχεις αναφέρει και για ποιους λόγους αλλά στην καλύτερη περίπτωση να πλήρωνα 25 αντί 45 αφού όντως έχω ξεπεράσει το προπληρωμένο και με είχαν ειδοποιήσει κιόλας για το πότε λήγει η σύνδεση μου και αν θέλω την διακοπή αλλιώς θα ανανεωθεί αυτόματα.

Για 20 euro δεν θέλω να χαλάσω την ψυχική μου ηρεμία κάποιος ίσως με μεγαλύτερη όρεξη και πιο καλά ενημερωμένος για το τι υπέγραψε (εγώ δεν έχω καν το συμβόλαιο) να το κάνει για το καλό όλων.

Μάλλον για ontelecoms (πλήρες πακέτο) με βλέπω απλώς πρέπει να διευκρινίσω αν θα λειτουργεί ο συναγερμός που έχουμε σπίτι.

contime
26-09-07, 15:29
δεν ξέρω τι έχεις αναφέρει και για ποιους λόγους αλλά στην καλύτερη περίπτωση να πλήρωνα 25 αντί 45 αφού όντως έχω ξεπεράσει το προπληρωμένο και με είχαν ειδοποιήσει κιόλας για το πότε λήγει η σύνδεση μου και αν θέλω την διακοπή αλλιώς θα ανανεωθεί αυτόματα.

Για 20 euro δεν θέλω να χαλάσω την ψυχική μου ηρεμία κάποιος ίσως με μεγαλύτερη όρεξη και πιο καλά ενημερωμένος για το τι υπέγραψε (εγώ δεν έχω καν το συμβόλαιο) να το κάνει για το καλό όλων.

Μάλλον για ontelecoms (πλήρες πακέτο) με βλέπω απλώς πρέπει να διευκρινίσω αν θα λειτουργεί ο συναγερμός που έχουμε σπίτι.

Ακριβως 25, θα ηταν το κανονικο να πληρωνες. Και στο τηλεφωνο που τους ειχα παρει 25 μου ειχαν πει, καθως αυτο ειναι το λογικο, αλλα ουτε οι κακομοιροι τηλεφωνητες δε φανταζονται, πως τα εχει σκεφτει η βιβοντι...
Οταν σε ειδοποιησαν για τη ληξη, σε ενημερωσαν για το ποσό που θα πληρωνεις?

deathlok
26-09-07, 15:38
Ακριβως 25, θα ηταν το κανονικο να πληρωνες. Και στο τηλεφωνο που τους ειχα παρει 25 μου ειχαν πει, καθως αυτο ειναι το λογικο, αλλα ουτε οι κακομοιροι τηλεφωνητες δε φανταζονται, πως τα εχει σκεφτει η βιβοντι...
Οταν σε ειδοποιησαν για τη ληξη, σε ενημερωσαν για το ποσό που θα πληρωνεις?

και βέβαια όχι σιγά μην μου έλεγαν στα μούτρα για 45 euro. Τότε θα την είχα κόψει αμέσως.

sakistsalikis
27-09-07, 12:55
Δε χρειαζεται να χαλας τη διαθεση σου. Στειλε μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ μεσω e-mail. Θα αργισει βεβαια αλλα σε 6 μηνες υπαρχει πολλη μεγαλη πιθανοτητα, μη σου πω σιγουρα, θα σε παρουν τηλεφωνο απο τη vivodi να τους δωσεις ενα λογαρισμο τραπεζας για επιστροφη χρηματων.

babbar
29-09-07, 11:58
Ρε παιδιά, κ εγώ κύβο έχω, αλλά το τέλος (δασμός :P) διακοπής είμαι σίγουρος ότι είναι για τα 12 μηνα συμβόλαια.....κ ο κύβος έχει 12 μηνο συμβόλαιο ΕΑΝ και ΜΟΝΟ ΕΑΝ επιλεχθεί το συγγεκριμένο κουτί επιλογής στο συμβόλαιο...αλλιώς δεν τίθεται θέμα τέλους απενεργοποίησης εφόσον τελιώσει η διάρκεια προπληρωμένης σύμβασης που υπάρχει.
:rtfm:

sakistsalikis
29-09-07, 13:45
Στο site της vivodi για το cube ομως λεει οτι δεν υπαρχει καμια δεσμευση μετα το τελος της προπληρωμενης συνδρομης. Ομως συμπληρωνει παρακατω οτι σε περιπτωση διακοπης πριν το 12μηνο υπαρχει κοστος απενεργοποιησης 60 ευρω.
Δηλαδη εχουν βαλει τη δεσμευση "εμμεσα". Ετσι αν τους ρωτησει καποιος για δεσμευση, η απαντηση προφανως ειναι: "οχι".

Κι εγω πιστευω οτι ειναι για τα καινουρια cube και πιστευω οτι δε μπορει να στεκει μια τετοια χρεωση για τους παλιους.

deathlok
29-09-07, 20:18
Στο site της vivodi για το cube ομως λεει οτι δεν υπαρχει καμια δεσμευση μετα το τελος της προπληρωμενης συνδρομης. Ομως συμπληρωνει παρακατω οτι σε περιπτωση διακοπης πριν το 12μηνο υπαρχει κοστος απενεργοποιησης 60 ευρω.
Δηλαδη εχουν βαλει τη δεσμευση "εμμεσα". Ετσι αν τους ρωτησει καποιος για δεσμευση, η απαντηση προφανως ειναι: "οχι".

Κι εγω πιστευω οτι ειναι για τα καινουρια cube και πιστευω οτι δε μπορει να στεκει μια τετοια χρεωση για τους παλιους.

όπως ακριβώς τα λες "παίζουν" με τις λέξεις.

Angouri
29-09-07, 21:25
Οσες αιτησεις καταχωρηθηκαν απο 01/06/2007 και μετα,στην Vivodi θεωρουν οτι εχουν 12μηνη δεσμευση.Οι πιο παλιοι ειναι ελευθεροι και ωραιοι.

sakistsalikis
30-09-07, 15:48
Απ' οτι εχω καταλαβει παντως στη vivodi προσπαθουν να διωξουν τους ΑΡΥΣ-πελατες της επαρχιας. Αυτους που θελουν μονο (απο τους ΑΡΥΣ) ειναι της Αθηνας με σκοπο να τους βαλουν συντομα στο ιδιοκτητο τους.
Τουλαχιστον αυτο μου δειχνει εμενα η κινηση να αυξησουν το 1024/256 απο 22 ευρω σε 25 το μηνα τη στιγμη που ολες οι αλλες εταιριες το εχουν αρκετα πιο φθηνο (αλτεκ 21,4ευρω, Οτενετ 19,5ευρω, οτε 21,5 ευρω, forthnet 21,5 ευρω). Το ιδιο δειχνει και η πολιτικη της χρεωσης 60 ευρω για διακοπη προ 12μηνου, τη στιγμη που οι αλλες δεν εχουν τετοιο πραγμα ή το εχουν μονο για το ιδιοκτητο που εκει το καταλαβαινω σε καποιο βαθμο (αρκετες διαδικασιες για τη συνδεση-αποσυνδεση). Επισης αλλο σημαδι ειναι οτι σε ΑΡΥΣ εκτος ΑΤΤΙΚΗΣ δινει 1024 ενω εντος ΑΤΤΙΚΗΣ δινει 2048 με το cube και γενικως οι προσφορες που εχει παντα δεν ισχυουν για τους ΑΡΥΣ επαρχιας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.