PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση διακοπής HOL sharedLLU



Tem
04-09-07, 09:38
έχει κάνει κανείς αίτηση διακοπής HOL sharedLLU σύνδεσης ?
Γνωρίζουμε ενδεχομένως τις σχετικές διαδικασίες ?

ariadgr
04-09-07, 15:05
έχει κάνει κανείς αίτηση διακοπής HOL sharedLLU σύνδεσης ?
Γνωρίζουμε ενδεχομένως τις σχετικές διαδικασίες ?

Eαν σκοπεύεις να πας σε άλλο εναλλακτικό, υποθέτω ότι γνωρίζεις περί των διαδικασιών μετάβασης, και μη διακοπής της υπάρχουσας συνδρομής μέχρι να ενεργοποιηθεί η νέα.

No-Name
04-09-07, 15:09
O Tem ενδιαφέρεται για νέα γραμμή σε ανενεργό βρόχο οπότε....

DJ_TEO
11-10-07, 18:25
Eαν σκοπεύεις να πας σε άλλο εναλλακτικό, υποθέτω ότι γνωρίζεις περί των διαδικασιών μετάβασης, και μη διακοπής της υπάρχουσας συνδρομής μέχρι να ενεργοποιηθεί η νέα.

Ειμαι συνδρομητης στην HOL μεσω ΟΤΕ και εχω κανει αιτηση στη Vodafone για να μεταβω σε ενα απο τα νεα της πακετα και μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να διακοψω την συνδρομη μου αμεσα και οτι μπορει να τρεχει οσο χρονο χρειαζεται να ενεργοποιηθει η νεα για να μη μεινω χωρις ιντερνετ.
Απο το σχολιο σου να υποθεσω οτι θα διακοπει εφοσον ο ΟΤΕ εχει λαβει αιτημα απο αλλο παροχο για προσβαση στη γραμμη μου. Ποιες κινησεις πρεπει να κανω εγω σχετικα με την HOL και τη διακοπη?

ariadgr
11-10-07, 21:56
Eαν σκοπεύεις να πας σε άλλο εναλλακτικό, υποθέτω ότι γνωρίζεις περί των διαδικασιών μετάβασης, και μη διακοπής της υπάρχουσας συνδρομής μέχρι να ενεργοποιηθεί η νέα.


Ειμαι συνδρομητης στην HOL μεσω ΟΤΕ και εχω κανει αιτηση στη Vodafone για να μεταβω σε ενα απο τα νεα της πακετα και μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να διακοψω την συνδρομη μου αμεσα και οτι μπορει να τρεχει οσο χρονο χρειαζεται να ενεργοποιηθει η νεα για να μη μεινω χωρις ιντερνετ.
Απο το σχολιο σου να υποθεσω οτι θα διακοπει εφοσον ο ΟΤΕ εχει λαβει αιτημα απο αλλο παροχο για προσβαση στη γραμμη μου.

Η αίτηση στη Vodafone έπρεπε να έχει επιλεγμένο το "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση". Σε περίπτωση που δεν το έχουν σημειώσει, το πιθανότερο είναι ότι ο ΟΤΕ θα απορρίψει το αίτημα, γι'αυτό ενημέρωσέ τους αν δεν έχει επιλεγεί το συγκεκριμένο στην αίτηση (ή ρώτα σε τι κατάσταση βρίσκεται η αίτησή σου -αν έχει σταλεί προς ΟΤΕ και αν έχουν πάρει πιθανή ημερομηνία υλοποίησης από ΟΤΕ-).


Ποιες κινησεις πρεπει να κανω εγω σχετικα με την HOL και τη διακοπη?

Αφού ενεργοποιηθεί η Vodafone στη γραμμή σου, στείλε ένα fax στη HOL (βλ. υπόδειγμα στο spoiler).

