PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x και άλλη εταιρία ISP;



[MaX]
07-01-05, 17:08
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που αφορά το conn-x του OTE. Θέλω να βάλω conn-x με αόριστη συνδρομή ΟΤΕ για να γλιτώσω φασαρία από το να ψάχνω από δω και από κει για modem εταιρίες εγκατάσταση κτλ, και μετά από 1-2 μήνες να βάλω μια άλλη εταιρία για παροχή DSL καθώς έχουν φτηνότερες συνδρομές. Όμως κάπου είχα διαβάσει ότι βάζοντας conn-x δεν μπορείς αργότερα να βάλεις άλλη εταιρία για παροχή DSL, επειδή το conn-x σε υποχρεώνει να έχεις συνδρομή OTE και μόνο. Αληθεύει αυτό;

Spyrosss
07-01-05, 17:12
Οχι
Connx=OTE+OTENET

είναι σαν να θές να βάλεις ADSL In A Box της Forthnet με αλλο ISP.

[MaX]
07-01-05, 17:18
Εγώ δε λέω να βάλω με τη μία Conn-x και άλλο ISP.. Εννοώ, μετά, αφού λήξει η συνδρομή παροχής DSL από τον ΟΤΕ, και αφού έχω την εγκατάσταση και πληρόνω κανονικά τα 19.90 στον ΟΤΕ για την γραμμή, τι με εμποδίζει να βάλω άλλο ISP ;

ipo
07-01-05, 17:25
Σε εμποδίζει το ότι δεν έχεις δική σου γραμμή ADSL. Με τα πακέτα αυτά (adsl in a box, conn-x, hol broadband pack) η γραμμή δεν ανήκει σε εσένα αλλά στον ISP. Οπότε αν κόψεις τη συνδρομή στην ΟΤΕnet, πάει περίπατο και η γραμμή ADSL.

Επομένως προκειμένου να διατηρήσεις την ευελιξία της αλλαγής ISP, χωρίς να πληρώνεις κάθε φορά πάγια ενεργοποίησης και να περιμένεις εβδομάδες, καλύτερα να κάνεις αίτηση στο 134 για γραμμή ADSL ώστε να είναι δική σου και μετά να επιλέξεις ISP, τον οποίο θα μπορείς να αλλάξεις όταν λήξει το συμβόλαιό σου μαζί του.

[MaX]
07-01-05, 17:34
Διαφωτιστικό. Thanks. Οπότε δε μπορώ να καταλάβω αυτό το πακέτο conn-x! Αφού ούτε modem τσάμπα δε σου δίνουν, ούτε το κόστος ενεργοποίησης δε σου δίνουν, τελικά τα ίδια λεφτά είναι να τα πάρεις όλα αυτά ένα ένα ξεχωριστά και να έχεις ελευθερία επιλογής ISP. Τελικά δηλαδή ποιος είναι ο λόγος ύπαρξής του conn-x; Μόνο για να σε «κλειδώνει» για να μπορείς να έχεις συνδρομή μόνο με τον ΟΤΕ; Έλεος!

ipo
07-01-05, 17:39
Δεν έχω κοιτάξει τι προσφέρει το Conn-x και σε ποια τιμή. Πάντως με το αντίστοιχο πακέτο της FORTHnet (ADSL in a box) γλυτώνεις κάποια χρήματα στην αρχή (70 ευρώ περίπου). Με όλα τα πακέτα όμως αυτού του τύπου σε έχουν δικό τους. Εκτός κι αν θέλεις να ξεκινήσεις διαδικασίες διαγραφής και επανεγγραφής (λεφτά + πολύς χρόνος).

power
07-01-05, 17:39
Το πιασες μεγάλε.

Την ίδια φιλοσοφία έχουν όλα αυτά τα "κουτιά".Απλά οι άλλοι "μπαίνουν μέσα" και 10 ευρώ για να σου πασάρουν μόντεμ Crypto.

WAntilles
07-01-05, 17:40
]Οπότε δε μπορώ να καταλάβω αυτό το πακέτο conn-x!

