PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμίσεων ...άλγη! ;)



Frealaf
07-01-05, 22:16
Καλησπέρα σε όλους!
Εχω μπει σε τροχιά αναβάθμισης του ενός συστήματός μου ("αποσύροντας" τα outdated components του στο άλλο μου PC :wink: ) η οποία θα γίνει μάλλον κατά την Ανοιξη...
Ωστόσο προβληματίζομαι ήδη πάνω σε μερικά θεματάκια και θα ήθελα τη γνώμη σας...

1) Αναφορικά με επιλογή motherboard (για πλατφόρμα Athlon64), σκέφτομαι μητρική ASUS, είτε σε Via KT890Pro είτε σε nForce4. Ποιό chipset από τα δυο θα προτείνατε και γιατί? (btw, γιατί καμμία εταιρία δε βγάζει νέες μητρικές που να ενσωματώνουν *ΚΑΙ* AGP *ΚΑΙ* PCIe??? Θα αναγκαστώ να αναβαθμίσω άμεσα ΚΑΙ κάρτα γραφικών, κάτι που θα μπορούσε να περιμένει λίγο ακόμα...:roll:)

2) Με προβληματίζει ιδιαίτερα ότι στις περισσότερες μητρικές που ενσωματώνουν PCI Express θύρες, οι κοινές PCI είναι πολύ λίγες -συνήθως 3 μόνο! Γιατί λέω "μόνο"? Δεδομένου ότι πρέπει να βολέψω έναν Adaptec 2940 SCSI controller, μία SB Platinum με PCΙ-based extension card και ένα PCI TV-Tuner που σκέφτομαι να πάρω, είναι προφανές ότι δε μου φτάνουν. Αλήθεια τί κάνουμε? Και γιατί άραγε πολλά mobos έχουν 2 ή και παραπάνω PCIe slots? Είναι μήπως οι PCΙe (x1) backwards-compatible με τις απλές PCI και δεν τό'χα πάρει χαμπάρι? :shock:

3) Επειδή στο παρελθόν την έχω πατήσει στο θέμα (στο τρέχον μου setup), αυτή τη φορά θα δώσω μεγάλη προσοχή σε 3 components που συχνά παραγνωρίζουμε: case, cpu cooler/fans και PSU.
Αν και διάβασα το σχετικό αφιέρωμα στο RAM αλλά και ανάλογα στο AnandTach και Toms Hardware, θα ήθελα τις δικές σας προτάσεις για αθόρυβο -όσο γίνεται- και χαμηλής θερμοκρασίας -κυρίως!- σύστημα...

Αρχικά όμως, να σας πω ότι προσανατολίζομαι στα εξής:
- Case: κάποιο ευρύχωρο/ευάερο της Antec ή της ThermalTake ή της Lian-li (δεν το έχω ψάξει πολύ ακόμα)
- PSU: κάποιο της Tagan (μάλλον το TG480 Dual fan). Αν και δεν θα με χάλαγε και ένα με περισσότερα Watts
- CPU Cooler/Fan: Cooler Master Hyper48

4) Τέλος, μία πιο γενική απορία/παράπονο: γιατί στην Ελλάδα δε βρίσκει κανείς πια original ATI κάρτες (retail εννοώ) αλλά μόνο ATI-based από 3rd parties? Οσο και αν ψάχνω, λ.χ. τις "μεγάλες", νεότερες ATI All-in-Wonder δεν τις φέρνει κανένας, και δυστυχώς κανένας 3rd party vendor δεν επενδύει ιδιαίτερα σε μια τετοια λύση... (οι υλοποιήσεις τους το πολύ-πολύ να είναι με ViVo option)

Ευχαριστώ a priori για τις απαντήσεις σας και αν κάποιο από τα παραπάνω έχει απαντηθεί σε άλλο thread (πιθανότατα!) παρακαλώ υποδείξτε μου... (Δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο για browsing όλων των παλιών posts) :( :roll:

@ ADSLgr.com All rights reserved.