Σας ενημερώνω ότι στις xx/yy/2007 η σύνδεση ΑΡΥΣ ADSL που διατηρούσα με την εταιρία σας στην τηλεφωνική μου σύνδεση με αριθμό 210-zzzzzzz διεκόπη λόγω αίτησης που είχα καταθέσει σε άλλο πάροχο για «Μετάβαση υπηρεσιών από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση (ΧΕΠ) που παρέχεται από τον Τηλεπικοινωνιακό Πάροχο 1 (εφεξής ΤΠ1) στην Πλήρη Αδεσμοποίητη (ή μεριζόμενη, ή Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση ανάλογα τι αίτηση έκανες στη Vodafone) Πρόσβαση στον Τοπικό Βρόχο που παρέχεται από τον Τηλεπικοινωνιακό Πάροχο 2 (εφεξής ΤΠ2)».

Η εταιρεία σας (ΤΠ1) θα πρέπει ήδη να έχει ενημερωθεί από τον ΟΤΕ για την παραπάνω διακοπή παροχής υπηρεσιών Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης.

Ωστόσο σας ενημερώνω και εγώ με την παρούσα ότι η τελευταία ημέρα για την οποία θα αποδεχθώ χρέωση παροχής υπηρεσιών από την εταιρεία σας είναι η xx/yy/2007.

DJ_TEO
11-10-07, 23:04
Πολυ καλη η σειρα των κινησεων αλλα υπαρχει μια ιδιαιτεροτητα στην περιπτωση μου. Η γραμμη μου ειναι ISDN και σημερα εκανα αιτηση στον ΟΤΕ για μετατροπη σε PSTN. Ο ΟΤΕ μου απαντησε οτι οσο υπαρχει κυκλωμα πανω στη γραμμη δε μπορει να υλοποιηθει.
Οποτε πρεπει να πεσει το κυκλωμα της HOL, να μετατραπει η γραμμη και μετα να δουλεψει η Vodafone.

Αυτη την κινηση την κανω διοτι εχω ζητησει Fritz Annex A ωστε να ειμαι ετοιμος για το Full LLU στο τελος του χρονου.
Τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

ariadgr
12-10-07, 01:35
Πολυ καλη η σειρα των κινησεων αλλα υπαρχει μια ιδιαιτεροτητα στην περιπτωση μου. Η γραμμη μου ειναι ISDN και σημερα εκανα αιτηση στον ΟΤΕ για μετατροπη σε PSTN. Ο ΟΤΕ μου απαντησε οτι οσο υπαρχει κυκλωμα πανω στη γραμμη δε μπορει να υλοποιηθει.
Οποτε πρεπει να πεσει το κυκλωμα της HOL, να μετατραπει η γραμμη και μετα να δουλεψει η Vodafone.

Αυτη την κινηση την κανω διοτι εχω ζητησει Fritz Annex A ωστε να ειμαι ετοιμος για το Full LLU στο τελος του χρονου.
Τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

Στη θέση σου δε θα μετέτρεπα τη γραμμή σε PSTN, γιατί αν περιμένεις να διακοπεί η HOL, να μετατρέψει ο ΟΤΕ τη γραμμή και μετά να περιμένεις ενεργοποίηση DSL, θα μείνεις χωρίς Internet από μία εβδομάδα έως όσο τους πάρει. Επίσης θα πληρώσεις και τη μετατροπή σε PSTN.
Κράτα την ISDN, κάνε αυτά που είπαμε παραπάνω, και όταν έρθει Full LLU στην περιοχή σου, συνεννοήσου με τη Vodafone να σου αλλάξουν το Fritz με Annex A.

Αν θέλεις οπωσδήποτε να τη μετατρέψεις σε PSTN, και δεν σε πειράζει που ίσως μείνεις χωρίς Internet για 1-2 εβδομάδες, θα πρέπει τη μέρα που θα διακοπεί η HOL, να κάνεις την αίτηση στον ΟΤΕ για μετατροπή, και με το που θα γίνει PSTN η γραμμή, να ζητήσεις αμέσως από τη Vodafone να στείλει την αίτηση για ΑΡΥΣ στον ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.