PDA

Επιστροφή στο Forum : Bootable CDrom



pontifikas
08-01-05, 16:49
(Ομολογώ ότι κάπου το είχα δεί στο Nero αλλά δεν θυμάμαι
:oops: )
Θέλω να κάνω ένα CD rom bootable.
Βασικά έχω ένα iso από WinXP 64bit αλλά το άτιμο δεν κάνει boot.

Πώώώώώς?

sdikr
08-01-05, 17:11
isoexplore (νομίζω)

για 32 το μόνο που είχες να κάνεις ήταν να πάρεις το Image απο κάποιο άλλο και να το περάσεις σε αυτό που έχεις.

Δεν γνωρίζω κατα πόσο μπορείς να κάνεις Install τα win64 απο dos, αλλά αν μπορείς ο τρόπος είναι, κάνεις boot απο win98 boot disk, τρέχεις το smartdrv και μετά πάς στο cd στο φάκελο i386(?) και τρέχεις το winnt

Re-Ti-Re
08-01-05, 17:13
για το Nero
New Compilation -> CD -> CD-ROM (Boot) -> και στη καρτέλα Boot -> Image File -> τα αρχείο .ISO

Κάνε πειράματα σε cd-rw πρώτα.

Το ίδιο ισχύει και για DVD
Όπου CD βάλε DVD

lazar
08-01-05, 17:15
Εάν δεν χρησιμοποιήσεις τον wizard, επιλέγεις new, στο παράθυρο new compilation -> CD και εκεί CD-ROM (boot) (σκρολλάρεις πος τα κάτω).

pontifikas
08-01-05, 17:46
Ναι αλλά μου ζητάει μια δισκέτα για να διαβάσει μάλλον ένα boot αρχειο.
Μήπως είναι πιο κουλο.
Γιατί διάβασα στο help του CD ότι αν δεν κάνει boot από μόνο του, να μπώ σε EFI και να το κάνω boot.
Έψαξα να βρώ τι είναι το EFI Και δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που βρήκα...

lazar
08-01-05, 18:02
Έψαξα να βρώ τι είναι το EFI Και δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που βρήκα...


Τι είναι το EFI;

pontifikas
08-01-05, 18:08
Έψαξα να βρώ τι είναι το EFI Και δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που βρήκα...


Τι είναι το EFI;
Από τα λίγα που διάβασα είναι σαν BIOS enviroment με δικό του API.Και είναι για Itanium..

l3ft3r1s
08-01-05, 18:20
Αν δεν βρεις αλλη λυση, σκεψου την εναλλακτικη να κανεις boot απο μια δισκετα εκκινησης των win98 και μετα να πεταξεις το CDακι μεσα :o
Αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις δισκέτα, φτιάξε ενα "CD εκκίνησης" ( :D ) των Win98 (http://www.xamenos.gr/xamenos_forum/viewtopic.php?t=4)

chatasos
08-01-05, 18:31
Αν θες να παιδευτείς :twisted: , αλλά και να μάθεις...

ο τρόπος της microsost
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;q167685

και ο τρόπος του bart
http://www.nu2.nu/bootcd/

Re-Ti-Re
08-01-05, 20:56
pontifikas,

Ναι αλλά μου ζητάει μια δισκέτα για να διαβάσει μάλλον ένα boot αρχειο.
Μήπως είναι πιο κουλο.
Γιατί διάβασα στο help του CD ότι αν δεν κάνει boot από μόνο του, να μπώ σε EFI και να το κάνω boot.
Έψαξα να βρώ τι είναι το EFI Και δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που βρήκα...

Η δισκέτα που ψάχνει είναι για boot μόνο από το DOS.
Εσύ θα το αλλάξεις και θα πεις ότι θέλεις να χρησιμοποιήσεις την επόμενη επιλογή που λέει image file και θα κάνεις browse και θα διαλέξεις το image file που έχεις. Από εκεί το nero θα βρει τα απαραίτητα αρχεία για να κάνει το CD boot

TheCondor
08-01-05, 21:13
Κατεβασε το dvddecrypter ( ναι ) απο την ομονυμη ( παιζει και να την εσφαξα τη λεξη σορι ) σελιδα και στην επιλογη mode > ISO > Write. Απλα μην το γραψεις σε γρηγορη ταχυτητα γιατι δεν συνισταται γενικα για bootable cds υψηλες ταχυτητες. καλη τυχη :)

pontifikas
09-01-05, 15:58
Παιδιά δεν δούλεψε.Και από 98 δοκίμασα και από Nero.
Εν'πάση περιπτώση κατέβασα τα XP64 που παρέχει η Microsoft οπότε και έκανα την δουλειά μου(σχεδόν...).

Ευχαριστώ πάντως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.