PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό



ZackNV
04-09-07, 19:48
Γεια χαρά,

έχω έναν εξωτερικό δίσκο WD σε κουτί integral εδώ και 2 χρόνια περίπου. Τελευταία έχω παρατηρήσει ότι αργεί υπερβολικά στην εγγραφή (σε πολλές περιπτώσεις κάνει πιο πολύ χρόνο από ότι το flash disk!) ενώ στα μεγάλα αρχεία η εγγραφή δεν τελειώνει ποτέ. Κατά τ' άλλα δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα στην ανάγνωση των δεδομένων. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Μήπως να τον σουτάρω και να πάρω άλλον;

Ευχαριστώ

contime
06-09-07, 03:49
Εχεις δοκιμασει καποιο διαγνωστικο τεστ? Το σμαρτ τι σου δειχνει?

ZackNV
06-09-07, 11:25
Δεν έχω κάνει κάτι ακόμα. Τι είναι το smart; (το μόνο smart που ξέρω είναι το αυτοκίνητο :)) Έχεις υπόψη σου κάτι σε Λίνουξ;

Mr_Wizard
06-09-07, 18:28
Scandisk εκανες?
Α! Και ειναι λογικο να ειναι πιο αργος απο Memory stick. Αλλωστε αυτα ειναι Ram, δλδ πιο γρηγορα απο δισκους. Για περι λινουξ δεν ξερω μια. Αλλα ψαξε τπτ περι "Linux HDD Diagnostic"
Contime δεν μου απαντας και εμενα για το σμαρτ, καθως μονο στο ΒΙΟΣ το εχω δει αυτο και τελος?!!

ZackNV
06-09-07, 18:31
Θα το κοιτάξω. Ο λόγος που ανέφερα τη σύγκριση με το φλασάκι είναι επειδή παλαιότερα ο δίσκος ήταν πιο γρήγορος από αυτό (είναι φλασάκι περίπτωση). Ευχαριστώ πολύ!

contime
07-09-07, 14:56
Βασικα το σμαρτ ειναι ενα συστημα αυτοπροστασιας του σκληρου. Παρακολουθει καποιες συγκεκριμενες παραμετρους και οταν καποια απο αυτες ξεπερασει τα ορια που εχει ορισει ο κατασκευαστης, σε προειδοποιει οτι κατι δεν παει καλα. Για περισσοτερες λεπτομερειες εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T)
(wiki is your friend ;))
Ωστοσο νομιζω οτι σε εξωτερικους σκληρους οι ενδειξεις του μπορει να ειναι πλασματικες και ισως να μη μπορεσεις να βγαλεις ακρη...
Δοκιμασες να του κανεις ενα καλο defrag με καποιο προγραμμα οπως το Ο&Ο?
Mερικα διαγνωστικα τεστ μπορεις να βρεις και στο σαιτ του κατασκευαστη, ριξε μια ματια κι εκει.

Τα usb stick δεν εχουν σχεση με ραμ και καμια σχεση η ταχυτητα τους με αυτη του σκληρου δισκου...Τα usb ειναι σαφως πιο αργα.

ZackNV
07-09-07, 15:18
Δυστυχώς επειδή έχω κάνει partition στον δίσκο αυτό, δεν γίνεται να κάνω "καλό defrag" όπως λες. Θα κοιτάξω στο site του κατασκευαστή για διαγνωστικό όμως. Ευχαριστώ πολύ!

contime
07-09-07, 15:53
Δυστυχώς επειδή έχω κάνει partition στον δίσκο αυτό, δεν γίνεται να κάνω "καλό defrag" όπως λες.

Δεν παιζει ρολο αυτο, εκτος κι εννοεις κατι αλλο. Οταν λεω καλο defrag εννοω με καποιο καλο προγραμμα οπως το O&O.
Μηπως στον εξωτερικο εχεις βαλει καποιο αλλο λειτουργικο π.χ λινουξ ή εχεις δημιουργησει καποιο swap partition σε αυτο? γιατι τοτε ισως να οφειλεται σε αυτο η καθυστερηση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.