PDA

Επιστροφή στο Forum : Σας κόβει mail ο server της tellas?



asdfghjkl
03-09-07, 23:19
Ρε παιδιά σήμερα πρώτη φορά μου επιστράφηκε μάιλ που είχα στείλει με outcoming mail server:'smtp.tellas.gr'
Έχει τύχει σε κανέναν άλλο?
Σε hotmail.com προσπαθούσα να στείλω.
καμιά ιδέα??

aragorncb600
04-09-07, 00:30
και εμενα μου κοβει ειχα στηλει για να κανω μια ανανεωση ενος antivurius και τιποτα και το εστηλα απο αλο υπολογιστη

Kongas
04-09-07, 16:36
υπάρχει γενικότερο πρόβλήμα, δες το άλλο thread

aragorncb600
04-09-07, 16:52
που βρισκετε το αλο θρεντ?

asdfghjkl
04-09-07, 17:53
Βασικά το άλλο θρεντ αναφέρεται σε πρόβλημα αποστολής από το μαιλ της τελλας μέσω δικτύου άλλου παρόχου π.χ. φορθνετ.
Το πρόβλημα που προσπαθώ να λύσω είναι γιατί ενώ γενικά στέλνω κανονικά μέσω outlook με τη ρύθμιση smtp.tellas.gr στον server αποστολής, υπάρχουν μερικοί server, με γνωστότερο τον livehotmail, οι οποίοι μου επιστρέφουν τα μηνύματα πιθανώς ως κακόβουλη αλληλογραφία.
Κανένας που να έχει βρει λύση?

wintech2003
04-09-07, 18:13
Απο το:
http://www.dnsstuff.com/tools/dnsreport.ch?domain=tellas.gr


Your domain does not have an SPF record. This means that spammers can easily send out E-mail that looks like it came from your domain, which can make your domain look bad (if the recipient thinks you really sent it), and can cost you money (when people complain to you, rather than the spammer). You may want to add an SPF record ASAP, as 01 Oct 2004 was the target date for domains to have SPF records in place (Hotmail, for example, started checking SPF records on 01 Oct 2004).

asdfghjkl
04-09-07, 20:06
Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο φίλος αλλά μπορείς να μου πεις κάτι παραπάνω.
Δεν κατάφερα από το λινκ της παράθεσης να κάνω add an SPF και δν είμαι σίγουρος ότι εγώ επιτρέπεται να το κάνω.
Βασικά είμαι και λίγο άχρηστος.
Αν το έχεις κάνει και μπορείς πες κάτι περισσότερο,θα είμαι ευγνώμων:oneup:

pfg
04-09-07, 20:42
Παιδιά όντως είναι πρόβλημα με τους DNS.
Πιστεύω ότι όλοι πλέον γνωρίζουν οτι οι DNS της Tellas δεν δουλεύουν.
Το πρόβλημα είναι με αποστολή σε hotmail. Μάλλον θα πρέπει συμβαίνει σε όλους εμας με tellas.
Φυσικά μετά το επακόλουθω τηλέφωνημα στο cc, επιβεβαιώθηκε ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται...
Εδώ νομίζουν ότι οι DNS τους δουλεύουν ρολόι!!!!!
"Μα δεν είχαμε ποτέ παρόμοιο παράπονο, θα το προωθήσουμε στο τεχνικό τμήμα και θα σας τηλεφωνήσουμε..." ΤΣΟΥ ΡΕ ΛΑΚΗ...

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΚΑΙ Μ@@@ΚΙΕΣ παρακάτω:
[Αν κατάλαβα καλά, όταν αποστέλεται mail σε hotmail, τότε η Hotmail κάνει check την ip που στέλνει το mail, με τον dns, έτσι ώστε να πιστοποιηθεί ότι εσύ που στέλνεις με π.χ user1@tellas.gr είσαι όντως αυτός (της tellas) και όχι κάποιος spammer. Στην δική μας περίπτωση, no DNS --> no verify -->spammer (game over)
Εγώ για να λύσω παλαιότερο πρόβλημα με τους DNS χρησιμοποιούσα αυτούς της OpenDNS, αλλά εχώ και εγώ το ίδιο πρόβλημα... OpenDNS --> no tellas DNS --> spammer]

Παρακαλώ διορθώστε αν κάνω λάθος...

{Εγω στέλνω σε hotmail απο gmail αλλιώς....}

sdikr
04-09-07, 20:59
Οχι το πρόβλημα είναι οτι ο Mail server της tellas μάλλον είναι Blacklisted

Παλιότερα είχε πρόβλημα και η Οτενετ

hadderakk
06-09-07, 08:41
Οχι το πρόβλημα είναι οτι ο Mail server της tellas μάλλον είναι Blacklisted

Παλιότερα είχε πρόβλημα και η Οτενετ

Ditto !
To post του wintech2003 λεει οτι "Your domain does not have an SPF record", δηλ. το domain της τελλας δεν εχει SPF record, που απαιτειται να ελεγχεται απο αλλους mailservers.

Εφοσον δεν αξιωθηκαν να βαλουν SPF record, το ΜΧ της tellas.gr ευκολα χαρακτηριζεται ως blacklisted.

@ ADSLgr.com All rights reserved.