PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet ρυθμισεις router



circadian
03-09-07, 19:35
Καλησπερα,

εχω ενα σχετικα παλιο ρουτερ (απο αυτα που δεν βρισκουν μονα τους τις ρυθμισεις της γραμμης), και αναρωτιεμαι ανα μπορει καποιος να κοιταξει και να μου πει οσες περισοτερες ρυθμισεις σχετικα με τη συνδεση μπορει να βρει (οπως DNS, PPP, κλπ). Πηρα την οτενετ και δε ξερουν τπτ με στειλανε στο 1242 αλλα εκει δε πιανεις γραμμη με τπτ.

Ευχαριστω προκαταβολικα

enwsitis21
03-09-07, 19:53
Καλησπερα,

εχω ενα σχετικα παλιο ρουτερ (απο αυτα που δεν βρισκουν μονα τους τις ρυθμισεις της γραμμης), και αναρωτιεμαι ανα μπορει καποιος να κοιταξει και να μου πει οσες περισοτερες ρυθμισεις σχετικα με τη συνδεση μπορει να βρει (οπως DNS, PPP, κλπ). Πηρα την οτενετ και δε ξερουν τπτ με στειλανε στο 1242 αλλα εκει δε πιανεις γραμμη με τπτ.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Τα βασικά είναι τα εξής:

VPI=8
VCI=35

Για PPPoATM επιλέγεις VC-MUX encapsulation, ενώ για PPPoE επιλέγεις LLC.
QoS=UBR.

Το username θα πρέπει να είναι της μορφής xxxxxx@otenet.gr
Εάν σου ζητάει authentication type επιλέγεις PAP.

DNS OTENET

195.170.0.1
195.170.2.2

mossikukulas
10-04-09, 20:36
Τα βασικά είναι τα εξής:

VPI=8
VCI=35

Για PPPoATM επιλέγεις VC-MUX encapsulation, ενώ για PPPoE επιλέγεις LLC.
QoS=UBR.

Το username θα πρέπει να είναι της μορφής xxxxxx@otenet.gr
Εάν σου ζητάει authentication type επιλέγεις PAP.

DNS OTENET

195.170.0.1
195.170.2.2

Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούριος στο forum και οφείλω να ομολογήσω ότι το βρήκα τυχαία:oops: ψάχνοντας να βρω τα connection settings για την γραμμή Conn-X otenet που έχουν οι γονείς μου.

Αγόρασα ένα modem/router(Plexus WBR-T2) απο αγγλία και προσπαθώ να το σετάρω για να συνδέεται μόνο του. Η υπάρχουσα σύνδεση γίνεται μέσω ενός Baudtec C802USB-A0

Αν σας πω τι έχω κάνει ίσως μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Να πω εδώ ότι έχω κάποιες γνώσεις πάνω σε συνδέσεις αλλά όχι κάτι το φοβερό.. επίσης δεν έχω ξαναστήσει ασύρματο δίκτυο..

Διάλεξα PPP over ATM (PPPoA) και VC/MUX encapsulation.

Επίσης διάλεξα Authentication Method : PAP

Έβαλα το username και password της Otenet.

Dial on demand (with idle timeout timer), PPP IP extension δεν τα έχω τσεκάρει. Static IP address δεν το τσέκαρα επίσης, και ούτε το Retry PPP password on authentication error.

Enable IGMP Multicast δεν το έχω τσεκάρει, Enable WAN Service είναι ήδη τσεκαρισμένο και σαν service name δίνει μόνο του : pppoa_8_35_1

Στο summary δίνει τα εξής:

VPI / VCI: 8 / 35
Connection Type: PPPoA
Service Name: pppoa_8_35_1
Service Category: UBR
IP Address: Automatically Assigned
Service State: Enabled
NAT: Enabled
Firewall: Enabled
IGMP Multicast: Disabled
Quality Of Service: Disabled

Και ένα screenshot:
http://www.imageshack.gr/files/ouzfk9xxcl8kpxocqjvl_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=ouzfk9xxcl8kpxocqjvl.jpg)

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη..:(

HereToLearn
10-04-09, 22:55
Το Retry PPP password on authentication error τσέκαρε το αλλιώς κάθε φορά που σου αλλάζει IP η Otenet θα πρέπει να κάνεις reboot.

Τι ταχύτητα έχεις;

mossikukulas
11-04-09, 02:05
Το Retry PPP password on authentication error τσέκαρε το αλλιώς κάθε φορά που σου αλλάζει IP η Otenet θα πρέπει να κάνεις reboot.

Τι ταχύτητα έχεις;

1024/256 είναι η σύνδεση.

Θα το δοκιμάσω φίλε και θα σου πω. Ευχαριστώ :oneup:

........Auto merged post: mossikukulas πρόσθεσε 13 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτό ήταν!

Μια χαρά δουλεύει! Χίλια ευχαριστώ!!:worthy:

HereToLearn
11-04-09, 11:56
Καλή συνέχεια :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.