Να βρει και να αρμέξει πρόβατα.


]Τελικά δηλαδή ποιος είναι ο λόγος ύπαρξής του conn-x; Μόνο για να σε «κλειδώνει» για να μπορείς να έχεις συνδρομή μόνο με τον ΟΤΕ;

Ακριβώς.


]Αφού ούτε modem τσάμπα δε σου δίνουν, ούτε το κόστος ενεργοποίησης δε σου δίνουν, τελικά τα ίδια λεφτά είναι να τα πάρεις όλα αυτά ένα ένα ξεχωριστά και να έχεις ελευθερία επιλογής ISP.

Καλά που το κατάλαβες.

Καί να σε φορτώσει και με μία άχρηστη Μπ-alcatel-α από πάνω.

Spyrosss
07-01-05, 17:41
Ο λόγος ύπαρξης είναι οτι σε κάποιους το θέμα ADSL μοιάζει με κινέζικα (ενώ δεν είναι έτσι) και έτσι παραγγέλνεις ένα κουτί που στα έχει όλα.

Μπορείς να παραγγείλεις γραμμή απο τον ΟΤΕ και μετα να κινηθείς όπως εσύ θέλεις.

Έτσι και αλλιώς μέχρι να σε ενεργοποιήσουν έχεις τόσο πολύ χρόνο να το ψάξεις που θα γίνεις Master στο ADSL.

[MaX]
07-01-05, 17:45
Χα χα.. :D Ωραία τώρα που το 'πιασα, πείτε στα γρήγορα και ένα καλό φτηνό modem/router με ethernet (oxi USB) να πάρω που δεν έχω ιδέα! :) Peace..

Spyrosss
07-01-05, 17:46
USR 9105

mistac75
07-01-05, 17:47
Καί να σε φορτώσει και με μία άχρηστη Μπ-alcatel-α από πάνω.

Γιατί Μπ-alcatel-α ρε συ Wan; Εγώ πέρυσι 10 Φεβρουαρίου αγόρασα από τον ΟΤΕ το Alctel Speedtouch 530.Από τότε δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και το έχω ανοιχτό 24/7.

ipo
07-01-05, 17:55
USR 9105
US Robotics 9105 σου προτείνω κι εγώ ανεπιφύλακτα. 63 ευρώ με το Φ.Π.Α. από www.e-shop.gr

Αν θέλεις και wireless δίκτυο τότε US Robotics 9106 με 95 ευρώ.

Τα βρίσκεις στα καταστήματα:
www.e-shop.gr
www.mgmanager.gr
www.priveshop.gr

Crosstalk
07-01-05, 17:58
Καί να σε φορτώσει και με μία άχρηστη Μπ-alcatel-α από πάνω.

Γιατί Μπ-alcatel-α ρε συ Wan; Εγώ πέρυσι 10 Φεβρουαρίου αγόρασα από τον ΟΤΕ το Alctel Speedtouch 530.Από τότε δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και το έχω ανοιχτό 24/7.

Και να φανταστεις οτι η συγκεκριμενη εταιρια ειναι απο τις πρωτοπορες σε προιοντα και chipsets/microelectronics xDSL :!:

[MaX]
07-01-05, 18:09
Ωραία. Να είστε καλά! Ζωή να έχει το adslgr.com ! :D Καλό φαίνεται το USR. Άντε ευχηθείτε μου καλή τύχη. Σύντομα (που λέει ο λόγος) θα είμαι aDSLας.

aragorn
07-01-05, 18:33
Ρε παιδιά που το βρήκατε το 9105;;;
Εμένα μου είπανε πως δεν υπάρχει...

ipo
07-01-05, 18:46
Ρε παιδιά που το βρήκατε το 9105;;;
Εμένα μου είπανε πως δεν υπάρχει...
Έχει γίνει ανάρπαστο σε όλη την Ευρώπη. Στην Ελλάδα όσα ήρθαν στις 2 τελευταίες παραλαβές εξαντλήθηκαν κατευθείαν. Η επόμενη παραλαβή λένε (λένε...) ότι θα είναι την επόμενη εβδομάδα.

