PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε, μα ειναι φοβεροι αυτοι οι τυποι!!!



liana
04-09-07, 14:24
Ε, μα ειναι φοβεροι αυτοι οι τυποι! Τους εκανα αιτηση διακοπης ενα μηνα πριν τη ληξη της εξαμηνης δεσμευσης και αφου με εγραψαν κανονικα, μια μερα ακριβως μετα τη ληξη του εξαμηνου μου στελνουν να προπληρωσω 60 Ευρω για τους επομενους 2 μηνες. Τελος πάντων λεω, για να μη μεινω χωρις ιντερνετ θα τα πληρωσω και θα κρατησω τη συνδεση μου. Μετα απο ενα μηνα μου κοβουν τη συνδεση ενω εκρεμουσε ενας ακομη προπληρωμενος μηνας. Τους παιρνω τηλεφωνο,( ξερετε τι σημαινει αυτο) και μου λενε πως αφου λαβανε αιτηση διακοπης ,διακοψανε. Δηλαδη επρεπε να πληρωσω τα 60 Ε για να λαβουν υποψιν την αιτηση και μετα να διακοψουν οποτε γουσταρουν χωρις μια ειδοποιηση, ενα τηλεφωνο, ένα e-mail?
Τωρα εκρεμει η γραμμη, εχω ακομη adsl . Πόσο καιρο κανουν να αποδεσμευσουν τη γραμμη για να παω αλλου;:worthy:

deniSun
04-09-07, 15:21
Όταν έστειλες την αίτηση διακοπής έκανες επαλήθευση ότι την πήραν;

charilaos
04-09-07, 16:20
Όταν έστειλες την αίτηση διακοπής έκανες επαλήθευση ότι την πήραν;

Εάν δεν έκανε επαλήθευση δηλαδή αυτός φταίει;;;;

antreas9
04-09-07, 16:24
Όταν έστειλες την αίτηση διακοπής έκανες επαλήθευση ότι την πήραν;

εάν την έστειλε, και εκείνοι ΔΕΝ την πήραν, τι ακριβώς φταίει ο πελάτης? πρέπει να χρεωθεί πάλι κάποια ώρα από το χρόνο του, και 1-1,5 ευρώ για το φαξ, συν άλλα 30-40 λεπτά στην αναμονή, τα οποία επίσης θα χρεωθεί, για να ρωτήσει αν για 2η φορά η εταιρεία κατάφερε να χάσει ένα χαρτί, και από τη στιγμή μάλιστα που και το μαίηλ δικαστικά θεωρείτε επίσημο έγγραφο?

deniSun
04-09-07, 16:51
Δεν είπα ότι φταίει ο πελάτης.
Φυσικά αυτοί φταίνε.
Όταν όμως έχεις να κάνεις με τέτοια θέματα πάντα κάνεις εξακρίβωση:
παίρνεις τηλ. και ρωτάς "παραλάβατε την αίτηση διακοπής που σας έστειλα";
Με το να επαναπαύεσαι λέγοντας ότι δεν φταίω εγώ και η ευθύνη είναι δικιά τους δεν κερδίζεις τίποτε.

Για να μην έχει λοιπόν προβλήματα και να μην χρεώνεται τζάμπα με τηλ. για να βρει μια άκρη ξοδεύει μερικά λεπτά για ένα τηλεφωνηματάκι και μια εξακρίβωση ότι πήραν την αίτηση και θα γίνει η διακοπή στις .../..../...

hippy
04-09-07, 17:28
Για να μην έχει λοιπόν προβλήματα και να μην χρεώνεται τζάμπα με τηλ. για να βρει μια άκρη ξοδεύει μερικά λεπτά για ένα τηλεφωνηματάκι και μια εξακρίβωση ότι πήραν την αίτηση και θα γίνει η διακοπή στις .../..../...

Με τους συγκεκριμένους τύπους τα "μερικά λεπτά για ένα τηλεφωνηματάκι" μετατρέπονται εύκολα σε μερικές ώρες για ένα τηλεφώνημα. Άσε που με το μπάχαλο που υπάρχει εκεί, ακόμα και να σου πουν "ναι, την παραλάβαμε την αίτηση διακοπής" δεν είναι καθόλου απίθανο η διαδικασία διακοπης να μην προχωρήσει παρά μόνο αν πάρεις ένα ψαλίδι να! (μετά συγχωρήσεως) και κόψεις είτε το καλώδιο είτε το λαιμό του διευθυντή του τμήματος διακοπών. :mad:

deniSun
04-09-07, 18:17
Γι' αυτό είναι προτιμότερο να επιμένεις στην αρχή για το αν πήραν την αίτηση διακοπής παρά να τρέχεις και να μην φτάνεις στο τέλος.

Bean-hs
04-09-07, 18:28
Μα βρε παιδιά, αν δεν είχαν πάρει την αίτηση διακοπής πως προχώρησαν σε αυτήν.
Προφανώς και το θέμα έχει να κάνει με την συνεννόηση μεταξύ των τμημάτων της εταιρίας και όχι με τον πελάτη.
Πάντως από προσωπική εμπειρία, δεν πιστεύω πως έγινε κάτι επίτηδες. Μάλλον ασυνεννοησία εσωτερική είναι που ως συνήθως την πληρώνει ο πελάτης.

Στο θέμα που ρωτάς τώρα. Οι διακοπές των γραμμών "συνήθως" και όχι πάντα γίνονται στα τέλη του κάθε μήνα.

Φιλικά
BEANhs.

deniSun
04-09-07, 18:37
Την πήραν.
Αλλά πότε την πήραν;
Αν είχε πάρει νωρίτερα θα τους πίεζε να ψάξουν και δεν θα το άφηνε στην τύχη.
Προφανώς βρέθηκε κάπου πεταγμένο σε κάποιο γραφείο και γι' αυτό έγινε η όλη καθυστέρηση.

Bean-hs
04-09-07, 18:46
Ακριβώς.
Το θέμα τώρα είναι πάρει πίσω την διαφορά, από τον προπληρωμένο μήνα και να μην κάνουν την πάπια εκεί.
Επίσης αν θελαν να είναι εντάξει σαν εταιρία, θα έπρεπε να δουν ότι υπάρχει προπληρωμένο διάστημα και να προγραμματίσουν την διακοπή μετά την πάροδό του.

Φιλικά
BEANhs

johnnyar
04-09-07, 21:21
Εγώ όταν στέλνω φαξ για διακοπή δεν παίρνω ποτέ τηλέφωνο, απλά κρατάω την απόδειξη που βγάζει το μηχάνημα ότι το φαξ παρελήφθη από αυτούς και αν θέλουν ας αρνηθούν ότι το πήραν. Η απόδειξη ότι παρελήφθη το φαξ αποτελεί αποδεικτικό στο δικαστήριο και το ξέρουν και το ξέρω.
Να μάθουμε τα δικαιώματά μας και να τους πιέζουμε κι εμείς λίγο και όχι μόνο αυτοί. :rtfm:

liana
05-09-07, 01:54
Ειλικρινα παιδια δε με ενδιαφερει πια να παρω πισω το μηνα που με χρωστανε αλλα να ελευθερωσουν τη γραμμη μου και να παω για αλλα. Εχω πια τις χειροτερες εντυπώσεις. Καπου αλλου εγραψα και για τη συνδεση που εκανα δωρο στον ανεψιο μου η οποια απο το Πασχα ενεργοποιηθηκε πριν δεκα περιπου μερες. Ας γινουν σωστοι επαγγελματιες και θα το σκεφτω αν θα ξαναεπιστρεψω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.