PDA

Επιστροφή στο Forum : ειμαι 'νεος' και θα ηθελα πολυ βοηθεια



Sc00terChief
05-09-07, 02:56
Παιδες,
Μολις εχθες συνδεθηκα απο ex-Tellas σε HOL 16/4 (pstn) με jetspeed 520+. Η ταχυτητες που μετραω με το speedest.com ειναι απο 450(!!!)-5116 αλλα με σταθερο 900-1000 up. Οπως εχω δει και με αλλους στο forum εχω και εγω θεματακι με αποσυνδέσεις εδω και κει. Η βοηθεια που πολυ θα εκτιμουσα ειναι για τα παρακατω:

1. Οι ταχυτητες που βγαζω π.χ. στο υψηλοτερο ακρο (5116) ειναι λογικες εφ'οσον ειμαι δηθεν στο δικτυο τους για 16/4? Η πρεπει να βρω ακρη με τεχνικους.

2. που θα βρω τα στοιχεια Downstream/Upstream Data rate, Noise margin, Output power,
Attenuation, κ.α. για να ελεγξετε την ποιοτητα της συνδεσης?

3. Αφου παιδευτικα με τα port triggering και τελικα τα καταφερα(αλλα με floating ip στο xbox360 γιατι με fixed δεν επιανε το port triggering) , εχω ακομα προβλημα με το xboxLive, στο οποιο αργω δραματικα να μπω! Καμια ιδεα?

Εχω κι αλλα θεματα αλλα επειδη ειναι η πρωτη φορα λεω να ακουσω κι εσας μηπως λυθουνε παραλληλα κι αυτα.

Ευχαριστω.

Sc00terChief
06-09-07, 12:08
Τι να πω παιδια...με κατα-υποχρεωσατε με τον χειμαρο απαντησεων... Ενας βρε παιδια που να μου απαντησει τουλαχιστον στο Νο.1 και 2 των ερωτηματων? Το ξερω οτι ειμαι newbie και μαλλον βαριεστε γιατι τα 'χετε χιλιοπει τα ιδια αλλα υποτιθεται οτι τα forum ειναι για να αλληλοβοηθαμε. :cry:

Tem
06-09-07, 13:34
Παιδες,
Μολις εχθες συνδεθηκα απο ex-Tellas σε HOL 16/4 (pstn) με jetspeed 520+. Η ταχυτητες που μετραω με το speedest.com ειναι απο 450(!!!)-5116 αλλα με σταθερο 900-1000 up. Οπως εχω δει και με αλλους στο forum εχω και εγω θεματακι με αποσυνδέσεις εδω και κει. Η βοηθεια που πολυ θα εκτιμουσα ειναι για τα παρακατω:

1. Οι ταχυτητες που βγαζω π.χ. στο υψηλοτερο ακρο (5116) ειναι λογικες εφ'οσον ειμαι δηθεν στο δικτυο τους για 16/4? Η πρεπει να βρω ακρη με τεχνικους.

2. που θα βρω τα στοιχεια Downstream/Upstream Data rate, Noise margin, Output power,
Attenuation, κ.α. για να ελεγξετε την ποιοτητα της συνδεσης?

3. Αφου παιδευτικα με τα port triggering και τελικα τα καταφερα(αλλα με floating ip στο xbox360 γιατι με fixed δεν επιανε το port triggering) , εχω ακομα προβλημα με το xboxLive, στο οποιο αργω δραματικα να μπω! Καμια ιδεα?

Εχω κι αλλα θεματα αλλα επειδη ειναι η πρωτη φορα λεω να ακουσω κι εσας μηπως λυθουνε παραλληλα κι αυτα.

Ευχαριστω.
εννοείς προφανώς 16/1 σύνδεση.Τα στοιχεία του speedtest που αναφέρεις δεν είναι σε καμία περίπτωση αξιόπιστα. Απλά δοκίμασε να κατεβάσεις κάποια αρχεία και παρατήρησε την ταχύτητα. Τα στοιχεία Downstream/Upstream Data rate, Noise margin, Output power , Attenuation κλπ τα βρίσκεις μπαίνοντας στο web interface του ρούτερ που χρησιμοποιείς.
Αν θέλεις δώσε περισσότερα στοιχεία για την σύνδεσή σου. Επίσης μη διστάζεις να κάνεις και τις σχετικές αναζητήσεις στο φόρουμ :oneup:

Sc00terChief
06-09-07, 17:37
Ναι, sorry 16/1 εννοω.

stcp
06-09-07, 18:01
Φίλε Sc00terChief,

Σε ότι αφορά το θέμα ταχύτητας δοκίμασε να κατεβάσεις το ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2. Το συνιστά η ίδια η HOL για δοκιμή ταχύτητας.
Σε ότι αφορά τα στατιστικά της γραμμής σου, αν κάτι δεν έχει αλλάξει στο JetSpeed (που δεν πιστεύω) αυτά βρίσκονται στην καρτέλλα WAN του web interface και εμφανίζονται πατώντας DSL Param.

