PDA

Επιστροφή στο Forum : χαμηλή ταχύτητα και ρυθμίσεις router



prokoz
04-09-07, 18:10
Γεια σας παιδιά. πριν λιγες μερες πηρα το πακετο conn-x (1024/256) με το ασυρματο μοντεμ ρουτερ philips που έδινε δωρεαν (αυτό ήταν διαθέσιμο). Το πρόβλημα ειναι οτι οι ταχυτητες ειναι απογοητευτικες. κατεβαζω απο rapidshare με 54-72 kb/s το πολυ όταν με τη forthnet που ειχα πριν δυο μηνες (768/) κατεβαζα 62-75 kb/s.
το μοντεμ δειχνει τα παρακατω:

Noise Margin upstream 31 dB downstream 31 dB
attenuation upstream 8db downstream 11 db

VPI/VCI 8/35
Encapsulation LLC
Protocol PPPoE

μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Υ.Γ αίτηση στον ΟΤΕ Λευκάδας 29/8 ενεργοποίηση 30/8 (για να λεμε και τα καλά)

gate_13_1966
04-09-07, 18:56
απο οτι βλεπω τα στατιστικα της γραμμης σου ειναι πολυ καλα.
εχει σχεση με το ποσοι χρηστες ειναι συνδεδεμενοι στο συγκεκριμενο κομβο τη στιγμη που κατεβαζεις
ελενξε και ωρες που δεν υπαρχει κινηση στο διαδικτυο οπως για παραδειγμα αργα το βραδυ η νωρις το πρωι

stelpas
04-09-07, 20:43
Protocol PPPoE

Xωρις να ειμαι ειδικος και χωρις να ξερω αν αυτο εχει σχεση με την ταχυτητα....δεν θα επρεπε να ειναι PPPoA;

Στο rapidshare δεν παιζει ρολλο ο αριθμος χρηστων.Εχει βασεις δεδομενων που μοιραζουν τα αρχεια.1 χρονο τωρα η ταχυτητα μου ειναι σταθερη οταν κατεβαζω απο εκει.Κατεβαζω με 200 με 2048 συνδεση.

gate_13_1966
05-09-07, 10:56
φιλε μου εγω δεν ειπα οτι εχει σχεση με τον αριθμο των χρηστων στο rapidshare αλλα με τον αριθμο των χρηστων που ειναι συνδεδεμενοι στο κομβο της περιοχης του διοτι μοιραζονται ενα συγκεκριμενο bandwith..φυσκα και δεν εχει σχεση το rapidshare

stelpas
05-09-07, 13:18
φιλε μου εγω δεν ειπα οτι εχει σχεση με τον αριθμο των χρηστων στο rapidshare αλλα με τον αριθμο των χρηστων που ειναι συνδεδεμενοι στο κομβο της περιοχης του διοτι μοιραζονται ενα συγκεκριμενο bandwith..φυσκα και δεν εχει σχεση το rapidshare


Παρανοησα....σορυ. :oops:

yiapap
05-09-07, 13:47
Γεια σας παιδιά. πριν λιγες μερες πηρα το πακετο conn-x (1024/256) με το ασυρματο μοντεμ ρουτερ philips που έδινε δωρεαν (αυτό ήταν διαθέσιμο). Το πρόβλημα ειναι οτι οι ταχυτητες ειναι απογοητευτικες. κατεβαζω απο rapidshare με 54-72 kb/s το πολυ όταν με τη forthnet που ειχα πριν δυο μηνες (768/) κατεβαζα 62-75 kb/s.
το μοντεμ δειχνει τα παρακατω:

Noise Margin upstream 31 dB downstream 31 dB
attenuation upstream 8db downstream 11 db

VPI/VCI 8/35
Encapsulation LLC
Protocol PPPoE

μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Υ.Γ αίτηση στον ΟΤΕ Λευκάδας 29/8 ενεργοποίηση 30/8 (για να λεμε και τα καλά)Άρα άλλαξες πάροχο (Forthnet-->OTENET). Eπομένως είναι φυσιολογικό να αλλάζουν οι ταχύτητες αν π.χ. η σύνδεση που έχει η OTENET Λευκάδα-Αθήνα είναι πιο "πιταρισμένη" από την σύνδεση της Forthnet.
Το μόνο που πρέπει να ελέγξεις είναι αν πιάνεις τα 100-120 στις ώρες μη αιχμής και από αξιόπιστους servers (π.χ. ntua.gr)

stmour
06-09-07, 09:41
Το PPPoE σου "τρώει" λιγο Bandwidth σε σχέση με το PPPoA οπότε έιναι λογική μια μικρή μείωση.
Μέτρηση ταχύτητας θα πάς να κάνεις με FTP από τον ΟΤΕ. ftp:/ftp.otenet.gr

@ ADSLgr.com All rights reserved.