PDA

Επιστροφή στο Forum : Θόρυβος γραμμής



halvas69
08-01-05, 20:18
Θέλω την βοήθεια σας αγαπητοί φίλοι.
Κατ'αρχήν εχω adsl in-a-box
δηλ 381/128 forthnet και είμαι σε dslam intracom.
Ανοίγοντας το Control Panel του Crypto F200 μου δείχνει τα εξής (βλέπε φώτο noise)
Είναι αποδεκτά αυτά τα επίπεδα θορύβου ?
και αν όχι τότε πως μπορώ να κάνω κάτι για να τα μειώσω.

sdikr
08-01-05, 22:46
τα crc errors θα πρέπει να σε απασχολούν, κάποιο πρόβλημα με την γραμμή σου.

Υπάρχει κάποιο θέμα που ποστάραμε τα επίπεδα θορύβου, http://www.adslgr.com/forum/thread5457.html

θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά στις συνδέσεις του τηλεφωνικου καλωδίου αλλιώς τηλ στον οτε

halvas69
10-01-05, 00:56
Είχες δίκιο φίλε μου, έπαιζε το μπριζάκι.
Το άλλαξα και όλα οκ. 0 errors (Βλέπε φώτο)

Διάβασα και το ατελείωτο post που είπες αλλά δεν έβγαλα άκρη με τον θόρυβο της γραμμής.
Λίγη βοήθεια παρακαλώ :)

sdikr
10-01-05, 00:58
Διάβασα και το ατελείωτο post που είπες αλλά δεν έβγαλα άκρη με τον θόρυβο της γραμμής.
Λίγη βοήθεια παρακαλώ


απλα στο πρότινα για να δείς τι έχουν οι υπόλοιποι απο θόρυβο και τους δουλέυει μια χαρά

Προφέσσορας_Χάος
10-01-05, 03:37
http://img8.exs.cx/img8/4697/physicallayerstatistics8ri.gif
μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος συνοπτικά τι συμαίνουν τα παραπάνω και τι επιπτώσεις έχουν στην γραμμή μου..κάτι μου λέει οτι δεν είναι καλά τα νουμεράκια :)

Προφέσσορας_Χάος
10-01-05, 16:29
και λίγες ώρες αργότερα..Τι κάνουμε τώρα?Βλέπω errors και ανυσηχώ..Που μπορεί να οφείλετε?Μήπως σε τηλεφωνικές συσκευές?
http://img39.exs.cx/img39/3857/clip7ok.gif

sdikr
10-01-05, 21:43
Προφέσσορας_Χάος,
απο το startup attempts καταλαβαίνω οτι το Modem έχασε συχρονισμό μια φορά

μηπως απλά είσαι μακρία απο το dslam;

Προφέσσορας_Χάος
11-01-05, 00:06
φίλε sdikr μακάρι να ήξερα που είναι το dslam ..αλλα δεν ξέρω..
Μένω πάνω απο τον Αγιο Συλλα στην Νεα Πεντέλη (ψηλά στο βουνό)αν αυτό λέει κάτι για την απόσταση..Τα errors σταματήσανε οταν απενεργοποίησα την adsl γραμμη και ξαναμπίκα..Τώρα πλέον δεν έχω ουτε παλίοτερα.Μόνο σήμερα το μεσημέρι τα έβγαλε και είχα κάτι restart στην σύνδεση.H ταχύτητα που έχω σε download Upload σταθερότατη.
με 40 κατεβάζω ..

Προφέσσορας_Χάος
11-01-05, 05:14
wan adsl linedata near
relative capacity occupation : 6%
noise margin downstream 44.0 db ß Larger the better (less noise) *must be greater than 6.0db, otherwise no connection could be establish*
output power upstream : 12.0 dbm
attenuation downstream : 7.0 db ß smaller the better (less attenuation)


wan adsl linedata far
relative capacity occupation : 22%
noise margin upstream 30.0 db ß larger the better (less noise)
output power downstream : 19.0 dbm
attenuation upstream : 15.0 db ß smaller the better (less attenuation)

παράθεση απο το επίσημο τόπικ του φόρουμ που δόθηκε και λίγο πιο πάνω..Αν κρίνω απο τα στοιχεία δεν είμαι και πολύ καλά.Θα πρέπει να ανυσηχω για τα errors.Να πάρω τις βλάβε τι να κάνω?Επισης συνεχίζω να έχω κάποια disconnections σε ποσοστό 3 φορές την ημέρα..
Μαλλόν έχω μεγάλη αποσταση απο το DSLAM μιας και μένω στο τελευταίο σπιτι εντός σχεδίου στην Νέα Πεντέλη.Πανω απο εμενα δεν υπαρχει κατοικημένη περιοχή παρα μόνο δάσος..Λέτε να φταίει αυτο?και τι μπορώ να κάνω στην προκειμένη περιπτωση?

@ ADSLgr.com All rights reserved.