Καλό είναι να κάνεις την παραγγελία σου από τώρα, ώστε να έχεις σειρά προτεραιότητας (Ξέρεις τώρα. Όπως κάναμε με τις γραμμές ADSL όταν δεν υπήρχε διαθεσιμότητα!)

Bororo
09-01-05, 08:46
Αν και έχει περάσει η φλόγα του, παραμένει στο Topic αυτό που θα πώ. Το conn-x όπως πολύ σωστά ανφερθηκε παραπάνω ειναι γραμμη από ΟΤΕ και otenet μαζί, σε αντίθεση όμως με το adsl in a box δεν σε περιορίζει στο κόψιμο τις γραμμής σου αν πάς σε άλλον Povider! Εν ολίγοις μπορείς να πάρεις το conn-x και μια 3μηνη otenet π.χ. και μετά το τρίμηνο να πάρεις forthnet για ISP.

FatMan
09-01-05, 11:18
Αυτη την εντυπωση ειχα και εγω αλλα λεω αστο μην μιλησω κατι παραπανω θα ξερουν τα παλικαρια που εχουν 500+ ποστς.
Ωσπου ειδα την φραση "άχρηστη Μπ-alcatel-α" οποτε καταλαβα. :wink:

[MaX]
11-01-05, 11:53
Ρε παιδιά.. :? τώρα μου το λέτε? Και εγώ έκανα αίτηση για σκέτη γραμμή και στη συνέχεια δελεάστηκα και με το USR9105-6 και τώρα θα μου βάλουν τη γραμμή σύντομα και θα περιμένω μέχρι να βρεθεί modem.. Ήθελα να βάλω conn-x για να γλιτώσω από όλη αυτή τη φασαρία, και τελικά ακριβώς σε αυτή τη φασαρία μπήκα.. :( Άσε που όταν τα βάλεις όλα με δικιά σου εύθηνη ο ΟΤΕ κάνει τα στραβά μάτια όταν έχεις βλάβη.. Τεσπα, ελπίζω να έχει αίσιο τέλος.. :roll:

ipo
11-01-05, 12:33
[MaX], δεν συγκρίνεται το USR 9105 με τα modem που δίνει ο ΟΤΕ. Αν έχεις υπομονή αξίζει να το πάρεις έστω κι αν έρθει μερικές εβδομάδες μετά.

bubis
02-02-05, 20:14
Τελικά, είναι δυνατόν να έχεις connex και αφού λήξει η συνδρομή σου σε Otenet, να πας σε άλλον ISP?

Υπάρχει κάποια σίγουρη-υπεύθυνη απάντηση;

bubis
02-02-05, 20:16
[MaX], δεν συγκρίνεται το USR 9105 με τα modem που δίνει ο ΟΤΕ. Αν έχεις υπομονή αξίζει να το πάρεις έστω κι αν έρθει μερικές εβδομάδες μετά.


Πρακτικά, ποιά η διαφορά;

Bororo
02-02-05, 23:21
Τελικά, είναι δυνατόν να έχεις connex και αφού λήξει η συνδρομή σου σε Otenet, να πας σε άλλον ISP?

Υπάρχει κάποια σίγουρη-υπεύθυνη απάντηση;

Σίγουρα και Υπεύθυνα -> Είναι δυνατόν!

mentioum
10-02-05, 22:57
Δεν επιτρέπονται τα greeklish!
Δεν επιτρέπονται τα greeklish!

Kανόνες λειτουργίας του forum! (http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=new_faq_item#faq_policy_adlsgr)

teopont
16-02-05, 20:38
μπορει καποιος να μου πει ποσο κοστιζει το conn x, ποσους μηνες σου δινει για τον provider και αν το μοντεμ ειναι και ρουτερ μαζι!

NiKapa
16-02-05, 23:07
Το conn-x κανει 48 ευρω(μοντεμ-ρουτερ) + τα παγια,τον χρονο τον επιλεγει ο συνδρομητης

@ ADSLgr.com All rights reserved.