Sc00terChief
06-09-07, 19:57
Thanks. Αυτα πως σου φαινονται?

DSL Parameters and Status
Vendor ID: 0039
Revision Number: E.37.5.30
Serial Number: 123456789abcdx
Local Tx Power: 12.4 dB
Remote Tx Power: 20.5 dB
Local Line Atten.: 35.5 dB
Remote Line Atten.: 20.0 dB
Local SNR Margin: 5.5 dB
Remote SNR Margin: 10.0 dB
Self Test: Passed
DSL Standard: ADSL2+
Profile: Main
Tx Line Rate: 1023 Kbps
Rx Line Rate: 12463 Kbps
Max Attainable Line Rate(Down Stream): 12522 Kbps
SRA Parameters
Auto SRA: Disable
SRA CRC Error Rate: 1800
SRA FEC Error Rate: 60
SRA Up Shift Obs. Period: 3600 Secs
SRA Down Shift Obs. Period: 600 Secs
Power Management Mode: L2, L3 Both Allowed

Sc00terChief
06-09-07, 21:24
Σε ότι αφορά το θέμα ταχύτητας δοκίμασε να κατεβάσεις το ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2. Το συνιστά η ίδια η HOL για δοκιμή ταχύτητας.

Λοιπον, το link μου κατεβαζει file με τρελλο extension και δεν ξερει το mac αλλα και το windows πως να το διαχειριστει.??

stcp
07-09-07, 01:28
Τα στατιστικά της γραμμής σου δεν είναι και τόσο καλά. Απ' ότι φαίνεται δεν "σηκώνει" τα 16Mbps. Αν από τη HOL δεν μπορεί να βελτιωθεί κάτι, ίσως πρέπει να σκεφτείς υποβάθμιση ταχύτητας στα 12/1Μbps, που απ'ότι φαίνεται η γραμμή σου μπορεί να πιάσει.

Το link που σου έδωσα ΕΙΝΑΙ το speedtest! ´Oχι το περιεχόμενο αρχείο. Η ταχύτητα δηλαδή με την οποία σου δείχνει ότι το κατεβάζει είναι μέτρο της ταχύτητας της σύνδεσής σου. Το αρχείο αυτό καθ'εαυτό είναι άχρηστο. Αν το κατεβάσεις μπορείς να το σβήσεις. Σε εμένα που έχω 3Μbps κατεβαίνει με ταχύτητα περίπου 350ΚBytes/sec. Λογικά σε σένα θα έπρεπε να πιάνει πάνω από 1,6ΜBytes/sec αν και από τα στατιστικά σου ικανοποιημένος να είσαι και με 1,2ΜBytes/sec.

Sc00terChief
07-09-07, 10:03
Ααα, οκ. Λοιπον εχθες 612κβ/σεκ και σημερα το πρωι 350... χαλι μαυρο

stcp
07-09-07, 12:12
Mε τη HOL επικοινώνησες? Αν όχι κάντο μήπως και βρεθεί κάποια λύση, δεδομένου ότι σχεδόν όλοι τις πρώτες μέρες που συνδέονται έχουν πρόβλημα ταχύτητας που συνήθως διορθώνεται . Διαφορετικά σκέψου για υποβάθμιση ταχύτητας. Μην πληρώνεις για ταχύτητες που δεν πρόκειται ποτέ να πιάσεις.

Καλή τύχη.

Sc00terChief
18-09-07, 00:32
Εχεις δικιο, κοιτα με αυτη τη ταχυτητα τι stats βγαζω...

Local Tx Power: 12.4 dB
Remote Tx Power: 20.5 dB
Local Line Atten.: 37.5 dB
Remote Line Atten.: 19.5 dB
Local SNR Margin: 16.0 dB
Remote SNR Margin: 7.5 dB
Self Test: Passed
DSL Standard: ADSL2+
Profile: Main
Tx Line Rate: 987 Kbps
Rx Line Rate: 6584 Kbps
Max Attainable Line Rate(Down Stream): 6620 Kbps

harris
18-09-07, 09:40
Καλημέρα :)

Με εξαισθαίνηση στα 37dB, θα έπρεπε λογικά να δεις γύρω στα 13-14 Mbps ;)

Έλεγξε το δικό σου άκρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819), και αν δεν βγάλεις άκρη δώσε βλάβη στην hol (αλλά μην ελπίζεις σε πολλά :( )...

@ ADSLgr.com All rights reserved.