PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήμα με vista και xp



chaosmaster
04-09-07, 02:17
Καλημέρα παιδιά.Έχω το παρακάτω προβλημα.Αγόρασα το laptop της hp (pavilion dv6328EA).Έχει vista.Δεν τα πείραξα καθόλου.Έκανα partition στον δίσκο,τον χώρισα στη μέση και στον δεύτερο δισκο πέρασα τα xp.Το πρόβλημά μου τώρα είναι το BOOT.Δλδ να διαλέγω εγώ σε ποιό λειτουργικό θα μπαίνω.Πώς μπορώ να το κάνω αυτό;Σας ευχαριστώ

Unreal
05-09-07, 10:06
Καλημέρα παιδιά.Έχω το παρακάτω προβλημα.Αγόρασα το laptop της hp (pavilion dv6328EA).Έχει vista.Δεν τα πείραξα καθόλου.Έκανα partition στον δίσκο,τον χώρισα στη μέση και στον δεύτερο δισκο πέρασα τα xp.Το πρόβλημά μου τώρα είναι το BOOT.Δλδ να διαλέγω εγώ σε ποιό λειτουργικό θα μπαίνω.Πώς μπορώ να το κάνω αυτό;Σας ευχαριστώ

Στην ουσία σου έχει "μαγηθεί" το boot και δεν μπορείς (απο ότι κατάλαβα τώρα μπαίνεις μόνο στα XP). Το σωστό είναι να βάλεις πρώτα τα xp και μετά τα vista για να δουλέψουν όλα σωστά.

ΑΛΛΑ, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στο web που να σου φτιάξει το boot ή τουλάχιστον θα προσπαθήσει... Αποφεύγω να χρησιμοποιώ αυτά τα προγράμματα γιατί συνήθως δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα λύνουν (δηλαδή άκομα και να σου φτιάξουν το boot , μετά κάτι αλλο δεν θα λειτουργεί σωστά), αλλά αν κάποιος άλλος εδω μέσα έχει κάποιο καλό προγραμματάκι να σου συστήσει που να το έχει δοκιμάσει, τότε ίσως θα έπρεπε να το δοκιμάσεις και εσύ.

21century
05-09-07, 10:18
Αυτη ειναι η καλυτερη λυση εκτος αν χρησιμοποιησεις εξωτερικο προγραμμα για να κανεις δουλεια σου...

furious99
08-09-07, 19:36
http://forums.techguy.org/windows-vista/558994-how-install-xp-after-vista.html

Αυτό έκανα στo δικό μου καινούριο laptop...

Unreal
11-09-07, 14:52
To avatar που χρησιμοποιείς είναι ακατάλληλο για ανηλίκους...Κατα τα άλλα εσύ χρησιμοποίησες το Vista Boot pro.. Της MS είναι αυτό?

furious99
13-09-07, 02:44
To avatar που χρησιμοποιείς είναι ακατάλληλο για ανηλίκους...Κατα τα άλλα εσύ χρησιμοποίησες το Vista Boot pro.. Της MS είναι αυτό?

:rofl:


To avatar που χρησιμοποιείς είναι ακατάλληλο για ανηλίκους...Κατα τα άλλα εσύ χρησιμοποίησες το Vista Boot pro.. Της MS είναι αυτό?

Όχι αλλά τη δουλειά του την κάνει...

Επίσης πολύ γνωστό είναι και το EasyBCD:
http://neosmart.net/dl.php?id=1

@ ADSLgr.com All rights reserved.